*

Αποστολέας Θέμα: τόπος διορισμού  (Αναγνώστηκε 2588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
τόπος διορισμού
« στις: Οκτώβριος 09, 2008, 06:13:47 μμ »
Καλησπέρα σας

Ειμαι καινουρια τοσο στο forum, όσο και στην όλη διαδικασία ΑΣΕΠ, εξετάσεις, ελπίδα διορισμού κλπ.
Απασχολούμαι 12 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα -και παράλληλα για 6 χρόνια εκανα και ιδιαιτερα-, τα οποία και σταμάτησα λόγω έλλειψης χρόνου εδώ και μια 5ετία περίπου. Η αλήθεια είναι ότι για τον ΑΣΕΠ είχα μια άρνηση, κυρίως γιατί δεν δεχόμουν ότι πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποδείξω ότι αξίζω το πτυχίο που με τόσο κόπο πήρα. Όμως πλέον τα δεδομένα άλλαξαν. Έχω μια κόρη 10 μηνών και στο τελος του χρόνου περιμένω και τη δεύτερη, οπότε.... λέω να προσπαθήσω. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους πιο ψαγμένους σχετικά με τον τόπο διορισμού. Πώς γίνεται ακριβώς; Δηλώνεις κάποιον ή κάποιους επιθυμητούς νομούς και ανάλογα με τη ζήτηση και τους επιτυχόντες σε παίρνουν ή όχι; Αν ναι μέχρι πόσους νομούς μπορείς να δηλώσεις; Τέλος -και ελπίζω να μην έγινα κουραστική- άν επιλέξεις να πας στην επαρχία, πόσο είναι το διάστημα που πρέπει να μείνεις εκεί; παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τόπος διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 12:00:54 πμ »
Σε καταλαβαίνω..Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα..Μόνο που δεν έχω ακόμη παιδιά..Μπράβο που σκέφτεσαι τον Ασέπ..Θέλει κότσια! ;) Αυτά που ξέρω (ας με διορθώσει κάποιος..) είναι τα εξής: Αφού βγούν τα ονόματα των διοριστέων, βγαίνουν και οι περιοχές που υπάρχουν κενά..Οι διοριστέοι λοιπόν καλούνται να επιλέξουν από αυτές τις περιοχές..νομίζω μέχρι 30. Επειδή ο τόπος διορισμού με απασχολεί έντονα και εμένα (με ενδιαφέρει η Αττική) ρώτησα και έμαθα ότι αν δηλώσω μόνο Αττική και τα κενά έχουν καλυφθεί από άλλους πρίν από εμένα, τότε χάνω το διορισμό.. ::) Δηλαδή για να μη χάσεις σίγουρα το διορισμό πρέπει να δηλώσεις όλες τις περιοχές που υπάρχουν κενά..Το καλό είναι ότι αν έχεις παιδί έως 4 ετών δικαιούσαι άδεια ανατροφής 9 μηνών! Εσύ επειδή έχεις ήδη ένα παιδάκι 10 μηνών και σε λίγο καιρό θα γεννήσεις το δεύτερο παιδάκι σου, έχω την εντύπωση ότι δικαιούσαι άδεια και για το 1ο και για το 2ο παιδάκι σου! Δηλαδή 18 μήνες! (Σ'αυτό δεν είμαι 100% σίγουρη, αν πάει δηλ. αθροιστικά..) Οπότε και τα μόρια θα "τρέχουν" και ο μισθός και με μία μετάθεση πάς στον τόπο σου..Κάποιες περιοχές ωστόσο έχουν πολύ υψηλές βάσεις για μετάθεση..Εσένα ποιά σε ενδιαφέρει? Μπορώ να σου πώ τη βάση άμα θές..Θα σου έλεγα να διαβάσεις, να βάλεις δηλαδή ένα ημερήσιο πρόγραμμα και να κάνεις ό,τι μπορείς. Έχεις ενημερωθεί για ύλη και τα σχετικά? Ο ιδιωτικός τομέας θα ξέρεις κι εσύ καλύτερα από εμένα, ότι είναι πάρα πολύ δύσκολος..ειδικά για τις μητέρες..Πάλεψέ το λοιπόν και τουλάχιστον στη χειρότερη περίπτωση, θα ξέρεις ότι προσπάθησες..Είμαι στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς.. :) Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 09:21:24 πμ »
Νίκη μου καλημέρα και σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
Έχω ενημερωθεί για την ύλη και είμαι στο στάδιο που ψάχνω και διαβάζω παράλληλα, προσπαθώντας να κερδίσω όσο χρόνο γίνεται. Είναι και τεράστια η ύλη και στην αρχή αγχώθηκα, αλλά θα κάνω το καλύτερο δυνατό και βλέπουμε.
Μένω στην Αθήνα και όπως καταλαβαίνεις τι το ιδανικότερο για μένα απ το να διοριζόμουν εδω ;), αλλά επειδη αυτο το βλέπω μάλλον κομματάκι δύσκολο, είμαι διατεθιμένη να δηλώσω τα πάντα ει δυνατόν. Αν ισχύει αυτο που μου ειπαν, οτι με τα παιδια κάθεσαι ενα χρόνο εκτός και μετά παίρνεις μετάθεση, τότε νομίζω αξίζει τον κόπο να διαταράξεις την οικογενειακη σου ηρεμια για λιγο και να εξασφαλίσεις μια πιο ισορροπημενη πορεια για αργότερα.
Τωρα αυτο που μου λες για την άδεια δεν το ηξερα. Δηλαδη μπορει να διοριστεις -με βαση τι θα επιλεξεις- στην Κομοτηνη ας πούμε και αντι να πας, να κάνεις χρηση της άδειας ανατροφης και μετα τη ληξη της να ζητησεις μεταθεση? :o Αν ισχυει αυτο ειναι καταπληκτικο. Εμενα η ευρυτερη Αττικη με ενδιαφερει , αλλα και η Κορινθια αν ειναι να κανω μια αρχη να προσεγγιζω οσο γινεται την εδρα μου δεν με χαλαει ;) :). Φανταζομαι δεν υπαρχει περιορισμος στις μεταθεσεις... ???
Και παλι σε ευχαριστω, και απ την πλευρα μου και γω αν μπορω να βοηθησω σε κατι, πολυ ευχαριστως :)
Καλή σου μερα

