*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 83469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 08, 2010, 11:04:24 μμ »
για τις αποσπάσεις ο πειραιάς θεωρείται μια περιοχή δηλ. και τα νησιά αργοσαρωνικού και κύθηρα και πόλη πειραιά μαζί ?
ρισκάρεις δηλ. να βρεθείς οπουδήποτε ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 09, 2010, 01:05:53 πμ »
Ναι ρισκάρεις να βρεθείς οπουδήποτε καθώς κάνεις αίτηση προς νομό και όχι κάτι πιο συγκεκριμένο...:(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 09, 2010, 11:23:18 πμ »
Έστω ότι είμαι διορισμένος σε σχολείο της Κεφαλλονιάς και έχω κάνει αίτηση απόσπασης για Γ Έβρου. Όταν κληθώ να δηλώσω σχολεία προτίμησης πως θα ενημερωθώ από την Κεφαλλονιά για το ποιά σχολεία έχει ανακοινώσει η Γ Έβρου ώστε να συμπληρώσω την αίτησή μου; Την αίτηση στο γραφείο Κεφαλλονιάς θα την κάνω, σωστα;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 09, 2010, 12:37:10 μμ »
killbill, την αίτηση απόσπασης την κάνεις στη ΔΔΕ της Κεφαλλονιάς αφού εκει θα είσαι όταν θα γίνονται οι αιτήσεις απόσπασης (μπορείς και σε άλλο γραφείο, αν είσαι σε άδεια).
Στην αίτηση απόσπασης δε βάζεις σχολεία αλλα νομό και αν την πάρεις θα επικοινωνήσεις με τη  ΔΔΕ Εβρου για να σε καθοδηγήσουν να δηλώσεις σχολεία.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 09, 2010, 02:01:47 μμ »
Ευχαριστώ.

την αίτηση απόσπασης την έκανα το φθινόπωρο στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς και όντως εκεί δήλωσα μόνο περιοχή και όχι σχολείο. Απλά τώρα τον Μάιο ή Ιούνιο που θα κληθώ να δηλώσω σχολείο εφόσον φυσικά πάρω την απόσπαση, την αίτηση θα την υποβάλω λογικά πάλι στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς έτσι; απλά θα έχω ενημερωθεί τηλεφωνικά ή από την ιστοσελίδα της ΔΔΕ Εβρου για τα διαθέσιμα σχολεία. Σωστά;

Αν δεν κάνω καθόλου αίτηση δήλωσης σχολείου, η απόσπαση που πήρα ανακαλείται αυτόματα η θα μπω σε περιπέτεις δηλαδή θα είμαι στη διάθεση της ΔΔΕ Εβρου;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 09, 2010, 03:13:41 μμ »
Ευχαριστώ.

την αίτηση απόσπασης την έκανα το φθινόπωρο στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς και όντως εκεί δήλωσα μόνο περιοχή και όχι σχολείο. Απλά τώρα τον Μάιο ή Ιούνιο που θα κληθώ να δηλώσω σχολείο εφόσον φυσικά πάρω την απόσπαση, την αίτηση θα την υποβάλω λογικά πάλι στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς έτσι; απλά θα έχω ενημερωθεί τηλεφωνικά ή από την ιστοσελίδα της ΔΔΕ Εβρου για τα διαθέσιμα σχολεία. Σωστά;

Αν δεν κάνω καθόλου αίτηση δήλωσης σχολείου, η απόσπαση που πήρα ανακαλείται αυτόματα η θα μπω σε περιπέτεις δηλαδή θα είμαι στη διάθεση της ΔΔΕ Εβρου;

Θα επικοινωνησεις με τη ΔΔΕ αποσπασης για να ενημερωθεις για τα λειτουργικα κενα (ή θα ανατρεξεις στην ιστοσελιδα της) και κατοπιν θα αποστειλεις τη δηλωση σου για τα λειτουργικα κενα μεσω ενος οποιουδηποτε fax (η συχνοτερη περιπτωση - αλλωστε ο υπαλληλος της ΔΔΕ Εβρου θα σε καθοδηγησει και πιθανοτερο να σου ζητησει να τη στειλεις με fax). H ΔΔΕ Κεφαλλονιας δεν εμπλεκεται.

Αν δεν κανεις αιτηση τοποθετησης σε σχολειο, δεν ανακαλειται η αποσπαση σου, αλλα ειναι στην ευχερεια του Πυσδε να σε τοποθετησει οπου υπαρχει αναγκη, χωρις να ληφθει υποψιν η δικη σου προτιμηση μεταξυ των υφισταμενων λειτουργικων κενων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 09, 2010, 04:41:39 μμ »
Μα οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ανακοινώνονται το νωρίτερο το καλοκαίρι. Άρα μπορεί να μεταβεί στην ΔΔΕ απόσπασης όταν χρειαστεί να δηλώσει σχολείο.

Εκτός αν...κάνει το καλοκαίρι διακοπές στην Κεφαλλονιά...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 09, 2010, 06:41:08 μμ »
Μα οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ανακοινώνονται το νωρίτερο το καλοκαίρι. Άρα μπορεί να μεταβεί στην ΔΔΕ απόσπασης όταν χρειαστεί να δηλώσει σχολείο.

