*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 376822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1190 στις: Απρίλιος 07, 2020, 02:33:39 μμ »
καλησπέρα, μπορεί και να είναι λίγο χαζομάρα αυτό που θα ρωτήσω άλλα θα το τολμήσω.... :D :D :D

υπάρχει περίπτωση κάποιο απο τα Μεταπτυχιακά του Ε.Α.Π. να μην είναι αναγνωρισμένο; Δηλ. να το κάνεις κανονικά άλλα να μην μετρήσει αργότερα σε προκηρύξεις που είναι απαραίτητο μεταπτυχιακό ή για την μισθολογική/επαγγελματική εξέλιξη στο δημόσιο;

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2020, 02:36:07 μμ από tempo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1191 στις: Απρίλιος 27, 2020, 11:22:22 μμ »
καλησπέρα, έχω μερικές απορίες και αν μπορείτε να βοηθήσετε θα ήθελα να σας ακούσω....

1) αν κάνω αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό (και πληρώσω κανονικά τα δίδακτρα της θεματικής ενότητας) έχω την δυνατότητα όταν εξεταστούν οι αιτήσεις και οριστικοποιηθεί η δυνατότητα εγγραφής μου να μην προχωρήσω σε αυτήν;
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα χρήματα που έχω πληρώσει; Επιστρέφονται όλα ή μέρος αυτών;

2) στην αίτηση βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα επιλογής αν οι συναντήσεις καθηγητών-φοιτητών θα γίνουν δια ζώσης ή διαδικτυακά.
Τι προτείνετε; Αξίζει η δια ζώσης συνάντηση ή ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με την διαδικτυακή;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1192 στις: Απρίλιος 27, 2020, 11:32:49 μμ »
καλησπέρα, έχω μερικές απορίες και αν μπορείτε να βοηθήσετε θα ήθελα να σας ακούσω....

1) αν κάνω αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό (και πληρώσω κανονικά τα δίδακτρα της θεματικής ενότητας) έχω την δυνατότητα όταν εξεταστούν οι αιτήσεις και οριστικοποιηθεί η δυνατότητα εγγραφής μου να μην προχωρήσω σε αυτήν;
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα χρήματα που έχω πληρώσει; Επιστρέφονται όλα ή μέρος αυτών;

2) στην αίτηση βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα επιλογής αν οι συναντήσεις καθηγητών-φοιτητών θα γίνουν δια ζώσης ή διαδικτυακά.
Τι προτείνετε; Αξίζει η δια ζώσης συνάντηση ή ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με την διαδικτυακή;

ευχαριστώ

1) νομίζω ότι δεν επιστρέφεται τίποτα (χάνεις όλο το ποσό που έχεις καταβάλει)

2) έχοντας παρακολουθήσει τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστάσεως τμήμα στο ΕΑΠ, θα πω ότι η δια ζώσης εμπειρία ήταν καλύτερη, για εμένα. Πολλοί, όμως, είχαν ενθουσιαστεί από την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, με κύριο λόγο αυτόν της μη μετακίνησης και της παρακολούθησης του "μαθήματος" από την άνεση και τη ζεστασιά του σπιτιού τους.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1193 στις: Απρίλιος 27, 2020, 11:55:17 μμ »
καλησπέρα, έχω μερικές απορίες και αν μπορείτε να βοηθήσετε θα ήθελα να σας ακούσω....

