*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 378961 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1036 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:01:22 μμ »
Πήραν επιπλέον άτομα δηλαδή; Να φανταστώ για να βγάλουν παραπάνω λεφτά αυτοί στο ΕΑΠ;

..... δε γνωρίζω τι μπορεί να σκέφτηκαν. "Άβυσσος η ψυχή" ... του ΕΑΠ  ;D
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1037 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:05:51 μμ »
Δεν νομίζω να πήραν επιπλέον άτομα. Πρέπει να είχαν μείνει κενές θέσεις σ'αυτά τα προγράμματα σπουδών και σκέφτηκαν να τις καλύψουν.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1038 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:06:16 πμ »
Τα τελευταία χρόνια είναι συχνό φαινόμενο. Ένα τμήμα δέχεται 60. Κάνουν αίτηση 300. Κληρώνονται οι Α, Β, Γ κατηγορίες και όταν έρχεται η ώρα της πληρωμής και της επιλογής των θεματικών ενοτήτων δεν συμπληρώνεται καν ο αριθμός των 60. Η οικονομική κρίση σε συνδυασμό με τις δύο παραμέτρους: α) το ΕΑΠ έχει βγάλει τη φήμη του δύσκολου πανεπιστημίου. Οι διδάσκοντες είναι σε μεγάλο ποσοστό μέλη ΔΕΠ άλλων ελληνικών πανεπιστημίων και δεν χαρίζονται. Ίσα ίσα είναι αυστηροί. Δεν θέλουν να μοιράζουν πτυχία σε κόσμο που δεν το αξίζει και να δημιουργούν αθέμιτο ανταγωνισμό στους πτυχιούχους των πανεπιστημίων που υπηρετούν. Τα δε ποσοστά εγκατάλειψης σπουδών είναι αρκετά μεγάλα. β) Υπάρχει καταιγισμός προσφερόμενων μεταπτυχιακών με πιο χαλαρούς ρυθμούς και απαιτήσεις, από πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Ετσι πολλοί προτιμούν μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως του εξωτερικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2013, 12:09:51 πμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1039 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:31:27 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λές.Εγώ προσωπικά έχω δυσκολευτεί αρκετά με το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ.Φέτος τελείωσα με τις θεματικές και μου μένει πλέον η διπλωματική και ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω.Οι περισσότεροι καθηγητές δε χαρίζονται καθόλου και ας μην ξεχνάμε ακόμη ότι την περισσότερη δουλειά την κάνει ο καθένας μόνος του αφού η βοήθεια από τους επιβλέποντες είναι πολύ λίγη 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1040 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:21:12 μμ »
Κι εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Καλή επιτυχία με τη διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1041 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:37:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1042 στις: Ιούλιος 19, 2013, 09:39:59 πμ »
Yπάρχει κανεις που να τελειωσε το μεταπτυχιακο στο Ε.Α.Π.; Γιατι λενε ολοι οτι ειναι πολυ δυσκολο!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1043 στις: Ιούλιος 19, 2013, 09:44:11 πμ »
Ειναι πολυ δυσκολο απαιτητικο και επιπλεον δεν σου παρεχει παιδαγωγικη επαρκεια ανα μιλαμε για το Σπουδες στην Εκπαίδευση Με τα ίδια λεφτα και σε 1,5 χρόνο όχι σε 3 το λιγοτερο (εγω τελειωσα σε 5 μια και ειχα πολυ φοτρο εργασιας) κανεις τωρα μτπχ στα παιδαγωγικα εξ αποστασεως Μια μουφα ειναι το σκυλομετανιωσα

