*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 04:07:38 μμ »
Antigoni για μια ωρα μονο την εβδομαδα και σε τετοια αποσταση αν συναντηθεις με τη μητερα και δεις οτι σε παιρνει μπορεις να ζητησεις λιγο παραπανω.Βεβαια ειναι πολυ μικρο το παιδακι και λογικα υπαρχει προοπτικη(να δουλεψετε μαζι χρονια εννοω).Παντως αυτο που λενε καποιοι σιγα ποση προετοιμασια θελει ενα τετοιο μαθημα δεν ισχυει.Ειναι πολυ απαιτητικο το μαθημα σε μκρα παιδακια.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:14:25 μμ »
Εγώ πάλι με μία ώρα να πάω και μία να γυρίσω, θα πήγαινα μόνο αν έδιναν 20€.Η προετοιμασία για να γεμίσεις μια ώρα σε παιδί τέτοιας ηλικίας είναι standart μία ώρα στο σπίτι.Επομένως δεσμεύει 4 ώρες από το χρόνο σου.Τα 10€ δεν νομίζω ότι σε αποζημιώνουν.Απ' την άλλη και οι γονείς για αυτό το επίπεδο δεν νομίζω ότι θα δώσουν περισσότερα.Θα σου έλεγα 15€ δεδομένης της κατάστασης, κι αν κάτσει, έχει καλώς.Αν όχι, πιθανόν να γεμίσεις το χρόνο σου με κάποιο άλλο.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:32:15 μμ »
Εγώ πάλι με μία ώρα να πάω και μία να γυρίσω, θα πήγαινα μόνο αν έδιναν 20€.Η προετοιμασία για να γεμίσεις μια ώρα σε παιδί τέτοιας ηλικίας είναι standart μία ώρα στο σπίτι.Επομένως δεσμεύει 4 ώρες από το χρόνο σου.Τα 10€ δεν νομίζω ότι σε αποζημιώνουν.Απ' την άλλη και οι γονείς για αυτό το επίπεδο δεν νομίζω ότι θα δώσουν περισσότερα.Θα σου έλεγα 15€ δεδομένης της κατάστασης, κι αν κάτσει, έχει καλώς.Αν όχι, πιθανόν να γεμίσεις το χρόνο σου με κάποιο άλλο.

Κι εγώ για 15 ευρώ σκεφτόμουν, αλλά οι γονείς δε νομίζω να τα δώσουν. Τις προάλλες ζήτησα 10 ευρώ την ώρα για δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά σε ένα κοριτσάκι 4-5 ετών (θα κάναμε 2 μονώρα την εβδομάδα) και το έχασα γιατί 80 ευρώ το μήνα τους φαινόντουσαν πολλά για την περίπτωση! 3 ευρώ είναι τα μεταφορικά μου όμως, και αυτό φυσικά δεν τους νοιάζει (άσε τα έξοδα σε εκτυπώσεις και μελάνι για εκπαιδευτικό υλικό!). Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 02:59:53 μμ »
Δυστυχώς ο ανταγωνισμός πλέον είναι τεράστιος κ οι γονείς/ μαθητές ψάχνουν απλά για το φθηνότερο. Αυτή τη χρονιά τουλάχιστον 5 περιπτώσεις δε μου απάντησαν θετικά κ ας ήταν από συστάσεις όπου έκανα λόγο για την ποιότητα της δουλειάς μου, με τιμές απόλυτα λογικές στα πλαίσια της κρίσης. Όσο υπάρχει όμως κ η δυνατότητα να βρουν κάτι πιο φτηνό, οι συστάσεις κ η ποιότητα περισσεύουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:31:00 μμ »
Σημερα πληροφορηθηκα οτι εχασα ιδιαιτερο γι αυτο το λογο. Ζητησα απο μια μητερα με σχετικη οικονομικη ανεση 12 ευρω για Β2 αλλα της φανηκαν οπως εμαθα παρα πολλα. Προτιμησε αλλη με 8 ευρω. Και ερωτω. Ειναι δυνατον 8 ευρω για επιπεδο Β2 ατομικο ιδιαιτερο; Ουτε καν γκρουπ. Ποια συναδελφος εβγαλε τα εξοδα των βιβλιων και της μετακινησης με αυτα τα χρηματα; Η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 08:53:48 μμ »
Και τα δυο
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 09:02:10 μμ »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 03:02:37 μμ »
Όπως έχω αναρτήσει σε άλλη συζήτηση, φέτος είναι αξιοπερίεργο το πόσα άτομα είχαν το ενδιαφέρον να αρχίσουν και τελικά δεν έγινε ποτέ. Σχεδόν κάθε εβδομάδα έχω τέτοια φαινόμενα. Τα 12 ευρώ για Β2 είναι πολύ λογική τιμή (μεταξύ μας, χαμηλή είναι σχετικά με το επίπεδο, προετοιμασία μαθήματος, παροχή υλικού και τα έξοδα μετακίνησης). Τείνω πλέον να πιστέψω ότι οι τιμές έχουν κατέβει επικίνδυνα και φυσικά φταίνε αυτοί που τις έχουν διαμορφώσει προς αυτή την κατεύθυνση, όντας εξαιρετικά ασυνείδητοι ότι έτσι συμπαρασύρουν έναν ολόκληρο κλάδο ανθρώπων που έχουν σπουδάσει και επιμορφώνονται συνεχώς για το καλύτερο αποτέλεσμα στη διδασκαλίας τους...

