*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστηριο ή οχι?  (Αναγνώστηκε 20745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Φροντιστηριο ή οχι?
« στις: Μάρτιος 12, 2006, 11:05:37 μμ »
Γεια σας! πηρα κι εγω την μεγάλη αποφαση να δωσω στον διαγωνισμο των εκπαιδευτικων....αυτο ηταν το πρωτο βημα..το δευτερο ειναι να αποφασισω αν θα το κανω μονη μου ή θα παω και σε κανενα φροντιστηριο..το προβλημα μου φυσικά είναι τα χρήματα..απλά σκε΄φρομαι ότι ισως σε ένα φροντιστηριο γινει καλυτερη δουλεια και εχω περισσοτερες πιθανοτητες...
θα με ενδιεφερε πολυ η γνώμη σας και η εμπειρια σας!
ευχαριστω προκαταβολικα!! :)
Π09

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος Dido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2006, 09:28:58 πμ »
Σίγουρα στο φροντιστήριο γίνεται πιο μεθοδική δουλειά. Σε καθοδηγούν, σου δίνουν σημειώσεις. μπάινεις σε ένα πρόγραμμα. Βέβαια χρειάζεται και πολύ προσωπική δουλειά. Αν δεν αφιερώσεις ώρες για διάβασμα δεν γίνεται τίποτα. Το αγκάθι στην όλη υπόθεση είναι η ειδική διδακτική (το λέω από προσωπική πείρα). Από εκεί και πέρα εξαρτάται από εσένα, αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα και φυσικά το χρόνο γιατί απαιτεί πολλές ώρες μάθημα και για έναν εργαζόμενο είναι δύσκολο. Εγώ αυτή τη φορά θα προτιμήσω το προσωπικό διάβασμα. Καλή τύχη!!! 

Αποσυνδεδεμένος bass83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2006, 11:56:23 πμ »
Το φροντιστήριο σίγουρα σου δίνει κάποιες κατευθύνσεις...
Ωστόσο θέλει χρήματα... πολλά χρήματα...
Πήγα τις προάλλες και ρώτησα σε πολύ γνωστό φροντιστήριο που ετοιμάζει άτομα για τον ΑΣΕΠ (στο κέντρο της Αθήνας) και μου είπαν για τα παιδαγωγικά (μόνο) 925€!!!! Μου είπε και για τα μαθήματα της ειδικότητάς μου (ΠΕ02) και βγήκε ένα σύνολο των 2.595€.
Καράφλιασα!!!
Με συγχωρείτε, αλλά δεν διαθέτω τόσα λεφτά για φροντιστήριο που δεν είμαι και 100% σίγουρη ότι θα μπω...
Γι' αυτό ό,τι καταφέρω από μόνη μου!!!
ΠΕ02, ΤΕ16

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2006, 03:09:23 μμ »
Σοβαρα????
και εγω λεω να παω να ρωτησω..μαλλον και αυριο...καλα εννοειται αν παιζει τετοιο ποσο αποκλειεται!!!!
Π09

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2006, 05:22:39 μμ »
Xθες εκανα μια ερευνα αγορας στο κεντρο.Τα αποτελεσματα ηταν τα εξης: το πιο ακριβο 1925 και το πιο φτηνο 1350. Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στην τιμη ο κλαδος, παντως εγω ειμαι Π09. αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να του πω που συγκεκριμενα ρωτησα.
Π09

Αποσυνδεδεμένος bass83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2006, 02:08:09 πμ »
Kαι πάλι είναι πολλά τα λεφτά... Δε νομίζω πως αξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά, από τη στιγμή ειδικά που δεν είναι σίγουρο ότι θα είμαστε στους διοριστέους... Κι ακόμα κι αν είμαστεστους επιτυχόντες, πάλι είναι μεγάλο το ρίσκο... κινδυνεύουμε να μη διοριστούμε...
Προσωπικά πιστεύω πως το πιο "συμφέρον" είναι να κάνει καθένας την προετοιμασία του με καλή οργάνωση και θέληση.
Βέβαια μπορεί το φροντιστήριο να δίνει κάποιες "κατευθύνσεις" και αν είναι οργανωμένο να αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας, ωστόσο δεν μας εξασφαλίζει...
Και είναι και το άλλο... σε πολλούς δεν περισσεύουν αυτά τα χρήματα... Ειδικά σε άτομα που μόλις τελείωσαν τις σχολές και δεν δουλεύουν για να κερδίζουν τα προς το ζην... ή απλώς βγάζουν ένα χαρτζιλίκι από δουλειές του ποδαριού...
Πάλι από τους γονείς μας θα τα ζητήσουμε?
Εγώ δε θέλω να το κάνω αυτό, δε νιώθω καλά... φροντιστήρια ακόμα και στα 23 μου...
Νισάφι πια... >:(
ΠΕ02, ΤΕ16

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2006, 10:52:12 πμ »
Γεια σας!!!
Δε ξέρω αν σας ενδιαφέρει, δε ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά είπα να το πω. Κι εγώ τελευταία στιγμή το έμαθα...

