*

Αποστολέας Θέμα: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο  (Αναγνώστηκε 4846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος quantic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« στις: Οκτώβριος 11, 2008, 12:40:28 πμ »
Συνάδελφοι, με έκπληξη διαπίστωσα πρόσφατα διαφορά στο ποσό του μισθού που πήραν 2 νεοδιόριστοι καθηγητές με τα ίδια δεδομένα (παντρεμένοι, 2 παιδιά, ορκίστηκαν 21 Αυγούστου) που διορίστηκαν σε διαφορετικούς Νομούς της Κεντρικής Ελλάδος (όχι δυσπρόσιτο ή παραμεθόριο). Ο ένας πήρε για μισθό τον Αύγουστο περίπου 100 ευρώ, ο άλλος περίπου 400. (Σημειωτέο κι εγώ που διορίστηκα στον ίδιο Νομό με τον 1ο και που ορκίστηκα 25 Αυγούστου, πήρα 78 ευρώ).
Πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε για το γιατί και πώς, θα παρακαλούσα συναδέλφους νεοδιόριστους από Νομούς της χώρας να μας πληροφορήσουν για το ποσό που πήραν αυτοί (απ’ όσους πληρώθηκαν!).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2008, 12:43:29 πμ από quantic »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:03 »

Αποσυνδεδεμένος cretanman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
    • Προσωπική Ιστοσελίδα
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 01:13:47 πμ »
Στις μισθολογικές καταστάσεις που φτάνουν κάθε μήνα στο σχολείο από το οποίο πληρώνεσαι, υπάρχουν αναλυτικά όλα τα ποσά οπότε ξέρεις από πού είναι τί. Για παράδειγμα μήπως ο φίλος σου είναι σε παραμεθώρια περιοχή και γι' αυτο παίρνει παραπάνω επίδομα? Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ρωτήσετε το διευθυντή του σχολείου για να συγκρίνετε τις μισθολογικές καταστάσεις σας. Εάν πράγματι διαπιστώσετε κάποιο λάθος (έχουν γίνει στο παρελθόν) τότε παίρνετε τηλ. την οικονομική υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ και τους λέτε για το λάθος, το τσεκάρουν και αργότερα σας στέλνουν αναδρομικά αυτά τα χρήματα.

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:07:29 πμ »
Μηπως ο ενας εχει προϋπηρεσια που τον εχει ανεβασει μισθολογικο κλιμακιο? (αν και διαφορα της ταξης των 300 ευρω δε δικαιολογειται) Επιπλεον προσοντα? (μεταπτ., διδακτ.) Υπηρετει σε Ειδικο Σχολειο? (200 ευρω επιπλεον)

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 03:00:56 μμ »
Συνάδελφοι, με έκπληξη διαπίστωσα πρόσφατα διαφορά στο ποσό του μισθού που πήραν 2 νεοδιόριστοι καθηγητές με τα ίδια δεδομένα (παντρεμένοι, 2 παιδιά, ορκίστηκαν 21 Αυγούστου) που διορίστηκαν σε διαφορετικούς Νομούς της Κεντρικής Ελλάδος (όχι δυσπρόσιτο ή παραμεθόριο). Ο ένας πήρε για μισθό τον Αύγουστο περίπου 100 ευρώ, ο άλλος περίπου 400. (Σημειωτέο κι εγώ που διορίστηκα στον ίδιο Νομό με τον 1ο και που ορκίστηκα 25 Αυγούστου, πήρα 78 ευρώ).
Πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε για το γιατί και πώς, θα παρακαλούσα συναδέλφους νεοδιόριστους από Νομούς της χώρας να μας πληροφορήσουν για το ποσό που πήραν αυτοί (απ’ όσους πληρώθηκαν!).
 
