*

Αποστολέας Θέμα: τεστ δεξιοτήτων  (Αναγνώστηκε 16400 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 05:34:58 μμ »
Δεν είμαι και πολύ κατατοπισμένη για το τι παίζει ακριβώς στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας γιατί μεχρι τώρα με ενδιέφερε μόνο η εκπαίδευση. Αλλά επειδή το τοπίο εκεί έχει γίνει πολύ θολό έως δυσδιάκριτο, είπα να ασχοληθώ και με αυτούς τους διαγωνισμούς, γι' αυτό κι έδωσα για το τεστ δεξιοτήτων.
Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι στις προσλήψεις με σειρά προτεραιότητας, αυτοί που έχουν βαρβάτα μόρια είναι κυρίως όσοι με βύσμα προσλαμβάνονται ως συμβασιούχοι σε θέσεις δημοσίου και η εμπειρία τους έχει προσαύξηση 50%!!! Κι αυτό συμβαίνει και στους ΠΕ και στους ΤΕ και στους ΔΕ.
Αυτούς λοιπόν όσες ξένες γλώσσες και να ξέρεις, όσα μεταπτυχιακά και να έχεις δεν τους φτάνεις με τίποτα! Πάντα θα είναι ένα βήμα μπροστά. Ο μόνος τρόπος είναι αυτό το τεστ δεξιοτήτων.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν ξέρω, εγώ πάντως βλέπω το τεστ ως ένα τρόπο άρσης αυτής της αδικίας κι όχι ως επιπλέον αδικία.
Το χειρότερο όλων ξέρετε ποιο είναι; και δεν είδα να το σχολιάζει κανείς. Ότι επιστήμονες, άψογα καταρτισμένοι με 3 ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακά και διδακτορικό θεωρούν επαγγελματική αποκατάσταση το να διοριστούν υπάλληλοι στο ΙΚΑ!! Αυτό είναι το κατάντημα της χώρας (κι όχι των ανθρώπων που τι άλλο τους μένει να κάνουν -εκτός από το να μετακομίσουν μόνιμα στο εξωτερικό). Γιατί με τόσα προσόντα θα έπρεπε να προσλαμβάνονται κατευθείαν μάνατζερ ή διευθυντές στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα κι όχι να καταθέτουν χαρτιά σε 20 προκηρύξεις το χρόνο για να πάνε υπάλληλοι στο ικα, στη νομαρχία ή να χτυπάνε σφραγίδες στα πρωτοδικεία και στις δευτεροβάθμιες.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 05:43:59 μμ »
Δεν είμαι και πολύ κατατοπισμένη για το τι παίζει ακριβώς στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας γιατί μεχρι τώρα με ενδιέφερε μόνο η εκπαίδευση. Αλλά επειδή το τοπίο εκεί έχει γίνει πολύ θολό έως δυσδιάκριτο, είπα να ασχοληθώ και με αυτούς τους διαγωνισμούς, γι' αυτό κι έδωσα για το τεστ δεξιοτήτων.
Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι στις προσλήψεις με σειρά προτεραιότητας, αυτοί που έχουν βαρβάτα μόρια είναι κυρίως όσοι με βύσμα προσλαμβάνονται ως συμβασιούχοι σε θέσεις δημοσίου και η εμπειρία τους έχει προσαύξηση 50%!!! Κι αυτό συμβαίνει και στους ΠΕ και στους ΤΕ και στους ΔΕ.
Αυτούς λοιπόν όσες ξένες γλώσσες και να ξέρεις, όσα μεταπτυχιακά και να έχεις δεν τους φτάνεις με τίποτα! Πάντα θα είναι ένα βήμα μπροστά. Ο μόνος τρόπος είναι αυτό το τεστ δεξιοτήτων.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν ξέρω, εγώ πάντως βλέπω το τεστ ως ένα τρόπο άρσης αυτής της αδικίας κι όχι ως επιπλέον αδικία.
Το χειρότερο όλων ξέρετε ποιο είναι; και δεν είδα να το σχολιάζει κανείς. Ότι επιστήμονες, άψογα καταρτισμένοι με 3 ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακά και διδακτορικό θεωρούν επαγγελματική αποκατάσταση το να διοριστούν υπάλληλοι στο ΙΚΑ!! Αυτό είναι το κατάντημα της χώρας (κι όχι των ανθρώπων που τι άλλο τους μένει να κάνουν -εκτός από το να μετακομίσουν μόνιμα στο εξωτερικό). Γιατί με τόσα προσόντα θα έπρεπε να προσλαμβάνονται κατευθείαν μάνατζερ ή διευθυντές στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα κι όχι να καταθέτουν χαρτιά σε 20 προκηρύξεις το χρόνο για να πάνε υπάλληλοι στο ικα, στη νομαρχία ή να χτυπάνε σφραγίδες στα πρωτοδικεία και στις δευτεροβάθμιες.

