*

Αποστολέας Θέμα: Όνειρα και επάγγελμα...  (Αναγνώστηκε 1526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotirisT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Όνειρα και επάγγελμα...
« στις: Νοέμβριος 03, 2008, 11:43:28 πμ »
Παιδιά καλημέρα,

Καλώς σας βρίσκω,αυτό είναι το 1ο μου post

Επειδή τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα,θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Αυτή τη στιγμή είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ στο τμήμα Πληροφορικής.Ο Θεός με αξίωσε να σπουδάζω κάτι,το
οποίο αγάπησα από τα εφηβικά μου χρόνια και κάτι που θα ήθελα να εξασκώ ως επάγγελμα.Ιδιαίτερα ο
προγραμματισμός είναι κάτι που λατρεύω.
Στην πορεία ανακάλυψα ότι και το να μοιράζομαι γνώσεις είναι κάτι που μου αρέσει πολύ,όπως
η διδασκαλία ας πούμε.
Τα πράγματα είναι θολά στο επαγγελματικό επίπεδο(γενικά) και όντας οικογενειάρχης,δεν έχω τη δυνατότητα
να κάνω πειράματα στο οικονομικό μέρος.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι είναι καλύτερο να κάνω.Δε με ενδιαφέρει ο ιδιωτικός ή ο δημόσιος τομέας
συγκεκριμένα.Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε,αρκεί να μου εξασφαλίζει τα απαραίτητα και να είμαι ικανοποιημένος
από αυτό που κάνω.
Αν και εδώ είναι ένα forum που απευθύνεται σε δασκάλους-καθηγητές,θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί σίγουρα πολλοί
βρεθήκατε σε ανάλογη θέση.
Επίσης κάποιος να μου πει τα επαγγελματικά δικαιώματα των Πληροφορικών γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια
συγκεκριμένη ενημέρωση.

Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος sotirisT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 10:21:10 πμ »
Τη γνώμη σας ζήτησα,όχι να μου λύσετε πρόβλημα σε Linux... :(
Με 55 εμφανίσεις και ούτε 1 απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 10:30:22 πμ »
δεν ξερω και πολλα να σου πωγιατι ειμαι σε αλλο κλαδο!βλεπω όμως ότι στην ειδικοτητα σου οποιος εχει γνωσεις κ διαθεση βρισκει παντα κατι (σε σχεση με αλλες που ειναι πολυ συγκεκριμενο αυτο που μπορουν να κανουν).το βλεπω και απο το οικογενειακο περιβαλλον μου που τα πανε μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 11:06:00 πμ »
Να σου πω την αποψή μου ώς μέλος του forum, γιατί οι κλάδοι μας δεν έχουν καμία σχέση (Νηπιαγωγός γαρ... ;) ). Έτσι όπως πάει το πράγμα, το Δημόσιο φαίνεται να είναι μια καλή λύση για το θέμα της μονιμότητας. Προσωπικά η εμπειρία μου από τον ιδιωτικό τομέα δεν είναι και η καλύτερη, από άποψη χρημάτων και ωραρίου. Στους πληροφορικάριους βέβαια, οι αμοιβές σας για τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα μπορεί να είναι καλές και να σου εξασφαλίζουν ένα γερό κομπόδεμα για να συντηρήσεις την οικογένειά σου. Η Δημόσια εκπαίδευση από την άλλη έχει το στοιχείο της σταθερότητας, της ηρεμίας (δεν κυνηγάς πελάτες, δεν ψάχνεσαι να δεις για τα ένσημά σου, ασφαλίζεις εαυτόν και τέκνα στο Δημόσιο). Αλλά μη ξεχνάς ότι αν και οταν με το καλο αποφασίσεις να ασχοληθείς με το Δημόσιο, τις περισσότερες φορές αυτό σημαίνει αυτόματα εσωτερική μετανάστευση, βαλίτσες στο χέρι και χάρτης της Ελλάδος ανα χείας...

Άρα για το δικό σου κλάδο και τη δική σου περίπτωση, θα συμφωνήσω με τη φιλενάδα μου την kathyk και θα πω ότι μπορει τελικά ο ιδιωτικός τομέας να σου προσφέρει α) αρκετά χρήματα για να προσφέρεις στο σπίτι σου β)τη σιγουριά οτι θα είσαι συνέχεια μαζί με την οικογένειά σου γ)την ίδια (και ίσως καλύτερη) αίσθηση ότι προσφέρεις στους μαθητές σου (και αναγνώριση από τους γονείς αν κάνεις καλά τη δουλειά σου)αν ασχοληθείς με φροντιστήρια.

Από την άλλη, και η kathyk και εγώ είμαστε Νηπιαγωγοί. Και δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω...

Μόνο μια υπενθύμιση. Αν σε ενδιαφέρει η δημόσια εκπαίδευση, το μεταπτυχιακό σου θα σε βοηθήσει πολύ αν σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Ρώτησέ το αυτό στη γραμματεία σου.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 11:10:17 πμ »
μπορεις να μεταφερεις το θεμα σου στον κλαδο π19 π20 που ειναι πιο σχετικοι ωστε να σε βοηθησουν.ή στο διαφορα θεματα για εκπαιδευση εκει θα εχεις μεγαλυτερη απηχηση

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 11:12:57 πμ »
Έτσι είμαστε οι νηπιαγωγοί ψυχοπονιάρες ( :P :P :P :P). Να ρωτήσω κάτι που ίσως σε προβληματίσει, αλλά καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, με το πτυχίο του ΕΑΠ μπορεί κανείς να διοριστεί;
Μπορεί να είναι τελείως ανόητη η ερώτηση, αλλά  :-[ εεε :-[ τέλος πάντων. :-[
Συμφωνώ κι εγώ ότι αν σου αρέσει η διδασκαλία το δημόσιο είναι η καλύτερη λύση. Πλούσιος δε θα γίνεις ποτέ, αλλά τουλάχιστον θα εξασφαλίσεις μια σχετική ηρεμία και ποιότητα στη ζωή σου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 03:19:46 μμ »
Νομιζω κ εγω πως για να παρεις τις καταλληλες γνωμες πρεπει να μεταφερθει στον κλαδο σου ΠΕ 19-20, ισως καποιος moderator θα μπορουσε να το κανει.
Και αφου ζητας γνωμες μπορω να σου πω οτι συναναστρεφομενη με ατομα που ειναι στο χωρο της πληροφορικης κ ειδικοτερα του προγραμματισμου καταλαβα οτι προτιμουν το ελευθερο πεδιο εργασιας, σε εταιριες π.χ., γιατι εχει περισσοτερα χρηματα, εξαλλου ειναι ενα επαγγελμα που εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες απορροφησης στον ιδιωτικο τομεα απο τους φιλολογους, ας πουμε.
Απο ο,τι καταλαβα απο τα λεγομενα σου εχεις ορεξη για δουλεια κ θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι ιδιαιτερο προσον για τους εργοδοτες, εκμεταλλευσου το απο τωρα κιολας κι ας μην εχεις ακομα πτυχιο. 
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος sotirisT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα και επάγγελμα...
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 06:07:27 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν διαβάζει κάποιος mod,ας το μεταφέρει στο ΠΕ19-20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.