Για τον Αύγουστο (22/08/08)πήρα 192ευρώ.Είμαι παντρεμένη αλλά ακόμη δεν έχει αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου και το μεταπτυχιακό.Πάντως βλεπ ω οτι υπάρχουν διαφορές από νομό σε νομό.
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:03 »

Αποσυνδεδεμένος quantic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:15:53 μμ »
Μηπως ο ενας εχει προϋπηρεσια που τον εχει ανεβασει μισθολογικο κλιμακιο? (αν και διαφορα της ταξης των 300 ευρω δε δικαιολογειται) Επιπλεον προσοντα? (μεταπτ., διδακτ.) Υπηρετει σε Ειδικο Σχολειο? (200 ευρω επιπλεον)
Όπως είπα, δεν συντρέχει κανένας από τους λόγους που θα δικαιολογούσαν μια διαφορά (τουλάχιστον τόσο μεγάλη). Συνέκρινα το μισθό Αυγούστου για 2 γυναίκες, παντρεμένες με 2 παιδιά, ΜΚ18, ορκίστηκαν 21.8, χωρίς μεταπτυχιακά ή άλλους τίτλους που θα δικαιολογούσαν απόκλιση, σε σχολειά χωρίς ιδιαιτερότητες.
Μου έκανε εντύπωση η απάντηση της crypto, που δηλώνει πως όντως δεν βγήκαν όλες οι μισθοδοσίες στους διαφόρους νομούς με τον ίδιο τρόπο. Αν και άλλοι συνάδελφοι έχουν πληρωθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζουμε και άλλες περιπτώσεις, πριν κάνουμε αυτό που ο cretanman συμβούλεψε.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έπεται συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:19:51 μμ »
Αρχίζω και αναστατώνομαι.Αύριο θα πληρωθώ και γω και θα σας πω τι έγινε.
Εκείνο που ξέρω είναι πως κάποιοι εκκαθαριστές κρατάνε φόρο εισοδήματος και άλλοι όχι.Και πάλι όμως δεν δικαιολογούνται τόσο μεγάλες αποκλίσεις
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 03:06:21 μμ »
Υπολογισμός της μισθοδοσίας των εκπαιδευτικών από 1/10/2008, του Βασίλη Χουλιάρα

http://www.alfavita.gr/apodoxes/misthodosia11008.xls

Έχει τα πάντα. Το ρυθμίζετε με τα δικά ας δεδομένα και σας έχει υπολογίζει το μισθό που δικαιούστε.

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:54:09 μμ »
Μηπως ο ενας εχει προϋπηρεσια που τον εχει ανεβασει μισθολογικο κλιμακιο? (αν και διαφορα της ταξης των 300 ευρω δε δικαιολογειται) Επιπλεον προσοντα? (μεταπτ., διδακτ.) Υπηρετει σε Ειδικο Σχολειο? (200 ευρω επιπλεον)
Όπως είπα, δεν συντρέχει κανένας από τους λόγους που θα δικαιολογούσαν μια διαφορά (τουλάχιστον τόσο μεγάλη). Συνέκρινα το μισθό Αυγούστου για 2 γυναίκες, παντρεμένες με 2 παιδιά, ΜΚ18, ορκίστηκαν 21.8, χωρίς μεταπτυχιακά ή άλλους τίτλους που θα δικαιολογούσαν απόκλιση, σε σχολειά χωρίς ιδιαιτερότητες.
Μου έκανε εντύπωση η απάντηση της crypto, που δηλώνει πως όντως δεν βγήκαν όλες οι μισθοδοσίες στους διαφόρους νομούς με τον ίδιο τρόπο. Αν και άλλοι συνάδελφοι έχουν πληρωθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζουμε και άλλες περιπτώσεις, πριν κάνουμε αυτό που ο cretanman συμβούλεψε.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έπεται συνέχεια ...


Συνάδελφοι νεοδιόριστοι σε Δράμα και Τρίπολη πήραν διαφορετικό ποσό από εμας στις Κυκλάδες.Επίσης εμείσ στο Γυμνάσιο Τήνου ανακαλύψαμε σήμερα οτι πήραμε διαφορετικά ποσά.Δυστυχως το σχολείο ειναι υπό κατάληψη και δεν μπορούμε ακόμη να τσεκάρουμε τις μισθολογικές καταστάσεις σχετικά με φόρους κ.λ.π.
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος poul23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 05:38:15 μμ »
Δεν έχω μισθοδοτική κατάσταση μπροστά μου (γιατί αποσπάστηκα σε άλλη περιοχή του νομού για τις ανάγκες της υπηρεσίας και πληρώνομαι από το σχολείο όπου τοποθετήθηκα προσωρινά), αλλά σύμφωνα με τα ποσά στο βιβλιάριό μου, έχω πληρωθεί για τον Αύγουστο δυο φορές Χ 199,22=398,48 ευρώ. Ορκίστηκα στις 21 Αυγούστου και είμαι άγαμος.
Επίσης για τον Σεπτέμβρη βλέπω ότι κατατέθηκαν 1000,07 και για το πρώτο 15θήμερο του Οκτώβρη 505,60.