συμφωνω απολυτα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 06:06:04 μμ »
που καταντησαμε... να δινουμε διαγωνισμο για αλλους διαγωνισμους...

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 07:11:02 μμ »
που καταντησαμε... να δινουμε διαγωνισμο για αλλους διαγωνισμους...

Τη στιγμή μάλιστα που δεν θα έπρεπε να δίνουμε κανενός είδους διαγωνισμό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 07:22:18 μμ »
Ο καθένας λέει τα δικά του....
Πολύ καλό το στύλ του Τέστ και το μπόνους που δίνει στους Υποψήφιους.Ξέραμε εξ'αρχής τι είδους θέματα θα βάλουν.
Όποιος ήθελε να πάρει κάποια μόρια ας πήγαινε να γράψει.
Και μήν ακούω λαλακιές του στύλ:" Επίσης από πότε μπορεί να εξιθωθεί η αξία ένός διδακτορικού, ενός μεταπτυχιακού, μιας πολύμηνης εργασιακής εμπειρίας με την επιτυχία σε μία 3-ωρη αξιολογήση 100 ερωτήσεων?? " γιατί και ο Μεταπτυχιακός και ο Διδάκτορ και ο Εργαζόμενος μπορούσε να πάει να γράψει.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 08:52:03 μμ »
Ο καθένας λέει τα δικά του....
Πολύ καλό το στύλ του Τέστ και το μπόνους που δίνει στους Υποψήφιους.Ξέραμε εξ'αρχής τι είδους θέματα θα βάλουν.
Όποιος ήθελε να πάρει κάποια μόρια ας πήγαινε να γράψει.
Και μήν ακούω λαλακιές του στύλ:" Επίσης από πότε μπορεί να εξιθωθεί η αξία ένός διδακτορικού, ενός μεταπτυχιακού, μιας πολύμηνης εργασιακής εμπειρίας με την επιτυχία σε μία 3-ωρη αξιολογήση 100 ερωτήσεων?? " γιατί και ο Μεταπτυχιακός και ο Διδάκτορ και ο Εργαζόμενος μπορούσε να πάει να γράψει.

