*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος  (Αναγνώστηκε 4766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ROULA9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« στις: Οκτώβριος 07, 2008, 09:45:15 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το καλοκαίρι έκανα αίτηση για ΠΔΣ επισυνάπτοντας και το βιογραφικό μου όπου ανέφερα ότι είμαι δημοτική υπάλληλος τα δύο τελευταία χρόνια. Σύμφωνα με τις προηγούμενες εγκυκλίους δεν μπορούσα να συμμετέχω σε ΠΔΣ. Όμως η φετινή δεν το απαγορεύει. Έτσι με κάλεσαν από κάποιο σχολείο και μου έδωσαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος ούτε υπάλληλος του ευρύτερου δημοσίου τομέα (κάτι που δεν αναφ΄έρεται στην εγκύκλιο)και το υπέγραψα γιατί βρέθηκα εξ απροόπτου. Έκανα μάθημα και σήμερα πήρα τηλ στο Υπουργείο και μου είπαν πως επιτρέπεται αλλά μάλλον για να καλύψουν τη Δ/νση μου είπαν πως είμαστε στο τέλος της σειράς...Δεν ξέρω τια να κάνω και σε ποιον να απευθυνθώ. Απείχα δύο χρόνια με 14 μόρια και θέλω πάω στην εκπαίδευση γιατί όπως και όλοι μας καθίσαμε χρόνια στα θρανία.....Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα μου ήταν πολύτιμη.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2008, 10:07:00 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:07 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:04:54 πμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Γιατί οι Δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν να γίνουν Εκπαιδευτικοί;;;

Αποσυνδεδεμένος ROULA9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:32:55 πμ »
ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΆΛΟΓΟ. ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΘΕΣΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:41:42 πμ »
Δεν είναι επίθεση αλλά ερώτηση και θέλω να απαντήσεις. Και με την ευκαιρία...να σου κάνω άλλη μια...
Μου δίνεις τη θέση σου να σου δώσω τις ωρομισθίες μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:07 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:43:17 πμ »
Και εγώ δεν το εξέλαβα ως επίθεση ΡΟΥΛΑ9, αλλά από την άλλη walkleon, δεν είναι δημόσια υπάλληλος, αλλά δημοτική. Ίσως αυτό λύνει σε ένα βαθμό την απορία σου..

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:49:54 πμ »
Και εγώ δεν το εξέλαβα ως επίθεση ΡΟΥΛΑ9, αλλά από την άλλη walkleon, δεν είναι δημόσια υπάλληλος, αλλά δημοτική. Ίσως αυτό λύνει σε ένα βαθμό την απορία σου..

θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά μαζί σου  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 10:53:50 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το καλοκαίρι έκανα αίτηση για ΠΔΣ επισυνάπτοντας και το βιογραφικό μου όπου ανέφερα ότι είμαι δημοτική υπάλληλος τα δύο τελευταία χρόνια. Σύμφωνα με τις προηγούμενες εγκυκλίους δεν μπορούσα να συμμετέχω σε ΠΔΣ. Όμως η φετινή δεν το απαγορεύει. Έτσι με κάλεσαν από κάποιο σχολείο και μου έδωσαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος ούτε υπάλληλος του ευρύτερου δημοσίου τομέα (κάτι που δεν αναφ΄έρεται στην εγκύκλιο)και το υπέγραψα γιατί βρέθηκα εξ απροόπτου. Έκανα μάθημα και σήμερα πήρα τηλ στο Υπουργείο και μου είπαν πως επιτρέπεται αλλά μάλλον για να καλύψουν τη Δ/νση μου είπαν πως είμαστε στο τέλος της σειράς...Δεν ξέρω τια να κάνω και σε ποιον να απευθυνθώ. Απείχα δύο χρόνια με 14 μόρια και θέλω πάω στην εκπαίδευση γιατί όπως και όλοι μας καθίσαμε χρόνια στα θρανία.....Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα μου ήταν πολύτιμη.....

Κακως σε εβαλαν και υπεγραψες υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι δημοσιος υπαλληλος. Απο φετος και για παντα, δεν υπαρχει πλεον περιορισμος τετοιος.
Ο δ/ντης που ασχολειται με αυτα τα θεματα, επρεπε να εχει φροντισει για νεες τροποποιημενες αιτησεις, οχι να δινει περσυνα ξυνα σταφυλια.
Ειναι δικη τους ευθυνη αυτο που σου συνεβη, αυτοι να ψαξουν να βρουν την ακρη και να σε καλυψουν, εσυ δεν φταις σε τιποτε. Να το απαιτησεις.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 11:02:07 πμ »
Και εγώ δεν το εξέλαβα ως επίθεση ΡΟΥΛΑ9, αλλά από την άλλη walkleon, δεν είναι δημόσια υπάλληλος, αλλά δημοτική. Ίσως αυτό λύνει σε ένα βαθμό την απορία σου..
Ποιά η ουσιαστική διαφορά;Οι μόνιμοι των Δήμων τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος ROULA9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 11:08:23 πμ »
mentoras σ΄ευχαριστώ.... αλλά ο δ/ντης δεν ήξερε από τη Δ/νση του το είπαν να το γράψει. Μπορούν αυτοί από μόνοι τους να βάλουν τέτοιο περιορισμό?