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1044 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:30:44 πμ »
παιδαγωγικά εξ αποστάσεως στην Ελλάδα; Αναγνωρισμένο ως μεταπτυχιακο;. Γιατι εκανα το εξαποστάσεως προγραμμα του Καποδιστριακου Πανεπιστημίου και δεν αναγνωριζεται ως Μτπτχκο, μονο ως επιμορφωση.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1045 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:50:12 πμ »
Καταρχήν υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ. Δε νομίζω ότι έχουν όλα το ίδιο επίπεδο δυσκολίας. Σε γενικές γραμμές το δύσκολο και ταυτόχρονα το εύκολο στα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ είναι ότι ο σπουδαστής καθορίζει την πορεία του διαβάσματος. Αν το κάνεις αυτό προς όφελός σου, τότε μάλλον τα πράγματα είναι πιο εύκολα από τα παραδοσιακά μεταπτυχιακά, που εξ ορισμού οι ρυθμοί είναι εξαντλητικοί και συνεχώς κυνηγάς προθεσμίες.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να παρακολουθείς καθημερινά μαθήματα, όπως στα μη εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά, αλλά μόνος σου θα πρέπει να επιλέξεις αν θα διαβάζεις 1-2 ώρες κάθε μέρα, αν θα διαβάζεις 5 ώρες κάθε Σαββατοκύριακο ή αν θα διαβάζεις δύο 24ωρα όποτε έχεις να παραδώσεις εργασία. Αν κάποιος έχει την απαραίτητη αυτοπειθαρχία να προσαρμόσει το διάβασμα στους δικούς του ρυθμούς, δε νομίζω να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα εμπόδια. Διαφορετικά, προφανώς "χάνεται η μπάλα" και το μεταπτυχιακό φαντάζει δύσκολο.

Επίσης, σημαντική επιλογή είναι ο αριθμός των θεματικών που παρακολουθείς κάθε χρόνο. Μπορείς να παρακολουθήσεις σε 2 χρόνια 2+2 θεματικές, ή να παρακολουθήσεις σε 4 χρόνια 1+1+1+1. Το δεύτερο σαφώς είναι πιο εύκολο. Κατά τη γνώμη μου, πάρε 2 ενότητες τον πρώτο χρόνο και αν δεις ότι όντως ζορίζεσαι παίρνεις από μία θεματική για τα επόμενα χρόνια.



Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1046 στις: Ιούλιος 19, 2013, 07:32:17 μμ »
Οποιος κάνει πάντως της Αγγλικής το μεταπτυχιακό πρώτη χρονιά προτείνω την ΑΓΓ52 μόνη της ιδοδυναμει με 3 μαθήματα. Πολλή δουλειά...Αν βέβαια είναι καποιος άνεργος και χει όρεξη για διάβασμα μπορεί να πάρει και δεύτερη ενότητα μαζι

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1047 στις: Ιούλιος 19, 2013, 07:47:07 μμ »
Φυσικά κάθε τμήμα είναι διαφορετικό. Εγώ κάνω το ΣΔΥ (Συστήματα Διάχυτης Υπολογιστικότητας). Παίρνω μία θεματική το χρόνο. Κάθε μέρα στις 5 το απόγευμα ξεκινάω το διάβασμα μέχρι τις 9 το βράδυ. Τα σαββατοκύριακα αφιερώνονται αποκλειστικά στις εργασίες και ποτέ δεν έχω καταφέρει να τηρώ το χρονοδιάγραμμα. Όλο το διδακτικό υλικό βέβαια είναι αποκλειστικά στα αγγλικά, οπότε οι ρυθμοί μελέτης είναι σαφώς πιο αργοί. Δε με ενοχλεί όμως, γιατί το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερα επίκαιρο επαγγελματικά (αχρείαστο να είναι).

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1048 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:21:12 πμ »
Πάντως και το μεταπτυχιακό "Εξειδίκευση καθηγητών στις φυσικές επιστήμες" είναι ιδιαίτερα απαιτητικό.Εγώ φέτος τόλμησα να πάρω δύο θεματικές μαζί και δε σας κρύβω ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ.Επέλεξα αυτό το μεταπτυχιακό ακριβώς γιατί με βόλευε το εξ αποστάσεως αλλά στην ουσία αυτό το καθιστά και πιο δύσκολο αφού τα διαβάζεις όλα μόνος σου.Οι καθηγητές που κάνουν μάθημα στις ΟΣΣ είναι λίγοι,οπότε το μεγαλύετρο κομμάτι της δουλειάς πέφτει όλο πάνω μας.Δε μπορώ να πω βέβαια αποκόμισα αρκετά πράγματα και δεν το μετανιώνω.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1049 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:27:10 πμ »
Το συγκεκριμένο είναι πάνω στη διδακτική της φυσικής ή καμία σχέση? Είχα επιλεγεί κι εγώ αλλά προτίμησα να κάνω κάποιο άλλο και δε το ξεκίνησα καν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.