*

Αποστολέας Θέμα: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής  (Αναγνώστηκε 62457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:50:50 μμ »
Πέρα από τους πίνακες και τα άτομα που έχουν δηλώσει θα σου πρότεινα να ψάξεις και για τις θέσεις που υπάρχουν στις διάφορες περιφέρειες, διότι υπάρχει περίπτωση τα άτομα να είναι λίγα σε κάποια περιφέρεια όμως οι θέσεις που υπάρχουν να είναι λιγότερες και να καλύπτονται και από αναπληρωτές. Κοίταξε και τις φάσεις αναπληρωτών αν έχουν προσληφθεί άτομα ως αναπληρωτές. Θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο και στις δευτεροβάθμιες της περιφέρειας που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις για τις θέσεις που υπάρχουν και αν έχουν πάρει ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 12:33:15 πμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος parnasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:17:59 μμ »
Γεια σας,
Εγώ είμαι Κλάδος ΠΕ 07 - Γερμανικών.
θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά:
1. Η αίτηση για τα ΣΜΕΑ είναι ξεχωριστή από την αίτηση που κάνεις για αναπληρωτής - ωρομίσθιος σε κανονικά σχολεία; Κάθε πότε βγαίνει και πού τη βρίσκει κανείς; Πώς ενημερώνεσαι σχετικά;
2. Το σεμινάριο ετήσιας εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή που είναι 400 ώρες σου προσδίδει μόρια στον ΑΣΕΠ όπως το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό;
3. Εαν πάω σε ΣΜΕΑ δουλεύω πάνω στον κλάδο μου ή όχι;
4. Στα ΣΜΕΑ παίρνουν μόνο αναπληρωτές και ωρομίσθιους και όχι μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 02:04:39 μμ »
Η αίτηση για Σμεα είναι ξεχωριστή και συμπληρώνεται λίγο μετά την αίτηση για την γενική εκπαίδευση, δηλαδή τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου. Βγαίνει η εγκύκλιος όπως και στη γενική και έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τα χαρτιά σου για λίγες μόνο μέρες.Ανακοινώνεται από το υπουργείο και μπορείς να ενημερωθείς από αυτό και στις δευτεροβάθμιες.Το σεμινάριο ετήσιας εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή που είναι 400 ώρες δε σου προσδίδει μόρια στον ΑΣΕΠ, όπως το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό; Αν πας σε Σμέα δουλεύεις πάνω στον κλάδο σου και όχι σε κατι άλλο, διότι διαφορετικά είναι παράνομο. Στην ειδιότητά σου δεν ξέρω αν υπάρχουν άτομα στην ειδική αγωγή. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο...Καλύτερα να ρωτήσεις στο υπουργείο παιδείας. Στα ΣΜΕΑ παίρνουν και αναπληρωτές και ωρομίσθιους, υπάρχουν όμως και οργανικές θέσεις που κατέχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος papama12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 07:28:22 μμ »
Την καλησπέρα μου σε όλα τα μέλη του φόρουμ.Πραγματικά πολύ χρήσιμο το σάιτ. Ανήκω στον κλάδο ΠΕ1836 και είμαι ωρομίσθια σε ειδικό σχολείο. Θα θελα να ρωτήσω τα εξής :
1.Τα μόρια που παίρνω μετρούν κανονικά στην προσαύξηση και εκπαιδευτική προϋπηρεσία  διαγωνισμών γραπτών ΑΣΕΠ ?
2.Μπορείτε επίσης να μου πείτε ποιά η αποζημίωση (καθαρή )ανά ώρα.Έχω ακούσει ότι υπάρχει και εξτρά επίδομα της τάξης των 140 ευρώ για τα ΣΜΕΑ. Ισχύει κάτι τέτοιο στους ωρομίσθιους?
3.Σε ΚΣ , κάθε πότε θα πληρώνομαι?

Ευχαριστώ
ΠΕ1836

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 08:29:29 μμ »
Είμαι και γω ωρομίσθια σε ειδική αγωγή. ΠΕ3 Κάνω μαθηματα κατ΄οίκον. Απ΄ότι ξέρω το ωρομίσθιο είναι το ίδιο παντού 10 ευρώ περίπου αλλά έχουμε ένα επιπλέον επίδομα ανά τρίμηνο, το ποσό δεν το γνωρίζω. Τώρα για τα μόρια μετρούν κανονικά στον πίνακα αναπληρωτων , για τους πίνακες όμως της ειδικής αγωγής πρέπει να συγκεντρώσεις 10 μόρια προυπηρεσίας για να μπεις και σε αυτούς, εκτός και αν έχεις κάνει σεμινάρια ή γνωρίζεις νοηματική ή γραφή Braill. Δέν ξέρω αν σε διαφώτισα σου έγραψα ότι εμαθα και γώ στον 1 μήνα που είμαι στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 08:51:20 μμ »
καλησπερα!
το επιμισθιο δεν ειναι παντου 10 ευρω, ειναι περιπου 7. Αλλα, στην ειδικη αγωγή είναι περιπου 10 λογω του επιδοματοσ των 195 (μεικτα) που παιρνουν οσοι ειναι στην ειδικη αγωγη, το οποιο οι ωρομισθιοι παιρνουν αναλογικα. Τα υπολοιπα ειναι οπωσ τα λεει ο/η evistamp (τριμηνα, μορια).