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 10:02:29 πμ »
Μπορείς να διοριστείς και αμέσως να πάρεις την άδεια ανατροφής (9 μήνες) που όμως απ' όσο ξέρω δεν είναι αθροιστική (δηλ. 9+9 για τα δύο παιδιά) και μετά αμέσως μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση που φυσικά υπόκειται σε περιορισμούς δηλ. γίνεται με μοριοδότηση πάντως ειδικά για φέτος τα μόρια για την Αττική ήταν αρκετά χαμηλά. Μετάθεση δεν έχεις δικαίωμα να πάρεις μόνο αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο στο οποίο θα πρέπει να υπηρετήσεις υποχρεωτικά 2 χρόνια (μετράει κανονικά ο χρόνος της άδειας). Όλα αυτά με προϋπόθεση να περάσεις στον ΑΣΕΠ για το οποίο σου εύχομαι καλή επιτυχία αλλά πάνω απ' όλα με το καλό το μωράκι σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τόπος διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 10:42:56 πμ »
Καλημερα didamia. Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως διαμορφωνεται η κατασταση με τα μορια για μεταθεση;
Σε ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 11:03:32 πμ »
Αν μπεις στην ιστοσελίδα του ypepth θα βρεις τα μόρια για τις βάσεις των μεταθέσεων. Πάντως συνοπτικά παίρνεις 4 μόρια για γάμο 4 μόρα για κάθε παιδί, μόρια συνυπηρέτησης, μόρια εντοπιότητας, μόρια ανάλογα με το σχολείο που υπηρετείς κ.ο.κ. Πάντως αν μπεις σε παλαιότερο τόπικ εδώ στο pde που αφορά στις μεταθέσεις μονίμων θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς.

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 11:17:37 πμ »
ΟΚ λοιπον.. θα το ψαξω ετσι. Και παλι ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 03:19:08 μμ »
Μωρέ ας διοριστώ εγώ και ας είναι και... στη Γαύδο!!!  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 03:20:42 μμ »
Astrorain σου έστειλα τις βάσεις στο e-mail σου..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 03:32:58 μμ »
Νικη μου ειμαι ξανθια και παροτι σου απαντησα στο mail σου, δε μου κοψε οτι πισω απο το Νικολεττα εισαι εσυ.... :-[ ;D
Σου εκανα και μια ερωτηση χαρακτηριστικο δειγμα της ασχετοσυνης μου στο ιδιο αυτο mail..... ;D

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 11:06:50 μμ »
Πού να φανταζόσουν ότι πίσω απ'το Νικολέττα (που δεν μου αρέσει καθόλου!) κρύβομαι εγώ... ;D Κι εγώ ξανθές ανταύγειες έχω.. ;D Σου έστειλα μήνυμα, ελπίζω να βοήθησα.. :-*
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:47:03 μμ »
Νόμος μεταθέσεων: http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank10_10_08_2216.php
Δεν κατάλαβα κάτι..Αυτοί που μόλις διορίζονται, παίρνουν άδεια ανατροφής, μετά εξακολουθούν να έχουν δικαίωμα για μετάθεση? ???
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:33:09 μμ »
... καλη ερωτηση... τι σημαινει πραματικη υπηρεσια???? ???

Αποσυνδεδεμένος astrorain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: τόπος διορισμού
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:36:49 μμ »
Πού να φανταζόσουν ότι πίσω απ'το Νικολέττα (που δεν μου αρέσει καθόλου!) κρύβομαι εγώ... ;D Κι εγώ ξανθές ανταύγειες έχω.. ;D Σου έστειλα μήνυμα, ελπίζω να βοήθησα.. :-*

Νικη μου εγω με το ονομα σου εχω πολυ καλη σχεση και το αγαπω σε ολες του τις παραλλαγες, γιατι αφενος Νικο λενε τον αντρα μου, αφετερου εχω γεννηθει ανημερα του Αγιου Νικολαου ;).
... Κι ας μην θιγουμε το θεμα ανταυγειες γιατι ποναει :'(... Απαγορευονται βλεπεις λογω εγκυμοσυνης... Αλλα... παλι με χρονια με καιρους, παλι δικες μας θα ναι ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.