*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμός φιλολόγων με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά/διδακτική σε ιδιωτικό ;;  (Αναγνώστηκε 31356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής από πανεπιστήμιο του εξωτερικού,που αναγνωριζέται από το ΔΟΑΤΑΠ,θα μπορούσε να δουλέψει σε ιδιωτικό δημοτικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μήπως γνωρίζει κανείς: το μεταπτυχιακό προσμετράται στα μόρια του πίνακα αναπληρωτών ή μετράει μόνο για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ;;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Περιμένετε, συνάδελφοι, να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Το θέμα μας αναφερόταν στο διορισμό φιλολόγου με μεταπτυχιακό Παιδαγωγικής σε ιδιωτικό σχολείο και όχι στην παιδαγωγική επάρκεια. Για το δεύτερο θέμα έχουμε αναφερθεί αναλυτικότατα σε συγκεκριμένα topics, παρακαλώ αναζητήστε τα. Επιγραμματικά αναφέρω πως τα τμήματα ΦΠΨ, Δημοτικής Εκπαίδευσης και Νηπιαγωγών, καθώς και ΑΣΠΑΙΤΕ δικαιωματικά έχουν παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με το Νόμο 2525/97 και όλα τα υπόλοιπα καθηγητικά τμήματα σύμφωνα με την τροποποίηση του προηγούμενου Νόμου. Αυτό ισχύει για την παιδαγωγική επάρκεια μέχρι στιγμής, γιατί η Υπουργός έχει δηλώσει πως θα ξαναμελετήσει το θέμα. Για τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν την παιδαγωγική επάρκεια έχουν γραφτεί πολλά σε άλλα topics και έχω παραθέσει τηλεφωνική συνομιλία μου με αρμόδιο άτομο του υπουργείου (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1274.180 - σελίδα 13), για τα οποία η κατάσταση είναι περίπλοκη. Πάντως, εκείνο που λογικά πρέπει να ξεκαθαριστεί και νομοθετικά είναι πως όλα τα μεταπτυχιακά Τομέων Παιδαγωγικής Επιστήμης ΦΠΨ, τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών/Προσχολικής Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής προσφέρουν παιδαγωγική επάρκεια.
Για το πρώτο και βασικό μας θέμα πρέπει να επισημάνουμε το εξής: ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί έχουν δικαίωμα διορισμού στην ιδιωτική εκπαίδευση (ο καθένας στη βαθμίδα του) είτε είναι κάτοχοι βασικού τίτλου σπουδών είτε μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου στην Παιδαγωγική/Διδακτική. Τώρα αν εκείνοι που έχουν μεταπτυχιακές σπουδές στην Παιδαγωγική προτιμούνται ή προηγούνται, είναι θέμα διεύθυνσης, δεν αναγράφεται όμως κάπου. Για διορισμό φιλολόγων - παιδαγωγών, δηλαδή ΠΕ02 με ειδίκευση στην Παιδαγωγική ΦΠΨ, στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού δεν έχει επισήμως αποφασιστεί, ακόμα και με παιδαγωγικό μεταπτυχιακό τίτλο (παρόλο που έχει βάση). Αν συμβαίνει ατύπως στην ιδιωτική εκπαίδευση, αυτό δεν έχει γενικευτική ισχύ μέχρι τώρα.

ΥΓ: Τα παιδαγωγικά μεταπτυχιακά προγράμματα δε λειτουργούν μόνο στα τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης φυσικά, αλλά και στα Νηπιαγωγών και Παιδαγωγικής ΦΠΨ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2010, 11:02:12 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ioannis δεν ειναι ετσι ακριβως. Υπάρχει επίσημη εγκύκλιος από το ΥΠΕΠΘ σύμφωνα με την οποία οι φιλόλογοι και κάποιες άλλες ειδικότητες που έχουν μεταπτυχιακό στο Παιδαγωγικό τμήμα(δημοτικής+νηπιαγωγών) και όχι στα παιδαγωγικά γενικά έχουν δικαίωμα διορισμού για ένα έτος στην ιδιωτική εκπαιδευση στα δημοτικά ως δάσκαλοι. Δεν είναι λοιπόν καθαρά θέμα διευθυνσης αλλά Υπουργικής απόφασης και βέβαια αναγράφεται (με μόρια που ναι μεν φαίνονται αλλα δεν προσμετρούνται στον ΑΣΕΠ)
Αυτό ίσχυε εως και φέτος σίγουρα, αν θα ισχύσει και του χρόνου θα δείξει.Πάντως τα τελευταια χρόνια η σχετική εγκύκλιος ανανεώνεται. όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το τι θα γίνει φέτος ας μας δώσει πληροφορίες .
Η παιδαγωγική επάρκεια είναι όντως κάτι άλλο και παρέχεται από τις σχολές που προανέφερες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2010, 02:16:17 πμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.Δηλαδή κάποιος παίρνει μεταπτυχιακό π.χ στις Επιστήμες της Αγωγής από μη Παιδαγωγικό τμήμα και δεν μπορεί να απασχοληθεί στην ιδιωτική εκπαίδευση ως δάσκαλος;μα είναι ακριβώς το ίδιο πτυχίο, η σχολή διαφέρει!Αν είναι από το δημοτικής εκπαίδευσης μετράει, ενώ αν είναι από άλλη πανεπιστημιακή σχολή δεν μετράει;Έλεος!!!

