*

Αποστολέας Θέμα: Λάθος επάγγελμα  (Αναγνώστηκε 6167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Λάθος επάγγελμα
« στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:04:45 πμ »
Τι κάνεις όταν διαπιστώνεις οτι δε σ' αρέσει το επάγγελμα που επέλεξες, πήγες παν/μιο, καιρός, έξοδα, χρόνια ανεργίας και ταλαιπωρίας στα ιδιωτικά γι αυτό κλπ;
Με πήραν 1η φορά αναπληρώτρια σε δημόσιο νηπιαγωγείο επιτέλους κι ενώ η ζωή, ο μισθός κλπ είναι απείρως καλύτερα απ' ότι στα ιδιωτικά, διαπιστώνω οτι σαν δουλειά θα προτιμούσα να κάθομαι 8ωρο σ' ένα γραφείο μπροστά από μια οθόνη υπολογιστή, ή μάλλον να φτιάχνω Η/Υ και τέτοια. Όχι εκπαιδευτικός, τεχνικός. Επιπολαιότητα τώρα θα μου πεις, που αρμόζει μόνο σε εφήβους. Αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ να αναθεωρείς και να διαπιστώνεις οτι έχεις πάρει λάθος δρόμο.
Έχετε να μου προτείνετε παραπέρα βήματα; είμαι νηπιαγωγός. μεταπτυχιακό/κατατακτήριες/ιεκ/τει; πώς και τι;
And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:11:15 πμ »
πραγματικα το μηνυμα σου φαινεται πολυ προβληματισμενο.εσυ ξερεις τι μπορει να φταιει σκεψου ομως οτι μια κακη πρωτη εμπειρια στο σχολειο ή μια κακη αρχη δε καθοριζει παντα το ασχημο επαγγελματικο μελλον εκει.σκεψου οτι πολλες θα θελαμε να ημασταν στη δικη σου θεση απο το να ψαχνομαστε δεξια και αριστερα δουλευοντας 8ωρα(οπως λες) σε γραφεια που δεν υπαρχει η παραμικρη ηθικη ανταμοιβη(γιατι ας μη ξεχναμε οτι και αυτο ειναι ενας παραγοντας πολυ σημαντικος).δε ξερω ποσο καιρο ετυχε να εισαι σε ανεργια ψαχνοντας κατι να αναγνωριζει τη προσπαθεια των σπουδων σου.αν δε το χεις ζησει πραγματικα δε θα καταλαβεις ποτε το ποσο τυχερη εισαι.και για να μιλησουμε ειλικρινα ποιος ειναι 100% ευχαριστημενος με αυτο που κανει?ποιος δε ζητα κατι παραπανω καθε φορα?ποιος καποια στιγμη δεν αναζητα κατι εναλλακτικο στη δουλεια του προσδοκωντας κατι αλλο?πιστευω οτι στο εγγυες μελλον θα καταλαβεις τι σου συμβαινει και ποσο τυχερη πρεπει να αισθανεσαι.εαν παρολαυτα ειναι κατι εντελως εξω απο σενα κια το καταλαβες τωρα προσπαθησε να παρακολουθησεις εκπαιδευτικα σεμιναρια ή να κανεις καποιο μεταπτυχιακο που θα σου δωσει τη δυνατοτητα να ασχοληθεις με κατι αλλο(πανω στο αντικειμενο της εκπαιδευσης ομως γιατι αλλιως θα ειναι αδικο για τους κοπους σου) βρισκοντας διαφορες διεξοδους.Εκμεταλλευσου παρολαυτα την εμπειρια σου στη πρωτοβαθμια γιατι ολα αυτα ειναι προυποθεσεις ωστε στο μελλον να εληχθεις.ισως εργαστεις σε καποια διευθυνση πρωτοβαθμιας(αφου σου αρεσει η δουλεια γραφειου) ή εχοντας προυπηρεσια και καποια επιμορφωση να ασχοληθεις με ερευνητικα προγραμματα πχ διδασκαλιας Η/Υ στη πρωτοβαθμια(αφου σου αρεσει τοσο η ενασχοληση με αυτο)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 11:28:53 πμ »
, διαπιστώνω οτι σαν δουλειά θα προτιμούσα να κάθομαι 8ωρο σ' ένα γραφείο μπροστά από μια οθόνη υπολογιστή, ή μάλλον να φτιάχνω Η/Υ και τέτοια.

