*

Αποστολέας Θέμα: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους  (Αναγνώστηκε 17780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:10:37 πμ »
Το σεμινάριο σου δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσεις οργανική θέση ή να πάρεις απόσπαση σε ειδικό σχολείο (γυμνάσιο, ΤΕΕ ή ΕΕΕΚ-όχι τμήμα ένταξης ή ΚΕΔΔΥ,όπου πηγαίνουν μόνο φιλόλογοι και μαθηματικοί) κατά τη δεύτερη χρονιά μετά το διορισμό σου. Την πρώτη χρονιά θα υπηρετήσεις σε κανονικό σχολείο γιατί οι νεοδιόριστοι είναι πολύ δύσκολο να αποσπαστούν.Ο νέος νόμος περί ειδικής αγωγής ( πολύ εύκολο να τον βρεις μέσω google) ορίζει τα κριτήρια για μετάθεση ή απόσπαση.Προηγούνται οι έχοντες διδακτορικό, μεταπτυχιακό κτλ. Στην ειδικότητά σου όμως φαντάζομαι είναι λίγοι μ'αυτά τα προσόντα. Αυτά που γράφω είναι βέβαια καθώς είμαι φιλόλογος με μεταπτυχιακό που μόλις πήρα οργανική σε ειδικό σχολείο....

Όχι απαραίτητα.

Μπορείς να είσαι σε γενικό σχολείο (σε κανονικό σχολείο δηλαδή) και να συμπληρώνεις κάποιες ώρες σε τμήματα ένταξης (συνήθως με 1-2 παιδιά) που λειτουργούν μέσα στο ίδιο το κανονικό σχολείο, παράλληλα δηλαδή. Για να γίνω κατανοητός, πχ την ώρα που κάνει αρχαία το τμήμα σε γενικό σχολείο, παίρνεις μέσα από το τμήμα 1-2 παιδιά που έχουν κάποια ειδική ανάγκη και τους κάνεις μόνα τους συνήθως στο γραφείο των καθηγητών.

Δεν σημαίνει δηλαδή ότι με σεμινάριο ή μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής θα διδάσκεις αποκλειστικά σε ειδικό σχολείο.

Όπως ρώτησα και πιο πάνω (αλλά απάντηση δεν έχω πάρει) είναι αν οι ήδη μόνιμοι σε γενικό σχολείο που εκαναν και κάποιες ωρίτσες σε τμήματα ένταξης μέσα στο σχολείο τους, έχοντας το προσόν του σεμιναρίου, αν θα μπορούν να έχουν αυτό το δικαίωμα και τα επόμενα χρόνια, μας και τα σεμινάρια καταργούνται

Υπάρχει κανένας μόνιμος εδώ που δούλευε συμπληρώνοντας κάποιες ώρες από το πρόγραμμά του στα τμήματα ένταξης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 08:47:58 μμ »
γνωστός μου που δουλεύει 3 χρόνια αναπληρωτής σε ΣΜΕΑ με σεμινάρια, μου είπε πως πάει στο ΙΚΑ να πάρει ένα χαρστί για τη μονιμοποίησή στου σε ΣΜΕΑ, ξέρει κανείς τί παίζεται? μήπως απάτη?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 09:12:40 μμ »
Το σεμινάριο σου δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσεις οργανική θέση ή να πάρεις απόσπαση σε ειδικό σχολείο (γυμνάσιο, ΤΕΕ ή ΕΕΕΚ-όχι τμήμα ένταξης ή ΚΕΔΔΥ,όπου πηγαίνουν μόνο φιλόλογοι και μαθηματικοί) κατά τη δεύτερη χρονιά μετά το διορισμό σου. Την πρώτη χρονιά θα υπηρετήσεις σε κανονικό σχολείο γιατί οι νεοδιόριστοι είναι πολύ δύσκολο να αποσπαστούν.Ο νέος νόμος περί ειδικής αγωγής ( πολύ εύκολο να τον βρεις μέσω google) ορίζει τα κριτήρια για μετάθεση ή απόσπαση.Προηγούνται οι έχοντες διδακτορικό, μεταπτυχιακό κτλ. Στην ειδικότητά σου όμως φαντάζομαι είναι λίγοι μ'αυτά τα προσόντα. Αυτά που γράφω είναι βέβαια καθώς είμαι φιλόλογος με μεταπτυχιακό που μόλις πήρα οργανική σε ειδικό σχολείο....


