*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον των Οικονομολόγων στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 3295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το μέλλον των Οικονομολόγων στην εκπαίδευση
« στις: Νοέμβριος 08, 2006, 10:06:17 μμ »
Θα ηθελα εδω να κανουμε μια συζητηση για την γενικοτερη πορεια και το μελλον του κλαδου των οικονομολογων στην εκπαιδευση.
Ανεξαρτητα απο το πως μπαινει κανεις και λοιπα συναφη θεματα.
Εχει μελλον ο κλαδος στην εκπαιδευση ή έχει παρει την κατιουσα?

Διαφορες σκεψεις μου ερχονται στο μυαλο, και ειναι αυτες που με παρακινησαν να ξεκινησω αυτο το θεμα. Οριστε μερικες:
- καποτε οι κοινωνιολογοι ειχαν σοβαρη διεξοδο στην εκπαιδευση τωρα δεν εχουν ομως. Οι οικονομολογοι δεν ειναι κατα τη γνωμη μου στο στενο πυρηνα μαθηματων που ηταν, ειναι και θα ειναι παντα στην εκπαιδευση, οπως ηταν ειναι και θα ειναι παντα τα μαθηματικα, η φυσικη, η χημεια, η φιλολογια κλπ. Αυτο κανει λιγοτερο ευοιωνο το μελλον, ή μηπως η οικονομια μονο αυξανομενη συμμετοχη αναμενεται να εχει στην εκπαιδευση, αφου στην κοινωνια μας εχει σημαντικοτατο ρολο?

- εχω φιλο που εχει τελειωσει πε νοσηλευτικη. Ηταν διορισμενος σε νοσοκομειο. Πηγε εβγαλε την ασπαιτε, εκανε επι χρονια μαθημα ως αναπληρωτης, διοριστηκε μονιμος σε ξερονησι, ηρθε επιτελους μετα απο αυτη την οδυσσεια στην αττικη, και.... τωρα μαθαινω οτι τους νοσηλευτες θα τους βγαλουν απο τα σχολεια και θα τους γυρισουν στα νοσοκομεια!!!!!! Εχω κουφαθει με αυτο. Μηπως και στους οικονομολογους, δεν θα ηταν απιθανο να συμβουν στο μελλον αναλογες καταστασεις? Αληθεια, αν πχ διοριστω στην εκπαιδευση, μπορει αυριο να μου πουν καταργουμε τα οικονομικα και θα σε μεταταξουμε αλλου εκτος εκπαιδευσης?

- Σε συναρτηση παντα και με τις πιο πανω σκεψεις, εχετε καποια ιδιαιτερη πληροφορηση-οσοι ετυχε να ασχοληθειτε λιγο περισσοτερο με το θεμα-για το που πανε τα πραγματα με τους οικονομολογους στην εκπαιδευση? Ευρωπαικές οδηγιες (υποθετω οτι εναρμονιζομαστε και σε εκπαιδευση), δεδηλωμενες θεσεις του υπουργειου παιδειας, γνωμες ειδικων του χωρου κλπ σε σχεση με το θεμα, τι καταδεικνυουν?


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 04:04:14 πμ από knaison »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μελλον των οικονομολογων στην εκπαιδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:33 »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Το μελλον των οικονομολογων στην εκπαιδευση
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 02:01:16 πμ »
Καλησπέρα,
Αν και Ηλεκτρολόγος ΑΤΕΙ, τις ίδιες σκέψεις, απορίες και ανησυχίες ακριβώς έχω και εγω για τον κλάδο μου!!!
Μιας και εβγαλάν τα μαθήματα του κλαδου απο την 1η τάξη του πρωην ΤΕΕ. Το μελλον των ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ΄αμφίβολο εως  δυσσοιωνο θα έλεγα.
Μιλαω συχνα με γνωστους οικονομολογους αδιοριστους και νοσηλευτες αλλα ολοι μετα απο την συζητηση με τις ίδιες απορίες έχουμε μείνει.
Ειλικρινά μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω σε όλα αυτα.
Ζουμε μία περίοδο ριζικών απο ότι φαίνεται αλαγών στην εκπαίδευση, προς το παρόν είμαστε σε μεταβατικό στάδιο, οπότε θα δείξει.
Μακάρι καποιος να έχει κατι πιο συγκεκριμένο να θεσει!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος DNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μελλον των οικονομολογων στην εκπαιδευση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 02:07:48 μμ »
Φίλοι μου όσον αφορά τα οικονομικά δε πιστεύω πως θα βγουν από την εκπαίδευση ποτέ για τον απλό λόγο.... Υπάρχει ένα ολόκληρο 5ο πεδίο που στη 3η λυκείου καλούνται να επιλέξουν οι μαθητές.... Δε μπορεί να βγει η οικονομία από εκεί αλλά ανταυτού θα μπεί και στις μικρότερες τάξεις....  ;) ... γιατί όχι και στο γυμνάσιο.... :)

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Το μελλον των οικονομολογων στην εκπαιδευση
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 04:27:04 μμ »
Ακούγεται ,χωρίς να είναι κάτι επίσημο, ότι μελετάται η ίδρυση οικονομικών λυκείων όπως ήταν πριν πολλά χρόνια οι λεγόμενες εμπορικές σχολές.  ???  :-\  ::)
Αν γίνει αυτό τότε θα "σωθούν" πολλοί οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι, νομικοί και συναφών ειδικοτήτων.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.