Γιατί ρε συ φίλε walkleon να πάει να γράψει ο μεταπτυχαικός και ο διδακτορικός; Δεν του φτάνουν τα χρόνια, ο κόπος και το δίαβασμα που έκανε για να πάρει το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό του και θα τρέχει να δίνει και ΤΕΣΤ Δεξιοτήτων έτσι γιατί δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει τις Κυριακές του;
Και γιατί να θεωρούμε ότι όποιος έχει παραπάνω εργασιακή εμπειρία και τίτλους (μεταπτυχιακό/διδακτορικό) δεν θα πρέπει να κυνηγάει θέσεις του δημοσίου (ΙΚΑ και τα σχετικά).
Όπου μας λένε ότι μοιράζονται μόρια, τρεχουμε στα τυφλά, χωρίς να καθήσουμε να σκεφτούμε τί έχουμε κάνει ώς τώρα και γιατι να μην μετράνε παραπάνω τα όσα κοπιάσαμε (εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακό, διδακτορικό).
Στο τέλος θα μας πόυνε να πηδήξουμε από τον τρίτο ή ότι άλλο τους έρθει στο κεφάλι και θα μας δώσουν τόσα μόρια και εμείς θα πάμε!!
Υποτίθεται ότι κάποιος που έχει σπουδάσει κάτι είναι πιο χειραφητημένος και μπορεί να κρίνει άν καποιες διαδικασίες αξιολόγησης αξίζουν ή ότι υποτιμούν την νοημοσύνη του και τις γνώσεις του;
Ωραίοι επιστήμονες θέλετε να λέγεστε και πούλάτε το πτυχίο σας, αφού προτιμάτε να αξιολογηθείτε για το αν ειδατε στην τηλεόραση ή διαβάσατε στην εφημερίδα αν επισκέφθηκε την χώρα μας πριν 1 βδομάδα κινέζος ή ζουλού!!!
Συγχαρητήρια!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 09:55:29 μμ »
Δηλαδή εσύ την συγκεκριμένη Κυριακή τη θεωρείς χάσιμο χρόνου;Εσύ τι κάνεις τις Κυριακές σου;Είναι όλες "γεμάτες" και θεωρείς χάσιμο χρόνου μια Κυριακή στα δύο χρόνια;Έδωσες το Τέστ η όχι;
Ναι,να γράψουν για να αυξήσουν τα μόρια τους.Ξέρεις ότι αρκετοί διορισμένοι γράψανε στο τέστ;

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 10:13:36 μμ »
Στον τελευταίο διγωνισμό της ΔΕΗ, η "συνέντευξη" ειχε συντελέστη  0,5- 1.
Πρακτικά αυτό σημαίνει πως το σύνολο των μορίων: βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακά, γλώσσες, προϋπηρεσία, θα πολλαπλασιάζοταν με τον βαθμό που θα είχες στη "συνέντευξη".
Με λίγα λόγια μπορούσε να ορίσει την τελική σου βαθμολογία η υποκειμενική και προφανώς κομματική κρίση των εξεταστών.
Το Τεστ της προηγούμενης Κυριακής είναι η απάντηση του ΑΣΕΠ σε τέτοιου είδους μεθοδεύσεις.
Και αυτό το έχει πει το ίδιο το ΑΣΕΠ όταν ανακοίνωσε το διαγωνισμό του Τεστ, να πάρει δηλάδη την θέση της συνέντευξης για θέσεις στο δημόσιο.
 
Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 10:41:26 μμ »
δεν καταλαβαινω γιατι τοση φασαρια για το τιποτα.αφου ειδατε τα ενδεικτικα θεματα λιγες πριν ας μην πηγαινατε να δωσετε.και αφηστε οσους σκιζονται καθημερινα για λιγα ψιχουλα(με ωρομισθιες κτλ--και ας εχουν πτυχια και ξενες γλωσσες) να παρουν μορια για μια καλυτερη θεση.δηλαδη οταν μας τρωει τη θεση καποιος με βυσμα ειναι καλυτερα?τουλαχιστον τωρα ηταν αξιοκρατικες οι διαδικασιες.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 12:25:58 πμ »
Ο καθένας λέει τα δικά του....
Πολύ καλό το στύλ του Τέστ και το μπόνους που δίνει στους Υποψήφιους.Ξέραμε εξ'αρχής τι είδους θέματα θα βάλουν.
Όποιος ήθελε να πάρει κάποια μόρια ας πήγαινε να γράψει.
Και μήν ακούω λαλακιές του στύλ:" Επίσης από πότε μπορεί να εξιθωθεί η αξία ένός διδακτορικού, ενός μεταπτυχιακού, μιας πολύμηνης εργασιακής εμπειρίας με την επιτυχία σε μία 3-ωρη αξιολογήση 100 ερωτήσεων?? " γιατί και ο Μεταπτυχιακός και ο Διδάκτορ και ο Εργαζόμενος μπορούσε να πάει να γράψει.

