*

Ψηφοφορία

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ:  Πού νομίζετε θα πάνε οι φετεινές ΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ?

Θα αυξηθούν.
15 (18.5%)
Θα μείνουν στα ίδια με πέρσι.
17 (21%)
Θα πέσουν.
19 (23.5%)
Θα αυξήθούν μόνο οι περιοχές μεγάλης ζήτησης.
12 (14.8%)
Θα αυξηθούν οι μή ελκυστικές περιοχές.
2 (2.5%)
Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα γίνει σφαγή.
16 (19.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2009  (Αναγνώστηκε 76142 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος azoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:32:35 μμ »
Εκτός από τα αστεία, υπάρχει και η πραγματικότητα. Εξηγούμαι: Βάσει των δηλώσεων της υπουργού, θα υπάρχει εκ των προτέρων (πότε;) ανακοίνωση των σχολείων που θα έχουν κενά π.χ. Καρλόβασι Σάμου, 14ο Αθηνών και Μελίτης. Αν δηλώσεις πρώτος το Καρλοβασίου, θα πας εκεί. Προσέξτε τώρα. Αν είσαι από τη Σάμο, καλώς. Αν είσαι από την Αθήνα, υπέροχα. Και σπίτι σου από την πρώτη χρονιά, και αμετάθετος, και χωρίς έγνοιες. Αν είσαι από τη Φλώρινα, αλλά το Μελίτης το έχει δηλώσει κάποιος π.χ. από την Κοζάνη με περισσότερα μόρια (Από τον ΑΣΕΠ;), θα πάρει αυτός τη θέση. Εσύ από τη φλώρινα, πού πας, αν δεν έχει πολλές επιλογές; Τελικά, ο Αθηναίος είναι ο πιο τυχερός, αφού έτσι κι αλλιώς ο Σαμιώτης, δύσκολα θα έχανε το ωραίο αυτό νησί και με το υπάρχον σύστημα. Ποιο είναι το σύστημα που θα εξασφαλίσει ότι δεν θα υπάρξουν αδικίες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:28 »

Αποσυνδεδεμένος azoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:34:05 μμ »
Και για να εξηγούμαι, μιλάω για Δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 02:09:58 μμ »
Μια χαρά μωρέ.. 3 χρονάκια στο Καστελόριζο (αντί για 2)! Ηρεμείς, κάνεις και οικονομία στα έξοδα. Μετά γυρίζεις και παίρνεις καινούργιο αμάξι! ;)

Δεν κατάλαβα το πνεύμα σου;!;!;! Τι έχει το Καστελόριζο δηλαδή;! Για σε παρακαλώ να προσέχουμε λίγο πως μιλάμε.. Τς, τς,τς... καμία συμπαράσταση στους ηρωικούς ακρίτες-εν προκιμένω νηπιαγωγούς ακρίτες-δηλαδή εμένα ;D ;D).

Ό,τι είπα για το Καστελόριζο το εννοούσα. Έτυχε να κάνω εκεί το παραμεθόριο στρατού και ξέρω πως είναι. Πρόσφατα έμαθα ότι έχει και γαλάζιες σπηλιές (τύφλα να έχει η Ζάκυνθος). Ώστε εκεί είσαι ε; Κι εσύ εκεί den_leei; Για πείτε εμπειρίες παιδιά. Πως είναι το σχολείο; Η cafe του κυρ Γιάννη υπάρχει ακόμα; Το μπαράκι με τις αλλοδαπές barwomen συνεχίζει; Και το κυριότερο.. adsl ή δορυφορικό net υπάρχει ή ακόμα dial-up;


 ;D ;D
Πάλι προκαλείς... Τέλος πάντων  θα απαντήσω ;D Μόλις γύρισα από βόλτα στον Αη Γιώργη του βουνού (400 σκαλοπάτια ::)). Πέρναμε πολύ όμορφα-γι' αυτό φροντίζουν όλοι οι εκπαιδευτικοί και μεγάλο μέρος ευθύνης έχει και den leei :). Το νησάκι είναι πανέμορφο, η γαλάζια σπηλιά-απλά δεν υπάρχει και γενικά το μέρος σε αποζημιώνει (...τον πρώτο μήνα ;D ;D). Σοβαρά τώρα, περνάμε πολύ καλά, νομίζω δεδομένων των συνθηκών, δε θα μπορούσαμε καλύτερα, προσπαθούμε να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο και φυσικά υπάρχουν και οι γνωστές αντικειμενικές δυσκολίες (λαχανικά και σουπερ μάρκετ από τουρκία, μαντεψιές για το πότε και αν πετάξει το αεροπλάνο κλπ). Ποιά εννοείς καφέ του κυρ-Γιάννη; Εμείς βρήκαμε το Μελτέμι, τον Στράτο, το ράδιο καφέ και τη Βαρβάρα. Από '''''''μπαράκια'''''''' το όζι και ο φάρος. Και για να μη μας τη λες, σε πληροφορώ ότι από το καλοκαίρι το νησί διαθέτει και adsl-με τέτοιο είμαι μέσα τώρα ;D ;D

