*

Αποστολέας Θέμα: Άσχετος συντονιστής ΠΔΣ και καταπάτηση αξιοπρέπειας  (Αναγνώστηκε 2361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Η κατάσταση πλέον στην ΠΔΣ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη διεύθυνση και ονόματα (αυτό θα γίνει εγγράφως και λίαν συντόμως), απλώς επειδή ουκ ολίγες φορές έχω φτάσει στο έσχατο όριο και για να μην εκραγώ αναφέρω τα εξής: συντονιστής ΠΔΣ άσχετος με το αντικείμενο βάζει τους ωρομίσθιους της πρόσθετης να κανονίζουν ποιός θά κάνει μάθημα και ποιά ώρα (!!!) με αποτέλεσμα οι "δικές της" κοπέλες να τοποθετούν τα μαθήματά τους 1.30 ενώ άλλοι άτυχοιι στις 4.10. Φυσικά φοβάμαι ότι αυτό είναι σχέδιο εκ του πονηρού ώστε στους "ριγμένους" να πει ότι δεν κράτησαν τα παιδιά και να τους μειώσει ή να εξαφανίσει τις ώρες. Η κυρία το "παίζει " τρέλα σε κάθε προσπάθεια να γίνει το πρόγραμμα ώστε να εξυπηρετεί όλους. Σε αυτή την περίπτωση τί κάνει κανείς??? αναφορά στον υπεύθυνο ΠΔΣ της διεύθυνσης, τον προϊστάμενο γραφείου??? ψυχολογικά γνωστοί μου έχουν γίνει ράκος. Εγώ προσωπικά αν ήμουν στο σχολείο της θα την είχα ξεφτυλίσει, θα είχα κάνει μεγάλη φασαρία. Είναι φανερό ότι έχει προσωπικές συμπάθειες, πράγμα άδικο και αισχρό. Επίσης αισχρό είναι οι συνάδελφροι ωρομίσθιοι της ΠΔΣ να φέρονται με τέτοιο τρόπο σε συναδέλφους τους. Κάποια μέρα μάλιστα μία κοπέλα που έκανε αρχεία δεν έβγαινε από την τάξη για να μπει η άλλη, και όταν μετά από ώρα΄βγήκε τελικά της είπε "ας κάνουμε πασαρέλα για να δούμε ποιάν θέλουν τα παιδιά". Τι θα κάνατε γενικά με την όλη αυτή φάση που σας περιγράφω???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2008, 09:00:55 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 08:22:52 μμ »
καλά ρε παιδιά, 61 εμφανίσεις μέχρι τώρα, 2 κουβέντες δεν είχε να πει κάπιος?...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 10:37:39 μμ »
Για να καταλάβω: παραπονιούνται οι εν λόγω καθηγητές για ευνοιοκρατία;! :o Αυτοί οι οποίοι ΜΗ αξιοκρατικά κλήθηκαν να διδάξουν; :o Ε, δεν πάμε καλά! Μήπως έχουμε δυο μέτρα και δυο σταθμά;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:03:32 μμ »
Διαφωνώ με την απαξίωση συνολικά. Ένα από τα παιδιά που δεν ευνοούνται κατέχει μεταπτυχιακό τίτλοι και έχει πτυχίο 1993 με καλό βαθμό πτυχίου. Δε νομίζω ότι "ευνοήθηκε" επειδή διδάσκει ΠΔΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:16:44 μμ »
το πρόγραμμα της πδσ καταρτίζεται πολλές φορές σε συνεργασία σχεδιαστή - καθηγητή με γνώμονα να μπορούν να παρακολουθούν όλα τα παιδιά που έχουν δηλώσει και σε συνδυασμό και με τα άλλα μαθήματα πδσ που κάνουν.
μερικοί σχεδιαστές καταρτίζουν μόνοι τους το πρόγραμμα, χωρίς να ρωτήσουν τους καθηγητές και χωρίς αυτό να είναι παράνομο.
τα παιδιά δεν φεύγουν από την πδσ γιατί γίνεται αργά. άλλωστε και τα φροντιστήρια απογευματινές και βραδινές ώρες δουλεύουν.


Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:09:11 πμ »
ο.κ. μάταια προσπαθώ να σας πείσω... συγνώμη για το χρόνο σας