Γιατί ρε συ φίλε walkleon να πάει να γράψει ο μεταπτυχαικός και ο διδακτορικός; Δεν του φτάνουν τα χρόνια, ο κόπος και το δίαβασμα που έκανε για να πάρει το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό του και θα τρέχει να δίνει και ΤΕΣΤ Δεξιοτήτων έτσι γιατί δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει τις Κυριακές του;
Και γιατί να θεωρούμε ότι όποιος έχει παραπάνω εργασιακή εμπειρία και τίτλους (μεταπτυχιακό/διδακτορικό) δεν θα πρέπει να κυνηγάει θέσεις του δημοσίου (ΙΚΑ και τα σχετικά).
Όπου μας λένε ότι μοιράζονται μόρια, τρεχουμε στα τυφλά, χωρίς να καθήσουμε να σκεφτούμε τί έχουμε κάνει ώς τώρα και γιατι να μην μετράνε παραπάνω τα όσα κοπιάσαμε (εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακό, διδακτορικό).
Στο τέλος θα μας πόυνε να πηδήξουμε από τον τρίτο ή ότι άλλο τους έρθει στο κεφάλι και θα μας δώσουν τόσα μόρια και εμείς θα πάμε!!
Υποτίθεται ότι κάποιος που έχει σπουδάσει κάτι είναι πιο χειραφητημένος και μπορεί να κρίνει άν καποιες διαδικασίες αξιολόγησης αξίζουν ή ότι υποτιμούν την νοημοσύνη του και τις γνώσεις του;
Ωραίοι επιστήμονες θέλετε να λέγεστε και πούλάτε το πτυχίο σας, αφού προτιμάτε να αξιολογηθείτε για το αν ειδατε στην τηλεόραση ή διαβάσατε στην εφημερίδα αν επισκέφθηκε την χώρα μας πριν 1 βδομάδα κινέζος ή ζουλού!!!
Συγχαρητήρια!!

vasq, προσωπικά θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι κανόνες του παιχνιδιού, καλώς ή κακώς, μας έχουν επιβληθεί και δεν τους επιβαλλουμε. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι θα κάνει είτε είναι μεταπτυχιακός είτε διδακτορικός είτε απόφοιτος Λυκείου. Προσωπικά πιστεύω ότι το Τεστ αυτό είναι μια θετική εξέλιξη σε σχέση με την συνέντευξη.
Επιστήμονας δεν θεωρείσαι κι εσύ? Γιατί διαβάζεις να πας να δώσεις στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών? Δεν σε υποβιβάζει αυτό? Δεν έχεις αξιολογηθεί ήδη? Δεν σε μειώνει αυτή η κατάσταση?Αλλά κάποιοι σου βαρούν το ντέφι κι εσύ χορεύεις όπως το βαράνε γιατί έχεις ένα στόχο...

Το ίδιο κάναμε κι όλοι εμείς που πήγαμε να δώσουμε αυτό το ρημαδοτέστ
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 12:50:35 μμ »
Και μήν ακούω λαλακιές του στύλ:" Επίσης από πότε μπορεί να εξιθωθεί η αξία ένός διδακτορικού, ενός μεταπτυχιακού, μιας πολύμηνης εργασιακής εμπειρίας με την επιτυχία σε μία 3-ωρη αξιολογήση 100 ερωτήσεων?? " γιατί και ο Μεταπτυχιακός και ο Διδάκτορ και ο Εργαζόμενος μπορούσε να πάει να γράψει.
Θα διαφωνήσω μαζί σου...
φυσικά και μπορούσε να πάει να γράψει και ο Μεταπτυχιακός και ο Διδάκτορ και ο Εργαζόμενος, αλλά προσωπικά το θεωρώ αδικία να πάρει κάποιος τόσα μόρια από το τεστ όσα με έναν που έχει ένα μεταπτυχιακό. (για να ξεκαθαρίζω δεν είμαι κάτοχος ούτε μεταπτυχιακού, ούτε διδακτορικού...)
Που στο κάτω κάτω της γραφής ήταν ένα τεστ στο οποίο αν είχες αρκετή τύχη έγραφες... πολλαπλής επιλογής οι απαντήσεις..