Αφού έχει πια adsl τότε τέλεια! Πραγματικά, αν θα είναι το χέρι μου, εκεί θα προσπαθήσω να διοριστώ (δυσπρόσιτο με επιπλέον επίδομα, παραμεθόριος με μειωμένο φόρο.. και ήρεμο μέρος),
Δεν θυμάμαι καθόλου τα ονόματα των καφέ και μπαρ. Του κυρ-Γιάννη εννοούσα αυτό κοντά στην προβλήτα και έχει μέσα τούρτες και έφτιαχνε θυμάμαι και club-sandwich (οι πεινασμένοι φαντάροι αυτό θυμόμασταν :P). Όσο για το μπαράκι, θυμάμαι ένα τέρμα δεξιά (όπως κοιτάς τη θάλασσα) που είχε μόλις ανοίξει τότε. Σας ζηλεύω πάντως, αν και ξέρω τις αντικειμενικές δυσκολίες με τη συγκοινωνία το χειμώνα και τα προϊόντα. Με το νερό όλα ΟΚ; Γιατί η υδροφόρα που προμηθεύει τα μικρά νησία άκουσα ότι σκόπευε να σταματήσει..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 03:07:45 μμ »
Αφού έχει πια adsl τότε τέλεια! Πραγματικά, αν θα είναι το χέρι μου, εκεί θα προσπαθήσω να διοριστώ (δυσπρόσιτο με επιπλέον επίδομα, παραμεθόριος με μειωμένο φόρο.. και ήρεμο μέρος),
Δεν θυμάμαι καθόλου τα ονόματα των καφέ και μπαρ. Του κυρ-Γιάννη εννοούσα αυτό κοντά στην προβλήτα και έχει μέσα τούρτες και έφτιαχνε θυμάμαι και club-sandwich (οι πεινασμένοι φαντάροι αυτό θυμόμασταν :P). Όσο για το μπαράκι, θυμάμαι ένα τέρμα δεξιά (όπως κοιτάς τη θάλασσα) που είχε μόλις ανοίξει τότε. Σας ζηλεύω πάντως, αν και ξέρω τις αντικειμενικές δυσκολίες με τη συγκοινωνία το χειμώνα και τα προϊόντα. Με το νερό όλα ΟΚ; Γιατί η υδροφόρα που προμηθεύει τα μικρά νησία άκουσα ότι σκόπευε να σταματήσει..

Α! Μάλλον λες αυτό που εμείς αποκαλούμε 'Νίτσα' και είναι φημισμένο για τα κλαμπ (τα οποία ακόμα δεν έχω τιμήσει τώρα που το σκέφτομαι ;D). Πραγματικά πάντως, το νησί αποτελεί εξαιρετική επιλογή για όλους τους λόγους που ανέφερες και όχι μόνο! Όσο για το μπαράκι, λογικά αναφέρεσαι στο 'Φάρο', είναι όμορφο απο μέσα-διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Σχετικά με το νερό, όλα καλά, ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Εύχομαι ολόψυχα να μπορέσεις να το δηλώσεις-είναι μοναδική εμπειρία!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:16:28 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:18:08 μμ »
Λοιπόν, θα πω κάτι και είμαι σίγουρη ότι όλοι θα πέσετε να με φάτε!!!! ;D Αλλά επειδή μου αρέσει να προκαλώ την τύχη μου θα το πω!!!!  ;)

Όλοι οι εκπειδευτικοί όπως και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι, διορίζονται κάπου, όχι πάντα εκέι που θέλουν και όχι πάντα κοντά στο σπίτι τους. Μέχρι σήμερα οι εκπαιδευτικοί έιχαν τη δυνατότητα μετά την πρώτη χρονιά (ή μετά τη δεύτερη στα δυσπόσιτα) να βρέθουν σπίτι τους ή κάπου πιο κοντά στο σπίτι τους.
Οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι σπάνια έχουν αυτή τη δυνατότητα ή αν θέλετε δεν την έχουν τόσο γρήγορα.
Και θέτω το ερώτημα, αναρωτιέστε τι θα γίνουν οι ζωές σας, τι θα γίνουν ο παντρεμένοι, τι θα γίνουν οι μάνες (και οι μπαμπάδες) με παιδιά. Το ίδιο ερώτημα δεν τίθεται και για τους υπόλοιπους υπαλλήλους; Βλέπετε κανέναν να παραπονιέται;
Νομίζω ότι οι εκπαιδευτικοί λίγο προκαλούμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), διεκδικώντας "ειδική" μεταχείρηση σε σχέση με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους.

