*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 03:19:14 πμ »
σευχαριστω παρα πολυ. οι πληροφοριες ηταν κατατοπιστικοτατες. θα παρω τηλ να επιβεβαιωσω την υλη και να στρωθω σιγα σιγα γιατι και η συγκεντρωση των βιβλιων ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα.
.αν θελησω κατι θα ξαναενοχλησω.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2007, 11:34:13 μμ »
Θέλω να δώσω κατατακτήριες στο φιλολογικό. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κανένα καλό φροντιστήριο; :)
Να' στε καλά!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 05, 2007, 02:34:46 πμ »
Γιατί να πας σε φροντιστήριο;;; Αν προέρχεσαι από θεωρητική κατεύθυνση ή τρίτη δέσμη διάβασε μόνη σου και θα τα καταφέρεις. (προσωπικά είμαι αντίθετη εκ πεποιθήσεως με τα φροντιστήρια, οπότε ας σου πει και κάποιος άλλος)

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 05, 2007, 10:51:57 πμ »
Κι εγω είμαι της άποψης ότι το φροντιστήριο δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Οι περισσότερες σχολές έχουν συγκεκριμένη ύλη. Με προσπάθεια και διάβασμα, μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου!! Ειμαι κατά των φροντιστηρίων. Δεν άκουσες τι έγινε και με τον ΑΣΕΠ;;;
Πιστεύω ότι μπούν να σε βοηθήσουν κυρίως στη μέθοδο και στον τρόπο, όχι σε κάτι άλλο.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:55:39 μμ »
Κι εγώ κατά ήμουνα, αλλά αν δεν πήγαινα και για τον ΑΣΕΠ, ακόμα απέξω θα' μουνα λόγω ελλιπών γνώσεων στη διδακτική. Όπως το' πες και μόνος σου, είναι θέμα τρόπου και μεθόδου. Γι' αυτό παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα, να μου στείλει μήνυμα.
Παράθεση
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2007, 09:53:46 πμ »
  Hello!!!

  To 2002 έδωσα κατατακτήριες στη Νομική στην Κομοτηνή. Είχα μία μικρή σχέση με το αντικείμενο, αλλά αν δεν είχα κάνει φροντιστήριο δεν θα είχα μπει. Η βοήθεια ήταν στο να με βάλουν στο νόημα της Νομικής, που δεν είναι κάτι εύκολο ακριβώς. Λίγα μαθήματα έκανα αλλά με βοήθησαν να οργανώσω το διάβασμά μου και μου ξεκαθάρισαν κάποια απαραίτητα πράγματα. Μου είχαν συστήσει το φροντιστήριο και αποδείχτηκαν όντως σοβαροί επαγγελματίες. Οπότε χαλάλι και τα χρήματα!
  Αν αποφασίσεις να πας σε φροντιστήριο, προσπάθησε να βρεις κάποιο εξειδικευμένο (τόσο στο αντικείμενο όσο και στις εξετάσεις της Σχολής που θες) και σοβαρό (θέλει ψάξιμο, αλλά αν έχεις όρεξη θα έχεις και καλό αποτέλεσμα!).
  Αν πάλι δεν πας σε φροντιστήριο, καλό διάβασμα on your own και φυσικά ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Αν το θες πολύ (και με λίγη τύχη), θα γίνει!!!
   Ελπίζω να βοήθησα!
                                                                           GOOD LUCK!!!  ;)  :)  :D
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 20, 2007, 09:52:18 πμ »
Επειδή και εγώ ενδιαφερόμουν για κατατακτήριες και είχα ασχοληθει με το θεμα θέλώ να ρωτήσω το εξής:

προετοιμάζομουν για κατατακτηριες εξετασεις στο τμήμα Ψυχολογίας του ΑΠΘ, και ξαφνκά φέτος αποφασιστήκε
η εισαγωγή των πτυχιούχων να γίνει με το βαθμό του πτυχίου και όχι με εξετάσεις! θεωρω κατι τέτοιο πολύ αδικο
διοτι όλοι γνωριζουμε τις διακυμανσεις στους βαθμους πτυχιων μεταξυ διαφορετικών σχολών και ίδιων σχολών διαφορετικών
πανεπιστημιων. Άλλο να έχεις τελειωσει πολυτεχνειο και άλλο να έχεις τελειώσει μια εύκολη σχολή....

Anyway, το ερώτημα μου είναι αν είναι εφικτό να δώσω εξετασεις σε όλα τα μαθηματα όπως δίνουν οι τελειοφοιτοι ενιαιου
λυκειου (δεδομενου ότι ειμαι αποφοιτος ΑΕΙ), οποτε να διαγωνιστω με εξετάσεις για μια θέση στη σχολή που παντα ειχα ονειρο φοιτησω.
Γϊνεται κάτι τέτοιο?