Εκτός αν...κάνει το καλοκαίρι διακοπές στην Κεφαλλονιά...

Τοσο το καλυτερο...αν βρισκεται τοτε στον Εβρο...

Ωστοσο, ο χρονος ανακοινωσης των αποσπασεων ποικιλλει απο χρονια σε χρονια και απο... υπουργο σε υπουργο...

Εχω την εντυπωση οτι φετος θα ανακοινωθουν οι αποσπασεις πολυ συντομα, ισως και εντος Ιουνιου, διοτι οι μεταθεσεις ανακοινωθηκαν νωρις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 09, 2010, 07:43:48 μμ »
Ευχαριστώ.

την αίτηση απόσπασης την έκανα το φθινόπωρο στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς και όντως εκεί δήλωσα μόνο περιοχή και όχι σχολείο. Απλά τώρα τον Μάιο ή Ιούνιο που θα κληθώ να δηλώσω σχολείο εφόσον φυσικά πάρω την απόσπαση, την αίτηση θα την υποβάλω λογικά πάλι στην ΔΔΕ Κεφαλλονιάς έτσι; απλά θα έχω ενημερωθεί τηλεφωνικά ή από την ιστοσελίδα της ΔΔΕ Εβρου για τα διαθέσιμα σχολεία. Σωστά;

killbill,τα έχεις μάλλον μπερδέψει.Αν έκανες αίτηση απόσπασης το φθινόπωρο, τότε αυτή ήταν για την τρέχουσα σχολική χρονιά και αφού είσαι στην Κεφαλλονιά προφανώς δεν την πήρες.

Αν θέλεις να πάρεις να πάρεις απόσπαση για την επόμενη σχολική χρονιά, 2010-2011, θα πρεπει το επόμενο χρονικό διαστημα όταν θα βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων να κάνεις εκ νέου αίτηση απόσπασης.Αν την πάρεις θα κάνεις αυτό που σου είπε ο Damien(θα επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ Έβρου κτλ)

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 10, 2010, 07:55:45 πμ »
Αγαπητοι  συναδελφοι  πιστευετε  οτι  το  κυσδε  θα  μου  δωσει  αποσπαση  στο  πυσδε  που  θα  ζητησω  καθως  εχω  2  παιδια?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 10, 2010, 11:13:06 πμ »
killbill,τα έχεις μάλλον μπερδέψει.Αν έκανες αίτηση απόσπασης το φθινόπωρο, τότε αυτή ήταν για την τρέχουσα σχολική χρονιά και αφού είσαι στην Κεφαλλονιά προφανώς δεν την πήρες.

Αν θέλεις να πάρεις να πάρεις απόσπαση για την επόμενη σχολική χρονιά, 2010-2011, θα πρεπει το επόμενο χρονικό διαστημα όταν θα βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων να κάνεις εκ νέου αίτηση απόσπασης.Αν την πάρεις θα κάνεις αυτό που σου είπε ο Damien(θα επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ Έβρου κτλ)

Μισό λεπτό, γιατί κάτι έχω μπερδέψει όντως,

αίτηση για μετάθεση-βελτίωση κάνεις τέλη φθινοπώρου, και μετά κατά τον Ιούνιο κάνεις αίτηση δήλωσης σχολείου, σωστά;

Και για απόσπαση πότε κάνεις αίτηση και πότε δηλώνεις σχολεία; ή αυτά τα δύο γίνονται με μια και μόνο αίτηση;


Αν δεν κανεις αιτηση τοποθετησης σε σχολειο, δεν ανακαλειται η αποσπαση σου, αλλα ειναι στην ευχερεια του Πυσδε να σε τοποθετησει οπου υπαρχει αναγκη, χωρις να ληφθει υποψιν η δικη σου προτιμηση μεταξυ των υφισταμενων λειτουργικων κενων.
To ίδιο ισχύει και για την βελτίωση θέσης; Έστω ότι έχω κάνει αίτηση τέλη νοεμβρίου (μαζί με τις μεταθέσεις) για βελτίωση (όχι για μετάθεση), αλλά δεν προσέλθω τον Ιούνιο να δηλώσω σχολείο γιατί ας πουμε τα σχολεία που ανακοινώθηκαν δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα θεωρώ βελτίωση, τότε παραμένω στο σχολείο μου (που έχω οργανική) ή πάλι θα μπω σε διάθεση ΠΥΣΔΕ όπως αναφέρεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 11:44:59 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 10, 2010, 11:34:13 πμ »
Απ'όσο γνωρίζω, όντας νεοδιόριστη, μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων βγαίνει εγκύκλιος για αποσπάσεις (την αναμένουμε) και κάποια στιγμή ανακοινώνονται τα αποτελέσματα (νομίζω ότι πέρισυ ανακοινώθηκαν μέσα στον Ιούλιο, αν και φέτος αναμένονται πολύ νωρίτερα, όπως είπε και ο Damien). Μετά δηλώνεις σχολεία στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 10, 2010, 01:40:17 μμ »
killbill,τα έχεις μάλλον μπερδέψει.Αν έκανες αίτηση απόσπασης το φθινόπωρο, τότε αυτή ήταν για την τρέχουσα σχολική χρονιά και αφού είσαι στην Κεφαλλονιά προφανώς δεν την πήρες.