Και για να προλάβω τυχόν σχόλια, ΟΧΙ δεν έχω καμία σχέση με την κυβέρνηση και δεν ανήκω ούτε καν σε αυτούς που συμπαθούν την κυβέρνηση.


Προκαλώ την τύχη μου, ε;;;;;; ;D ;D
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:29:52 μμ »
δεν ζητά κανεις ειδική μεταχειρηση ουτοσι αλλως ειμαστε σε ευνοική θεση περνουμε ενα καλο μισθο ειμαστε διορισμενοι εστω κ προσωρινα μπορουμε να ελπιζουμε για το καλυτερο σε σχεση με αυτα που βλεπουμε γυρω μας αλλα ολοι παλευουμε για το καλυτερο δεν γινετε καθε χρονο να αλλαζουν αποφάσεις στην εκπαιδευση κ εμεις να προσαρμοζομαστε στον καθε υπουργο παιδειας .να εισαι σιγουρη πως οτι λενε για αξιοκρατια θα το καταπατήσουν μονοι τους να δεις οτι κα παλι θα γινουν αποσπασεις να δεις που θα βολευτουν οι πρασινοι αυτη την φορα οπως γινοταν κ πριν κ δεν με απασχολει καθολου τα χρωματα του ουρανιου τοξου που εχουν προτεραιοτητα καθε φορα αλλα οι μεγαλεπιβολες δηλωσεις που πλήτουν καποιους κ η κατασταση απ την αλλη συνεχιζετε οπως πριν.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 08:03:26 πμ »
3 χρόνια για μετάθεση;
 Τουλάχιστον μετά το πρώτο χρόνο θα υπάρχει δικαίωμα απόσπασης;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:47:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους!!! Πολλά ακούγονται τώρα τελευταία με τις προσλήψεις, μεταθέσεις κλπ. Επειδή είμαι καινούρια συνάδερφος από επαρχία και διοριστέα με τον ΑΣΕΠ του 2009 (πρώτα ο Θεός του χρόνου περιμένω...), ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά με μεταθέσεις κλπ. Θα μπορώ αν υπηρετήσω μακριά από το σπίτι μου για ένα χρόνο, να πάρω μετάθεση για την περιοχή μου? ??? Είναι άδικο για όσους έχουν οικογένεια και παιδιά ή είναι παντρεμένοι να φεύγουν μακριά και να μην μπορούν να πάρουν μετάθεση...νομίζω το δίκαιο είναι να μετράει η εντοπιότητα σαν κριτήριο! Γιατί εγώ που μένω επαρχία να μην υπηρετήσω στον τόπο μου και να έρθει μια συνάδερφος από πολύ μακριά, με οικογένεια κλπ. να "ξεσπιτωθεί"για να υπηρετήσει στο χωριό που μένω? μόνο και μόνο επειδή έχει πολύ λίγα μόρια παραπάνω... τι να πω? μακάρι όλες οι αλλαγές που προμηνύονται από το υπουργείο να μην γίνουν αιτία να "χαντακωθούν" συνάδερφοι ή να "κλείσουν" σπίτια ...Καλή επιτυχία στους συναδέρφους! ;)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:17:22 μμ »
 Συνάδελφοι γεια σας.Εν όψει της αποστολής της αίτησης μετάθεσης πολλές σκέψεις με προβληματίζουν(όπως και αρκετούς ακόμη φαντάζομαι)...Το βασικό ερώτημα μου είναι:πιστεύετε ότι είναι πιθανό από του χρόνου να ισχύσει η τριετία και για τις μεταθέσεις?δηλαδή να μη μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης αν δεν έχεις συμπληρώσει 3 χρόνια στην οργανική σου?Στο χώρο εργασίας μου κάποιοι συνάδελφοι πιστεύουν ότι αυτό θα ισχύσει...Στη διαβούλευση που δημοσιεύτηκε σήμερα λέει πως θα θεσπιστούν καινούρια κριτήρια και για τις μεταθέσεις,εκτός από τις αποσπάσεις...Σκεφτόμουν να ζητήσω μετάθεση σε περιοχή με πολλά μόρια καθ'ότι στόχος μου είναι κάποια μεγάλη πόλη,αλλά με τρομάζει η ιδέα να πρέπει να μείνω εκεί για 3 ολόκληρα χρόνια χωρίς δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης του χρόνου...
 Εσείς τι πιστεύετε ότι θα ισχύσει?Είναι άσχημο να καλούμαστε να δηλώσουμε τώρα χωρίς να ξέρουμε τι σχέδια υπάρχουν για του χρόνου... :-\
 Κάτι ακόμα:τα 2 μόρια της πρώτης προτίμησης παραμένουν όταν κάνουμε αίτηση για οργανική αργότερα?ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:22:52 πμ »
Κι εγω τον ιδιο προβληματισμο εχω.....

