*

Αποστολέας Θέμα: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....  (Αναγνώστηκε 4702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:19:55 πμ »
Η έλλειψη εργαστηρίων και η ανεπάρκεια κονδυλίων είναι ένας από τους λόγους που δεν βάζουν την πληροφορική στα δημοτικά.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:08 »

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:27:50 πμ »
Ti υπολογιστες μου λετε τωρα!!Στις πρακτικες που πηγαινα σε ενα σχολείο στην Πατρα τρέχαμε να βρουμε καλωδια,ξύλα,μανταλακια,φωτακια κτλπ για να φτιάξουμε λυχνιολαβες και να κάνουν τα παιδια πειράματα ανα ομάδες.Μας είχαν φύγει όλα τα λεφτα με το ταίρι μου(daimonas).ούτε τα βασικά για μια λυχνιολαβη δεν είχε.Εστω μια μπαταρια!!!Καλα απο υπολογιστες ένας,Κι αυτοσ μέσα στο γραφείο για να chataρει ο γυμναστης!!χαχα!
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:58:47 πμ »
Η έλλειψη εργαστηρίων και η ανεπάρκεια κονδυλίων είναι ένας από τους λόγους που δεν βάζουν την πληροφορική στα δημοτικά.....
Συμφωνώ. Δεν πρέπει να μείνουμε όμως έτσι. Υπάρχουν και υπηρεσίες που πετάνε τους υπολογιστές. Είναι πολύ εύκολο να γεμίσουν τα δημοτικά με απλούς υπολογιστές που δε χρειάζεται να εγκατασταθεί και καμια βαριά εφαρμογή για να τρέξουν..

Απ ότι ξέρω όμως, ούτε φυσικής - χημείας υπάρχουν εργαστήρια.
Λέτε να καταργήσουν αυτά τα μαθήματα από τη Δευτεροβάθμια;
 ;D χα χα, γελάσαμε πάλι  :P ::)

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 01:53:55 μμ »
Γεια σε όλους.
Είναι η δεύτερη χρονία σαν ωρομίσθια,πέρσυ ήμουν σε ένα Δημ. σχολείο και είχα γύρω στου 10 Η/Υ λόγο ότι ήταν του γυμνασίου που ήταν σε κοινό χώρο το δημοτικό και ήταν μια χαρά, στο δεύτερο  Δημ.Σχολείο που είχα 4 ώρες απο τις 12 είχα γύρω στους 4 και οι ώρες περνούσαν βασανιστικά μια που τα παιδιά ήθελαν όλα να παίξουν στο υπολογιστή.
Φέτος πηγαίνοντας στο σχολείο με που εχώ 8 ώρες αντικρίζω μια αιθουσα που είναι πολύ μικρή και 4 Η/Υ που απο τους οποίους δουλευαν οι 2 με windows 98. Τελικά ύστερα απο συζήτηση με την διευθύντρια αγοράσαμε 2 Η/Υ και μου έδωσε και το δικό της που ήταν στο γραφείο της και δεν το χρησιμοποιούσε και εκάτσα και εφτιαξα και του άλλους και τώρα έχω αισίως 6 Η/Υ!!!! Απορώ η περσινή που δούλευε εκεί τι έκανε?Στο άλλο το σχολείο εχουν καμια 15 Η/Υ γιατι είναι πειραματικό ολοήμερο και τα παιδιά μένουν υποχρεωτικά μέχρι της 3 και κάτι.Επίσης εκεί έχω πρωϊνές ώρες....


ΥΓ. Πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικούμε καλύτερες συνθήκες εργασίας και να μιλάμε ακόμα και με το σύλλογο γονέων για να μας βοηθήσουν να φτιάξουμε κάπως τα εργαστήρια....Αν ο καθένας μας φτίαξει λίγο απο κάτι όλο και κάτι καλύτερο θα γίνει...(Προσωπικά έχασα αρκετές ώρες για να φτιάξω το εργαστήριο αλλά τώρα μπορώ να κάνω την δουλεία μου καλύτερα)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2008, 02:00:08 μμ από f_efi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:08 »

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 01:06:10 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ με το τελευταίο που αναφέρει η f_efi, ότι δηλαδή μπορεί να χάσουμε αρκετές ώρες, αλλά το αποτέλεσμα μετράει πολύ περισσότερο και σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα και για εμάς και για τα παιδιά.

Κι εγώ στο ένα σχολείο έχω 2 υπολογιστές και 15-16 παιδιά τη φορά. Φέρνω κάθε φορά μαζί μου ένα μικρό laptop, με την ελπίδα βέβαια να μη του κάνουν καμιά ζημιά. Συνεννοήθηκα με τον υπεύθυνο του ολοημέρου και βρήκε σε μία αποθήκη κάτι ξεχασμένους υπολογιστές (δεν έχουν πάνω ούτε usb θύρα ούτε cd-rom).

Στο σπίτι μου έχω έναν παλιό Pentium III, που απλά πιάνει χώρο και τον έφτιαξα αυτή τη βδομάδα για να το πάω στο σχολείο και να το αφήσω εκεί. Επίσης έχω ένα έξτρα cd-rom drive, το οποίο θα βάλω σε έναν από τους υπολογιστές που βρήκε ο υπεύθυνος του ολοημέρου.

Έτυχε αυτές τις μέρες να μου χαρίσουν κι ένα laptop, οπότε θα παίρνω κι αυτό μαζί κάθε φορά.

Ευελπιστώ, λοιπόν, μετά τις γιορτές να έχω στο εργαστήριο κάθε φορά 6 υπολογιστές και να είμαστε πολύ πιο άνετα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 02:25:04 μμ »
Πέρσυ είχε τύχει σε σχολείο (στην Αθήνα μάλιστα) να κάνω μάθημα σε αίθουσα με 2 υπολογιστές και τμήματα 20 παιδιών. Παρότι το ζητούσα πολλές φορές δεν κατάφερα να φέρουν νέους υπολογιστές (αλλαγές διευθυντών, άλλα προβλήματα που είχε να επιλύσει το σχολείο κτλ). Το μοναδικό που είχα πετύχει ήταν ύστερα από πολύ γκρίνια να χωριστούν κάπως τα τμήματα, ώστε να έρχονται κάθε φορά τα μισά παιδιά στην τάξη. Έτσι αναλογούσαν περίπου 10 λεπτά την εβδομάδα σε κάθε παιδί. Δουλειά σοβαρή έτσι δεν μπορούσε να γίνει προφανώς, αλλά τουλάχιστον ήταν ότι πιο δίκαιο και λειτουργικό μπορούσα να κάνω κι ας αισθανόμουν σαν κάτι μεταξύ τροχονόμου και ταξιιθέτη.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 8 μαθητές ανα υπολογιστή! Ελλάς το μεγαλείο σου.....
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:00:32 μμ »
Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έκανε δωρεά ένα υπολογιστή στο δημοτικό που ανέφερα παραπάνω, τώρα είμαστε αισίως στους 7!!!

Πολύ καλή κίνηση από το Σύλλογο, μπράβο τους.

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.