*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστηριο ή οχι?  (Αναγνώστηκε 20806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 13, 2006, 02:36:48 μμ »
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι από τη στιγμή που δεν το γνωρίζω καν το αντικείμενο των παιδαγωγικών, δεν μπορώ να κρίνω ποιο βιβλίο είναι καλό και ποιο όχι! Γι' αυτό και ζήτησα τη γνώμη των άλλων. Αυτά που βρήκες εσύ σε κάλυψαν;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:29 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2006, 02:41:42 μμ »
Ούτε εγώ το γνωρίζω, στο παν/μιο δεν κάναμε καθόλου. Στη τύχη πήρα κάποια βιβλία. Δεν τα ξεκίνησα ακόμη, τώρα διαβάζω Ματσαγγούρα. Αν είναι θα σε ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 13, 2006, 04:33:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.
Μου είχαν πει κι εμένα για τον Ματσαγγούρα και πήγα και πήρα το "Η σχολική τάξη: Θεωρία και Πράξη Διδασκαλίας" (εκδόσεις Γρηγόρη) αλλά προφανώς είναι κάτι διαφορετικό. Εκτός κι αν έχει πάρει στοιχεία και από τους 2 τόμους που έχεις εσύ και έχει βγάλει αυτό το βιβλίο. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν το έχω διαβάσει ακόμα  :-\

Αποσυνδεδεμένος hdespina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 13, 2006, 08:38:06 μμ »
 Η αλήθεια είναι ότι από βιβλία του Ματσαγκούρα πέφτουν αρκετά θέματα. Οσον αφορά τους ΠΕ20-19 , στο φροντιστήριο μας είπαν ότι θα βγει η προκήρυξη με λιγότερες θέσεις από τον προηγούμενο διαγωνισμό. Το μεγάλο μου άγχος είναι το γνωστικό! Από που να αρχίσω δεν ξέρω. Το φροντιστήριο θα δημιουργήσει τμήμα όταν βγει επιτέλους η προκήρυξη. Η ύλη είναι άπλετη! Δυαδικό σύστημα, αρχιτεκτονική Η/Υ, δίκτυα, hardware, software κτλ! Μάλλον θα αρχίσω από Tanebaum. Να σας προτείνω και ένα καλό site με test _ www.test101.gr, ειναι ενδιαφέρον! :-*

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:29 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 13, 2006, 11:04:07 μμ »
Να σας προτεινω και εγωενα club που εχει ενδιαφερον υλικο  http://clubs.pathfinder.gr/asepadiko

Αποσυνδεδεμένος gemini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 03:25:32 μμ »
Γειά σας. Είμαι ΠΕ06 και το μόνο "φροντιστήριο" που μου σύστησαν οι συνάδελφοί μου που παρακολούθησαν εκεί το καλοκαίρι εντατικά σεμινάρια είναι ένα κέντρο επιμόρφωσης στην οδό Ακαδημίας.

Δυστυχώς δεν το ήξερα και δεν πρόλαβα να γραφτώ στο πρόγραμμα που ξεκίνησαν τον Οκτώβριο αλλά δεν είναι βιομηχανία και λειτουργεί σαν κέντρο επιμόρφωσης καθηγητών από το 93.

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου στείλει ενα μήνυμα να του πω την ιστοσελίδα γιατί μου είπαν ότι τώρα πια διοργανώνουν μόνο μερικές ημερίδες σαββατοκύριακα μέχρι τις εξετάσεις.