Στο γραφειο που ανηκω δεν ξερουν τιποτα, εκτος απο αυτα που ανακοινωνται.
Θεωρω οτι ολα ειναι πιθανα, και οτι θα θελησει να δημιουργησει το υπουργειο ενα ενιαιο συστημα μεταθεσεων για ολους, οπως θελει να κανει με τις προσληψεις, για να μην εχει δυο μετρα και δυο σταθμα. Λεει οτι πρωτα οι μεταθεσεις θα εξυπηρετουν τις αναγκες του σχολειου και ταυτοχρόνως, στο μέτρο του δυνατού, θα ικανοποιούν τις ανάγκες των εκπαιδευτικών. Καμιά υπηρεσιακή μεταβολή (μετάθεση ή απόσπαση) δεν θα γίνεται χωρίς να αντιμετωπίζεται η αντίστοιχη κάλυψη του κενού που πιθανά δημιουργείται.
Δεν δινει επιπλεον διευκρινησεις για να καταλαβουμε ακριβως το καθεστως που θα επικρατησει απο του χρονου.

Αναγκαστικα ,λοιπον , εγω εβαλα και αλλη μια περιοχη μεταθεσης που κανονικα δεν θα εβαζα, γιατι πραγματικα δεν ξερω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα του χρονου, και ειλικρινα δεν θελω να το ρισκαρω και να παραμεινω για 3 χρονια καπου που δεν με εξυπηρετει. Οταν εισαι μονος σου τα πραγματα ειναι λιγο πιο ευκολα, οταν ομως εχεις οικογενεια, το σκεφτεσαι, τι θα κανεις με το παιδι, τα εξοδα, ενα σωρο πραγματα.

Μακαρι να γνωριζαμε ακριβως τι σκεφτονται στο υπουργειο και να μην ειμαστε στον αερα...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 04:16:05 μμ »
Παιδιά, εγώ αυτό που έχω καταλάβει, και νομίζω ότι έχει συζητηθεί και αλλού στο forum, είναι ότι η παραμονή των 3 χρόνων αφορά τους νεοδιόριστους....Ενδέχεται βέβαια, να κάνω και λάθος....Διαβάστε και το θέμα: Μεταθέσεις 2009, για περισσότερες πληροφορίες
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος glaukh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 06:05:54 μμ »
καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει τροποποίηση της αίτησης μετάθεσης(δλδ να προστεθεί μια ακόμη τελευταία επιλογή) και αν ναι μέχρι πότε πρέπει να γίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 06:16:41 μμ »
Για τροποποίηση θα σε γελάσω, οι ανακλήσεις πάντως γίνονται μέχρι 31/12.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:43:40 μμ »
καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει τροποποίηση της αίτησης μετάθεσης(δλδ να προστεθεί μια ακόμη τελευταία επιλογή) και αν ναι μέχρι πότε πρέπει να γίνει αυτό;

Aν επιθυμεις τροποποιηση της μεταθεσης σου, επικοινωνησε με τον αρμοδιο υπαλληλο και ζητησε του ευγενικα να προσθεσει μια περιοχη μεταθεσης στο e-datacenter. Τυπικα θα μπορουσε να αρνηθει διοτι παρηλθε σημερα η ημερομηνια υποβολης αιτησεων μεταθεσης, ωστοσο το συστημα θα παραμεινει ανοικτο μεχρι 15 Δεκεμβριου και πρακτικα ειναι πολυ ευκολο να το κανει, για να μην αναφερω οτι μπορει να μην εχει καν καταχωρισει την αιτηση (αλλωστε γι' αυτο το υπουργειο εδωσε περιθωριο μεχρι 15 του μηνος). 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.