*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση  (Αναγνώστηκε 3885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:34:49 πμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πήρα μετάθεση φέτος σε μια περιοχή και μετά τις τοποθετήσεις παραμένω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Με βάλαν στις 30 Ιουνίου, όπως και τους υπόλοιπους που μείναν στη διάθεση, σε ένα σχολείο με 6 μόρια (τα λιγότερα της περιοχής μετάθεσης). Στις 1 Σεπτεμβρίου έκανα πράξη ανάληψης σε σχολείο που με βάλαν με προσωρινή τοποθέτηση που έχει 10 μόρια. Τώρα που πήγα για να κάνω αίτηση για μετάθεση, μου λενε ότι εκτός από το ότιθα πάρω 6 μόρια νατί για 10 από 30/6/08 μέχρι 31/8/08, μου είπαν λοιπόν ότι και από 30/6/09 μέχρι 31/8/09 θα πάρω πάλι  μόνο τα 6 μόρια, επειδή η τοποθέτησή μου είναι για μέχρι 30/6/09 στο σχολείο με τα 10 μόρια. Είναι αυτό λογικό; Γιατί να μην πάρω 10 μόρια για όλη χρονιά 2008-09; Σε άλλες διευθύνσεις τι γίνεται; Στο υπουργείο που παίρνω όλο μιλάνε ή δεν το σηκώνουν. Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει γιατί νομίζω πως αυτό μόνο εδώ γίνεται και μας τρώνε τζάμπα τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:25:26 πμ »
arianara,τους 2 μηνες του 2008 σωστα πηρες τα 6 μορια απο το σχολειο της καλοκαιρινης τοποθετησης.την 1/9 σε τοποθετησαν σε σχολειο με 10 μορια.αρα απο 1/9/2008 εως 30/6/2009 θα παρεις την αναλογια των 10 μοριων.τελος το ποσα μορια θα παρεις το καλοκαιρι του 2009 θα εξαρτηθει απο το πού θα τοποθετηθεις τον επομενο Ιουνιο που θα γινουν οι τοποθετησεις οσων βρισκονται στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 12:26:09 μμ »
Ναι, αλλά για φέτος πόσα μόρια θα πάρω τους καλοκαιρινούς μήνες 2008-09; Σύμφωνα με αυτούς πρέπει να πάρω 10 μόρια για τους μήνες Σεπτένβριο 08 με Ιούνιο 09 και 6 μόρια για τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο 09. Αυτό με ξενίζει. Γιατί φέτος να πάρω 6 μόρια τους μήνες του επόμενου καλοκαιριού; Ξέρουν ότι θα είμαι ακόμαστη διάθεση μέχρι τότε; Μπορεί να πάρω οργανική τον Ιούνιο. Εγώ η\ξέρω ότι πρέπει να πάρω 10 μόρια από Σεπτέμβριο 08 μέχρι και Αύγουστο 09 για φέτος.Σε άλλες περιοχές τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 03:07:23 μμ »
Αrianara,καλο ειναι να το ψαξεις καλα.δεν ισχυει αυτο που σου λενε.Για φετος από 1/9/08 εως 31/8/09 παιρνεις την αναλογια των 10 μοριων.
εαν τωρα τον ιουνιο σε τοποθετησουν αλλου με λιγοτερα μορια,η ανπροσαρμογη στα μορια σου θα γινει του χρονου στις επομενες μεταθεσεις.
δεν ειναι δυνατον να σου λενε απο τωρα οτι θα παρεις του χρονου το καλοκαιρι 6 μορια.Και αυτο γιατι μπορει τον Ιουνιο να παρεις οργανικη θεση σε σχολειο με 8 μορια.Ειναι παραλογο αυτο που σου λενε.
Ψαξτο!!!!!!!!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 04:28:19 μμ »
Ευχαριστώ φίλε soul! Το έψαξα ήδη και αφού πήρα κάποια τηλέφωνα το θέμα ξεκαθαρίστηκε και θα πάρω 10 μόρια για τη χρονιά αυτή! Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 04:46:42 μμ »
χαιρομαι που βοηθησα!
ημουν και εγω σε αναλογη θεση,την 1η χρονια ως μονιμη.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:29:49 μμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πήρα μετάθεση φέτος σε μια περιοχή και μετά τις τοποθετήσεις παραμένω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Με βάλαν στις 30 Ιουνίου, όπως και τους υπόλοιπους που μείναν στη διάθεση, σε ένα σχολείο με 6 μόρια (τα λιγότερα της περιοχής μετάθεσης). Στις 1 Σεπτεμβρίου έκανα πράξη ανάληψης σε σχολείο που με βάλαν με προσωρινή τοποθέτηση που έχει 10 μόρια. Τώρα που πήγα για να κάνω αίτηση για μετάθεση, μου λενε ότι εκτός από το ότιθα πάρω 6 μόρια νατί για 10 από 30/6/08 μέχρι 31/8/08, μου είπαν λοιπόν ότι και από 30/6/09 μέχρι 31/8/09 θα πάρω πάλι  μόνο τα 6 μόρια, επειδή η τοποθέτησή μου είναι για μέχρι 30/6/09 στο σχολείο με τα 10 μόρια. Είναι αυτό λογικό; Γιατί να μην πάρω 10 μόρια για όλη χρονιά 2008-09; Σε άλλες διευθύνσεις τι γίνεται; Στο υπουργείο που παίρνω όλο μιλάνε ή δεν το σηκώνουν. Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει γιατί νομίζω πως αυτό μόνο εδώ γίνεται και μας τρώνε τζάμπα τα μόρια.
Το καλοκαίρι σε τοποθέτησαν χωρίς δική σου αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:40:51 μμ »
καθε φορα που εισαι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ,ή εχεις προσωρινη τοποθετηση ως νεοδιοριστη,πρεπει να κάνεις αίτηση για οργανικη θεση,οταν θα βγουν τα οργανικα κενα(αυτο γινεται περιπου τέλη Μαιου-αρχες Ιουνιου).
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:47:56 μμ »
καθε φορα που εισαι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ,ή εχεις προσωρινη τοποθετηση ως νεοδιοριστη,πρεπει να κάνεις αίτηση για οργανικη θεση,οταν θα βγουν τα οργανικα κενα(αυτο γινεται περιπου τέλη Μαιου-αρχες Ιουνιου).
βοηθήστε και εμένα.υπάρχει τρόπος να υπολογίσουμε μόνοι μας τα μόρια μετάθεσης?ξέρει κάνεις περυσι η γ αθήνας για α/βθμια πόσο μόρια ήθελε?