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2006
ΗΜΕΡΙΔΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
(Καθηγητών, Δασκάλων, Νηπιαγωγών)

Τα Business Seminars και ο  Εκπαιδευτικός Οργανισμός  ALEXANDER,   διοργανώνουν  την  Τετάρτη 22  Μαρτίου και ώρα 18.00, Ενημερωτική Ημερίδα Υποψηφίων Εκπαιδευτικών,  με  Θέμα:  «Οι  Προϋποθέσεις για την Σίγουρη Επιτυχία στους Γραπτούς Διαγωνισμούς ΑΣΕΠ».

Ομιλητές, Γνωστοί Καθηγητές, θ αναλύσουν επιστημονικά, με στατιστικά και τεχνικά δεδομένα τους τρόπους και τα μέσα που οδηγούν στην Επιτυχία των Διαγωνισμών.

Από το 1981 ως σήμερα, οι 2.545 επιτυχόντες υποψήφιοι-απόφοιτοι μας εγγυώνται την ποιότητα των υπηρεσιών μας! Θέλετε να είστε ο επόμενος;

Αιτήσεις δωρεάν συμμετοχής και πληροφορίες στο τηλ. 210 3313155. Υπεύθυνες επικοινωνίας: Γιάννα Γιαννιτσάκη και Νόρα  Σαλάμα.
Αιτήσεις συμμετοχής μέχρι την Δευτέρα 20/3/2006. Θα τηρηθεί  αυστηρά  σειρά προτεραιότητας.




Όσον αφορά τώρα το αν χρειάζεται το φροντιστήριο ή όχι. Αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός πιστεύω.

Δεν είναι ότι δε μπορείς να διαβάσεις μόνος σου, αλλά πιστεύω ότι αν μη τι άλλο το φροντιστήριο σε οργανώνει, σε βάζει μέσα στα πράγματα.
Τώρα αν μπορείς να οργανωθείς κι από μόνος σου ακόμα καλύτερα.

Υπάρχουν βέβαια μερικά φροντιστήρια που έχουν μεγάλη εμπειρία και ξέρουν ίσως κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω.
Μερικά από αυτά πάντως κάνουν και δωρεάν δοκιμαστικά μαθήματα που ίσως βοηθήσουν.
Σε ένα από αυτά είχε πάει μια φίλη μου πέρυσι και τους είχαν πει με σιγουριά να μη διαβάσουν παπαγαλία το βιβλίο της νηπιαγωγού, γιατί τα θέματα δε θα είναι όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια, αλλά θα είναι συνδιαστικά και κρίσεως, όπως κι έγινε.
Επίσης, τους είχαν δώσει μια σελίδα με SOS θέματα και μέσα σε αυτά ήταν και ένα-δύο θέματα που έπεσαν.
Τώρα αν αυτό ήταν τυχαίο ή οφείλεται στην εμπειρία τους ή σε κάτι άλλο, δεν ξέρω.
Τα λεφτά πάντως είναι όντως πολλά και πρέπει να το σκεφτεί καλά κάποιος που σκέφτεται το φροντιστήριο.

Εγώ πάντως σκέφτομαι να διαβάσω μόνη μου παρακολουθώντας τις νέες τάσεις.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε όλους!
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2006, 11:23:41 πμ »
Καλημέρα  και  απο  εμένα  ειμαι  επιλυχούσα  του  τελευταίου  διαγωνισμού  και  αναλπηρώτρια  ευτυχως  και  36  χρονών  θέλω  να  πω  οτι  το θέμα  για  τα  φροντιστηρια  το  είχα  ψάξει  και  εγω  και  εκτός  απο  τα χρήματα  που  ειναι  πολλά  και  δεν  σου  εξασφαλίσουν  σίγουρη  επιτυχία  απο  την  άλλη  αυτή  που  κάνουν  μάθημα  ειναι  καθηγητές  και  δάσκαλοι  και  νηπιαγωγοί  που  πολλοί  απο  αυτούς  εδωσαν  και  αυτοί  εξετάσεις  και  δεν  διορίστηκαν  αυτά  συμβαίνουν  τουλάχιστον  σε  φροντιστήρια  στην  θεσσαλονίκη .Ξέρω  επίσης  οτι  στην  δικιά  μου  ειδικότητα  νηπιαγωγός  οσες  διορίστηκαν  τα  κατάφεραν  μόνες  τους  όπως  και  εγω  . Παντως  αν  αποφασίσεις  να  πας  πρεσεξε  ποιοι  θα  κάνουν  τα  μαθήματα .Και  καλό  διάβασμα .Μαργαρίτα