τέλος πάντων...
οι προσωπικές γνώμες είναι πολλές και διαφορετικές...
(κουβέντα να γίνεται..)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:59:31 μμ »
Και συνεχίζω να συμφωνώ με vasg και olgalia! 

Πειτε τα παιδιά γιατί κι εγώ κοιμόμουν αλλά...την Κυριακή ξύπνησα.....................

δεν καταλαβαινω γιατι τοση φασαρια για το τιποτα.αφου ειδατε τα ενδεικτικα θεματα λιγες πριν ας μην πηγαινατε να δωσετε.και αφηστε οσους σκιζονται καθημερινα για λιγα ψιχουλα(με ωρομισθιες κτλ--και ας εχουν πτυχια και ξενες γλωσσες) να παρουν μορια για μια καλυτερη θεση.δηλαδη οταν μας τρωει τη θεση καποιος με βυσμα ειναι καλυτερα?τουλαχιστον τωρα ηταν αξιοκρατικες οι διαδικασιες.

χα χα χα χα χα χα χα Ας γελάσω!

Κι εγώ μια απλή και τίμια ωρομίσθια είμαι! Σαν ηλίθια λοιπόν πήγα να δώσω το κ...τεστ! Είχα όμως την "λάθος" άποψη ότι οι επιτηρήτριες στην αίθουσα στην οποία βρισκόμουν , τουλάχιστον 10 λεπτά πριν τη λήξη της ώρας ότι έπρεπε να μας (με) ειδοποιήσουν ότι ο χρόνος τελειώνει! (Ναι , οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είχα ρολόι!)

Ακολουθεί ο διάλογος (Γωγώ = η μία επιτηρήτρια, όχι ότι η άλλη δεν συμμετείχε στον καβγά αλλά τουλάχιστον μετα μου έδειξε κατανόηση)
 
-  Γ και η άλλη: Φέρε την κόλλα σου, μου λένε η ώρα τέλειωσε
- Τι; Οκ αντιγράφω στα γρήφορα τις απαντήσεις στο απαντητικό φύλλο και σας τα φέρνω!
-  Γ: Τι λες κοπέλα μου η ώρα ΤΕΛΕΙΩΣΕ καταλαβαίνεις; >:( (με πολύ ύφος μιλάμε)
     Πάρτε της την κόλλα
-  Μα δεν μπορείτε να περιμένετε 1 λεπτό να τα αντιγράψω; Γιατί δεν ειδοποιούσατε ότι ή ώρα τελειώνει;
-  Γ: Το γράφει στον πίνακα, τι ώρα τελειώνουμε και στην τελική ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΝΑ     
    ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΛΗΞΗΣ    >:( ....................................................!!!!!!!!!!!!!!

    Φώναξε τον Χ να έρθει να δούμε τι θα κάνουμε ....

                           [ έρχεται ο Χ ]
-  Χ: Τι γίνεται εδώ;
-  Γ: Η κοπέλα δεν έχει αντγράψει τις ερωτήσεις στο απαντητικό φύλλο, θα της τα πάρουμε ε; ε;
- Χ : Γιατί κοπελιά δεν τα έχεις αντιγράψει;
- (ήδη είχα αντιγράψει τα μισά μέχρι να έρθει) Δεν το έκανα σκόπιμα, πίστευα ότι θα μας ειδοποιούσαν για   την ώρα!
-  Γ: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ; ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΑΝΤΙΜΙΛΑΣ ΚΙ ΟΛΑΣ...........;;;;;

- Χ: Ηρέμησε ρε Γωγώ τι την αγχώνεται; Οριστε ΝΑ τελειώνει! Τι καθηγήτρια είσαι εσύ; Ευτυχώς που δεν σε 
     είχα.....


