*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμός φιλολόγων με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά/διδακτική σε ιδιωτικό ;;  (Αναγνώστηκε 31357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τι να σου πω πολλα ακουγονται εδω και χρονια αλλα...νομιζω προκειται για αποφοιτους απο τμηματα ΦΠΨ,ΦΠ,ΦΚΣ.εγω σε αυτους ανηκω αλλα τοσα χρονια μονο ακουω.αυτο με το μεταπτυχιακο ομως πρωτη φορα το ακουω.μηπως ακουσες "με τομεα παιδαγωγικη" και το μπερδεψες και το μεταπτυχιακο?
Πτυχιούχοι Πανεπιστημιακών Τμημάτων στους οποίους δίνεται το δικαίωμα διορισμού στη 2βαθμια Εκπαίδευση στους κλάδους ΠΕ 01 έως ΠΕ 07 οι οποίοι είναι κάτοχοι και μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Παιδαγωγικού Τμήματος(δασκάλων ή νηπιαγωγών)
supreme στειλε μου λιγο που το εχεις δει ή διαβασει αυτο επισημα γιατι με ενδιαφερει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ειδα και εγω στο ιδιωτικο σχολειο που εργαζομαι:
Το εγγραφο λεει οτι μονο αν δεν υπαρχει κανεις δασκαλος αδιοριστος στο γραφειο της περιοχης  και αφου γινει αναγγελια σε δυο τοπικες εφημεριδες το ιιδιωτικο δικαιουται να προσλαβει
1. δασκαλο ειδικης αγωγης
2. νηπιαγωγο για α και β δημοτικου
3.συνταξιουχο δασκαλο (όχι ανω των 65)
4. πτυχιουχο απο πε01-07 με μεταπτυχιακο παιδαγωγικου τμηματος
5. πτυχιουχο εκπαιδευτικο τελειοφοιτο παιδαγωγικου τμηματος.

Βεβαια η προσληψη τους δηλωνεται κανονικα ομως δε μετραει η προυπηρεσια τους ουτε για ΑΣΕΠ ουτε για το διορισμο τους αν κλεισει το σχολειο μετα απο εξαετια ή απολυθουν.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδια επανέρχομαι μετά από καιρό και ερωτώ
Παίζει ρόλο να είναι το μεταπτυχιακό από τμήμα δημοτικής ή κάνει και το τμήμα νηπιαγωγών;
και επίσης
σε προσλαμβάνουν για ένα έτος ή για είναι 2ετής η σύμβαση; (γιατί κανονικά στα ιδωτικά κάνουν 2 ετή σύμβαση, αλλά τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση?εξαρτάται από το εκάστοτε ιδιωτικό ή ισχυεί το ίδιο για όλα?)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Παιδια επανέρχομαι μετά από καιρό και ερωτώ
Παίζει ρόλο να είναι το μεταπτυχιακό από τμήμα δημοτικής ή κάνει και το τμήμα νηπιαγωγών;
και επίσης
σε προσλαμβάνουν για ένα έτος ή για είναι 2ετής η σύμβαση; (γιατί κανονικά στα ιδωτικά κάνουν 2 ετή σύμβαση, αλλά τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση?εξαρτάται από το εκάστοτε ιδιωτικό ή ισχυεί το ίδιο για όλα?)

τα μεταπτυχιακά πρέπει απλά να έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Τα μεταπτυχιακά απο τα παιδαγωγικά (δασκάλων+νηπιαγωγών) δίνουν παιδαγωγική επάρκεια αλλά υπάρχουν και άλλα που δίνουν (υπάρχει λιστα του υπουργείου παιδείας). Σαν νηπιαγωγός γνωρίζω σίγουρα οτι δικαιούμαστε διορισμό στην α και β δημοτικού. Τα μόρια αυτά δεν μετράνε στον ασεπ αλλά, υποχρεώνουν τον εργοδότη σου να σε πληρώνει καλοκαίρι και να σου δίνει τα νόμιμα και οχι 500-600. Επίσης, νομίζω οτι τα συμβόλαια είναι για 1 χρόνο...πρώτη φορά ακούω για 2. Επίσης, ίσως, δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω οτι τα μόρια μετράνε για να έρθεις πίσω πιο γρήγορα όταν διοριστείς. Ξέρεις κάποιος κάτι παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει τον κατάλογο των μεταπτυχιακών με παιδαγωγική επάρκεια από τη σελίδα του υπουργείου; μπήκα στη σελίδα του υπουργείου, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι...  :-[  έχω τελειώσει φ.π.ψ. με κατεύθυνση παιδαγωγική. έχω το δικαίωμα πρόσληψης σε δημοτικό;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχω τελειώσει φ.π.ψ. με κατεύθυνση παιδαγωγική. έχω το δικαίωμα πρόσληψης σε δημοτικό;
Μέχρι στιγμής όχι.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
καποια παιδια ειχαν πει οτι μπορει να γινει προσληψη αλλα δεν αναγνωριζεται σαν προϋπηρεσια στο δημοσιο.τελικα τι ισχυει;;;; ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδια επανέρχομαι μετά από καιρό και ερωτώ
Παίζει ρόλο να είναι το μεταπτυχιακό από τμήμα δημοτικής ή κάνει και το τμήμα νηπιαγωγών;
και επίσης
σε προσλαμβάνουν για ένα έτος ή για είναι 2ετής η σύμβαση; (γιατί κανονικά στα ιδωτικά κάνουν 2 ετή σύμβαση, αλλά τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση?εξαρτάται από το εκάστοτε ιδιωτικό ή ισχυεί το ίδιο για όλα?)