1) αν κάνω αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό (και πληρώσω κανονικά τα δίδακτρα της θεματικής ενότητας) έχω την δυνατότητα όταν εξεταστούν οι αιτήσεις και οριστικοποιηθεί η δυνατότητα εγγραφής μου να μην προχωρήσω σε αυτήν;
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα χρήματα που έχω πληρώσει; Επιστρέφονται όλα ή μέρος αυτών;

2) στην αίτηση βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα επιλογής αν οι συναντήσεις καθηγητών-φοιτητών θα γίνουν δια ζώσης ή διαδικτυακά.
Τι προτείνετε; Αξίζει η δια ζώσης συνάντηση ή ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με την διαδικτυακή;

ευχαριστώ

Καλό βράδυ. Για το πρώτο ερώτημα, δεν είμαι σίγουρη.
Για το δεύτερο ερώτημα, προσωπικά προτιμώ τις εξ αποστάσεως συναντήσεις. Προς το παρόν, γίνονται μόνο εξ αποστάσεως λόγω της πανδημίας. Αλλά βλέπω οτι στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που παρακολουθώ έχουν μικρή διάρκεια 30-45 λεπτά. Συνεπώς, είναι πιο βολικό. Επιπλέον, σε περιπτωση παρακολούθησης πολλών μαθημάτων σε ένα εξάμηνο, δεν είναι ο,τι καλύτερο να παρακολουθείς τις συναντήσεις τα σαββατοκύριακα που γίνονται συνήθως, από κοντά (δεδομένου ότι κάποιος εργάζεται μέσα στην εβδομαδα) από άποψη χρόνου και κόπου, κατά τη γνώμη μου πάντα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1194 στις: Απρίλιος 28, 2020, 01:55:57 πμ »
Και εγώ από όσο ξέρω τα χάνεις τα λεφτά αν ενώ σε έχουν δεχτεί αποφασίσεις να μην πας.
Όσο για τις συναντήσεις εγώ προτιμούσα τις διαδικτυακές για να αποφεύγω τις μετακινήσεις σε άλλη πόλη. Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι πολύ διαφορετικό στις δια ζώσης άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1195 στις: Μάιος 02, 2020, 01:17:34 μμ »
Μήπως γνωρίζετε αν το "Ορθόδοξη χριστιανική θεολογία και χριστιανικός πλουραλισμός" αναγνωρίζεται για μοριοδότηση στους φιλολόγους;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1196 στις: Μάιος 02, 2020, 04:22:46 μμ »
Μήπως γνωρίζετε αν το "Ορθόδοξη χριστιανική θεολογία και χριστιανικός πλουραλισμός" αναγνωρίζεται για μοριοδότηση στους φιλολόγους;

Ναι, γιατί όχι; Αφού πλέον σε κρίνεται η συνάφεια του μεταπτυχιακού με τον κλάδο του εκπαιδευτικού (για μοριοδοτηση). Ειδικά αυτό, όμως, έχει συνάφεια αφού αναφέρεται  στη σχέση Πατερικής Θεολογίας με την Ελληνική Φιλοσοφία, στα γράμματα, στις τέχνες. Επομένως, ακόμη και για μισθολογικά κλιμάκια, σε περίπτωση πρόσληψης/ διορισμού, θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να αποδοθεί συναφεια με το αντικείμενο απασχόλησης του φιλολογου και να προσμετρηθεί για ΜΚ.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1197 στις: Μάιος 02, 2020, 04:39:01 μμ »
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Έχει σε μεγάλο βαθμό ιστορικό περιεχόμενο.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος renaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1198 στις: Μάιος 09, 2020, 08:42:19 πμ »
Καλημέρα!!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο εξέτασης στις θεματικές ενότητες του νέου μεταπτυχιακού εκπαίδευση και τεχνολογίες σε συστήματα εξ αποστάσεως διδασκαλίας και μάθησης;Καθώς είναι νέο πρόγραμμα,δεν υπάρχει οδηγός σπουδών και προσπαθώ να βρω κάποιον στην γραμματεία ή στέλνω mail και δεν λαμβάνω καμία απάντηση.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1199 στις: Μάιος 16, 2020, 12:52:26 μμ »
Συνάδελφοι !!!

