*

Αποστολέας Θέμα: μόρια  (Αναγνώστηκε 4002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 03, 2009, 10:43:52 μμ »
Και κάτι ακόμα, μακάρι και εγώ να διοριζόμουν σε μέρος που θα ήταν στη στεριά και ας ήταν και 1000 χιλιόμετρα από το σπίτι μου!!! (magda δεν παρεξήγησα αυτό που έιπες, απλά το συμπληρώνω).
Αλλά εκεί που διο΄ριστηκα εγώ χρειαζόμουν 3 αεροπλάνα για να πάω και άλλα τόσα για να επιστρέψω (υπολογίστε και το κόστος) ή καράβι που έκανε 26 ώρες + 1 αεροπλάνο!!! Επίσης, το νησί το γύριζες σε 1μιση ώρα ολόκληρο.
Άρα αυτά για αποστάσεις και δυσκολίες προσέγγισης τα ακούω βερεσέ. Πάντα υπάρχει τρόπος, αρκεί να θές να τον βρεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:01 »

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2009, 02:05:18 πμ »
ουτε οι καφετεριες με ενδιαφερουν ουτε τα μπαρ...οντως πηγαινω με μια συναδερφο στο σχολειο και ευτυχως εκει περναω παρα πολυ καλα γτ τα μικρα μου ειναι περιπτωσεις!!!τα προβληματα ξεκινουν οταν επιστρεφω στο σπιτι γτ δε μπορω να κανω τπτ στο χωριο...δεν ειναι καθολου ευκολο να εξαρτασαι παντα απο καποιον αλλο ποσο μαλλον οταν δεν εχετε κοινα ενδιαφεροντα και προτιμησεις...αν ειχα αυτοκινητο ισως να μην παραπονιουμουν τωρα.θα μπορουσα να σκεφτω τη λυση του ταξι αλλα το κοστος ειναι πολυ μεγαλο!!!οσο για τη διαθεση μου ηταν καλη απο την αρχη,δε στενοχωριεμαι για την κατασταση αλλα εχω αγανακτησει...θεωρω αδιανοητο να ειμαι μιση ωρα απο τον "πολιτισμο" και να μη μπορω να τον "προσεγγισω" γτ στον αντ1 εχει ΛΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2009, 10:10:17 πμ »
  H λύση είναι απλή. Αγόρασε αυτοκίνητο. Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο. Δεν μπορείς όμως να τα ζητάς όλα, και να βολεύεσαι και να μη βάζεις το χέρι στην τσέπη

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 05, 2009, 10:21:09 μμ »
Βρε παιδιά, η κοπέλα (tmina) εκφράζει κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζει. Γιατί το γεγονός αυτό να την κάνει υπερόπτη ή οτιδήποτε άλλο;;Δεν πιστεύω ότι ανάλογα συναισθήματα δεν μπορεί να νιώσει και κάποιος που είναι από άλλο κλάδο και είναι πιο δύσκολο να πάει αναπληρωτής ή να διοριστεί.. Εννοώ ότι ακόμα και εκείνοι που λένε ότι ''ας με διορίσουν εμένα κι ας πάω και στην άκρη του Θεού'' μπορούν να αντιμετωπίσουν ανάλογα προβλήματα που να τους κάνουν να αναθεωρήσουν απόψεις. Με λίγα λόγια ας μην ξεχνάμε ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και κατά τη γνώμη μου στις αιτήσεις για αναπληρωτές ή μόνιμους σκεφτείτε όλες τις παραμέτρους πριν δηλώσετε το ''ναι σε όλα''.
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:01 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 07, 2009, 07:11:50 μμ »
Βρε παιδιά, η κοπέλα (tmina) εκφράζει κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζει. Γιατί το γεγονός αυτό να την κάνει υπερόπτη ή οτιδήποτε άλλο;;Δεν πιστεύω ότι ανάλογα συναισθήματα δεν μπορεί να νιώσει και κάποιος που είναι από άλλο κλάδο και είναι πιο δύσκολο να πάει αναπληρωτής ή να διοριστεί.. Εννοώ ότι ακόμα και εκείνοι που λένε ότι ''ας με διορίσουν εμένα κι ας πάω και στην άκρη του Θεού'' μπορούν να αντιμετωπίσουν ανάλογα προβλήματα που να τους κάνουν να αναθεωρήσουν απόψεις. Με λίγα λόγια ας μην ξεχνάμε ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και κατά τη γνώμη μου στις αιτήσεις για αναπληρωτές ή μόνιμους σκεφτείτε όλες τις παραμέτρους πριν δηλώσετε το ''ναι σε όλα''.