τα μεταπτυχιακά πρέπει απλά να έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Τα μεταπτυχιακά απο τα παιδαγωγικά (δασκάλων+νηπιαγωγών) δίνουν παιδαγωγική επάρκεια αλλά υπάρχουν και άλλα που δίνουν (υπάρχει λιστα του υπουργείου παιδείας). Σαν νηπιαγωγός γνωρίζω σίγουρα οτι δικαιούμαστε διορισμό στην α και β δημοτικού. Τα μόρια αυτά δεν μετράνε στον ασεπ αλλά, υποχρεώνουν τον εργοδότη σου να σε πληρώνει καλοκαίρι και να σου δίνει τα νόμιμα και οχι 500-600. Επίσης, νομίζω οτι τα συμβόλαια είναι για 1 χρόνο...πρώτη φορά ακούω για 2. Επίσης, ίσως, δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω οτι τα μόρια μετράνε για να έρθεις πίσω πιο γρήγορα όταν διοριστείς. Ξέρεις κάποιος κάτι παραπάνω;
Αυτό δεν ισχυεί 1000%Το ξέρω σίγουρα.Δεν καλύπτονται από την συγκεκριμένη εγκύκλιο όλα τα μεταπτυχιακά που δίνουν παιδαγωγική επάρκεια μόνο τα μεταπτυχιακα που προέρχονται από την παιδαγωγική σχολή.Το ερώτημα μου είναι :και από το τμήμα δημοτικής και από το νηπιαγωγών?ή μόνο από το δημοτικής???
nafsi οχι, δυστυχώς με βάση τον νόμο δεν ΄΄εχεις το δικαίωμα,ανήκω και γω στην δική σου κατηγορία, και μάλιστα σήμερα το συζητούσα με διευθυντή ιδιωτικού, αν και ήδη το γνώριζα γιατί το είχα ψάξει και παλαιότερα.
Η πρώτη σύμβαση εργασίας που κάνουν τα ιδιωτικά σε έναν κανονικό δάσκαλο ή κανονικό φιλόλογο που θα δουλέψει σε δημοτικό ή γυμνάσιο/λύκειο, αντίχτοιχα, είναι για 2 χρόνια. Η εγκύκλιος που αφορά αυτούς που θα προσληφθούν στα ιδιωτικά δημοτικά με μεταπτυχιακο κάνει λόγο για ακαδημαικό έτος.Αυτό είναι στανταρ ή εξαρταται από το κάθε ιδιωτικό και ίσως σου κάνει και 2ετές συμβόλαιο??

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
σ' ευχαριστώ πολύ qroooq  :)
τις ίδιες απορίες έχω και εγώ για τα τμήματα και τα μεταπτυχιακά...  :-\

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Του ΕΑΠ ,Σπουδες στην Εκπαιδευση αναγνωρίζεται??
Ξερει κανεις??Μάλλον οχι σθμφωνα με οτι εχετα ηδη γραψει...Εχει παιδαγωγικη επαρκεια αυτο??
Αποφοιτος ΦΠΨ  δεν  εχει ουτως η άλλως την παιδαγωγικη επάρκεια??
Μας δουλευουν................

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Του ΕΑΠ ,Σπουδες στην Εκπαιδευση αναγνωρίζεται??
Ξερει κανεις??Μάλλον οχι σθμφωνα με οτι εχετα ηδη γραψει...Εχει παιδαγωγικη επαρκεια αυτο??
Αποφοιτος ΦΠΨ  δεν  εχει ουτως η άλλως την παιδαγωγικη επάρκεια??
Μας δουλευουν................
Μελινα το συγκεκρινένο θέμα μιλά για δορισμούς στα δημοτικά με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά και όχι για παιδαγωγική επάρκεια.Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.Το ΦΠΨ δίνει παιδαγωγική επάρκεια, στο ΕΑΠ δεν ξέρω τι παίζει, ίσως να δίνει, αλλά όπως και να χει δεν έχει σχέση με την εγκύκλιο αυτό γιατί αναφέρει αυστηρά για μεταπτυχιακό σε τμήμα παιδαγωγικό.

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Μάλλον δεν το διευκρίνισα!!
Ρωτάω για τη συγκεκριμένη εγκυκλιο.Την εχω ακουστά απο καιρό ,απλά δε γνωριζω αν το μεταπτυχιακο που απαιτειται  πρεπει να ειναι μονο απο ΠΤΔΕ τμημα ή Νηπιαγωγων??Εἰναι σίγουρο αυτό και που θα μπορουσα να ρωτησω αν ισχυει το Σπουδες στην εκπαιδευση.\
Ευχαριστω πολυ!



Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος αναφέρει για μεταπτυχιακό της Παιδαγωγικής σχολής.Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και το νηπιαγωγών εκτός από το δημοτικής (το είχα ρωτήσει και γω παλαιότερα), πάντως σίγουρα όχι κάτι άλλο πέρα από αυτά. Για το που θα μπορούσες να ρωτήσεις....αν δεν ξέρει κάποιος εδω να μας πει ,μάλλον σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο ή κάποιον που να δουλευει εκει και να εχει προσβαση.
Αν μάθεις κάτι νεότερο πες μας!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος αναφέρει για μεταπτυχιακό της Παιδαγωγικής σχολής.Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και το νηπιαγωγών εκτός από το δημοτικής (το είχα ρωτήσει και γω παλαιότερα), πάντως σίγουρα όχι κάτι άλλο πέρα από αυτά.
Χωρίς να είμαι σίγουρη θυμάμαι οτι μια φιλόλογος γνωστή μου εργαζόταν σε ιδιωτικό δημοτικό με μεταπτυχιακό του ΤΕΑΠΗ(νηπιαγωγών αθηνας).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.