Γνωρίζει κάποιος αν οι εξετάσεις (όχι οι εργασίες) των θεματικών ενοτήτων του ΕΑΠ για μεταπτυχιακά στους κλάδους των εκπαιδευτικών είναι στο στυλ των πανεπιστημιακών εξετάσεων δηλ. μεγάλη ύλη, ερωτήσεις μεγαλης ανάπτυξης "παπαγαλία'' ή μήπως είναι κλειστού τύπου ή κάπως αλλιώς;;;

οι αντίστοιχες εξετάσεις στο παναπιστήμιο της Λευκωσίας με ποιο τρόπο; ερωτήσεις που απαιτούν αποστήθιση;;

ευχαριστώ και των προτέρων όποιον έχει το χρόνο να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1200 στις: Μάιος 16, 2020, 10:09:36 μμ »
Εγώ πάντως που τελείωσα το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής του ΕΑΠ για τις εξετάσεις είχαμε μεγάλη ύλη, ερωτήσεις ανάπτυξης και ήθελε φουλ αποστήθιση για να απαντηθούν. Και οι εξετάσεις έπιαναν το 70% της τελικής βαθμολογίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2020, 10:12:06 μμ από ElisaPDE »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1201 στις: Ιούλιος 23, 2020, 08:28:49 μμ »
https://www.eap.gr/el/anakoinvseis-ekdilwseis/anakoinwseis/pros-to-koino/8620-8-1-38-2020-2022

Πρόσκληση για την Εκδήλωση Ενδιαφέροντος Φοίτησης σε 8 Προπτυχιακά, 1 Ειδικό Πρόγραμμα και 38 Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021

Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνει αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, από την 23η Ιουλίου 2020 και ώρα 12.00μ.μ. έως την 31η Αυγούστου 2020 και ώρα 12.00μ.μ.  Το σύστημα υποβολής αιτήσεων θα παραμείνει ανοικτό και μετά τη συμπλήρωση του αριθμού των προσφερόμενων θέσεων ανά Πρόγραμμα Σπουδών, ώστε να προκύψουν επιλαχόντες οι οποίοι θα καλύψουν τις κενές θέσεις που τυχόν προκύψουν.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1202 στις: Αύγουστος 05, 2020, 04:04:22 μμ »
Καλησπερα σας
Σκεφτομαι να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ για το μεταπτυχιακό στη γλωσσική εκπαίδευση προσφύγων.
Εχει κάποιος εντυπώσεις απο την παρακολούθηση του και κυρίως απο την πρακτική ασκηση που περιλαμβάνει; Ποσο χρόνο ειναι αυτη η πρακτική ασκηση σε μήνες ;

Ευχαριστω :-)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1203 στις: Αύγουστος 05, 2020, 04:46:06 μμ »
Καλησπερα σας
Σκεφτομαι να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ για το μεταπτυχιακό στη γλωσσική εκπαίδευση προσφύγων.
Εχει κάποιος εντυπώσεις απο την παρακολούθηση του και κυρίως απο την πρακτική ασκηση που περιλαμβάνει; Ποσο χρόνο ειναι αυτη η πρακτική ασκηση σε μήνες ;

Ευχαριστω :-)

Εγω το ξεκινησα πριν 3 χρονια και το παρατησα λογω ελλειψης χρονου.
Ολα ειναι στα αγγλικα, οποτε θελει ενα καλο εως πολυ καλο επιπεδο αγγλικων.
Ειχα παρει ενα μαθημα στο οποιο ειχαμε καθε εβδομαδα απο μια εργασια και απο την πεμπτη (νομιζω) εΒδομαδα ειχαμε ομαδικες εργασιες. Εκει το παρατησα γιατι δεν μπορουσα να βρω το χρονο που χρειαζονταν μια ομαδικη εργασια, ενω δεν ειχα θεμα με τις ατομικες.
Αρκετα απαιτητικο, οσο παρακολουθησα.
Δεν εφτασα στην πρακτικη, οποτε δεν μπορω να σου πω.
Ελπιζω λιγο να βοηθησα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.