*

Ψηφοφορία

ΤΙ ΤΜΗΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ?

ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
117 (57.1%)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ,ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ(ΦΠΨ)
44 (21.5%)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ,ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ(ΦΠ)
16 (7.8%)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ
9 (4.4%)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
3 (1.5%)
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΛΟΓΙΑΣ
3 (1.5%)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
4 (2%)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ
2 (1%)
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣΘΕ
7 (3.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 203

Αποστολέας Θέμα: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων  (Αναγνώστηκε 72039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εξαίφνης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:02:14 πμ »
Κατεμέ η συζήτηση ή μάλλον το ζήτημα πρέπει να εστιαστεί αλλού: ένας που έχει τελειώσει ΦΠΨ εννοείται ότι έχει διδαχτεί αρχαία, έχει δώσει εξετάσεις κλπ. κλπ. Είναι "αυτονόητο" ότι ξέρει αρχαία ήδη από το Λύκειο. Άλλωστε θα πρέπει να ασχοληθεί με φιλοσοφικά κείμενα! Βάζετε τέτοια στεγανά στη γνώση που υποτιμούν και εσάς τους ίδιους. Αν ένας απόφοιτος της Φιλοσοφικής (οποιουδήποτε τμήματος) δεν μπορεί να διδάξει στοιχειώδη αρχαία που τέτοια διδάσκονται στα σχολεία τότε δεν έπρεπε καν να εισέλθει στη Φιλοσοφική!

Το τραγικότερο όμως είναι ότι υπάρχουν κλασσικοί φιλόλογοι που δεν γνωρίζουν αρχαία. Τους δίνεις ένα κείμενο και πελαγώνουν! Βλέπετε ότι το πρόβλημα είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με μια προβληματική παιδεία από τα γεννοφάσκια της.

Επίσης, πέραν των πτυχίων και των κατευθύνσεων, τα πτυχία αφεαυτού τους δεν λένε τίποτα. Η αγάπη και το μεράκι σε κάνουν καλό σε κάτι. Τι σημασία έχει εάν κάποιος διδάχτηκε 5 ή 10 φιλολογικά μαθήματα στη σχολή του; Αφού γνωρίζετε πόσο τυποποιημένες είναι οι εξετάσεις!
Η γνώση είναι μια συνεχής και αδιάκοπη πορεία και όχι αποτέλεσμα εξετάσεων σε 20 ή 30 φιλολογικά μαθήματα.

