*

Αποστολέας Θέμα: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο  (Αναγνώστηκε 1781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« στις: Νοέμβριος 20, 2008, 11:14:03 μμ »
Καλησπέρα

Στο σχολείο όπου έχω οργανική θέση,  έχω αναλάβει εξωδιδακτικές εργασίες (εφημερίες, κ.α.) μπορούν να μου αναθέσουν ανάλογες και στο δεύτερο σχολείο που συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο.  Νομίζω ότι δε μπορούν.  Σε τι νόμο, εγκύκλιο μπορώ να βασιστώ?

Ευχαριστώ
"Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει."
Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:59 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 03:54:22 μμ »
Φύλλο εφημεριδας κυβέρνησης 170/ 6 Μαρτίου 1997 (
Αριθμός Φ3/160/Γ1/187 (έλεγχος φοίτησης  και επιτήρηση μαθητών-εφημερίες εκπαιδευτικών)
περίπτωση 3 (εφημερεύοντες), σημείο στ:

"Οι εκπαιδευτικοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερίες μόνο στο ένα, σ' αυτό που είναι τοποθετημένοι"

Να επιμείνεις. Εμένα μου συνέβη πέρυσι. Κάποιος από τους "παλιούς" που έφτιαχνε το πρόγραμμα με έβαλε εφημερία και στο σχολείο που συμπλήρωνα ωράριο. Σε αντίδρασή μου μου΄είπε ότι έτσι προβλέπεται. Την επόμενη΄ημέρα ήμουν στο διευθυντή με φωτοτυπία του ΦΕΚ. Το βούλωσε. Του εξήγησα ότι δεν είναι θέμα τα λίγα λεπτά που θα μείνω στην αυλή (άλλωστε το συνηθίζω στα διαλείμματα έτσι κι αλλιώς για να "παίρνω΄αέρα" και να είμαι κοντά στα παιδιά)α λλά γιατί ό,τι και να συμβεί ψάχνουν τον υπεύθυνο εφημερεύοντα.

Αποσυνδεδεμένος alma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 05:33:43 μμ »
Ευχαριστω για την απάντηση, αλλά λύνει μόνο το θέμα τών εφημεριων. Μήπως υπάρχει κάποιος νόμος, εγκύκλιος που να λύνει το θέμα πχ. του υπεύθυνου καθηγητή τάξης κτλ.
"Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει."
Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 11:02:36 μμ »
δε γνωρίζω τυπικά αν υπάρχει εγκύκλος που να τα ορίζει αυτά απλώς δεν έχω ακούσει ξανά για υπεύθυνο τμήματος σε ... 2 σχολεία ... είναι πολύ κουφό, πχ. να περνάς απουσίες σε δύο τμήματα διαφορετικών σχολείων, να δέχεσαι δικαιολογητικά, γονείς, να στέλνεις σημειώματα, τηλέφωνα κ.λ.π. για δύο τμήματα...δεν νομίζω να υπάρξει διευθυντής που να στο κάνει. Άρα μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:59 »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: εξωδιδακτικές εργασίες -- δεύτερο σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 10:58:05 μμ »
δε γνωρίζω τυπικά αν υπάρχει εγκύκλος που να τα ορίζει αυτά απλώς δεν έχω ακούσει ξανά για υπεύθυνο τμήματος σε ... 2 σχολεία ... είναι πολύ κουφό, πχ. να περνάς απουσίες σε δύο τμήματα διαφορετικών σχολείων, να δέχεσαι δικαιολογητικά, γονείς, να στέλνεις σημειώματα, τηλέφωνα κ.λ.π. για δύο τμήματα...δεν νομίζω να υπάρξει διευθυντής που να στο κάνει. Άρα μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων

Ναι ρε παιδιά...Έλεος...Πέρα από τους νόμους και τα ΦΕΚ υπάρχει και η ρημάδα η κοινή λογική. Τιραμόλα θα τον κάνουν τον άνθρωπο; Χρειάζεται νομικό έρεισμα για το αυτονόητο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.