*

Αποστολέας Θέμα: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής  (Αναγνώστηκε 62504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« στις: Νοέμβριος 09, 2008, 11:48:21 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...
ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝΕ ΠΡΙΝ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΕ ΣΜΕΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΔΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΣΜΕΑ.Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΣΜΕΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ "ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ"?ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ 10 ΩΡΕΣ.ΑΝ ΣΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΣΕ ΣΜΕΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, 8Α ΣΕ ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ?ΕΙΜΑΙ ΠΕ 02.ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΣΜΕΑ ΠΟΣΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ 02?ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 06:40:54 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 05:00:22 μμ »
Πώς σε κάλεσαν αρχικά; Έχεις κάποιο μεταπτυχιακό ή σεμινάριο ειδικής αγωγής; ή από τον ενιαίο πίνακο των ωρομισθίων;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 05:49:26 μμ »
Η προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑ μετράει κανονικά! Αν σε κάλεσαν από το γενικό πίνακα ωρομισθίων, χωρίς να είσαι της ειδικής αγωγής, δε σημαίνει ότι θα σε ξανακαλέσουν, παρά μόνο αν συμπληρώσεις 10 μήνες προϋπηρεσίας! Και εμένα με είχαν καλέσει από το γενικό πίνακα πέρσι, αλλά φέτος δεν έγινε δεκτή η αίτησή μου για ένταξη στους πίνακες ΣΜΕΑ, γιατί βέβαια σε μια χρονιά ωρομισθίας δε συμπλήρωσα 10 μήνες προϋπηρεσίας...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 06:41:37 μμ »
babaki_ καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία. Tα πεζά διαβάζονται ευκολότερα, συν του ότι τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζεις. 

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 09:58:45 μμ »
Έχω κάνει ετήσιο σεμινάριο ειδικής αγωγης,από τον πινακα ωρομισθίων ΣΜΕΑ με κάλεσαν.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου λύσει και τις άλλες απορίες μου?Πρώτη φορά με καλούν και δεν ξέρω.
Για να σε πάρουν αναπληρωτή στον κλάδο πε02 πόσα χρόνια περίπου πρέπει να είσαι ωρομίσθιος?
Χρειάζεται και επιτυχία στον ΑΣΕΠ?

Έχω άγνοια και θα ήθελα να μου πει κάποιος τι συμβαίνει.

