*

Αποστολέας Θέμα: Βεβαίωση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 19547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« στις: Οκτώβριος 20, 2008, 09:37:43 πμ »
Καλημερα.

Ειμαι ΠΕ06 και δουλευω ωρομισθια 12 ωρες Δημοτικο και 4 ΠΔΣ. Διαβασα στην alfavita οτι παιρνουμε μια βεβαιωση προυπηρεσιας. Απο που θα την παρω; Απο τα σχολεια η απο τα γραφεια; Επισης, ποση προυπηρεσια μου μετρανε; Μεχρι την ημερα της αιτησης; Μπορει καποιος απο προηγουμενο ασεπ ισως, να μου πει που θα βρω την αιτηση την προηγουμενη, να ξερω τι με περιμενει;

Και μια που ανοιξα θεμα, να ρωτησω διευκρινιστικα: οι αιτησεις δηλαδη απο φετος δε γινονται μεσω ταχυδρομειου στον κλασικο φακελο του ασεπ; Μονο στα γραφεια δευτεροβαθμιας;

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:13 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 09:53:55 πμ »
Καλημερα.

Διαβασα στην alfavita οτι παιρνουμε μια βεβαιωση προυπηρεσιας. Απο που θα την παρω;Απο τα σχολεια η απο τα γραφεια;
 

  :) Από το Γραφείο (ή τη Διεύθυνση) που ανήκεις.

 
Παράθεση
Επισης, ποση προυπηρεσια μου μετρανε; Μεχρι την ημερα της αιτησης; Μπορει καποιος απο προηγουμενο ασεπ ισως, να μου πει που θα βρω την αιτηση την προηγουμενη, να ξερω τι με περιμενει;

Η αίτηση είναι στο www.alfavita.gr στο θέμα που λέει για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών από τα Γραφεία/ΔιΠΕ-ΔιΔΕ. Από ότι βλέπω είναι η κλασσική βεβαίωση προυπηρεσίας και μάλλον θα μετράει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι κάτι τέτοιο έγκυρο ή εφικτό...- Μη ξεχνάς ότι είναι η πρώτη χρονιά που εφαρμόζεται το σύστημα). Για το πόση προϋπηρεσία θα σου μετρήσουν δεν έχω ιδέα πραγματικά, δεν ξέρω να υπολογίζω τέτοια μόρια :-[. Αν ξέρει κανείς άλλος, ας βοηθήσει... ;)

Παράθεση

Και μια που ανοιξα θεμα, να ρωτησω διευκρινιστικα: οι αιτησεις δηλαδη απο φετος δε γινονται μεσω ταχυδρομειου στον κλασικο φακελο του ασεπ; Μονο στα γραφεια δευτεροβαθμιας;

 Έτσι φαίνεται. Και αυτό γίνεται για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες. Θα τα καταχωρούν στο Πληροφοριακό Σύστημα τα Γραφεία/ΔιΠΕ-ΔιΔΕ για να μην φτάσουν στον ΑΣΕΠ πακέτα ΚΑΙ για καταχώρηση ΚΑΙ για έλεγχο. Εκεί θα γίνεται μόνο ο έλεγχος των στοιχείων που θα στέλνουν οι ΔΙΠΕ/ΔΙΔΕ στον ΑΣΕΠ συγκεντρωτικά, με την ελπίδα να γίνει γρηγορότερα ο Διαγωνισμός έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:01:49 πμ »
Βοηθησες, ευχαριστω.

  :) Από το Γραφείο (ή τη Διεύθυνση) που ανήκεις.

Δηλαδη απο το γραφειο της δευτεροβαθμιας θα παρω και τη βεβαιωση για το Δημοτικο; Μα δε μιλησα καθολου με τη δευτεροβαθμια πριν παω Δημοτικο...  ???


Η αίτηση είναι στο www.alfavita.gr στο θέμα που λέει για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών από τα Γραφεία/ΔιΠΕ-ΔιΔΕ. Από ότι βλέπω είναι η κλασσική βεβαίωση προυπηρεσίας και μάλλον θα μετράει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι κάτι τέτοιο έγκυρο ή εφικτό...- Μη ξεχνάς ότι είναι η πρώτη χρονιά που εφαρμόζεται το σύστημα). Για το πόση προϋπηρεσία θα σου μετρήσουν δεν έχω ιδέα πραγματικά, δεν ξέρω να υπολογίζω τέτοια μόρια :-[. Αν ξέρει κανείς άλλος, ας βοηθήσει... ;)


Εννοω την αιτηση για το διαγωνισμο, που πρεπει να γραψουμε στοιχεια κλπ/

Thanks

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:12:28 πμ »
Δηλαδη απο το γραφειο της δευτεροβαθμιας θα παρω και τη βεβαιωση για το Δημοτικο; Μα δε μιλησα καθολου με τη δευτεροβαθμια πριν παω Δημοτικο...  ???