Αυτά έγιναν με εμένα λοιπόν συνάδελφοι!
Όταν στην διπλανή αίθουσα επέτρεψαν (και καλά έκαναν) σε άτομο χωρίς ταυτότητα να δώσει
Όταν επέτρεψαν να δώσουν το ΤΕΣΤ άτομα που δεν είχαν κάνει ΚΑΝ αίτηση (τους το επέτρεψε ο ΑΣΕΠ)

"Κυρία" Γωγώ συγχαρητήρια! Μάλλον μπερδευτήκατε, πιστέψατε ότι ήμουν κάποια μαθήτριά σας και ανήλικη ίσως!
Λυπάμαι τους μαθητές σας....
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γυρίσει ο τροχός...
Ελπίζω να μάθατε ΠΟΙΑ έιμαι και ότι σε λιγα χρόνια μπορεί να έχω τα παιδιά σας μαθητές.......
Και αλήθεια "κυρία Γωγώ".....Τα μόρια της Στεμνίτσας ήταν καλά στην Τρίπολη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


ΤΕΛΟΣ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:07:12 μμ »
Συμμετείχα στον πρόσφατο διαγωνισμό δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ.
Στο εξεταστικό μου κέντρο δεν αντιλήφθηκα κάποια παρατράγουδα πέραν της υπερβολικής καθυστέρησης στην παράδοση των θεμάτων.
Οι επιτηρητές αντίθετα ήταν αρκετά τυπικοί όσον αφορά τις διαδικασίες.
Σε διάφορα fora έχω διαβάσει διαφορα παράπονα όσον αφορά την αξιοπιστία των επιτηρητών.
Ελπίζω το φαινόμενο να μην ήταν γενικευμένο.
Οσον αφορά τα θέματα επεκτείνονταν σε ποικίλους γνωστικούς και αντιληπτικους τομείς και μου θύμισαν αρκετά
αντίστοιχα ερωτηματολόγια μεγαλων ιδιωτικών επιχειρήσεων.
Γενικά θα χαρακτήριζα τον διαγωνισμό μετρίας δυσκολίας με ερωτήσεις πολύ απλές έως αρκετά σύνθετες.
Σε ελάχιστες απο αυτές έχω κάποιες αμφιβολίες ή απορίες ως προς την ορθότητα των επισήμων απαντήσεων που δόθηκαν (πχ ερωτ.60,78,99).
Ο χρόνος των 3.5 ωρών προσωπικά μου φάνηκε οριακός αλλά παρολα αυτά κατάφερα να απαντήσω σε όλες, χωρις φυσικά να αποφύγω τα λάθη (καμιά 15αριά συνολικά).

Οσον αφορά τις ενστάσεις μερικών σχετικά με την μοριοδότηση του διαγωνισμού θα παρατηρήσω τα εξής.
Είναι γεγονός ότι το σύνολο των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ επί της ουσίας καταργεί σε ένα βαθμό (λίγο έως πολύ) την αξία των πτυχίων και των τίτλων μας(προσωπικά έχω πτυχίο ΑΕΙ, γλωσσομάθειας κτλ) και μάλλον δρα αποσυμπιεστικά προς χάριν του Υπουργείου Παιδείας και των κυβερνήσεων που αντί να πιεστούν σε δημιουργία νέων θέσεων εργασίας ωθούν τους πτυχιούχους σε ένα πεδίο ανταγωνισμού χωρίς αρχή και τέλος.
Από την άλλη όμως είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να αρνηθούμε ή να αγνοήσουμε γιατί τοτε είναι που θα στερήσουμε στους εαυτούς μας  τις οποιες δυνατοτητες μπορούμε να έχουμε για να αξιοποιήσουμε οσα έχουμε μεχρι τώρα κερδίσει.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:19:18 μμ »
Και συνεχίζω να συμφωνώ με vasg και olgalia! 

Πειτε τα παιδιά γιατί κι εγώ κοιμόμουν αλλά...την Κυριακή ξύπνησα.....................

δεν καταλαβαινω γιατι τοση φασαρια για το τιποτα.αφου ειδατε τα ενδεικτικα θεματα λιγες πριν ας μην πηγαινατε να δωσετε.και αφηστε οσους σκιζονται καθημερινα για λιγα ψιχουλα(με ωρομισθιες κτλ--και ας εχουν πτυχια και ξενες γλωσσες) να παρουν μορια για μια καλυτερη θεση.δηλαδη οταν μας τρωει τη θεση καποιος με βυσμα ειναι καλυτερα?τουλαχιστον τωρα ηταν αξιοκρατικες οι διαδικασιες.