καταλαβαινω τι λες,ειναι δυσκολο να να κουμανταρεις μια ολοκληρη ταξη.καμια φορα ειναι κ τυχαιο ομως.αν εχεις δυσκολα παιδια εισαι και πρώτη φορά ειναι λογικό.του χρόνου μπορεί να ειναι άλλες οι συνθηκες,θα αρχισεις κ εσυ από την αρχη με αλλους κανόνες και τοτε θα δεις αν σου ταιριαζει. μ αρεσει που αλλο ρωτησες και αλλο σου απανταμε!

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 12:58:17 μμ »
Όλοι μας είχαμε άσχημες εμπειρίες, ίσως όχι πάντα με την πρώτη επαφή, αλλά αυτά έχει το επαγγελμά μας.
Το απρόβλεπτο που το χαρακτηρίζει είναι το αρνητικό και το θετικό μαζί.
Καλώς ή κακώς στη δική μας δουλειά πρέπει να είσαι προετοιμασμένους για όλα, αλλά ποτέ δεν πλήτεις
Μην απογοητεύεσαι με την πρώτη
Περίμενε να έχεις και άλλες εμπειρίες για να σχηματίσεις πιο ολοκληρωμένη άποψη
Μην ξεχνάς πως κάθε αρχή και δύσκολη
Φυσικά αυτό δεν σε εμποδίζει να αναθεωρείς και να αναπροσαρμόζεις τους στόχους σου, ούτε σου απαγορεύει να έχεις φιλοδοξίες
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:40:35 μμ »
.ισως εργαστεις σε καποια διευθυνση πρωτοβαθμιας(αφου σου αρεσει η δουλεια γραφειου)
Πιστεύω ότι και εγώ αυτό θα πρότεινα.
Αλήθεια, τι χαρτιά ζητάνε για να δουλέψεις στα γραφεία;

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:19:48 μμ »
Αλήθεια, τι χαρτιά ζητάνε για να δουλέψεις στα γραφεία;

Δεν ζητάνε χαρτιά. Έχω πετύχει και άτομα σε γραφεία που δεν έχουν καμία σχέση με υπολογιστές κτλ
Στην Αθήνα νομίζω ότι υπάρχει ανταγωνισμός για τις θέσεις στα γραφεία αλλά στην επαρχία είναι πιο εύκολο.
Κάθε χρόνο γίνονται αποσπάσεις μέσω του υπουργείο που συνήθως χρειάζονται βύσμα αλλά υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί σε κάποια ειδικότητα και να κρατήσει κάποιους ο προϊστάμενος στο γραφείο.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος Dotore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Αδιόριστοι Ξυπνήστε!!!
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 03:06:53 μμ »
...Έχετε να μου προτείνετε παραπέρα βήματα; είμαι νηπιαγωγός...

Υπομονή, ενδοσκόπηση, ψυχραιμία και προπαντός όχι βιαστικές αποφάσεις.

Χρονιά με τη χρονιά θα διαπιστώνεις ότι οι δυσκολίες της δουλειάς μας (ποιος είπε ότι το να είσαι εκπαιδευτικός είναι εύκολο;) θα σου φαίνονται ολοένα και περισσότερο αντιμετωπίσιμες αν όχι και… «φυσιολογικές».

ΟΛΟΙ στην αρχή της καριέρας τους περνούν κάποιου είδους επαγγελματικού burnout:
...............Κάνω σωστά τη δουλειά μου;
Μπορώ να διαχειριστώ μια τάξη 25 παιδιών;
Πώς με «βλέπουν» οι συνάδελφοι και ο διευθυντής/ προϊστάμενος;
Όλοι έχουν καταλάβει την/ τις «αδυναμίες»/ «ανεπάρκειά» μου.
Καλύτερα στη φάμπρικα, εκεί τουλάχιστον δεν θα «βλάψω» κανένα παιδί με την κυκλοθυμικότητά μου.
Δεν μπορώ «αυτό» το βάρος των πολλών ευθυνών.
Η κοινωνία με πληρώνει για να διαμορφώνω προσωπικότητες, εγώ ούτε τον εαυτό μου δεν μπορώ να «κουμαντάρω»........... 
και πολλά άλλα ακόμη παρόμοια ερωτήματα/ προσωπικές «διαπιστώσεις».

Η εμπειρία λέει ότι η πλειοψηφία, μετά από 3-4 σχολικά έτη, έχει απεμπλακεί ΠΛΗΡΩΣ από τέτοιου είδους εκπαιδευτικά... «υπαρξιακά» προβλήματα.