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:39:37 μμ »
Δεν είναι θέμα ενσυνειδησίας κι ασυνειδησίας! Αν ζει κανείς στην επαρχία ή σε πόλη όπου δεν υπάρχει τμήμα αγγλικής φιλολογίας τα ποσά που λέτε φαντάζομαι ότι τα ζητά εύκολα. Όταν όμως έχεις να ανταγωνιστείς τους φοιτητές στην πόλη σου που συνήθως κάνουν μαθήματα για το χαρτζηλίκι κι όχι για επιβίωση τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά! Στη Θεσ/νίκη οι φοιτητές ρίξαν και ρίχνουν τις τιμές και  αν τα μαθήματα είναι η μόνη απασχόληση που έχεις αναγκάζεσαι να ρίξεις κι εσύ. Εδώ και 5 χρόνια που τελείωσα δεν μπόρεσα να ανεβάσω τιμές με ανώτερο το 15€ την ώρα για proficiency που και πάλι σου λένε ζητάς πολλά. Λες 8 για junior και πάλι πολλά τους φαίνονται. Λέτε να μην ήθελε κανείς τα ποσά που αναφέρετε? Τι γίνεται όμως αν συνεχώς σε αποκλείουν και δε βρίσκεις δουλειά αλλού έχοντας οικογένεια? Ούτε κι έριξα ποτέ την ποιότητα της δουλειάς μου! Το πόσο ποιοτικός είσαι είναι θέμα ανθρώπου δεν πάει με την αμοιβή! Μπορεί κανείς να ζητά πολλά και να είναι κακός στη δουλειά του μπορεί και το αντίθετο. Συνεπώς μην κατηγορούμε τόσο εύκολα συναδέλφους, ας δούμε τι παίζεται γενικότερα στην κοινωνία γιατί φοβάμαι πως σε λίγο καιρό τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:52:08 μμ »
 πως λέμε    βαθμός πτυχίου στα αγγλικά ; 