sorry εννοούσα το Γραφείο ή Διεύθυνση που ανήκει το σχολείο. Δεν ήξερα ότι είσαι και σε Δημοτικό, αλλά σε οποιαδήποτε περίπτωση, για τα σχολεία Β'Βαθμιας θα σου δώσουν βεβαίωση από την οικεία ΔΙΔΕ ή το Γραφείο ΒΒαθμιας, για τα δημοτικά σχολεία θα πάρεις βεβαίωση από την Αβάθμια. Θα τις συγκεντρώσεις και θα τις καταθέσεις μαζί με την αίτησή σου όταν με το καλό θα πας εκεί.



Παράθεση
Εννοω την αιτηση για το διαγωνισμο, που πρεπει να γραψουμε στοιχεια κλπ/

από τα Γραφεία και τις Διευθύνσεις, παρε μία, βγάλτην και φωτοτυπία να συμπληρώσεις ένα πρόχειρο πρώτα, το λέω γιατί είμαι γνωστή μουτζουρογράφουσα,οπότε τους συμβουλεύω όλους να έχουν και ένα πρόχειρο, γιατί είναι κάτι μυστήριοι στα γραφεία που το κάνουν θέμα να σου δώσουν καινούρια καθαρή αίτηση άν έχεις κάνει λάθος στην πρώτη...  :P)


Μην ανησυχείς. Τώρα που θα βγεί με το καλό η προκύρηξη, θα σε βοηθήσουν στο γραφείο που ανήκεις. Καλή επιτυχία!!! ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:13 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:16:17 πμ »
Γνωρίζει κανείς πόσα μόρια- μήνες προυπηρεσίας, τουλάχιστον, πρέπει να έχει κάποιος για να συνυπολογιστούν και να προσμετρηθούν με το γραπτό του στον ΑΣΕΠ; Ισχύει το έξι (6) του προηγούμενου ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 03:39:53 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσα μόρια- μήνες προυπηρεσίας, τουλάχιστον, πρέπει να έχει κάποιος για να συνυπολογιστούν και να προσμετρηθούν με το γραπτό του στον ΑΣΕΠ; Ισχύει το έξι (6) του προηγούμενου ΑΣΕΠ;
Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ οι (5) πέντε μήνες έδιναν μισό μόριο προσαύξηση στους επιτυχόντες .Μπορείτε να το τσεκάρετε βλέποντας τους πίνακες των επιτυχόντων.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 08:40:36 μμ »
απο ποσους μηνες εδιναν 1 μοριο ξερει κανεις? απο 11 μηνο?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 09:00:01 μμ »
απο ποσους μηνες εδιναν 1 μοριο ξερει κανεις? απο 11 μηνο?
Από προϋπηρεσία 10 μηνών.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 09:22:08 μμ »
α, ωραια thanks
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:08:22 μμ »
Ξέρετε αν καταθέτουμε και φετινή προϋπηρεσία ;Εγώ ξεκίνησα να εργάζομαι από 8 Σεπτέμβρη .

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:27:09 μμ »
Δε λέει πουθενά ξεκάθαρα και έγκυρα ποια δικαιολογητικά χρειάζονται! Πού θα τα βρούμε ?
Όσο για τη βεβαίωση προϋπηρεσίας δε γίνεται να μας τη δώσουν την ημέρα που θα κάνουμε τα χαρτιά ; Και πώς είναι δυνατόν να δώσουν βεβαίωση με την προϋπηρεσία υπολογισμένη μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους ;
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:35:01 μμ »
Η βεβαίωση προϋπηρεσίας θα έχει την προϋπηρεσία μέχρι την ημέρα της βεβαίωσης.
Αλλά αν δεν αντιστοιχεί σε 5 μήνες (για 0,5 μόρια που δίνει ο ΑΣΕΠ) δεν υπολογίζεται απ' ό,τι έχω δει. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. Γιατί έχω δει στους πίνακες του ΑΣΕΠ ότι άτομα που είχαν πχ 3 μήνες προϋπηρεσία, δεν τους αναγνώρισε ο ΑΣΕΠ 0,3 μόρια προσαύξησης! Δηλ. ή θα πάρεις το 0,5 ή καθόλου!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:45:43 μμ »
Δε λέει πουθενά ξεκάθαρα και έγκυρα ποια δικαιολογητικά χρειάζονται! Πού θα τα βρούμε ?


Τα δικαιολογητικά τα αναφέρει καθαρότατα. Από που βγάζεις το συμπέρασμά σου?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 11:00:13 μμ »
..............
Δηλ. ή θα πάρεις το 0,5 ή καθόλου!
Ακριβώς .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.