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
   

  Η εγκύκλιος αναφέρεται σε μεταπτυχιακο  παιδαγωγικού  περιεχομένου και όχι απαραίτητα απο ΠΤΔΕ.

  Η σύμβαση ειναι σίγουρα για ένα χρόνο.

  Δεν ξέρουν τι θα ισχύει με τη νέα σχολική χρονιἀ.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
   

  Η εγκύκλιος αναφέρεται σε μεταπτυχιακο  παιδαγωγικού  περιεχομένου και όχι απαραίτητα απο ΠΤΔΕ.

  Η σύμβαση ειναι σίγουρα για ένα χρόνο.

  Δεν ξέρουν τι θα ισχύει με τη νέα σχολική χρονιἀ.

η προυπηρεσία από ιδιωτικό σχολείο μετράει στο δημόσιο;πόσα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ



    στη συγκεκριμενη περιπτωση νομίζω δε μετραει..... ισως  μονο για προσαυξηση μισθολογικη και μονο αν εχεις περασει μεσω ασεπ
 
   συν ολα τα νεα που μας φερνει η διαμαντω...

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ




 
   συν ολα τα νεα που μας φερνει η διαμαντω...

αυτό είναι το βασικότερο...
ανεμοστρόβιλο φέρνει... :'(

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλώς ή κακώς αυτό ισχυεί ή έστω αυτό ίσχυε μέχρι και φέτος.
   

  Η εγκύκλιος αναφέρεται σε μεταπτυχιακο  παιδαγωγικού  περιεχομένου και όχι απαραίτητα απο ΠΤΔΕ.

 
Εχω δει την εγκύκλιο η οποία ανέφερε επακριβώς :από τμήμα της Παιδαγωγικής Σχολής (Νηπιαγωγών ή Δημοτικής)
Επίσης έχω παραδείγματα από φίλες που δεν τους αναγνωρίζτηκε το μεταπτυχιακό στα Παιδαγωγικά (ΦΠΨ) όταν πήγαν για εργασία σε ιδιωτικό.
Και το πιο πρόσφατο σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα με διυεθυντή ιδιωτικού σχολείου για ραντεβού για συνέντευξη με ρώτησε σε τι ακριβώς παιδαγωγικά είναι τι μεταπτυχιακό διευκρινίζοντας μου πως μπορούν να δεχθούν μόνο μεταπτυχιακά από Δημοτικής ή Νηπιαγωγών και από κανένα άλλο τμήμα.
Η δική μου άποψη είναι σύμφωνη με τις παραπάνω ότι ποιος ο λογος αυτού του διαχωρισμού, αλλά...

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
   
τι  να πω .....επειδη και εγω την εχω δει την εγκυκλιο  με τα ιδια μου τα ματια,λέει παιδαγωγικου περιεχομενου.
επισης το εχω ψαξει ....
μαλλον πληροφορουν οπως θελουν και δεν ειναι και πολυ σιγουροι ..........με αποτελεσμα να μας μπερδευουν...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καποιος με μεταπτυχιακο στο παιδαγωγικο Αθηνών για πληροφορίες;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
καποιος με μεταπτυχιακο στο παιδαγωγικο Αθηνών για πληροφορίες;
Για ποιο ενδιαφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
καποιος με μεταπτυχιακο στο παιδαγωγικο Αθηνών για πληροφορίες;
Για ποιο ενδιαφέρεσαι;

   Μια φίλη μου νηπιαγωγός κάνει ένα μεταπτυχιακό εκεί πάνω στις νευροεπιστήμες. Δε θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.