*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο  (Αναγνώστηκε 1534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« στις: Οκτώβριος 14, 2008, 03:39:28 μμ »
Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:στα 6θεσια και πανω σχολεια,που κανουν αγγλικα το πρωι,η δουλεια των καθηγητων στο ολοημερο ειναι να βοηθαν τα παιδια να εμπεδωσουν τις πρωινες γνωσεις.Στα 6θεσια και κατω,τι γινεται; Το ενα απο τα 3 σχολεια που ειμαι φετος ειναι 3θεσιο,δεν κανουν αγγλικα το πρωι,τι να κανω εγω το απογευμα;Εχει κανεις δουλεψει σε ολιγοθεσιο σχολειο να με βοηθησει;
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:19 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 03:42:55 μμ »
Κι εγω μια χρονια ημουν σε ολοημερο που στο πρωινο δεν υπηρχε καθηγητης Αγγλικων.Εγω τους ειχα ξεκινησει κανονικα το βιβλιο που προβλεπεται για το πρωινο ,με την αδεια του διευθηντη φυσικα.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 09:38:43 μμ »
Εγώ, πάλι, έκανα δικά μου. Έφτιαξα ένα πρόγραμμα για το ποιες ενότητες πρέπει να καλύψουμε (grammar, vocabulary) και έβγαζα πολλές-πολλές-πολλές φωτοτυπίες. Προσπάθησα να κάνω ένα reader αλλά μάταιος κόπος. Πάντως, μη φανταστείς πολλά πράγματα γιατί τα παιδιά ήταν πολύ κουρασμένα για να αφομοιώσουν καινούριες γνώσεις μεσημεριάτικα. Μ'αρέσει που δεν πρέπει στο ολοήμερο να τους μαθαίνουμε καινούρια πράγματα!!! Κούνια που μας κούναγε... Καλό κουράγιο! Είναι ζόρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2008, 09:40:52 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 12:38:36 μμ »
Και εγώ δούλεψα πέρυσι σε 4θέσια και 3θέσια (είχα πάρει 4 ολοήμερα δημοτικά ).Στα 2 δεν υπήρχε πρωινή και τους έκανα κανονικά μάθημα με δικό μου υλικό ( Γ+Δ συνδιδασκαλία) .Δεν ανόιξαμε καθόλου το βιβλίο της Δ΄.Καλύψαμε όμως αρκετή ύλη και κάτι έμαθαν τα παιδά.Αν έχεις και Ε+Στ κάνε συνδιδασκαλία με Βιβλιο της Ε.
Καλύτερα να μάθουν κάτι σωστά και να φύγουν από τα χέρια σου με κάποια εφόδια για την επόμενη χρονιά...Και άν για παράδειγμα το επίπεδο γλωσσομάθειας των μαθητών είναι διαφορετικό σε 1 τμήμα λόγω φροντιστηρίων θα ήταν καλύτερο να δώσεις βάση στους μαθητές που δεν ξέρουν καθόλου Αγγλικά.Ζήτα όμως και την βοήθεια του σχολικού συμβούλου της ειδικότητάς μας.Είμαι σίγουρη οτι θα σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:19 »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 09:37:55 μμ »
Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια! Η αληθεια ειναι οτι το επιπεδο των παιδιων στα αγγλικα ειναι πολυ χαμηλο,για να μην πω ανυπαρκτο!
Τα παιδια της γ'ταξης κανουν a jounior σε φροντιστηριο,το κοριτσακι της δ'ταξης πηγε λιγο φροντιστηριο περυσι και  μετα σταματησε,και απο τα 2 μεγαλα κοριτσια της εκτης,το ενα ηρθε περυσι απο την Αλβανια και δυσκολευεται και στα ελληνικα,και το αλλο εκανε μια χρονια ιδιαιτερα,αλλα επειδη δεν μαθαινε τιποτα σταματησε.Η κατασταση ειναι...τριτοκοσμικη,και η δασκαλα του ολοημερου μου τους δινει ολους μαζι,γ'δ'ε'στ' ταξη ταυτοχρονα,για να ειναι αυτη πιο ανετη στην αλλη αιθουσα >:(
Σκεφτομαι να δουλεψω με φωτοτυπιες,να ξεκινησουμε τα γραμματα με λεξουλες στην αρχη,τους αριθμους και τα χρωματα,και σιγα-σιγα τα βοηθητικα ρηματα.Και ο Θεος βοηθος! Παντως αυτο με την δασκαλα με πειραζει πολυ!