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 08:59:27 μμ »
το επίδομα των 195 ευρώ είναι για τους αναπληρωτές της ειδικής αγωγής, στους ωρομισθίους πάει ανάλογα με τις ώρες. Η προυπηρεσία σου μετρά κανονικά και για τον ασεπ.Όσον αφορά την πληρωμή εξαρτάται τη δευτεροβάθμια και την περιοχή που εργάζεσαι και πόσο γρήγορα υποβάλλει τα μισθολογικά το σχολείο. Έχει τύχει να πληρωθώ μετά από τέσσερις μήνες και άλλη φορά κάθε μήνα περίπου.

Αποσυνδεδεμένος papama12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 09:31:50 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. όταν λέτε 10 μόρια είναι απαραίτητα για σχολεία ειδικής αγωγής, αυτά πώς υπολογίζονται? άρθροισμα ωρών δια 87,5 νομίζω? γιατί αν είναι έτσι θέλει κανείς 4-5 χρόνια ως ωρομίσθιος.
ΠΕ1836

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 03:44:43 μμ »
Τα μόρια σου τα υπολογίζεις όπως ακριβώς και στη γενική εκπαίδευση. Τις ώρες σου συνολικά τις διαιρείς με το 87,5. Τα 10 μόρια για να μπορείς να τα μαζέψεις πρέπει να δουλεύεις πράγματι ως ωρομίσθια με 11ή 10 ώρες την εβδομάδα επί τρία χρόνια. Με αυτά τα 10 μόρια έχεις το δικαίωμα να κάνει κανείς τα χαρτιά του στην ειδική αγωγή, αν δεν έχει κάποιο άλλο προσόν στα χέρια του (σεμινάριο, μεταπτυχιακό κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 03:54:31 μμ »
Τι βαρετό που έχει γίνει αυτό το πράγμα ρε παιδιά, όλοι μόνο για τα μόρια σας ενδιαφέρεστε και ουχί για την ουσία της ειδικής εκπαίδευσης και τα συν αυτής... Αίσχος συνάδελφοι...
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος papama12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 05:52:33 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε theologius, άλλοι αναγκάζουν όλους εμάς να σκεφτόμαστε τα μόρια,και το κυνήγι αυτών .Ή μήπως κάνω λάθος? Έχει νόημα να μιλάμε για ουσία σε κράτη που υπάρχει ουσία, σύστημα και νοικοκυριό. Στην Ελλάδα, που όλοι εμείς κάνουμε κάθε χρόνο το θίασο πηγαίνοντας από πόλη σε πόλη και απο χωριό σε βραχονησίδα ποιός μας ωθεί στο τριπάκι των μορίων? Εμείς??

Αγαπητέ panagogou όταν λες  "το δικαίωμα να κάνει κανείς τα χαρτιά του στην ειδική αγωγή, αν δεν έχει κάποιο άλλο προσόν στα χέρια του (σεμινάριο, μεταπτυχιακό κλπ) ", μετράει οποιοσδήποτε μετ.τίτλος ή πάνω στην  ειδική αγωγή.
Σας ευχαριστώ
ΠΕ1836

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 09:14:31 μμ »
Όοιος θέλει να δουλέψει στην ειδική αγωγή πρέπει να έχει αυξημένα προσόντα. Αυτά έιναι μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην ειδική αγωγή φυσικά, ή κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (αρκετά).
ΑΛΛΑ όντας μέσα στην ειδική αγωγή, συμβουλέυω ότι αν πράγματι δεν ενδιαφέρεστε για τον τομέα αυτό της εκπαιδέυσης, μην το κάνετε. Θέλει πολύ υπομονή, επιμονή και αγάπη και προπαντώς όχι οίκτο. Μην το κάνετε για τα μόρια είναι κρίμα για τα παιδιά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 01:37:43 μμ »
Εννοώ σεμινάριο ή μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και όχι ένα οποιοδήποτε μεταπτυχιακό. Όσο για μόρια, δε θεωρώ κακό κάποιος να τα σκέφτεται και να τα υπολογίζει. Φαντάζομαι ότι κάποιος δε δουλέυει ούτε για τα μόρια ούτε για τα χρήματα, άλλωστε είναι ψίχουλα και τα δυο. Προσωπικά, δουλεύω ωρομίσθια, γιατί αγαπάω αυτό που σπούδασα και με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αντικείμενο. Θέλω να ασχολούμαι σε κάτι που έχω αφιερώσει χρόνια από τη ζωή μου και όχι κάτι άσχετο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159455
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.