Ευχαριστώ πολυ, συναδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 06:03:07 μμ »
Συνάδελφός μου στο ίδιο σχολείο πέρσι είχε μία επιτυχία ΑΣΕΠ και τρία χρόνια ωρομισθίας και φέτος την κάλεσαν αναπληρώτρια (Braille). Λυπάμαι, αλλά δε γνωρίζω περισσότερα... Πιστεύω όμως ότι ο πίνακας ωρομισθίων ΣΜΕΑ εξαντλείται πάντα και παίρνουν στη συνέχεια από το γενικό πίνακα. 
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 06:04:52 μμ »
Να συμπληρώσω: αναφέρομαι στον κλάδο ΠΕ02.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 08:03:10 μμ »
παντως αν ξερει καποιος κατι αλλο ας μας ενημερωσει.και κατι ακομα.μπορεις να γραφτεις και στον πινακα για κανονικα σχιλεια και στον πινακα για σμεα??επισης,μπορουν να σε καλεσουν και σε σμεα και σε κανονικα ή σε ενα απο τα 2 εχεις δικαιωμα??babaki  γινεται να μας πεις σε ποια περιοχη σε καλεσαν??αν θες στειλε πρ.μηνυμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 10:17:47 πμ »
Μπορείς να γραφτείς και στο γενικό πίνακα και στον πίνακα ΣΜΕΑ. Πέρσι ήμουν παράλληλα σε δύο σχολεία, στο ένα από τα οποία ήμουν σε τμήματα ένταξης (ΣΜΕΑ), άρα το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αρκεί βέβαι να μην ξεπερνάς το εβδομαδιαίο όριο των 11 ωρών (π.χ. 5 ώρες στο ένα σχολείο και 6 στο άλλο).   
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:44:55 μμ »
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:19:39 μμ »
Δεν κατάλαβα: μπορείς να κάνεις αίτηση για ΣΜΕΑ και χωρίς τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα που ζητάει κάθε χρόνο η προκήρυξη;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:20:04 μμ »
Σαφώς και μπορείς να είσαι και στους δύο πίνακες (ειδικής αγωγής και γενικό)Αν σε καλέσουν σαν ωρομίσθιο μπορείς εως 11 στο σύνολο ανεξαρτητα από το που θα είναι οι ώρες αυτές.Αν όμως είσαι στον πίνακα των αναπληρωτών(ειδικής αγωγής και γενικό) και η θέση στους πίνακες τέτοια που να διορίζεσαι ως αναπληρώτρια και με τον έναν και με τον άλλο(οι προσλήψεις ειδικής αγωγής προηγούνται συνήθως) θα πας σε σχολείο ειδικής αγωγής(δεν έχεις δικαιωμα επιλογής).Το κακο με τους πίνακες ειδικής αγωγής είναι ότι άτομα (συνήθως νέα) έχοντας ελεύθερο χρόνο έχουν την δυνατότητα σεμιναρίων και άποκτησης άλλων προσόντων.Αυτό δεν είναι το παράδοξο της όλης υπόθεσης.Αποκτούν προυπηρεσία και μετα διορίζονται μέσω αυτής σε "κανονικά σχολεία" ενώ την προυπηρεσία την μάζεψαν ως αναπληρωτές ειδικής αγωγής προσπερνώντας πολύ μεγαλύτερους σε ηλικία συναδέλφους που μέσω ωρομισθίας προσπαθούν να συγκεντρώσουν προυπηρεσια. Δεν έχω ενσταση κατά της πρόσληψης ατόμων που έχουν αυξημένα προσόντα για να διοριστούν ως καθηγητές ειδικής αγωγής.Η ένσταση μου αφορά τη δυνατότητα που έχουν να διοριστούν μέσω αυτής της προυπηρεσίας σε οποιοδήποτε σχολείο.Το σωστό θα ήταν να διορίζονταν μόνιμοι σε σχολεία ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:26:28 μμ »
Μετά την εξάντληση των πινάκων ειδικής αγωγής καλούνται άτομα απο τον γενικό πίνακα.Μάλιστα φέτος,δεν ξέρω για άλλες χρονιές, κάλεσαν στους πε03 ως ωρομίσθιους άτομα τα οποία στην αίτηση αναπληρωτών είχαν βάλει ΝΑΙ στην ένδειξη ΣΜΕΑ και φυσικά ήταν ψηλά στον πίνακα αναπληρωτώνΕμένα για παράδειγμα με κάλεσαν από τουλάχιστον 15 διευθύνσεις δευτεροβάθμιας από όλη την επικράτεια να κάνω από 4 ως 11 ώρες μάθημα χωρίς να έχω κάποιο ειδικό προσόν. Φυσικά και αρνήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:36:23 μμ »
Ρε παιδιά, για μισό λεπτό γιατί έχω μείνει μ@@@@@ς! Για να σε καλέσουν πρέπει να έχεις κάνει ειδική αίτηση σε ΣΜΕΑ και/ή να έχεις τσεκάρει κπ κουτάκι στην αίτηση αναπληρωτών;;; Γιατί εγώ, μη έχοντας τα απαιτούμενα προσόντα, δεν έκανα τίποτα από αυτά. Και μολονότι είμαι εδώ και 5 χρόνια μέσα στα πράγματα της αδιοριστίας, πρώτη φορά ακούω ότι έχουμε αυτή τη δυνατότητα. Πίστευα ότι αν δεν έχεις το ελάχιστο προσόν που απαιτεί η προκήρυξη ΣΜΕΑ (=ΕΤΉΣΙΟ ΣΕΜΙΝΆΡΙΟ) δεν κάνεις καμιά αίτηση!  ???
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.