*

Αποστολέας Θέμα: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!  (Αναγνώστηκε 13612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:34:55 μμ »
Ανέλαβα τη μελέτη μιας μικρούλας β' δημοτικού, η οποία δυσκολεύεται πάρα πολύ στην ανάγνωση...Ακόμα και σε εύκολα κειμενάκια. Διαβάζει συλλαβιστά και κομπιάζει αρκετά. Είναι αναμενόμενο δεδομένου ότι είναι ακόμα στη β';; Πώς μπορώ να τη βοηθήσω να βελτιωθεί; Κάθε φορά κάνουμε ανάγνωση σε κειμενάκια του βιβλίου, αλλά δε βλέπω αισθητή βελτίωση. Τι να κάνω;; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:40:43 μμ »
γεια σου goldy.αν κ ειμαι φιλολογος ειχα αναλαβει τα πρωτα 2 χρονια παιδακια μικρα. οσα ειχα (3) δυσκολευονταν. για αυτο αλλωστε κ σε προσλαμβανουν. μην ξεχνας οτι ειναι β δημοτικου κ μολις περυσι εμαθε να διαβαζει λεξουλες. ειναι απολυτα αναμενομενο. αν εχει μεγαλη δυσκολια ισως θα επρεπε να τη βαζεις να διαβαζει μεμονωμενες λεξουλες κ οχι ολοκληρο κειμενακι για να μη χαθει το παιδακι τελειως. κ αφου το κανεις αυτο για μερικα μαθηματα, θα τη βαλεις να διαβαζει τουλαχιστον 3 φορες το κειμενο. αν εχετε ανεση χρονου περισσοτερες. στο δημοτικο λενε να διαβαζουν τα παιδια το κειμενο, ειδικα αυτα που εχουν προβλημα γυρω στις 10 φορες. πιστεψε με αν το κανεις αυτο σε κανενα τριμηνο κ λιγοτερο θα εχει ξεπαραρει πολυ. κ να ξερεις τα παιδια πια δεν ειναι οπως ημασταν εμεις. το φαινομενο ειναι απογοητευτικο. εδω βλεπεις παιδια γυμνασιου κ δυσκολευονται στην αναγνωση για αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να το αμελησεις γιατι θα την κυνηγαει μεχρι τις μεγαλυτερες ταξεις. απλα θελει πολλη υπομονη κ επιμονη.καλη αρχη κ καλο κουραγιο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:50:39 μμ »
Και εγώ φιλόλογος είμαι και για πρώτη φορά φέτος έχω δημοτικό. Σε ευχαριστώ πολύ maryvas για τις πολύτιμες συμβουλές σου.  :) :)Θα τις εφαρμόσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά.   

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 11:49:55 μμ »
παρακαλω, καλη επιτυχια κ ολα θα πανε καλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:33:37 πμ »
Ενας καλος τροπος για βελτιωση της αναγνωστικης ικανοτητας ειναι η χρηση υλικου το οποιο απευθυνεται σε παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και το οποιο μπορει να βοηθησει πολυ οποιοδηποτε παιδι εχει μεινει πισω στην αναγνωση. Προτεινω τις καρτελες αναγνωσης που υπαρχουν στο βιβλιο της Μαριας-Μαρθας Φλωρατου "Μαθησιακες Δυσκολιες και οχι τεμπελια" οπως επισης και απο το βιβλιο της Δωρας Μαυροματη.
Υπαρχουν ομως συγκεκριμενες οδηγιες για το πως χρησιμοποιουνται

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 09:31:52 πμ »
Σ' ευχαριστώ kellykou!! Φαίνεται χρήσιμο το βιβλίο της Φλωράτου, θα το ψάξω.

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 01:45:05 μμ »
Καλησπέρα σας! Για πρώτη φορά έχω αναλάβει ένα παιδιάκι τετάρτης δημοτικού, το οποίο αντιμετωπίζει ορισμένες δυσκολίες. Έχει μαθησιακές δυσκολίες, αλλά ακόμη δε γνωρίζουμε τι. Στο πρώτο μάθημα του έβαλα απλές ασκησούλες για παιδιά με μαθησιακές (αναγραμματισμός, μπερδεμένς προτάσεις) και μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκε σε ορισμένα σημεία. Πώς θα μπορούσα να το βοηθήσω; Είμαι φοιτήτρια Φιλολογίας. Ελπίζω να πάρω σύντομα απάντηση!  :)

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 02:29:12 μμ »
Μαρία αντίστοιχη περίπτωση ανέλαβα κι εγώ πέρυσι αλλά τα αναγνωστικά προβλήματα δεν ήταν τόσο έντονα. Πέρα από αυτά που κάνεις εγώ έκανα και καρτέλες ανάγνωσης για κάθε γράμμα, καρτέλες ανάγνωσης δισύλλαβων, τρισύλλαβων κλπ. λέξεων, καρτέλες με ζευγαράκια λέξεων που διαφέρουν π.χ. στον τόνο ή ξεκινούν από την ίδια συλλαβή κλπ. Και αφιέρωσα ένα μάθημα θυμάμαι για τα σημεία στίξης, γιατί δεν χρωμάτιζε την φωνή ούτε σταματούσε εκεί που έπρεπε. Γενικά αυτό που κατάλαβα για τα μικράκια με μαθησιακές δυσκολίες είναι να τους τα κάνεις όσο πιο ευχάριστα μπορείς. Η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο, για να μην εκλάβουν την διαφορετικότητά τους ως κάτι αρνητικό. Υπάρχουν πάντως πολλά και αξιόλογα σάιτ στο διαδίκτυο για να πάρεις ιδέες. Αν έχεις και την υποστήριξη των γονέων θα τα πας μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 02:43:18 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Βάλια!  :)
Τα γραμματάκια δεν τα μπερδεύει! Να ξεκινήσω με καρτέλες δισύλλαβων; Και πώς τις χρησιμοποιείς; Το βάζεις να τις διαβάζει όσο πιο γρήγορα μπορεί; Επίσης, για το σπίτι ασκησούλες μικρές για να βλέπω την πρόοδό του να του βάζω; Ή να μην τον επιβαρύνω; Οι πολλές ερωτήσεις μου οφείλονται στο άγχος μου, γιατί δε ξέρω πως να το διαχειριστώ.. Πάντως είπα στους γονείς ότι δε μπορούμε να συμβαδίζουμε με το σχολείο, γιατί το παιδί ζορίζεται και απογοητεύεται.

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:01:11 μμ »
Kι εγώ είχα αρκετό άγχος στην αρχή μέχρι να καταλάβω τι παίζει και να βρω έναν τρόπο να τον βοηθήσω. Εγώ δεν είχα και την υποστήριξη των γονιών, οι οποίοι αρνούνταν να δεχτούν ότι το παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες. Με πολύ κόπο τους έπεισα να πάνε για αξιολόγηση. Όσον αφορά τις καρτέλες τις διάβαζα εγώ (όχι και πολύ γρήγορα) για να του δείξω τον ρυθμό και την σωστή ανάγνωση τους και μετά αυτός όσο πιο γρήγορα μπορεί. Ασκήσεις ανάγνωσης για το σπίτι δεν έβαζα. Είχα ζητήσει απλά να αναρτήσει ένα πίνακα συλλαβών και να τον διαβάζει όποτε θέλει αλλά είχα ζητήσει και από την μαμά να τον βοηθήσει να διαβάζει όσο γίνεται παραμύθια κόμικς κλπ. Αυτά νομίζω!

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάγνωση Β' Δημοτικού SOS!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:18:53 μμ »
Σε υπερ-ευχαριστώ!!!!  :D :D :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.