Αποσυνδεδεμένος egoiste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:36:51 πμ »
Μεγάλε καλό θα ήτανε να απευθυνθεί πρώτ απ όλα ή ιδια στη σχεδιαστρια και να πει τί συμβαίνει.
Πιστεψε με δεν υπάχρει κανενα θέμα να μην της γράψει τις ώρες γιατί πληρώνεται και αυτη από
αυτό...Στην τελική ακόμα και να ισχυριστει κατι η υπευθυνη περί ωρων, ο νόμος λέει για 7 άτομα στο τμημα..
Δλδ σε όλους τους υπόλοιπους κάθονται 7 άτομα και λειτουργεί το τμήμα και στη συγκεκριμένη
καθηγήτρια όχι?
Αν δε δεί φώς απευθύνεται στον ιεραρχικά ανωτερο,δλδ  διευθυντη και αν και από εκεί δε βγάλει άκρη στον
προϊσταμενο...Στην τελική η τοποθέτηση από πάνω έγινε...Όλα αυτα χρειαζονται ωστόσο
πυγμή...
Σου τα γράφω γιατί την ίδια πουστια πήγαν να μου παίξουν και μενα περυσι σε ενα σχολειο
και τον ξε...σα κανονικότατα τον κύριο σχεδιαστη...Μέχρι και μάθημα σάββατο μου είχε πει
Καλό κουράγιο..

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΠΔΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:04:01 πμ »
Καλό είναι να κάνει πρώτα μία έρευνα για να δει πόσα άτομα κάθονται στα υπόλοιπα τμήματα. Πέρυσι κάποια στιγμή μου έκανε παρατήρηση η σχεδιάστρια ότι δεν κάθονται τα παιδιά στο μάθημα και δεν ήθελε να μου βάλει κάποιες ώρες στο τέλος. Μάλιστα μου είπε ότι χατίρι μου έκανε και κρατούσε το τμήμα. Εγώ ήξερα όμως ότι άλλα τρία τμήματα λειτουργούσαν με τον ίδιο αριθμό και μάλιστα με τα ίδια παιδιά γιατί έκαναν όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης και της είπα ότι με αυτό το σκεπτικό θα κοπούν τέσσερα τμήματα συνολικά. Τελικά δεν ξαναείπε τίποτα και μου έβαλε όλες τις ώρες. Βέβαια φέτος δε με ξαναπήρε. Και στην τελική δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται αυτός ο πόλεμος νεύρων λες και δεν πληρώνονται και οι ίδιοι με βάση τον αριθμό των τμημάτων.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άσχετος συντονιστής ΠΔΣ και καταπάτηση αξιοπρέπειας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 10:49:53 πμ »
Διαφωνώ με την απαξίωση συνολικά. Ένα από τα παιδιά που δεν ευνοούνται κατέχει μεταπτυχιακό τίτλοι και έχει πτυχίο 1993 με καλό βαθμό πτυχίου. Δε νομίζω ότι "ευνοήθηκε" επειδή διδάσκει ΠΔΣ
Κοίτα, blueswire, δεν έχω τίποτα προσωπικό με τους καθηγητές ΠΔΣ. Όλοι κάνουμε τον αγώνα μας για κανένα παραπάνω μόριο, άλλοι με ΠΔΣ, άλλοι με ωρομισθία. Όταν όμως κάποιος μπαίνει σε μια δουλειά επειδή ο κουμπάρος του-δημοτικός σύμβουλος τον έβαλε (έτσι μπήκε ένας φίλος μου) δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις να γίνουν όλα δίκαια όταν αυτός ο ίδιος παίρνει τα μόρια με "άδικο" τρόπο έναντι των ωρομισθίων, έτσι δε είναι; Δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι μπήκαν αξιοκρατικά αλλά η πλειοψηφία είναι με μέσο. Έχω πολλούς φίλους που μπήκαν έτσι.
Αν λοιπόν αντιπαρέλθουμε τον τρόπο με τον οποίο πήρε ΠΔΣ, λογικά έχει κάποια δικαιώματα. Δεν τους δίνουν με τη σύμβαση ένα χαρτί με τα δικαιώματα-υποχρεώσεις τους, όπως δίνουν στους ωρομίσθιους; Δεν μπορεί να πατήσει πάνω σ'αυτό; Και στο κάτω-κάτω, μια καταγγελία για να συνετιστεί ο υπεύθυνος δεν βλάπτει. Πόσο περισσότερο κακό να του κάνει; Αν και νομίζω ότι στην ΠΔΣ επικρατεί ο νόμος του ισχυρότερου μέσου: αν ο υπεύθυνος αυτής της κατάστασης έχει μπάρμπα στην Κορώνη, σκούρα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άσχετος συντονιστής ΠΔΣ και καταπάτηση αξιοπρέπειας
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 09:06:03 μμ »
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει επιτέλους να μπουν ξεκάθαρα κριτήρια για την επιλογή στην ΠΔΣ. Νομίαω ότι και οι ίδιοι ιο ωρομίσθιοι που δουλεύουν στην πρόσθετη (αν είναι ώριμα και υπεύθυνα άτομα) δεν επιθυμούν να είναι οσφυοκάμπτες και γλείφτες, η ανάγκη τους οδηγεί σ' αυτό

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άσχετος συντονιστής ΠΔΣ και καταπάτηση αξιοπρέπειας
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:31:45 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά στην Ελλάδα ζούμε. Κάποια συμφέροντα εξυπηρετούνται... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.