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2006, 12:07:25 μμ »
Παιδιά, το φροντιστήριο όσο καλό και να είναι από μόνο του δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεται προσωπική δουλειά, επιμονή και υπομονή. Διορίστηκα (ΠΕ04) χωρίς φροντιστήριο, με τις δικές μου δυνάμεις, αφού απέτυχα 2 φορές. Εδώ δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω, γιατί θα μας πάρει από κάτω...

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2006, 11:43:41 μμ »
εννοειται οτι θελει προσωπικο διαβασμα και προσπαθεια..
εγω πιστευω οτι το φροντιστηριο σε βαζει σε καποια σειρα μονο αυτο. και μπορει να λυσει καποιες αποριες. για παραδειγμα εγο καλουμαι να δωσω λογιστικη, που στο τμημα μου μονο ενα μαθημα καναμε και αυτο πρωτο εξαμηνο και πιστευω οτι μονη μου δυσκολο να την διαβασω, γιατι δεν εχω καποιον να μου λυσει τις αποριες..
ειναι προσωπικη αποφαση βεβαια για τον καθεναν.
Π09

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2006, 02:45:44 πμ »
Γεια σας κι απο μένα! Απο προσωπική εμπειρία αν και ανήκω σε διαφορετική κατηγορία (ΠΕ70) είμαι εντελώς κάθετη στο θέμα φροντήριο.
1ον στην πληψηφία τους σου λύνουν τα θέματα παλαιότερων διαγωνισμών και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δώσουν ελάχιστες εξηγήσεις, 2ον η βιβλιογραφία που σου προτείνουν δεν έχει να σου προσφέρουν τίποτα παραπάνω στο γνωστικό αντικείμενο και τα παιδαγωγικά μια Ιστορία της παιδαγωγικής είναι αρκετή!!!Πίστεψέ με.Καλή επιτυχία πάντως και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως...

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2006, 01:44:44 πμ »
Παράθεση
2ον η βιβλιογραφία που σου προτείνουν δεν έχει να σου προσφέρουν τίποτα παραπάνω στο γνωστικό αντικείμενο και τα παιδαγωγικά μια Ιστορία της παιδαγωγικής είναι αρκετή!!!
Αυτό που πιστεύω για τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ ,είναι πως από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να ξοδέψεις κάποια χρήματα (τα περί τις 2000€ είναι πολλά όντως, εγώ κάνω μονάχα τα παιδαγωγικά  στη Θεσσαλονίκη με 500€) δεν είναι και κάτι το κακό..
Άλλωστε, κατευθύνσεις δίνονται και έχουμε τη δυνατότητα να δουλέψουμε σε -ενδεχομένως- κάποια διαφορετικά κείμενα κλπ κλπ...
Εννοείται πως δε θα περιμένω να μου μάθει κάποιος (πχ) γραμματική Αρχαίας Ελληνικής... ;)
Στα παιδαγωγικά, θα διαφωνίσω με την vassiliki, μιας και μονάχα μία Ιστορία της Παιδαγωγικής δε πιστεύω πως είναι αρκετή..
Βασικά αν θέλεις δώσε καμιά βιβλιογραφία. Μ' ενδιαφέρει..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2006, 01:46:56 πμ από vassilis »
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 12, 2006, 05:49:15 μμ »
μήπως θα μπορούσε κάποιος να προτείνει φροντιστήρια για τον κλάδο ΠΕ20? Έχω δει μεγάλες διαφορές στις τιμές και δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ποιο είναι καλό και ποιο όχι.
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2006, 10:46:08 μμ »
μήπως θα μπορούσε κάποιος να προτείνει φροντιστήρια για τον κλάδο ΠΕ20? Έχω δει μεγάλες διαφορές στις τιμές και δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ποιο είναι καλό και ποιο όχι.

Κάτσε πρώτα να βγει η προκύρηξη του ΑΣΕΠ...  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.