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 08:39:49 μμ »
Σύμφωνα με το νόμο 2190/94 (ΦΕΚ Α΄28/3-3-1994) με τίτλο «Σύσταση ανεξάρτητης αρχής για την επιλογή προσωπικού και ρύθμιση θεμάτων διοίκησης», τον ιδρυτικό νόμο του ΑΣΕΠ, ισχύουν τα εξής:

«Απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών φροντιστηρίων ή η οργάνωση προγραμμάτων ή μαθημάτων από ιδιωτικά φροντιστήρια ή «ινστιτούτα» ή σχολές….. για προετοιμασία συμμετοχής σε διαγωνισμούς καθιερούμενους ή προβλεπόμενους με τον παρόντα νόμο. Παράβαση της παρούσας διάταξης από σχολές, φροντιστήρια, «ινστιτούτα», κέντρα κλπ. οποιασδήποτε ονομασίας που λειτουργούν για υποψήφιους άλλων κατηγοριών, συνεπάγεται την αφαίρεση της άδειας λειτουργίας, με κοινή απόφαση των Υπουργών Προεδρίας της Κυβέρνησης και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως» (παράγραφος 8 του άρθρου 15 του ν. 2190/94).

Μίλησε κανείς?

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 05:23:54 μμ »
Σύμφωνα με το νόμο 2190/94 (ΦΕΚ Α΄28/3-3-1994) με τίτλο «Σύσταση ανεξάρτητης αρχής για την επιλογή προσωπικού και ρύθμιση θεμάτων διοίκησης», τον ιδρυτικό νόμο του ΑΣΕΠ, ισχύουν τα εξής:

«Απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών φροντιστηρίων ή η οργάνωση προγραμμάτων ή μαθημάτων από ιδιωτικά φροντιστήρια ή «ινστιτούτα» ή σχολές….. για προετοιμασία συμμετοχής σε διαγωνισμούς καθιερούμενους ή προβλεπόμενους με τον παρόντα νόμο. Παράβαση της παρούσας διάταξης από σχολές, φροντιστήρια, «ινστιτούτα», κέντρα κλπ. οποιασδήποτε ονομασίας που λειτουργούν για υποψήφιους άλλων κατηγοριών, συνεπάγεται την αφαίρεση της άδειας λειτουργίας, με κοινή απόφαση των Υπουργών Προεδρίας της Κυβέρνησης και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως» (παράγραφος 8 του άρθρου 15 του ν. 2190/94).

Μίλησε κανείς?

χαχα!το αλλο με τον τοτο το ξερεις???
Π09

Αποσυνδεδεμένος gemini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 03:01:09 μμ »
Σύμφωνα με το νόμο 2190/94 (ΦΕΚ Α΄28/3-3-1994) με τίτλο «Σύσταση ανεξάρτητης αρχής για την επιλογή προσωπικού και ρύθμιση θεμάτων διοίκησης», τον ιδρυτικό νόμο του ΑΣΕΠ, ισχύουν τα εξής:

«Απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών φροντιστηρίων ή η οργάνωση προγραμμάτων ή μαθημάτων από ιδιωτικά φροντιστήρια ή «ινστιτούτα» ή σχολές….. για προετοιμασία συμμετοχής σε διαγωνισμούς καθιερούμενους ή προβλεπόμενους με τον παρόντα νόμο. Παράβαση της παρούσας διάταξης από σχολές, φροντιστήρια, «ινστιτούτα», κέντρα κλπ. οποιασδήποτε ονομασίας που λειτουργούν για υποψήφιους άλλων κατηγοριών, συνεπάγεται την αφαίρεση της άδειας λειτουργίας, με κοινή απόφαση των Υπουργών Προεδρίας της Κυβέρνησης και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως» (παράγραφος 8 του άρθρου 15 του ν. 2190/94).

Μίλησε κανείς?

Mou arese poly afto pou egrapses.... An den eicha paei omos sto sugkekrimeno "idiotiko" kentro den tha eicha katalavei ti akrivos DEN MOU didaxane sto panepistimio kai ti mathimata tha eprepe na mou eichan kanei oles aftes i "perifimes" kathigitries.  :o   ??? 

KALH EPITYCHIA SE OLES KAI OLOUS SAS....



