*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής  (Αναγνώστηκε 9813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 09:44:57 πμ »
Knaison θα πρέπει να γίνει πρώτα πρόσληψη στη ΠΔΣ και μετά να κάνω αίτηση στο Υπηρεσιακό? Γιατί όταν σε καλούν αναλαμβάνεις αμέσως υπηρεσία οπότε τότε ξέρεις τις ημέρες και ώρες όπως λες.Και τι γίνεται όταν το οικείο Υπηρεσιακό συνεδριάζει 3 φορές περίπου το χρόνο?

Κάνεις προς τη βθμια υπεύθυνη δήλωλωση ότι θα τους προσκομίσεις άδεια από το υπηρεσιακό και ταυτόχρονα υποβάλλεις αίτηση άδειας προς το υπηρεσιακό.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:42 »

Αποσυνδεδεμένος ROULA9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 11:43:32 πμ »
Knaison είσαι σίγουρος ότι δεν επιτρέπεται αναπληρωτή και δημόσιος υπάλληλος?

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 12:26:43 μμ »
Απαγορεύεται να δουλέψεις αναπληρωτής αν είσαι Δημόσιος Υπάλληλος. Μόνο αν παραιτηθείς από Δημόσιος Υπάλληλος μπορείς να δουλέψεις ως αναπληρωτής. Να κάνεις όμως αίτηση για αναπληρωτής το καλοκαίρι και να μπεις στους πίνακες μπορείς. Αλλά αν σε καλέσουν να αναλάβεις υπηρεσία ως αναπληρωτής πρέπει να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι παραιτήθηκες από Δημόσιος Υπάλληλος.

Αυτά τα γράφω και πιο πάνω και θα παρακαλέσω να μην αναμασάμε τα ίδια πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2008, 11:02:17 πμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος anna1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 10:16:45 πμ »
Καλημέρα!
Ξέρει κάποιος το καθαρό ποσό/ώρα του ωρομισθίου και δημόσιου υπάλληλου στα ολοήμερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:42 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 10:35:53 πμ »
Καλημέρα!
Ξέρει κάποιος το καθαρό ποσό/ώρα του ωρομισθίου και δημόσιου υπάλληλου στα ολοήμερα?
΅
Είναι μεικτά 10 ευρω την ώρα μετά την αύξηση που έκανε το ΥΠΕΠΘ, αλλά στους Δημοσίους υπαλλήλους αφαιρούνται κρατήσεις 2,5% Υγειονομική Δημοσίου 2% ΤΕΑΔΥ, 2%ΜΤΠΥ και 20% Φόρος.

Δηλαδή καθαρά θα πάιρνεις στο χέρι 7,35 ευρω την ώρα.

Και φυσικά όταν θα τα βάλεις και στη φορολογική σου δήλωση θα ανέβεις και κλιμάκιο και θα πληρώσεις και φόρο παραπάνω λόγω του ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2008, 10:38:40 πμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος speced

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 11:13:51 πμ »
Knaison εισαι πολυ ενημερωμένος πάνω στο θέμα !Φανταζομαι μπορεις να βοηθησεις και εμενα ???! Ειμαι ειδικη παιδαγωγός σε φορεα του Υπουργειου Υγειας, αλλα θελω να γινω αναπληρώτρια σε ΣΜΕΑ, τα μορια ή η προυπηρεσια απο την τωρινή μου δουλειά θα ληφθουν υπόψη στον πινακα τον αναπληρωτών?
Ευχαριστώωωωωωωω!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 11:06:38 μμ »
Όχι δεν λαμβάνενται υπόψη γιατί έχεις προϋπηρεσία στο Υπουργείο Υγείας και όχι στο ΥΠΕΠΘ.

Σχετικά με το ποια προϋπηρεσία νοείται ως εκπαιδευτική ορίζει ο Ν.3687/2008 (ΦΕΚ 159/1-8-2008) αρθ.2 παρ.α

«34.α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά Σχολεία,
γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια,
στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα,ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31.8.2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης, ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) του άρθρου 5 του ν. 2525/1997 (ΦΕΚ 188/Α΄) και ιδ) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος, Υπουργείου των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με την επιφύλαξη της διάταξης της παραγράφου 10 του άρθρου 8 του ν. 2817/2000 (ΦΕΚ 78/Α΄).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2008, 11:09:36 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:08:57 μμ »
Καλημέρα.
Τελικά κατάφερε κάνεις που είναι δημόσιος υπάλληλος να εργαστεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου; χρειάζεται τελικά άδεια άσκησης εργασίας με αμοιβή; αν ναι πρέπει να την έχει κανείς την ημέρα που αναλαμβάνει υπηρεσία; ευχαριστώ

Το άλλο νήμα διαγράφηκε λόγω ομοιότητας. Όσο για αυτό που αναφέρεις απαγορεύεται από το νόμο Δ.Υ. να  προσληφθούν ως αναπληρωτές (ΑΠΩ).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:56:15 μμ από victor123 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:51:30 μμ »
Αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει. Ο Δημόσιος Υπάλληλος δεν επιτρέπεται να εργαστεί ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου. Μπορεί όμως να διδάξει ως μειωμένου ωραρίου. Αυτό είναι σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος Adarhodes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Wind of change
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 05:41:43 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ξέρω ότι επιτρέπεται να εργαστεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου. Η ερώτηση ήταν σχετικά με την άδεια εργασίας με αμοιβή. Αν χρειάζεται πριν την ανάληψη ή μπορούμε να την προσκομισουμε πιο μετά;;; μ είπαν από την υπηρεσία μου ότι δεν μπορώ να αναλάβω υπηρεσία ως αμω αν δεν έχω πρώτα την άδεια. Έχω διαβάσει που είπε κάποιος ότι μπορούμε να δώσουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα τη φέρουμε. Όμως η υπηρεσία μου μ είπε πως αν αναλάβω χωρίς την άδεια αυτό πάει για πειθαρχικό... Αυτό ήθελα να διευκρινίσω. Η υπηρεσία μου θα μ δώσει την άδεια όμως αργεί ακόμα το επόμενο υπηρεσιακό.