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 03:38:30 μμ »
Να βρεις την υπεύθυνη δήλωση και να την σκίσεις.
Υπέγραψες ψευδή δήλωση (αξιόποινη πράξη) η οποία επισίει φυλάκιση εώς 2 έτη σύμφωνα με τον Ποινικό Κώδικα όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
Να ξαναφτιάξεις τα έντυπα από την αρχή και τα σωστά που ισχύουν φέτος.

Όσο για το εαν είσαι δημόσιος υπάλληλος και θες να γίνεις εκπαιδευτικός είναι δικαιώμά σου - αρθ.4 παρ.1 του Συντάγματος- και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει.

Θα σε συμβούλευα να διάβαζες και ΑΣΕΠ.

Καλή επιτυχία !!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2008, 03:41:37 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος TOX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 06:32:42 μμ »
Τελικα,ρωτησες τι γινεται με ΙΚΑ και ΤΑΔΚΥ?Εχεις ενημερωσει τον δημο για την ΠΔΣ ή δεν χρειαζεται?

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 06:49:46 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Γιατί οι Δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν να γίνουν Εκπαιδευτικοί;;;


Γιατι μπορει καποιοι ανθρωποι να μην εχουν ονειρο ζωης να δεσουν το γαιδαρο τους, οποτε δημοσιο να ναι κι οτι ναναι. Γιατι μπορει καποιοι να αντιμετωπιζουν την εκπαιδευση ως αυτο που θα επρεπε να ειναι: ενα λειτουργημα πολυ απαιτητικο και ταυτοχρονα πολυ ανταποδοτικο. Γιατι μπορει καποιοι να βλεπουν διαφορες αναμεσα στην επαγγελματικη ζωη μεσα σε ενα γραφειο και μεσα σε μια αιθουσα διδασκαλιας.

Μια αποπειρα απαντησης

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 11:05:16 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Γιατί οι Δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν να γίνουν Εκπαιδευτικοί;;;


Γιατι μπορει καποιοι ανθρωποι να μην εχουν ονειρο ζωης να δεσουν το γαιδαρο τους, οποτε δημοσιο να ναι κι οτι ναναι. Γιατι μπορει καποιοι να αντιμετωπιζουν την εκπαιδευση ως αυτο που θα επρεπε να ειναι: ενα λειτουργημα πολυ απαιτητικο και ταυτοχρονα πολυ ανταποδοτικο. Γιατι μπορει καποιοι να βλεπουν διαφορες αναμεσα στην επαγγελματικη ζωη μεσα σε ενα γραφειο και μεσα σε μια αιθουσα διδασκαλιας.

Μια αποπειρα απαντησης
Βλέπεις ότι ο άλλος έχει μια θέση σε μια υπηρεσία του Δημοσίου,έχει κάποια σίγουρα χρήματα το μήνα,βρέξει χιονίσει έχει δουλειά,καλή ποιότητα ζωής κτλ και τελικά καταλήγουν να το "ψάχνουν" για την εκπαίδευση...Τελικά δεν είναι κανείς ευχαριστημένος με αυτό που κάνει; η μήπως η εκπαίδευση έχει "κάτι" παραπάνω; η μήπως υπάρχει αυτή η αντίληψη:"τους π.....ς,Χριστούγεννα,Πάσχα,3 μήνες το καλοκαίρι,Σαβ/κα και κάθε μέρα 3 ώρες δουλειά,κάθονται και τα ξύνουν..." Αυτή η σκέψη με οδήγησε στην παραπάνω ερώτηση!

Αποσυνδεδεμένος ROULA9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και Δημοτικός Υπάλληλος
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 12:37:32 μμ »
Τελικα,ρωτησες τι γινεται με ΙΚΑ και ΤΑΔΚΥ?Εχεις ενημερωσει τον δημο για την ΠΔΣ ή δεν χρειαζεται?
Δεν έχει καμία σχέση το ΙΚΑ. Θα γίνονται κρατήσεις όπως στους μόνιμους καθηγητές. Δεν έχει ένσημα.Απαιτείται οπωσδήποτε συναίνεση από το Δήμο. Αν μάθεις κάτι άλλο πες μου... Πιστεύω να σε βοήθησα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.