Στο αλλο δημοτικο που ειμαι,η δασκαλα μου φορτωνει την πρωτη και τη δευτερα >:( Και δεν φτανει αυτο,μου ζητησε να παρω με το αμαξι μου κατι φαγητα που θα κανει,και να τα φερω στην κορη της που σπουδαζει στη θεσ/νικη :o :o :o Κυριε ελεησον! Αν ειναι δυνατον,αυτο θα πει θρασσος!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 10:39:50 μμ »
Χ.Κ., τρίξ'τους τα δόντια γιατί θα σε καβαλήσουν στο τέλος! Για την εξυπηρέτηση, οκ. Δεν τρέχει τίποτα. (Αν και φαντάζομαι της τα'χεις μαζεμένα και σου την έδωσε η μεταφορά των φαγητών, ειδικά αν δεν το ζήτησε όμορφα). Αλλά για Α και Β τάξη, κοψ'της το βήχα. Γ, Δ, Ε και ΣΤ μόνο. Τέλος! Όσο για το ότι η άλλη δασκάλα σου δίνει και τις 4 τάξεις μαζί, αν σε κουράζει πέσ'το. Κι εμένα μου τις δίνουν όλες μαζί και στα 3 σχολεία που είμαι αλλά είμαι οκ. Στο ένα όμως σήμερα ήρθαν πολλά παιδιά (14) και πολύ ζωηρά. Γινόταν χαμός. Ο υπεύθυνος μόνος του κατάλαβε το πρόβλημα και πήρε τους μισούς (τους πιο ζωηρούς). Στο κάτω-κάτω, αν δεν συμφωνήσει πες ότι είναι παράνομο να τους κάνεις όλους μαζί (πράγματι είναι). (Αλήθεια, που είσαι; Είπες κάτι για Θεσσαλονίκη. Αν θες, στείλε προσωπικό μήνυμα.) Καλό κουράγιο! ;)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 08:26:58 πμ »
Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:στα 6θεσια και πανω σχολεια,που κανουν αγγλικα το πρωι,η δουλεια των καθηγητων στο ολοημερο ειναι να βοηθαν τα παιδια να εμπεδωσουν τις πρωινες γνωσεις.Στα 6θεσια και κατω,τι γινεται; Το ενα απο τα 3 σχολεια που ειμαι φετος ειναι 3θεσιο,δεν κανουν αγγλικα το πρωι,τι να κανω εγω το απογευμα;Εχει κανεις δουλεψει σε ολιγοθεσιο σχολειο να με βοηθησει;
καλα ρε παιδια να ρωτησω κατι χαζο? αφου δεν υπαρχει αγγλικος το πρωι...1. γαιτι δεν σε στελνουν να δουλεψεις εκει πρωι σαν αναπληρωτρια ή σαν ωρομισθια? και 2. αφου δεν κανουν αγγλικα το πρωι , γιατι να κανουν αγγλικα στο ολοημερο?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθιοι αγγλικων σε τριθεσιο δημοτικο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 12:52:02 μμ »
Πολύ καλές ερωτήσεις, Catwoman2. Αρχικά έχει να κάνει με το πότε στέλνουν οι διευθυντές των σχολείων τα κενά τους. Μπορεί να στείλουν πρώτα το κενό αγγλικών του ολοήμερου και μετά του πρωινού κύκλου. Έχει να κάνει και με το πότε θα δοθούν οι πιστώσεις. Αλλά όπως και να'χει, όταν φτάσει πχ Δεκέμβριος και δουν ότι ο πρωινός κύκλος δεν πρόκειται να έχει καθ. αγγλικών, δε θα μπορούσαν να μεταφέρουν την καθηγήτρια από το μεσημέρι στο πρωί; ???Είναι παράλογο αυτό που κάνουν και ανούσιο. Τι αγγλικά να μάθουν τα παιδιά το μεσημέρι μέσα σε 35 λεπτά μάθημα; Άσε που κάποια έχουν και το υφάκι "Δεν μπαίνει βαθμός στο ολοήμερο, άρα δεν κάνω τίποτα"! Και μη χειρότερα... Το καλύτερο είναι ότι σε ένα τέτοιο σχολείο που δούλευα (δεν υπήρχαν αγγλικά το πρωί) ένας καθηγητής του χωριού χρησιμοποιούσε το σχολείο, με την έγκριση του διευθυντή φυσικά, σα φροντιστήριο!!! Και πληρωνόταν κανονικά από τους γονείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.