Έχε υπομονή και πολύ σύντομα θα αρχίσεις, ήρεμη και με αυξημένη αυτοπεποίθηση, να απολαμβάνεις τους καρπούς των κόπων σου, ικανοποιημένη από την καθημερινή εργασία σου – αν μη τι άλλο η παραπάνω διαδικτιακή «εξομολόγησή» σου αποκαλύπτει έναν ευαίσθητο και φιλότιμο άνθρωπο, που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει να προσφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από τη θέση του εκπαιδευτικού.             
 


Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 06:32:41 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Ιδιαίτερα εσένα Dotore για τα καλά σου λόγια. Για απόσπαση αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κανείς μόνιμος 2 χρόνια; Πλάκα έχει που έχω διδάξει και (αγγλικά μέσω) Η/Υ σε παιδιά έχοντας απλά ECDL και Proficiency κι ήμουν πολύ ικανοποιημένη και από την απόδωσή μου από την πρώτη στιγμή και από τη φύση της δουλειάς. Δεν υποβαθμιζόταν ο ρόλος μου σε φύλαξη θηρίων που την κάνει και μια αλλοδαπή χωρίς σπουδές που λέει ο λόγος. Τα ιδιωτικά δεν πληρώνουν όμως αξιοποιούσα αυτά για τα οποία πάλεψα, που τα θεωρούν τόσο περιττά που δεν τα μοριοδοτούν στον ΑΣΕΠ μας. Όταν δούλευα πραγματικά δε με πλήρωναν/ασφάλιζαν. Τώρα που κάνω φύλαξη για 4 ώρες έχω μισθό; Μόνο εγώ τα βλέπω παράλογα όλα αυτά;
Αλλά τελοσπάντων είναι η ενασχόληση με υπολογιστές κι όχι η εκπαίδευση μάλλον ε; Υπομονή εδώ που έμπλεξα θα στρώσει λέτε ε; καλά να πάθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 07:48:30 μμ από Gemini 27 »
And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 07:11:33 μμ »
Dotore σ΄ευχαριστω!Ανακουφίστηκα λιγο!Κι εγωπρωτη χρονια δουλευω και τα χω παιξει!Ακριβως αυτες τις ερωτησεις κανω συνεχεια στον εαυτο μου!Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι κανουμε ενα από τα πιο δυσκολα επαγγελματα κι ας εχουν οι περισσοτεροι  διαφορετικη γνωμη για το επαγγελμα του εκπαιδευτικου: "ελα μωρε σιγα τι κανεις?μαθημα σε παιδακια και περναει η ωρα σου"...και κατι τετοια! Ωρες ωρες κι εγω θα προτιμουσα να δουλευω σε μια δημοσια υπηρεσια και τελος, ουτε διαβασμα ουτε τιποτα. Αλλα μαλλον αυτα ειναι τα συμπτωματα ενος νεοδιοριστου καθηγητη..

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 08:55:20 μμ »
Δεν ξερω αν αυτο θα σε παρηγορησει,αλλα δεν εισαι το μονο ατομο που απογοητευτηκε με την πρωτη του επαφη με τα παιδια και το σχολειο.Την πρωτη μου χρονια σε φροντιστηριο(απο εκει αρχισα) καθε βραδυ γυρνουσα στο σπιτι μου και εκλαιγα,επι 1 μηνα αναρωτιωμουν γιατι διαλεξα αυτην την απαισια δουλεια.Σιγα-σιγα αυτα τα συναισθηματα αλλαζουν,οταν θα δεις οτι το καθε παιδι δεν ειναι απλως αλλο ενα θηριο που θελει να σου κανει τη ζωη δυσκολη,αλλα μια ξεχωριστη ψυχουλα που μπορει να κλαιει ,να γελαει η να ''σε γραφει'' επειδη εχει τη δικη του ιστορια και κουβαλαει το δικο του σταυρο,και εσυ εισαι εκει για να το πλασεις οσο καλυτερα μπορεις σε ενα προκομενο και χρησιμο ανθρωπο.Τωρα,9 χρονια μετα απο αυτη την απαισια πρωτη εμπειρια,ειμαι πραγματικα ερωτευμενη με τη δουλεια μου,και οταν κλεινω την πορτα της ταξης τα ξεχναω ολα,τα αφηνω ολα απ'εξω,τα προσωπικα,τα οικογενειακα και τα οικονομικα μου,και ζω την καθε στιγμη εκει μεσα με ολη μου την καρδια! Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου πριν κανεις καποια βιαστικη κινηση.Ισως να αλλαξεις συναισθηματα σε λιγους μηνες ,ισως σε 1-2 χρονια.Αν παλι τοτε δεις οτι πραγματικα δεν σε γεμιζει,τοτε θα αποφασισεις τι θα κανεις τελικα..Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:11:34 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τη Χ.Κ.
Άλλωστε η πραγματικότητα του ελληνικού νηπιαγωγείου είναι πολύ σκληρή, τόσο που καμιά φορά νιώθεις ότι ξεχνάς τελείως τα παιδιά κι ασχολείσαι με ένα σωρό άλλα πράγματα που δε θα έπρεπε να αποτελούν την πρώτη σου προτεραιότητα (γραφειοκρατίες, υποδομή κ.λ.π.). Δώσε λίγο χρόνο στα πράγματα και αξιοποίησε την εμπειρία σου για να αλλάξεις εσύ τον τρόπο που προσεγγίζεις τη δουλειά σου. Κι εγώ πάντως την πρώτη χρονιά σε παιδικό σταθμό έκλαιγα κάθε πρωί κι έλεγα δε θέλω να πάω σχολείο σήμερα (χειρότερη κι από τα τρίχρονα που είχα τότε).