Τα μάθατε όλα για μένα...

Αποσυνδεδεμένος tsal70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 06:07:52 μμ »
καλησπερα σε ολους.εγω αγαμος νεοδιοριστος ΜΚ17(λογω προυπηρεσιας) παιρνω 1142 απο τα ποια τα 40 είναι για προβληματικη περιοχή.παντως αλλοι συναδελφοι παιρνουν λιγοτερα γιατι εχουν παραπανω κρατησεις επειδη ειναι ασφαλισμένοι μετα το 93.να ρωτήσω και κατι με 19,743 μορια ποσα χρονια ,μηνες ,μερες έχω.υπαρχει τροπος να τα υπολογισω

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:44:50 μμ »
Εγω θα ηθελα να παρατηρησω το εξης.Εχω προυπηρεσια 24 μηνες και κατι ψιλα.Αυτη ακομα δεν αναγνωριστηκε μισθολογικα.Ποτε περιπου γινεται αυτο και αλλαζουμε ΜΚ?Ειδα παραπανω οτι σε καποιους την εχουν αναγνωρισει ηδη...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 09:16:28 μμ »
Ο διοριζόμενος εκπαιδευτικός εισέρχεται στην υπηρεσία με Βαθμό Γ΄ και με το εισαγωγικό
κλιμάκιο (18ο). Ο υπάλληλος εξελίσσεται μισθολογικά ανεξάρτητα από το βαθμό που κατέχει (άρθρο 2,
παρ. 1 του Ν. 3205/03). Μοναδική προϋπόθεση εξέλιξης του υπαλλήλου στα μισθολογικά κλιμάκια είναι η
συμπλήρωση του απαιτούμενου χρόνου (ένας (1) χρόνος στο εισαγωγικό κλιμάκιο και δύο (2) χρόνια για
κάθε ένα από τα επόμενα κλιμάκια).

Αποσυνδεδεμένος quantic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 12:38:58 πμ »
Εύρηκα!
Καταφέρνοντας να δω μισθοδοτικές καταστάσεις από διαφορετικούς νομούς, είδα πού οφείλεται η διαφορά στο μισθό του Αυγούστου των νεοδιοριζομένων.
Ο ένας νομός δεν έκανε καθόλου κράτηση ΤΕΑΔΥ και ΜΤΠΥ Νεοδιοριζομένων, άλλος έκανε κράτηση τα 10/30 αυτών και άλλος νομός όλη την κράτηση, τα 30/30. Ακόμη άλλος νομός κάνει την κράτηση αυτή για 12 μήνες, άλλος για 24 (φυσικά με μισές μηνιαίες εισφορές απ' ότι στους 12 μήνες). Όλα έχουν τη λογική τους. Θα πρέπει μόνο οι ενδιαφερόμενοι να γνωρίζουν τι τους έγινε κατά περίπτωση, από τις μισθοδοτικές καταστάσεις, ώστε να μπορούν να ελέγξουν σε 1 χρόνο ότι η κράτηση αυτή των νεοδιόριστων θα προσαρμοστεί σωστά τη σωστή χρονική στιγμή για τη κάθε περίπτωση.
Είναι κάτι που έγινε φέτος για 1η φορά, μια και 1η φορά οι ορκωμοσίες άρχισαν από τις 21 Αυγούστου, και γι' αυτό δεν μπορέσαμε να έχουμε πληροφόρηση από παλιούς συναδέλφους που ρωτήσαμε. Στη προσπάθεια να βρούμε τι γίνεται, μάθαμε πολλά, και σ' αυτό βοήθησαν όσοι σ' αυτό το θέμα απάντησαν, δίνοντάς μας κατευθύνσεις να ψάξουμε. Τους ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορετικός μισθός νεοδιόριστων για Αύγουστο
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:14:53 μμ »
Συνάδελφοι εσείς τουλάχιστον πληρωθήκατε για τον Αύγουστο. Στα Ιωάννινα πληρώνουν από την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας οπότε αν και ορκίστικα Αύγουστο μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου οπότε ανέλαβα υπηρεσία δεν πήρα δραχμή. Σε άλλες δευτεροβάθμιες πλήρωναν κανονικά από την ημέρα ορκομωσίας.  ??? ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161815
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 537
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.