 8)

Αποσυνδεδεμένος annaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ολα καλά..........???
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 02:56:37 μμ »

Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος κατα την ταπεινη μου αποψη. Οσοι απο εμας είχανε την άνεση χρόνου και φυσικά
την οικονομικη να πάνε σε φροντιστηριο το κανανε ουτως ή αλλως. Τωρα αν βοηθηθήκανε ή οχι δεν μπορω να το
πω με βεβαιότητα.Εχω συναδελφισσες (κλαδος ΠΕ06- Αγγλικής) που αφιερωσανε εναν χρόνο σε επιμορφωτικα σεμιναρια
και φροντιστηρια και στις εξετασεις δεν πηγανε καλα όχι γιατι δεν γνωριζανε αλλα απο τρελλο αγχος.Ξερω και περιπτώσεις που
διαβασανε ενα μήνα και διοριστήκανε....Εγω προσωπικα αν είχα τον χρόνο,γιατι δουλευω αρκετες ώρες, θα πηγαινα σε φροντιστηριο.

       Θα πηγαινα με το σκεπτικο οτι χρειαζομαι καποια καθοδηγηση για λεπτομερειες που πιθανον θα μου διεφευγαν.
Οσο για τις υψηλες τιμες...Δυστυχώς, εχουμε την αναγκη τους και σε τετοιες περιπτωσεις...

Ο,τι και να λεμε παντως θελει προσπαθεια, τυχη και καλη διαθεση την ημερα των εξετασεων...
Δεν αρκει μονο το διαβασμα. Δυστυχως....
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetime's argument
That nothing comes from violence
and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Lest we forget how fragile we are

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 19, 2007, 10:44:48 πμ »
Επειδή είμαι καινούργια στον κλάδο ΠΕ02 και δεν έχω ψάξει καθόλου για φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ, θέλω να ρωτήσω το εξής: "Μπορείς στα φροντιστήρια να διαλέξεις ένα συγκεκριμένο μάθημα του γνωστικού αντικειμένου να κάνεις ή πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσεις όλα τα μαθήματα του γνωστικού?"και ακόμα "πόσο χρόνο συνολικά χρειάζεσαι για να ολοκληρώσεις τις ώρες σε ένα μάθημα?"

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 19, 2007, 02:19:59 μμ »
Για το πρώτο ερώτημα : "ο πλερώνων έχει πάντα δίκιο". Λεφτά να τους σκάσεις και κάνεις όποιο μάθημα θες. Για το δεύτερο ερώτημα : αναλόγως το φροντιστήριο και τις ανάγκες τους.
CARPE DIEM

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 19, 2007, 02:21:42 μμ »
Μπορείς να διαλέξεις και να παρακολουθήσεις όποιο θέλεις. Αυτοί βγάζουν ένα χρονοδιάγραμμα για το πόσο διαρκεί το φροντιστήριο σε κάθε μάθημα αλλά και πάλι από σένα εξαρτάται το διάστημα που θα παρακολουθήσεις. Πάντως να ξέρεις ότι ο φετινός ΑΣΕΠ ήρθε να "κλείσει" τα φροντιστήρια, από την άποψη ότι τα θέματα καταργούσαν κάθε τι το "αναμενόμενο" από τους φροντιστηριούχους.
Προσωπικά είμαι κατά των φροντιστηρίων και έδωσα χωρίς να παρακολουθήσω.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 25, 2007, 01:12:45 μμ »
Rica πώς τα πήγες κατά τη γνώμη σου; Έχεις ελπίδες;

Εγώ πάντως να σας πω την αλήθεια το μετάνιωσα που δεν πήγα φροντιστήριο αφού μόνη μου δε στρώνομαι...
Σίγουρα έχω κοπεί γνωστικό πάντως. Αναμένω με περισσή περιέργεια πάντως τη βαθμολογία μου στην Ειδική Διδακτική. Έγραψα αληθινή έκθεση ιδεών!!!  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161914
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.