Κάνε υπομονή για τη διετία και μετά το ξανακοιτάς, ίσως με την απόσπαση στο γραφείο που πολύ εύστοχα σου πρότειναν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:21:56 μμ »
Σε γραφείο παίρνεις απόσπαση και όχι μετάθεση. Μπορείς να κάνεις την απόσπαση από την πρώτη χρονιά και το μόνο που χρειάζεται είναι πολύ πολύ δυνατό μέσο! Ωστόσο κι εκεί τα πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο. Το θετικό είναι ότι παίρνεις τα μόρια της οργανικής σου. Όμως δουλεύεις περισσότερες ώρες και μάλιστα κάνοντας μια δουλειά που μπορεί να είναι βαρετή (π.χ. αλληλογραφία) ή αγχωτική και απαιτητική (εκκαθάριση). Σίγουρα όμως η πρώτη χρονιά στο σχολείο δεν είναι αντιπροσωπευτική.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:36:49 μμ »
Τα παιδια που εχει το τμημα ειναι 5αρια;; Συνηθως με προνηπιακια ζοριζεται το πραγμα. Σιγουρα η πρωτη χρονια ειναι δυσκολη! Εχεις οργανωθει;; Εχεις ενα πλανο για το τι θα κανεις το προσεχες διαστημα;;(πχ Στο γνωστικο;;) Ρωταω γιατι ισως εχεις χαθει καπως εσυ και αυτο μπορει να τα κανει να ζουζουνιζουν περισσοτερο! Τους κανονες της ταξης τους ετοιμασατε με τα παιδια;;;
Τωρα αν οντως δεν αντεχεις αλλο και δεν ειναι λογω "απειριας" των πρωτων ετων μια προταση ειναι να ψαξεις σχολες πληροφορικης και τα συναφη!
Καπου η Ritalamp ειχε αναφερει κατι για τροπους "ασφαλους αποχωρησης απο το σχολειο" για καποιο διαστημα(φανταζομαι σε γραφειο-μεταπτ-διδασκαλια κτλ)  και νομιζω οτι σαν εμπειρη και αξια συναδερφος μπορει να σε πληροφορησει καλυτερα απο μενα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Λάθος επάγγελμα
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:51:05 μμ »

εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που λες για την ίδια σου την δουλειά οχι το τι ζητάνε οι άλλοι κ τις συνθήκες εργασίας.

κάπου λες "Δεν υποβαθμιζόταν ο ρόλος μου σε φύλαξη θηρίων που την κάνει και μια αλλοδαπή χωρίς σπουδές που λέει ο λόγος" "Τώρα που κάνω φύλαξη για 4 ώρες έχω μισθό" γιατί αν εσύ η ίδια βλέπεις κ αντιμετωπίζεις την δουλειά σου μονο έτσι έ φυσικά δεν θα σου αρέσει. η δουλειά σου είναι κ μπορεί να γίνει η πιο δημιουργική ειδικά με τα παιδιά αυτης της ηλικίας που ρουφάν το  κάθε καινούργιο κ έχουν όρεξη να μάθουν ακόμα περισσότερα!

εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά αυτά που γράφεις  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 09:54:22 μμ από evi06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 767
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.