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:14:38 μμ »
Δεν είναι θέμα ενσυνειδησίας κι ασυνειδησίας! Αν ζει κανείς στην επαρχία ή σε πόλη όπου δεν υπάρχει τμήμα αγγλικής φιλολογίας τα ποσά που λέτε φαντάζομαι ότι τα ζητά εύκολα. Όταν όμως έχεις να ανταγωνιστείς τους φοιτητές στην πόλη σου που συνήθως κάνουν μαθήματα για το χαρτζηλίκι κι όχι για επιβίωση τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά! Στη Θεσ/νίκη οι φοιτητές ρίξαν και ρίχνουν τις τιμές και  αν τα μαθήματα είναι η μόνη απασχόληση που έχεις αναγκάζεσαι να ρίξεις κι εσύ. Εδώ και 5 χρόνια που τελείωσα δεν μπόρεσα να ανεβάσω τιμές με ανώτερο το 15€ την ώρα για proficiency που και πάλι σου λένε ζητάς πολλά. Λες 8 για junior και πάλι πολλά τους φαίνονται. Λέτε να μην ήθελε κανείς τα ποσά που αναφέρετε? Τι γίνεται όμως αν συνεχώς σε αποκλείουν και δε βρίσκεις δουλειά αλλού έχοντας οικογένεια? Ούτε κι έριξα ποτέ την ποιότητα της δουλειάς μου! Το πόσο ποιοτικός είσαι είναι θέμα ανθρώπου δεν πάει με την αμοιβή! Μπορεί κανείς να ζητά πολλά και να είναι κακός στη δουλειά του μπορεί και το αντίθετο. Συνεπώς μην κατηγορούμε τόσο εύκολα συναδέλφους, ας δούμε τι παίζεται γενικότερα στην κοινωνία γιατί φοβάμαι πως σε λίγο καιρό τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο χειρότερα!

Θεωρώ ασυνειδησία το γεγονός ότι ο καθένας που βγαίνει και διδάσκει στις μέρες μας (και είναι πολλοί πλέον οι... "συνάδελφοι") χωρίς να αναλογίζεται τον προσωπικό του κόπο, το χρόνο και τις γνώσεις/ σπουδές (?) του ώστε να κοστολογεί υπερβολικά χαμηλά, συμπαρασύροντας σε τέτοια επίπεδα τις τιμές ενός κλάδου. Φυσικά και θα δούμε και χειρότερα λοιπόν !

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:27:39 μμ »
Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε ανάλογη θέση για να είσαι τόσο απόλυτη. Σου εύχομαι να μη βρεθείς ποτέ! Αντί να κατηγορούμε αυτούς που φέραν τον κόσμο στα σημερινά χάλια, γιατί όλα είναι αλληλένδυτα, κατηγορούμε συναδέλφους. Δεν είμαστε εμείς οι καθηγητές οι τυχεροί που θα ζητάμε τιμές της παλαιάς καλής εποχής (την οποία και δεν έζησα) όταν όλα γύρω μας γκρεμίζονται! Υπάρχουν πάρα πολλοί κάποιοι από αυτούς που περιφρονητικά αναφέρεις οι οποίοι τελείωσαν τη σχολή και κόπιασαν με επιτυχίες σε ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά και παρ' όλ' αυτά μένουν άνεργοι κι ούτε και μαθήματα βρίσκουν! Μια βόλτα στον ΟΑΕΔ θα βοηθήσει. Μήπως είναι ασυνείδητοι όταν ρίχνουν τις τιμές από ανάγκη? Άλλοι φταίνε για τα χάλια αυτά και σκέψου ότι τα φροντιστήρια πια δίνουν 3,5€ μεικτά , το οποίο και εξωφρενικό είναι και απαράδεκτο, αλλά είδες κανέναν να συσπειρώνεται και να αντιδρά? Άλλοι μας φταίνε και αλλού ξεσπάμε γι' αυτό και είμαστε άξιοι όσων πρόκειται να συμβούν.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:45:06 μμ »
Δεν έχεις πιάσει το νόημα ακριβώς αυτού που λέω, αλλά δεν πειράζει, δεν έχω σκοπό να πείσω κάποιον σε προσωπικό επίπεδο. Προφανέστατα ισχύουν και όσα λέμε οι δυο μας και πολλά ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:52:16 μμ »
Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό που συμβαίνει κι εγώ έχω βάλει ένα όριο κάτω από το οποίο δεν πέφτω κι ας χάνω μαθήματα. Ούτε εγώ έχω σκοπό να σε πείσω ούτε και θέλω να λογομαχώ απλά έθεσα το θέμα κι από την άλλη πλευρά (χωρίς να σημαίνει πως όποιος ρίχνει τις τιμές βρίσκεται σίγουρα και σε άσχημη θέση). Και πάλι να σαι καλά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.