Αλλά δυστυχώς βλέπω να υποβόσκουν και μεταπολεμικά κόμπλεξ του τύπου, "οι φιλόλογοι γνωρίζουν καλύτερα αρχαία", "το πτυχίο φιλολογίας είναι ανώτερο". Θεωρώ το επίπεδο επίπεδο νηπιαγωγείου όπου το ένα παιδί λέει στο άλλο, "έχω καλύτερα παιγνίδια από τα δικά σου", "ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός από το δικό σου"!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:21:08 πμ »
συζητηση εχει ξεφυγει...Ειναι ανουσιο να απαξιωνουμε οι μεν τους δε.. Κι εγω κλασικο θεσσαλονικης εχω τελειωσει  και κανω μεταπτυχιακο στην αρχαια ελληνικη γλωσσα και φιλολογια( και ειναι και αυτο παρα πολυ δυσκολο καθως για να παρουμε πτυχιο δωσαμε 2 πτυχιακα με προφορικες εξετασεις σε 14000 στιχους αρχαιο κειμενο και 12000 λατινικο). Το κλασικο σε κανει επιστημονα, εναν ολοκληρωμενο κλασικο φιλολογο.Αυτο ομως δεν ειναι αμεσα συνυφασμενο με την εκπαιδευση. Υπαρχουν σαφως πολυ καλες βασεις - και οπως και να το κανουμε υπεροχη στο αγνωστο κειμενο γιατι υπαρχει μεγαλυτερη τριβη- αλλα η πραγματευση που γινεται στην ταξη ειναι πολυ διαφορετικη. Δεν μπορεις π.χ να πας να διδαξεις στους μαθητες Επιταφιο και να τους μιλησεις για την στερεοτυπη εκδοση Βelles lettres της Romilly, ουτε για το υπομνημα του Hornblower. Αυτα ειναι η λατρεια του επιστημονα κλασικου φιλολογου και οχι του εκπαιδευτικου.
Ομως δεν θεωρω απο την αλλη οτι οι αποφοιτοι του ΦΠ υπερεχουν ως καθηγητες. Το οτι διδαχθηκαν πολλα παιδαγωγικα μαθηματα τους κανει καλους παιδαγωγους - με την εννοια οτι κατεχουν την επιστημη της Παιδαγωγικης- οχι ομως απαραιτητα καλους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ.
Η διδασκαλια χρειαζεται και πολυ καλη γνωση του γνωστικου αντικειμενου αλλα και μερακι ... Πανω απ ολα το μερακι και η αγαπη για τη δουλεια σου σε κανει καλο δασκαλο...Αν το αγαπας και το γουσταρεις θα κατσεις και αρχαια να μαθεις και ιστορια και συγχρονες παιδαγωγικες μεθοδους. Κυριως ομως θα περνας την αγαπη αυτη στα παιδια και τα παιδια θα αγαπουν και αυτα το μαθημα.
Εφοσον εκ προοιμιου καλουμαστε να διδαξουμε ολα τα αντικειμενα πρεπει να ειμαστε καταρτισμενοι σε ολα. Ο καθενας ισως υπερεχει σε εναν τομεα, αλλα δεν αρκει αυτο για να γινει καλος εκπαιδευτικος. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2008, 10:23:00 πμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:38:42 πμ »
Καλά η τύπισσα (το παπάκι) είναι τελείως (άσε μην πω δημοσίως). Επίτηδες μπήκε και έλεγε μ.......... απλά για να ασχολούμαστε μαζί της. Ε ρε τι τρέλα κουβαλάει καθένας.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:06:03 μμ »
Σε αρκετά θέματα ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια! Παράδειγμα το θέμα "απόφοιτοι πε02" στο "η κοινότητα του πδε", "κουτσοί στραβοί στον Άγιο παντελεήμονα", "ΦΠΨ τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα",σκόρπιες αντίστοιχες συζητήσεις σε διάφορα θέματα και τώρα άλλο ένα θέμα με την ίδια κουβέντα!
Δε βαρεθήκατε;;;Βέβαια ακούσαμε και κάτι καινούριο!Η σχολή των Ιωαννίνων καλύτερη!Το επόμενο θέμα ας έχει να κάνει με τις πόλεις!Έλεος!!!!!
Δεν ανοίγουμε καλύτερα κανένα βιβλίο αντί να γινόμαστε ρατσιστές μεταξύ μας;Τότε ίσως καταφέρουμε να αποδείξουμε την υπεροχή μας!!!
Έχουμε καταντήσει γραφικοί και βλέποντας το δέντρο χάνουμε το δάσος!Και λυπάμαι πολύ που αύριο μεθαύριο τα παιδιά μου ίσως πρέπει να διδαχθούν από τέτοιους ρατσιστές!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:39:56 μμ »
Σε αρκετά θέματα ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια! Έχουμε καταντήσει γραφικοί και βλέποντας το δέντρο χάνουμε το δάσος!