Δεν ξέρω αν σε καλύπτω με αυτό που θα πω.
Έχω μεταπτυχιακό στην Ε.Α., και όταν διορίστηκα έτυχε στο μέρος που ήμουν να υπάρχει τμήμα ένταξης. Μου έδωσαν, λοιπόν, απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας, από το δυσπρόσιτο που ήμουν σε άλλο δυσπρόσιτο του ίδου νομού (βασικά ήταν το διπλανό κτήριο), όπου και ήμουν για 2 χρόνια. Μετά πήγα σε ΚΕΔΔΥ (είχα και άλλα 2 χρόνια προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑ), όπου είμαι ακόμα και σήμερα (αν και βρίσκομαι σε εκαπιδευτική άδεια)
Όχι απαραίτητα.

Μπορείς να είσαι σε γενικό σχολείο (σε κανονικό σχολείο δηλαδή) και να συμπληρώνεις κάποιες ώρες σε τμήματα ένταξης (συνήθως με 1-2 παιδιά) που λειτουργούν μέσα στο ίδιο το κανονικό σχολείο, παράλληλα δηλαδή. Για να γίνω κατανοητός, πχ την ώρα που κάνει αρχαία το τμήμα σε γενικό σχολείο, παίρνεις μέσα από το τμήμα 1-2 παιδιά που έχουν κάποια ειδική ανάγκη και τους κάνεις μόνα τους συνήθως στο γραφείο των καθηγητών.

Δεν σημαίνει δηλαδή ότι με σεμινάριο ή μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής θα διδάσκεις αποκλειστικά σε ειδικό σχολείο.

Όπως ρώτησα και πιο πάνω (αλλά απάντηση δεν έχω πάρει) είναι αν οι ήδη μόνιμοι σε γενικό σχολείο που εκαναν και κάποιες ωρίτσες σε τμήματα ένταξης μέσα στο σχολείο τους, έχοντας το προσόν του σεμιναρίου, αν θα μπορούν να έχουν αυτό το δικαίωμα και τα επόμενα χρόνια, μας και τα σεμινάρια καταργούνται

Υπάρχει κανένας μόνιμος εδώ που δούλευε συμπληρώνοντας κάποιες ώρες από το πρόγραμμά του στα τμήματα ένταξης;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2011, 10:05:34 πμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 08, 2011, 10:54:08 πμ »
Καλημέρα...Μια ερώτηση , παιδιά..είμαι ΠΕ60 και έχω επάρκεια στη νοηματική γλώσσα..μπορώ να κάνω μετάθεση για ΣΜΕΑ?Ή πρέπει να χω σεμινάριο ειδικής αγωγής?Επίσης, συμφέρει πια να κάνω κάτι τέτοιο???

Καταρχήν τι θα πει συμφέρει;
Συμφέρει ως προς τι; Οικονομικά; Ή κάτι άλλο;
Γενικά για να είσαι στην ειδική αγωγή πρέπει να έχεις ένα μικρόβιο μέσα σου, μια τρέλα....
Τώρα, για να κάνεις μετάθεση στην ΕΑ (υποθέτω εννοείς μετά από διορισμό, γιατί έτσι είναι οι μεταθέσεις) χρειάζεσαι κάποιο επιπλέον προσόν, όπως ακριβώς και για το διορισμό στην ΕΑ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:02:04 πμ »
Το μικρόβιο ναι., εννοείται!!!..με το "συμφέρει" που ίσως δεν κατάλαβες, εννοώ, θα μπορώ?ή θα μείνω σε καμιά διάθεση?συμφέρει να το κάνω τώρα?μήπως αργότερα θα ναι πιο δύσκολα?
Και το ερώτημα μου για σεμινάριο ειδικής αγωγής τίθεται γιατι κάτι ακούστηκε οτι πια δεν ισχύουν..οπότε, ρωτώ εγώ με επάρκεια νοηματικής μόνο, μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:19:24 πμ »
muppet Νομίζω πως χρέιάζεσαι κάποιο τίτλο (σεμινάριο μέχρι το 2008, μεταπτυχιακό Ε.Α, ή βασικό πτυχίο Ε.Α) δεν φάνει μόνο η νοηματική.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:57:04 πμ »
γιατι σεμαναριο μεχρι το 2008 κι οχι μεχρι το  2010? . Ετσι δεν αναφερει ο νομος....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:48:20 μμ »
Το μικρόβιο ναι., εννοείται!!!..με το "συμφέρει" που ίσως δεν κατάλαβες, εννοώ, θα μπορώ?ή θα μείνω σε καμιά διάθεση?συμφέρει να το κάνω τώρα?μήπως αργότερα θα ναι πιο δύσκολα?
Και το ερώτημα μου για σεμινάριο ειδικής αγωγής τίθεται γιατι κάτι ακούστηκε οτι πια δεν ισχύουν..οπότε, ρωτώ εγώ με επάρκεια νοηματικής μόνο, μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου???