χα χα χα χα χα χα χα Ας γελάσω!

Κι εγώ μια απλή και τίμια ωρομίσθια είμαι! Σαν ηλίθια λοιπόν πήγα να δώσω το κ...τεστ! Είχα όμως την "λάθος" άποψη ότι οι επιτηρήτριες στην αίθουσα στην οποία βρισκόμουν , τουλάχιστον 10 λεπτά πριν τη λήξη της ώρας ότι έπρεπε να μας (με) ειδοποιήσουν ότι ο χρόνος τελειώνει! (Ναι , οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είχα ρολόι!)

Ακολουθεί ο διάλογος (Γωγώ = η μία επιτηρήτρια, όχι ότι η άλλη δεν συμμετείχε στον καβγά αλλά τουλάχιστον μετα μου έδειξε κατανόηση)
 
-  Γ και η άλλη: Φέρε την κόλλα σου, μου λένε η ώρα τέλειωσε
- Τι; Οκ αντιγράφω στα γρήφορα τις απαντήσεις στο απαντητικό φύλλο και σας τα φέρνω!
-  Γ: Τι λες κοπέλα μου η ώρα ΤΕΛΕΙΩΣΕ καταλαβαίνεις; >:( (με πολύ ύφος μιλάμε)
     Πάρτε της την κόλλα
-  Μα δεν μπορείτε να περιμένετε 1 λεπτό να τα αντιγράψω; Γιατί δεν ειδοποιούσατε ότι ή ώρα τελειώνει;
-  Γ: Το γράφει στον πίνακα, τι ώρα τελειώνουμε και στην τελική ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΝΑ     
    ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΛΗΞΗΣ    >:( ....................................................!!!!!!!!!!!!!!

    Φώναξε τον Χ να έρθει να δούμε τι θα κάνουμε ....

                           [ έρχεται ο Χ ]
-  Χ: Τι γίνεται εδώ;
-  Γ: Η κοπέλα δεν έχει αντγράψει τις ερωτήσεις στο απαντητικό φύλλο, θα της τα πάρουμε ε; ε;
- Χ : Γιατί κοπελιά δεν τα έχεις αντιγράψει;
- (ήδη είχα αντιγράψει τα μισά μέχρι να έρθει) Δεν το έκανα σκόπιμα, πίστευα ότι θα μας ειδοποιούσαν για   την ώρα!
-  Γ: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ; ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΑΝΤΙΜΙΛΑΣ ΚΙ ΟΛΑΣ...........;;;;;

- Χ: Ηρέμησε ρε Γωγώ τι την αγχώνεται; Οριστε ΝΑ τελειώνει! Τι καθηγήτρια είσαι εσύ; Ευτυχώς που δεν σε 
     είχα.....


Αυτά έγιναν με εμένα λοιπόν συνάδελφοι!
Όταν στην διπλανή αίθουσα επέτρεψαν (και καλά έκαναν) σε άτομο χωρίς ταυτότητα να δώσει
Όταν επέτρεψαν να δώσουν το ΤΕΣΤ άτομα που δεν είχαν κάνει ΚΑΝ αίτηση (τους το επέτρεψε ο ΑΣΕΠ)

"Κυρία" Γωγώ συγχαρητήρια! Μάλλον μπερδευτήκατε, πιστέψατε ότι ήμουν κάποια μαθήτριά σας και ανήλικη ίσως!
Λυπάμαι τους μαθητές σας....
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γυρίσει ο τροχός...
Ελπίζω να μάθατε ΠΟΙΑ έιμαι και ότι σε λιγα χρόνια μπορεί να έχω τα παιδιά σας μαθητές.......
Και αλήθεια "κυρία Γωγώ".....Τα μόρια της Στεμνίτσας ήταν καλά στην Τρίπολη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


ΤΕΛΟΣ

Αν δεν σου τύχαινε κάτι τέτοιο,θα συμφωνούσες ακόμα με vasg και olgalia;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 763
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.