Συμφωνώ...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:56:57 μμ »
Επίσης εγώ προσωπικά κόπιασα πάρα πολύ για να βγάλω ένα αξιοπρεπές 7,5 στο πτυχίο μου ενώ άλλοι έβγαλαν 8-8,5 χωρίς τον ανάλογο κόπο. Κι αυτό φυσικά μετράει στο σύστημα του διαγωνισμού.
ενημερωτικά ο πρώτος στο ΦΠ Θεσσαλονίκης που διάβασε και τον όρκο είχε βαθμό πτυχίου 7,76.Έτσι για να μη πιστέυουμε ότι στα ΦΠ και ΦΠΨ οι βαθμοί δίνονται αβέρτα.και κάτι άλλο.
Εγώ τη πρώτη φορά που έδωσα πανελλήνιες είχα περάσει ιστορία αρχαιολογία.Πήγα κανονικά αλλά προς το τέλος κατάλαβα ότι δε μου ταίριαζε καθόλου και αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες για φπ(καλά για φιλολογία δε το συζητούσα καν αν και το έπιανα απο τη πρώτη φορά δε το δήλωσα ποτέ).Το θέμα είναι τι πιστέυεις ότι σού ταιριάζει περισσότερο,πχ εγώ παντα βαριόμουν τις στεγνές γνώσεις και πάντα έψαχνα μια ουσία σε ό,τι διάβαζα.ε αυτό μου έδωσε η σχολή μου.Εμβαθύναμε κυρίως στο πως και εαν μπορούν να εφαρμοστούν στη πράξη όσα μαθαίνουμε,και νομίζω οτι αυτο είναι που μετράει με τα σημερινά ελληνικά δεδομένα

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 02:06:38 μμ »
Το πτυχίο από τη Φιλολογία Ιωαννίνων είναι το μοναδικό που γίνεται δεκτό στην Γερμανία για μεταπτυχιακό χωρίς μετάφραση...

συγγνώμη αλλά πως γίνεται αυτό???? ξέρουν ελληνικά στην γερμανία? ή κατ' επιλογή ξέρουν να διαβάζουν το πτυχίο της φιλολογίας ιωαννίνων!

εκτός αν το πτυχίο σας είναι γραμμένο κ στα γερμανικά.


Οι γερμανοί είναι υποχρεωμένοι να αποδεχτούν οποιοδήποτε πτυχίο προέρχεται από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης! άσχετα αν το σνομπάρουν ή όχι που σίγουρα το σνομπάρουν!
Στις ανθρωπιστικές επιστήμες όχι μόνο γνωρίζουν ελληνικά, αλλά άπταιστα ελληνικά!


ναι αλλά φαντάζομαι οτι δεν το εξετάζουν με τις γνώσεις τους στο ελληνικά, ζητάνε να είναι κ επίσημα μεταφρασμένο στην γλώσσα τους! αυτό λέει η λογική!
η δίκη μου αντίρρηση ήταν στο οτι μόνο το πτυχίο των ιωαννίνων δεν ζητάνε να είναι μεταφρασμένο!! δλδ αν πάει κπ άλλος με πτυχίο φιλολογίας θεσσαλονίκης θα του ζητήσουν μετάφραση! κ αυτό δείχνει κατά τα λεγόμενα της bikini την ανωτερότητα της φιλολογίας ιωαννίνων. αυτό μου φαίνεται το λιγότερο ανόητο!

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 03:28:33 μμ »
γιατί ο άλλος ήρθε με πτυχίο φιλολογίας από Βουλγαρία κ έχει διορισθεί μόνιμος μόνο μέσω ΠΔΣ;;;;

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 04:35:27 μμ »
και να έχεις και αυτούς από το ΦΠΨ να θέλουν να πάνε και στα δημοτικά! δε φτάνει που τους αναγνωρίζουν φιλολόγους! σχολή μπαλαντέρ


 ;D ;D ;D

Κάτι τέτοια διαβάζω και γουστάρω τρελά που διορίστηκα εγώ.... η παρακατιανή..... της σχολής μπαλαντέρ.....

Ιδού η Ρόδος αγαπητή μου.... ιδού και το πήδημα....