Μόνο με νοηματική, όχι δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σουθ.
Αλλά αν σε κάποια φάση αποκτήσεις τα επιπλέον προσόντα, και πάρεις μετάθεση στην ΕΑ (μιλάμε πάντα για μετάθεση), τότε είναι σχεδόν απίθανο με τα σημερινά δεδομένα να μείνεις στη διάθεση, γιατί οι ανάγκες είναι τεράστιες και κάθε χρόνο παίρνουν πάρα πολλούς αναπληρωτές για να τις καλύψουν (και τελικά δεν τις καλύπτουν). Επίσης, οι μόνιμοι στην ΕΑ είμαστε πάρα πολύ λίγοι.
Απλά, επισημαίνω ότι η ΕΑ είναι δύσκολος τομέας και θέλει πολύ ΄περισσότερη δουλειά από ότι η γενική αγωγή και μεγαλύτερα ψυχικά αποθέματα για να αντέξεις τις απογοητέυσεις (άπειρες φορές θα δεις πισωγυρίσματα στα παιδιά, θα δεις πράγματα που θεωρούνται απλά να μην μπορούν να τα "πιάσουν", θα θες να ουρλιάξεις....). Επίσης, από την ΕΑ, αν πάρεις μετάθεση εκεί, δεν μπορείς να ξαναφύγεις πριν περάσουν 2 χρόνια (παλιά ήταν 5). Οπότε αν δεν αντέξεις, είσαι εκέι "εγκλωβισμένη" για 2 χρόνια. Πάντως, εγώ δεν αλλάζω την ΕΑ!!!!!!!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:59:10 μμ »
Thanks !

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:24:18 μμ »
γιατι σεμαναριο μεχρι το 2008 κι οχι μεχρι το  2010? . Ετσι δεν αναφερει ο νομος....
2010;;;;; Είσαι σίγουρος/η; Για Α/βαθμια μιλάμε...

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:04:34 μμ »
γιατι σεμαναριο μεχρι το 2008 κι οχι μεχρι το  2010? . Ετσι δεν αναφερει ο νομος....
2010;;;;; Είσαι σίγουρος/η; Για Α/βαθμια μιλάμε...

νομίζω και εγώ ότι μέχρι το 2010 είναι

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:24:49 μμ »
γιατι σεμαναριο μεχρι το 2008 κι οχι μεχρι το  2010? . Ετσι δεν αναφερει ο νομος....
2010;;;;; Είσαι σίγουρος/η; Για Α/βαθμια μιλάμε...
νομίζω και εγώ ότι μέχρι το 2010 είναι
Ok! Μέχρι το 2010 λοιπόν..

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:21:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός  και εργάζομαι σε γενικό λύκειο ( χωρίς οργανική θέση). Θα ήθελα να δουλέψω σε σχολείο ειδικής αγωγής ( με διάθεση ή και παίρνοντας οργανική θέση). Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα σεμινάρια ειδικής αγωγής που κυκλοφορούν απο διάφορα πανεπιστήμια πχ. Βόλου μου δίνουν το δικαίωμα να εργαστώ σε τέτοια σχολεία. Το ρωτάω αυτό γιατι διάβασα οτι με απόφαση του υπουργείου απο 31-8-2010 δεν έχουν ισχύ. Δεν έχω καταλάβει αν παύει η ισχύς τους όσον αφορά την  πρόσληψη εκπαιδευτικών ή αφορά και εμάς που ήδη δουλεύουμε στην εκπαίδευση.
Θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά να με ενημερώσει γιατί στους .....δύσκολους καιρους που ζούμε  τα 1500 ευρώ που κοστίζουν αυτά τα σεμινάρια είναι υπέρ αρκετά. Τουλάχιστον να πιάσουν τόπο.
Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 03:43:36 μμ από Lucinda »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.