*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 37914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:16:22 μμ »
δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω με νομοθεσία κτλ αλλά σε καμία περίπτωση δε πρέπει να δεκτείς να κάνεις 7 ώρες μάθημα την ίδια ημέρα :o :o :o ας βρουν άλλο τρόπο να βγάλουν ένα άνθρώπινο πρόγραμμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:19:31 πμ »
να μη το δεχτείς. Ούτε τα παιδιά θα το δεχτούν.

Στο δικό μου σχολείο το εργ. πληροφορικης είναι κοινό σε 2 σχολεία και επιπλέον είναι δεσμευμένο και τις ώρες των projects. και δεν βγαινει καμια 8η ώρα.....

να βάλουν κάτω τον ποπό να βγάλουν πρόγραμμα βολεύοντας όλους τους καθηγητές και όχι μόνο αυτούς που συμπαθούν περισσότερο.

Ο δ/ντης σου τι ειπε; Γιατί έχει μεγάλη σημασία και η στάση του και η σχέση του με τον άλλο καθηγητή αλλά και με σένα.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:01:59 πμ »
Είμαι σε σχολείο που όλοι σχεδόν είναι παλιοί  :o, κάποιοι έχουν παράπονα από το πρόγραμμα αλλά όχι το δικό μου το χάλι. Γενικά υπάρχει περίεργο κλίμα. Ο διευθυντής είπε τα ίδια και επέμενε ότι υφίσταται η 8η ώρα γενικά, ότι η διεύθυνση το δέχεται και το κάνουν και άλλα σχολεία της πόλης. Πήρα τηλ. σε ένα από αυτά και όντως το κάνουν. Του είπα ότι πρέπει να συμφωνήσω για να γίνει και ότι έπρεπε, αφού μιλάμε για 8η ώρα να το θέσει στο σύλλογο, δεν μου απάντησε και το αφήσαμε εκεί. Θα δω αύριο τι θα γίνει....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:18:17 πμ »
 Τι είναι αυτό με την 8η ώρα; Καινούργιο φρούτο;;  >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:55:04 μμ »
Η 8η ώρα είναι μια ώρα "φάντασμα". Τη χρησιμοποιούν τα σχολεία όπου έχουν πχ έναν καθηγητή σε κάποιο μάθημα επιλογής (πχ πληροφορική), αλλά έχουν σχηματιστεί 2 τμήματα.
Με χρήση της 8ης ώρας, μπορεί να σχολάει το ένα τμήμα και να κάνει μάθημα το άλλο και αντίστροφα. Ουσιαστικά δεν γίνεται ποτέ και την κοπανάνε όλοι!

Να ρωτήσω κατι: μπορεί ένα τμήμα να κάνει ένα μάθημα Γενικής Παιδείας 2 ώρες μέσα σε μια μέρα; πχ Μαθηματικά Γενικής Γ τάξης, ή Θρησκευτικά μπορεί να είναι 2ωρο στην ίδια μέρα; ή αυτό απαγορεύεται από τον νόμο; δεν έχω βρει κάτι

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:10:28 μμ »
δε ξέρω αν απαγορεύεται απτο νόμο αλλά γίνεται συχνά για να εξυπηρετηθούν συνάδελφοι που συμπληρώνουν σε δύο κ τρία σχολεία ή γιατί δε βγαίνει το πρόγραμμα...τώρα βέβαια με τα μαθηματικά δε ξέρω αν γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:07:51 μμ »
fkark είναι απαράδεκτη και πάλι η κατασταση στο σχολειο σου.

Μπορείς:

1. να δεχτείς να κάνεις την 8η ώρα αλλά ξεκινώντας από την 3η-4η.

2. να πάρεις τηλέφωνο κάποιον της τοπικής ΕΛΜΕ σου

3. να δεις στο http://users.sch.gr/efstratiou/LYKEIO/vrario_lykeivn.htm το ωράριο των σχολείων όπου αυτό τηρείται από πολλά σχολεία, οπως και το δικο μου

4. http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/66-did-etos-argies-eortes.htm  διάβασα  ότι το ωράριο μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα τις τοπικές συνθήκες και με άδεια του οικειου περιφερειακου υπουργικου συμβουλιου.

Καλή τύχη!



Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:49:17 μμ »
Να ρωτήσω κατι: μπορεί ένα τμήμα να κάνει ένα μάθημα Γενικής Παιδείας 2 ώρες μέσα σε μια μέρα; πχ Μαθηματικά Γενικής Γ τάξης, ή Θρησκευτικά μπορεί να είναι 2ωρο στην ίδια μέρα; ή αυτό απαγορεύεται από τον νόμο; δεν έχω βρει κάτι
Και να μην απαγορεύεται από το νόμο, καλό είναι να αποφεύγεται από τον προγραμματιστή γιατί, αν για κάποιο λόγο, χαθούν οι ώρες της συγκεκριμένης ημέρας του 2-ώρου (π.χ. ημερήσιος περίπατος, αργία, κλπ), τότε εκείνη τη βδομάδα δεν θα γίνει καμία ώρα από το μάθημα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:03:58 πμ »
και ξεχασα ότι δεν είναι υποχρεωτικο το εργαστηριο να ειναι συνεχομενο διωρο.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:56:33 πμ »
Στο πρόγραμμα που ήταν αναρτημένο σήμερα στον πίνακα ανακοινώσεων (επίτηδες δεν ρώτησα κανέναν) δεν υπήρχε η μουτζούρα και το "κυκλάκι" που είχαν μπει με το χέρι και σηματοδοτούσαν την 8η μου ώρα. Άρα αύριο Πέμπτη έχω 7ωρο. Από ότι κατάλαβα η 8η ώρα είναι κοινό μυστικό σε πολλά σχολεία ότι είναι παράτυπη αλλά βολεύει. Στη δικιά μου περίπτωση, που κάθε άλλο παρά βολεύει, αφού είναι παράτυπο δεν μπορούν να με υποχρεώσουν να το κάνω. Καλύπτομαι σίγουρα και από τον 1566/1985 που λέει για 6 ώρες το πολύ παραμονή στο σχολείο, άρα και να το πάνε στην κόντρα 14.05 θα σχολάω. Θα δείξει αύριο.

Ερώτηση: Αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι σε κάποιον μαθητή στις 14.15 καλύπτεται ο εκπαιδευτικός που κάνει 8η ώρα?

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 09:05:45 μμ »
Λοιπόν το πρόγραμμα άλλαξε αλλά όχι για την επίμαχη ημέρα! Παρέμεινε το 8ωρο με 1 κενό. Γίναμε μπίλιες με το Διευθυντή, μας άκουσε όλο το σχολείο. Έφτασε να μου πει ότι "εντάξει επιλογής εργαστηριακό μάθημα είναι 7η - 8η, δεν χρειάζεται να μιλάς πολύ στο μάθημα"! Ανένδοτοι και αυτός και αυτή που βγάζει το πρόγραμμα. Εγώ του είπα ότι είναι και παράτυπο και απάνθρωπο να έχεις 8ωρο και με καλύπτει ο νόμος 1566/85, βέβαια όταν υψώθηκαν οι τόνοι και με τις @!@$ που άκουγα σταμάτησα να μιλάω ήρεμα και με επιχειρήματα. Ο Υποδ/ντής που είναι πιο ψύχραιμος είπε ότι θα προσπαθήσει να βγουν οι πρώτες ώρες μου από το πρόγραμμα εκείνης της μέρας, ώστε να πηγαίνω 4η - 8η. Αν δεν γίνει αυτό θα κάνω έγγραφο στη Δ/νση και θα ζητήσω υποστήριξη από την ΕΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 07:00:08 μμ »
Μιας και σε λίγες μέρες μπαίνουμε στο Β τετράμηνο στα Λύκεια, θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τους Φιλολόγους στην Γ τάξη Θεωρητικής Κατεύθυνσης, όπου αυξάνονται τα Λατινικά 1 ώρα και μειώνεται αντίστοιχα η Λογοτεχνία 1 ώρα, και είναι διαφορετικοί καθηγητές;

Συγκεκριμένα στο σχολείο μου έχουμε 3 τμήματα θεωρητικής, και ο ένας έχει πάρει τα Λατινικά και στα 3 τμήματα και  ο άλλος την Λογοτεχνία και στα 3 τμήματα. Και οι δύο συμπλήρωναν το ωράριό τους 21 ώρες.
Τώρα που αλλάζει στο Β τετράμηνο, τι θα πρέπει να γίνει; Αυτός της Λογοτεχνίας θα έχει 3 ώρες λιγότερες και αυτός των Λατινικών 3 ώρες περισσότερες;


Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 07:10:23 μμ »
δεν γίνεται να κάνει υπερωρίες καθηγητής κάποιας ειδικότητας αν συνάδελφος της ίδιας ειδικότητας δεν συμπληρώνει ωράριο.

μία γνωστή μου φιλόλογος μου είχε πει πως είχαν αλλάξει και τις αναθέσεις τους, δεν θυμάμαι ακριβώς πως.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 08:08:03 μμ »
ακριβώς υπερωριακή αποζημίωση δεν θα πάρει και θα κάνει και 3 ώρες παραπάνω, ή είναι νεούδι και δεν το πήρε χαμπάρι  ή το ήξερε και ήθελε να πάρει το μάθημα γιατί το αγαπάει αγνά ή πονηρά (φροντιστήρια), διάλεξε και πάρε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.