Dolphin 

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2007, 02:23:46 μμ »
Δεν ξέρω για ποια εξεταστική μιλάς dolphin πάντως οι τελευταίες κατατακτήριες στην Ψυχολογία του ΑΠΘ έγιναν φέτος με γραπτές εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 20, 2007, 06:46:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2010, 08:31:23 πμ από dolphin »

Αποσυνδεδεμένος GeorgiaHD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 27, 2007, 01:26:27 μμ »
Επείδη και στο παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης η επιλογή θα γίνει με βάση το βαθμό πτυχίου και όχι με εξετάσεις αναρωτιώμουν μήπως είναι καλύτερα να δώσω πανελλήνιες. Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι της γενιάς που έδωσαν για τελευταία φορά με δέσμες. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συμμετέχω στις πανελλαδικές με το νέο σύστημα ή αν όχι τι ακριβώς πρέπει να κάνω??

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 28, 2007, 01:38:54 πμ »
GeorgiaHD απ' όσο γνωρίζω τίποτε δε σε εμποδίζει να δώσεις πανελλήνιες. Ανήκω και γω στη γενιά των... δεσμων. Το φθινόπωρο του 2001 πήγα στο πλησιέστερο Λύκειο της περιοχής, ζήτησα τα βιβλία (τα περισσότερα βέβαια χρειάστηκε να τα αγοράσω επειδή δεν υπήρχε επάρκεια) και το Μάιο του 2002 έδωσα κανονικά με τα παιδιά της Γ' Λυκείου. Δε χρειάστηκε να παρακολουθήσω και στην περίπτωση αυτή ο βαθμός των γραπτών μου στις εξετάσεις αποτέλεσε και βαθμό πρόσβασής μου (αντί του ΜΟ που έχουν οι μαθητές της Γ' Λυκείου από τη φοίτησή τους).
Αν το κάνεις τελικά, εύχομαι να έχεις κάποιο γνωστό σου που να τελείωσε πρόσφατα το Λύκειο ή να φοιτά σε αυτό, ώστε να είσαι σε θέση να πάρεις όσες πληροφορίες χρειάζεσαι. Σε αντίθετη περίπτωση, ίσως σε περιμένουν εκπλήξεις...  ::) Εγώ για παράδειγμα, ανακάλυψα ότι υπήρχε βιβλίο για το μάθημα της Έκθεσης, μόλις 1 μήνα πριν τις εξετάσεις! :-[

Όσο για τις κατατακτήριες με βαθμό πτυχίου... Εκμεταλλεύτηκα τη ρύθμιση πέρυσι και τώρα σπουδάζω Κοινωνιολογία στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου  dolphin. Αρχικά ήθελα να δώσω Ψυχολογία στο ΑΠΘ αλλά λόγω του ασεπ δεν προλάβαινα να διαβάσω (η εισαγωγή ήταν με εξετάσεις) και έτσι δοκίμασα στην αμέσως επόμενη σχολή που με ενδιέφερε. Φέτος είδα την ανακοίνωση και για να είμαι ειλικρινής... μου κόστισε :'(

 

 
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 03, 2007, 11:00:41 μμ »
 :DΕυχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν για το θέμα!Τελικά, βρήκα φροντιστήριο και μάλιστα κάνω ιδιαίτερο μάθημα γιατί δεν υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος. Τα δίδακτρα είναι πραγματικά λίγα, τα μαθήματα που χρειάζονται δεν ξεπερνούν τον ενάμιση μήνα σύνολο με 4 ώρες την εβδομάδα, και η επαφή μου τώρα με το αντικείμενο δεν έχει καμία σχέση με πριν. Προτρέπω και άλλους που ενδιαφέρονται, να κάνουν κάτι παρόμοιο. Να βρουν δηλαδή, έναν άνθρωπο που να έχει εμπειρία στο θέμα και να τους οργανώσει το διάβασμα. Όσον αφορά τις κατατακτήριες στην ψυχολογία και στο παιδαγωγικό, από όσο ξέρω είναι πικραμένη ιστορία. Γι' αυτό καλύτερα, όποιος ενδιαφέρεται να δώσει πανελλήνιες. Μπορεί να βρει πολλούς καθηγητές που προετοιμάζουν παιδιά γι' αυτές τις εξετάσεις κι έχουν πείρα. Καλώς ή κακώς, έτσι έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα. Άλλωστε η αλλλοδιδακτική μέθοδος είναι πανάρχαια! Καλή επιτυχία σε όλους! ;)
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 04, 2007, 09:45:13 πμ »
ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 06, 2007, 01:29:22 μμ »
Έχω τελειώσει το φιλολογικό στο ΕΚΠΑ.Ενδιαφέρομαι να εισαχθώ στην Αγγλική φιλολογία και μετά από σχετικό ψάξιμο κατέληξα στο ότι είναι προτιμότερες οι πανελλήνιες από τις κατατακτήριες.Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής: μπήκα στο πανεπιστήμιο πρίν το ΄99 με το σύστημα των Δεσμών.Ξέρει κανείς αν πρέπει να πάρω κάποια άδεια από το σχολείο για τις εξετάσεις;Και τί γίνεται με τα μαθήματα,πόσα και ποιά δίνω; ???
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.