Αν θέλεις να πάρεις να πάρεις απόσπαση για την επόμενη σχολική χρονιά, 2010-2011, θα πρεπει το επόμενο χρονικό διαστημα όταν θα βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων να κάνεις εκ νέου αίτηση απόσπασης.Αν την πάρεις θα κάνεις αυτό που σου είπε ο Damien(θα επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ Έβρου κτλ)

Μισό λεπτό, γιατί κάτι έχω μπερδέψει όντως,

αίτηση για μετάθεση-βελτίωση κάνεις τέλη φθινοπώρου, και μετά κατά τον Ιούνιο κάνεις αίτηση δήλωσης σχολείου, σωστά;

Και για απόσπαση πότε κάνεις αίτηση και πότε δηλώνεις σχολεία; ή αυτά τα δύο γίνονται με μια και μόνο αίτηση;


Αν δεν κανεις αιτηση τοποθετησης σε σχολειο, δεν ανακαλειται η αποσπαση σου, αλλα ειναι στην ευχερεια του Πυσδε να σε τοποθετησει οπου υπαρχει αναγκη, χωρις να ληφθει υποψιν η δικη σου προτιμηση μεταξυ των υφισταμενων λειτουργικων κενων.
To ίδιο ισχύει και για την βελτίωση θέσης; Έστω ότι έχω κάνει αίτηση τέλη νοεμβρίου (μαζί με τις μεταθέσεις) για βελτίωση (όχι για μετάθεση), αλλά δεν προσέλθω τον Ιούνιο να δηλώσω σχολείο γιατί ας πουμε τα σχολεία που ανακοινώθηκαν δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα θεωρώ βελτίωση, τότε παραμένω στο σχολείο μου (που έχω
οργανική) ή πάλι θα μπω σε διάθεση ΠΥΣΔΕ όπως αναφέρεις;

Θα μπεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Ο φιλος μου δεν εκανε βελτιωση θεσης αλλα ουτε αιτηση να παραμεινει στην οργανικη του και τωρα ειναι σε αλλα 2 σχολεια αλλα στην ιδια περιφερεια.



''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 10, 2010, 04:15:54 μμ »
Είσαι σίγουρη; για διάβασε εδώ:

Αφού έχεις οργανική δεν έχεις πρόβλημα. Δεν κάνεις αίτηση τοποθέτησης και παραμένεις στην οργανική σου.
Δεν έχει σημασία που έκανες αίτηση βελτίωσης.

και εδώ:
.... δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ, 1000% σίγουρο αυτό που λέμε, έτσι κινήθηκα κι εγώ περύσι. Εάν δεν κάνεις δήλωση προτίμησης για συγκεκριμένο σχολείο, απλά παραμένεις σε αυτό που είσαι. Εγώ ούτε καν τηλέφωνο στη ΔΔΕ δεν πήρα τις ημέρες των δηλώσεων, απλά δεν έκανα απολύτως τίποτα.
Με άλλα λόγια, η αίτηση βελτίωσης "ενεργοποιείται" με την δήλωση προτίμησης για συγκεκριμένο σχολείο, αλλιώς παραμένει ανενεργή κι εσύ στη θέση σου.

και εδώ:
επιβεβαιώνω τον duffydaψκ με το πρόσθετο επιχείρημα ότι στους πίνακες που βγάζει η βθμια στην οποία ανήκω, στους εκπαιδευτικούς που έκαναν μεν αίτηση τον Νοέμβριο για βελτίωση αλλά δεν προχώρησαν σε επιλογή σχολείων όταν τους ζητήθηκε, μην κάνοντας "τίποτα" όπως αναφέρεται, στους πίνακες λοιπον αυτούς γράφει : "δεν ενεργοποίησε την αίτηση" με αποτέλεσμα αυτοί οι εκπαιδευτικοί να παραμείνουν στη θέση που είχαν.


Και εγώ θα συμφωνήσω με τους 3 παραπάνω συναδέλφους, και μου φαίνεται και λογικό εξάλλου, ότι στην περίπτωση της βελτίωσης αν δεν δηλώσεις σχολείο, αυτόματα καταργείται η αίτησή σου. Μη δηλώνοντας σχολείο ουσιαστικα δηλώνεις ότι τα σχολεία αυτά δεν σε ενδιαφέρουν και δεν τα θεωρείς βελτίωση, άρα ακυρώνεις έτσι την αίτησή σου.

Δεν πρέπει να ισχύει όμως η ίδια λογική στην περίπτωση της απόσπασης. Αν πάρεις την απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ τότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα σχολεία του ΠΥΣΔΕ που πήρες απόσπασης και έτσι να παραμένεις στο ΠΥΣΔΕ που ήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 04:18:02 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.