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 05:57:52 μμ »
μια χαρά μπορείς, αν δεν συμπίπτουν τα ωράρια, αλλά χρειάζεσαι άδεια υπηρεσιακού συμβουλίου
το άλλο π μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις την άδεια προκαταβολικά κανα -2μηνες πριν, -ή να τους πρήξεις

Αποσυνδεδεμένος Adarhodes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Wind of change
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 06:03:55 μμ »
Την έχω ζητήσει εδώ κ ένα μήνα. Τους έχω πρήξει... Όμως με έχουν πάρει τώρα στην πρώτη φάση κ Παρασκευή πρέπει να αναλαβω υπηρεσία. Μ είπε η υπηρεσία μου ότι δεν μπορώ. Έχω επικοινωνήσει με εργατολογο όμως έχω ραντεβού μεθαύριο... Ήθελα να ξέρω αν ξέρει κανείς αν αναλαμβάνω χωρίς την άδεια στα χέρια μου... Τόσο τους έχω πρήξει που προσπαθούν να κάνουν έκτακτο... Όμως κ πάλι μέχρι την Παρασκευή δεν προλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 06:18:08 μμ »
Την έχω ζητήσει εδώ κ ένα μήνα. Τους έχω πρήξει... Όμως με έχουν πάρει τώρα στην πρώτη φάση κ Παρασκευή πρέπει να αναλαβω υπηρεσία. Μ είπε η υπηρεσία μου ότι δεν μπορώ. Έχω επικοινωνήσει με εργατολογο όμως έχω ραντεβού μεθαύριο... Ήθελα να ξέρω αν ξέρει κανείς αν αναλαμβάνω χωρίς την άδεια στα χέρια μου... Τόσο τους έχω πρήξει που προσπαθούν να κάνουν έκτακτο... Όμως κ πάλι μέχρι την Παρασκευή δεν προλαβαίνουν.
πωωωω, την επόμενη φορά θα τη ζητήσεις Μάιο -Ιούνιο  :-X

Μπορείς να γράψεις μια υπευθ δήλωση π να λες οτι εισαι δημ υπ,  να δώσεις κ την αίτηση ασκ ιδιωτικου έργου με τον αρ πρωτοκολ π χες κάνει κ κ να επικοινωνσεις  με δική σ υπηρεσία αν παιζει να στη δώσουνε με ημερομ Παρασκευης,  ώστε να μην έχεις πρόβλημα  κ ναμην παίζει να σε περάσουν πειθαρχικο. Ολα αυτά π λεω χρειάζονται συεννοηση κ με Δθμια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  κ με την υπηρεσια σ.

Προφανψς κ κανονικά χρειάζεσαι άδεια ασκ, την οποια 99% θα στη δώσουν αν τα ωράρια δεν συμπιπτουν, εδω δίνουν για ελευθ επαγγελματιες/ ιδιωτικό τομεα 25ωρα κλπ αλλά πρεπει να θέλει να σ βοηθήσει κ η υπηρεσ κ η 2θμια κ πρέπει να τους μλσεις.

Αποσυνδεδεμένος Adarhodes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Wind of change
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιος Υπάλληλος και Αναπληρωτής
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 06:47:56 μμ »
πωωωω, την επόμενη φορά θα τη ζητήσεις Μάιο -Ιούνιο  :-X

Μπορείς να γράψεις μια υπευθ δήλωση π να λες οτι εισαι δημ υπ,  να δώσεις κ την αίτηση ασκ ιδιωτικου έργου με τον αρ πρωτοκολ π χες κάνει κ κ να επικοινωνσεις  με δική σ υπηρεσία αν παιζει να στη δώσουνε με ημερομ Παρασκευης,  ώστε να μην έχεις πρόβλημα  κ ναμην παίζει να σε περάσουν πειθαρχικο. Ολα αυτά π λεω χρειάζονται συεννοηση κ με Δθμια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  κ με την υπηρεσια σ.

Προφανψς κ κανονικά χρειάζεσαι άδεια ασκ, την οποια 99% θα στη δώσουν αν τα ωράρια δεν συμπιπτουν, εδω δίνουν για ελευθ επαγγελματιες/ ιδιωτικό τομεα 25ωρα κλπ αλλά πρεπει να θέλει να σ βοηθήσει κ η υπηρεσ κ η 2θμια κ πρέπει να τους μλσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν έκανα πιο πριν αίτηση για άδεια διότι περίμενα να βγουν οι πίνακες... Κ βασικά ήθελα να παραιτηθώ. Όμως μ είπαν από την υπηρεσία μ στην Αθήνα πως μπορώ να αναλάβω αμω κ πως κρίμα να αφήσω τη θέση μου ενώ προβλέπεται να έχω δεύτερη μειωμένου κ μ είπαν όλα καλά μην ανησυχείς θα τα τακτοποιήσουμε κ ορίστε τώρα... Θα δω τι θα μ πει κ ο εργατολογος. Έχω άδεια ανευ αποδοχων ανατροφής τέκνου από την υπηρεσία οπότε δε συμπίπτουν τα ωράρια... Έχω μιλήσει κ με τον προϊστάμενο της πρωτοβάθμιας... Με πήραν αμω σε νηπιαγωγείο. Αγγλικών. Θα δείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2023, 06:49:34 μμ από Adarhodes »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 607
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.