Φιλιά από τον Έβρο! :-*
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:19:41 μμ »
Είχα να μπω στο φόρουμ μια εβδομάδα και κοίτα τι έγινε!!! Πολύ γέλασα!!!
Δυστυχώς (ή ευτυχώς) όλοι μας, είτε τέλειωσαν φιλολογία ή φπψ ή ιστορικό εξεταζόμαστε στα ίδια μαθήματα ως ΠΕ02. Όποιος θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο ας περιμένει να τον διορίσει ο Στυλιανίδης, ο Μπαμπινιώτης ή ο Θεός, άλλωστε αυτό θα είναι κέρδος για τους υπόλοιπους: λιγότεροι υποψήφιοι!!! Αμάν πια, με τους ξερόλες!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 08:30:40 πμ »
      Ο άνθρωπος είναι άξιος της μοίρας του!!!!!!!!! Αντί να ενωθούμε και να παλέψουμε όλοι μαζί για άμεσους διορισμούς, περισσότερες θέσεις εργασίας, καθόμαστε και τσακωνόμαστε για το ποιος είναι καλύτερος. Τελικά δε φταίνε αυτοί, εμείς φταίμε που τους δίνουμε την ευκαιρία να κάνουν στον κλάδο ό,τι θέλουν. Αυτή τη στιγμή παίζουν με τα νεύρα μας για την ημερομηνία του διαγωνισμού. Πιο πριν παίζανε με την ύλη μας...Οι φιλόλογοι αν ήθελαν, θα μπορούσαν να διεκδικήσουν πολλά περισσότερα (και λόγο αριθμού 20.000). Η τωρινή κατάσταση της διχόνοιας τους ωφελεί για να μειώσουν και άλλο τις θέσεις, για να αυξήσουν και άλλο την ύλη, για να μειώσουν και άλλο τους μισθούς. Υπάρχει κοινός εχθρός και μόνο όποιος εθελοτυφλεί, δεν το αντιλαμβάνεται.
       Καλή σας μέρα συνάδελφοι.



άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:49:44 μμ »
Πες τα χρυσόστομε.....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 01:40:10 μμ »
Αυτες οι διακρισεις που γινονται αναμεσα στα τμηματα ειναι τουλαχιστον χαζες! Ουτε καποιος που μολις εχει τελειωσει Κλασικη Φιλ.μπορει να αποκαλει τον εαυτο του ουσιαστικα φιλολογο( τυπικα αυτο ειναι)  ουτε καποιος που εχει τελειωσει ΦΠ ή ΦΠΨ ή Ιστορικο μπορει να αποκαλει τον εαυτο του παιδαγωγο ή ιστορικο. Το τι ειναι ο καθενας και το τι μπορει να γινει φαινεται στην πορεια και μετα από χρονια δουλειας.Το γεγονος οτι εχει βγαλει καποιος Φιλολογια δεν αποτελει απο μονο του εγγυηση οτι θα γινει καλος φιλολογος, το ιδιο ισχυει βεβαια και για τις αλλες ειδικοτητες. Γι΄αυτο αφηστε κατα μερους αυτες τις διακρισιες γιατι νομιζω δεν ταιριαζουν σε ανθρωπους που σκοπευουν να μπουν στα σχολεια ή ηδη εχουν μπει.

Αποσυνδεδεμένος iridax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Διαφορές φιλολογικών τμημάτων
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:17:24 μμ »
Διαβάζω τόση ώρα στο φόρουμ και συμφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι μετά χρειάζεται κόπος για να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της εκπαίδευσης ότι τίτλο και αν έχεις.Αλλά εκνευρίζομαι όταν ακούω τους δεσμίτες να λένε ότι εγώ πέρασα φιλολογία η ΦΠΨ με 19.Εγώ δεν είμαι της δέσμης και έδωσα με το νέο σύστημα πανελλαδικές και στην β και στην γ λυκείου με 14 μαθήματα.Πέρασα φιλολογία με 17.Πολλά διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα και δεν μπορείς να γράψεις άριστα σε όλα.Εσεις οι δεσμίτες δίνατε 4 μαθηματάκια τα κανάτε φύλλο και φτερό και μπορούσατε να ξαναδώσετε!!Το κάθε σύστημα έχει τις δικές του δυσκολίες και οι βάσεις διαμορφώνονται ανάλογα!!Γι αυτό μην βλέπω τέτοια!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.