Προβλήματα σίγουρα αντιμετωπίζουμε όλοι μας,δεν είπαμε ότι τα παντα είναι ρόδινα.Αλλά ρε παιδιά,γιατί γίνατε δάσκαλοι ακριβώς? Δεν το ξέρατε ότι σίγουρα πολλοί θα πάτε κάπου μακριά τα πρώτα χρόνια?Αν σκέφτονταν όλοι σαν εσας που παροτρύνετε τους συναδέλφους να προσέχουν τις αιτήσεις τους,τα παιδιά των νησιών και των συνόρων θα έμεναν αμόρφωτα!!!!Δεν χαρακτήρισα υπεροψία το να εκφράζει κάποιος τα προβλήματα του στην περιοχή που διορίστηκε.Αλλά το να μη βάζεις ναι σε όλα ειδικά αν πρόκειται για μόνιμο διορισμό και ειδικά όταν  είσαι το πολύ 25 χρονών ,υγιής και ελεύθερος ,μόνο υπεροψία μπορώ να το χαρακτηρίσω...Εκείνος που έγινε δάσκαλος από αγάπη για τα παιδιά,δεν τα λέει αυτά.Και η αγάπη είναι ένα συναίσθημα που ΔΕΝ αναθεωρείται...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 07, 2009, 08:05:33 μμ »
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ; Όλα εξαρτώνται από το πώς θα τα δεις. Αν κάτι το δεις στραβά δεν προκειται να "ισιώσει" ποτέ.


Δειτε θετικά τη ζωή!!!!!!!!!!!!!!!!

++++++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 07, 2009, 08:55:45 μμ »
Βρε παιδιά, η κοπέλα (tmina) εκφράζει κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζει. Γιατί το γεγονός αυτό να την κάνει υπερόπτη ή οτιδήποτε άλλο;;Δεν πιστεύω ότι ανάλογα συναισθήματα δεν μπορεί να νιώσει και κάποιος που είναι από άλλο κλάδο και είναι πιο δύσκολο να πάει αναπληρωτής ή να διοριστεί.. Εννοώ ότι ακόμα και εκείνοι που λένε ότι ''ας με διορίσουν εμένα κι ας πάω και στην άκρη του Θεού'' μπορούν να αντιμετωπίσουν ανάλογα προβλήματα που να τους κάνουν να αναθεωρήσουν απόψεις. Με λίγα λόγια ας μην ξεχνάμε ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και κατά τη γνώμη μου στις αιτήσεις για αναπληρωτές ή μόνιμους σκεφτείτε όλες τις παραμέτρους πριν δηλώσετε το ''ναι σε όλα''.

Προβλήματα σίγουρα αντιμετωπίζουμε όλοι μας,δεν είπαμε ότι τα παντα είναι ρόδινα.Αλλά ρε παιδιά,γιατί γίνατε δάσκαλοι ακριβώς? Δεν το ξέρατε ότι σίγουρα πολλοί θα πάτε κάπου μακριά τα πρώτα χρόνια?Αν σκέφτονταν όλοι σαν εσας που παροτρύνετε τους συναδέλφους να προσέχουν τις αιτήσεις τους,τα παιδιά των νησιών και των συνόρων θα έμεναν αμόρφωτα!!!!Δεν χαρακτήρισα υπεροψία το να εκφράζει κάποιος τα προβλήματα του στην περιοχή που διορίστηκε.Αλλά το να μη βάζεις ναι σε όλα ειδικά αν πρόκειται για μόνιμο διορισμό και ειδικά όταν  είσαι το πολύ 25 χρονών ,υγιής και ελεύθερος ,μόνο υπεροψία μπορώ να το χαρακτηρίσω...Εκείνος που έγινε δάσκαλος από αγάπη για τα παιδιά,δεν τα λέει αυτά.Και η αγάπη είναι ένα συναίσθημα που ΔΕΝ αναθεωρείται...


Αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα θέλω μόνο να σταθώ στην ερώτηση ''γιατί γίνατε δάσκαλοι ακριβώς;''... Το μέρος που θα είσαι σίγουρα δεν αλλάζει την αγάπη για τα παιδιά και το μεράκι του καθενός και φυσικά τα παιδιά των νησιών και των συνόρων έχουν δικαίωμα στη μόρφωση αλλά από τη στιγμή που κάποιος δεν είναι σίγουρος αν θέλει να πάει κάπου μακριά έχει κάθε δικαίωμα να το πράξει. Γι'αυτό και τόνισα ότι κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με την ηλικία ούτε με την αγάπη του για τα παιδιά...και επειδή η ψυχολογία ενός δασκάλου ή καθηγητή είναι σημαντική εφόσον επηρεάζει άμεσα και τα παιδιά δε θεωρώ ότι είναι κακό κάποιος που έχει ενδοιασμούς στο τι να δηλώσει να το σκεφτεί πολύ καλά πρώτα.
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 07, 2009, 09:38:59 μμ »
Όταν θα έρθει ο καιρός που δεν θα έχετε την πολυτέλεια της επιλογής του τι να δηλώσετε,θα ξαναμιλήσουμε.Τώρα μιλάτε εκ του ασφαλούς και αν μη τι άλλο είναι προκλητικό για όλους τους άλλους κλάδους.Λυπάμαι που δεν μπορώ να συμμεριστώ το "σοβαρό" ΄πρόβλημα που αντιμετωπίζετε οι 23χρονοι δάσκαλοι....

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: μόρια
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 08, 2009, 12:24:31 πμ »
1ο οταν αποφασισα να γινω δασκαλα οι δασκαλοι βλεπανε τα σχολεια με το τηλεσκοπιο...
2ο για να εισαι καλος στη δουλεια σου πρεπει να εισαι καλα και στην προσωπικη σου ζωη...
3ο ολοι οι ανθρωποι οπου και αν ειναι φροντιζουν ωστε να εχουν το καλυτερο,δε νομιζω οτι αυτο ειναι προκλητικο
4ο ειπα απλως τη γνωμη μου με βαση τη φετινη εμπειρια μου. ο καθενας θετει τις προταιρεοτητες του και σαφεστατα αυτες εξαρτωνται απο την ηλικια και την πορεια ζωης που ο καθε ανθρωπος επιθυμει να χαραξει ή εχει ηδη χαραξει.
5ο αν θεωρειται πως γιναμε ολοι δασκαλοι γτ αυτη την περιοδο ειναι ευκολοτερος ο διορισμος μας τοτε ολοι οσοι ακολουθησαν τις αλλες ειδικοτητες γτ συνεχως μας κρινουν οταν παραπονιομαστε αφου ξερανε  εξ αρχης ποια προβληματα θα εχουν να αντιμετωπισουν?
6ο θα πρεπει ισως να εχουμε ολοι στο νου μας οτι ειμαστε ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ και επιτελους να κατσουμε ολοι σε ενα τραπεζι να μιλησουμε για τα παιδια.δεν ειμαστε ΕΜΕΙΣ οι "διορισμενοι" και ΕΣΕΙΣ οι "αδιοριστοι", ουτε υπαρχουν ειδικοτητες που συμβαλλουν περισσοτερο στη διαπαιδαγωγηση των μαθητων απο αλλες.το να αντιμετωπιζουμε ετσι τους συναδερφους ειναι "σοβαρο" προβλημα, ισως για αυτο θα επρεπε να συζηταμε τωρα και οχι για το αν εχει λεωφορειο νεμουτα -πυργο και το λεω παρολο που εγω ξεκινησα την κουβεντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161450
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 334
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 239
Σύνολο: 239

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.