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:16:52 μμ »
Αν μπεις στο ypepth,υπαρχουν οι βασεις.δεν ξερω τι ειδικοτητα εισαι.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος elenhb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 11:28:23 πμ »
καλημέρα σε όλους.
να ρωτήσω κάτι?πόσα μόρια παίρνει κάποιος που είναι στη διάθεσι του ΠΥΣΔΕ? υπάρχει εγκύκλιος που το  ορίζει  ?παίρνει τα μόρια του γραφείου?

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:00:05 μμ »
Ακομη και αν εισαι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να σε εχουν τοποθετησει προσωρινα σε καποιο σχολειο, ωστε να παιρνεις τα μορια του.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 04:43:39 μμ »
Τα μόρια βγαίνουν πάντα αναλογικά. Δηλαδή: διαθέσιμος ων, τοποθετείσαι για το καλοκαίρι σε σχολείο με n μόρια. Άρα ισχύει ο τύπος: n*2/12. Το Σεπτέμβριο σε στέλνουν σε ένα σχολείο με 10 μόρια μέχρι τις 29/6 της επόμενης χρονιάς. Ισχύει ο τύπος : n*10/12. Έτσι έχεις πάρει μόρια για ένα χρόνο αναλογικά για τα σχολεία που ήσουν.
Υπάρχει και η περίπτωση να είσαι διαθέσιμος, να τοποθετηθείς κάπου από 1/9 και να σου πουν σε πέντε μέρες ότι υπάρχει ανάγκη κάπου αλλού. Αν υπάρχει διαφορά μορίων μεταξύ των δυο σχολείων, αφού μετακινείσαι για τις ανάγκες της υπηρεσίας, παίρνεις τα μόρια του σχολείου που σε συμφέρουν (τα περ/ρα). Παρακαλούνται οι υποψήφιοι βυσματίες να μη διαβάσουν αυτή την παράμετρο!!!

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια αυτών που είναι στη διάθεση
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 04:28:25 μμ »
 Καλησπέρα .Υπάρχει νόμος του 2005 που αναφέρει ότι όταν είσαι σε σχολείο με περισσότερα μόρια από αυτα του σχολείου  της διάθεσης τότε παίρνεις τα μόρια τα περισσότερα .Οταν τα μόρια της τοποθέτησης είναι λιγότερα από αυτά τα της διάθεσης τότε παίρνεις αναλογικά κλάσμα 3/5+2/5.Ποιός είναι ο νόμος αυτός?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.