*

Αποστολέας Θέμα: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 57211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #322 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:20:09 μμ »
Εγω Rinaki δεν τα έβαλα με τη LAalleeXXX και το ειπα δις!
δεν μας ειπε όμως αν αυτές οι"πηγες"είναι το φροντιστήριο που πήγαιναν τα κορίτσια! ή άλλες!
εκει ήταν η διαφωνία μου!
επειδη εγω ξέρω τον εαυτό μου και δεν στάθηκα ποτέ σε σοσ δεν εκανα την παρέμβαση για εμενα, αλλα για όλους όσους επισκεπτονται το Foroum και μας διαβάζουν!

MairyLiscious το έχω και εγώ το εικονιδιακι αυτο! :P
Βασικα αυτα που ειπα δεν πηγαιναν προσωπικα για σενα.  ;) Εγω απλα ειδα μια κοπελα που πηγε να βοηθησει και ειδα μια αντιμετωπιση... :-\....μονο μια την ευχαριστησε!.
Οι πηγες της ειναι προφανες οτι ειναι τα φροντιστηρια...οπως ολων μας,δεν χρειαζεται διευκρινηση. Αλλα ακομα και "αλλες" πηγες να ειχε (λεμε τωρα,πραγμα που δεν πιστευω οτι ισχυει) το οτι θα τις μοιραζοταν με ολες μας τις πληροφοριες ειναι μεγαλη κινηση, εν οψη ενος ανταγωνιστικου διαγωνισμου που υπερισχυει ο πιο διαβασμενος και ενημερωμενος!
Τελοσπαντων...η ουσια ειναι οτι βγαινουν πολλα σοσ κατα καιρους εχεις δικιο...αλλα πιστευω οτι εαν το ψαξουμε λιγο τελικα τα σοσ που βγαινουν ειναι στην ουσια αυτα που διαβαζουμε ηδη και αυτα που ειναι στην εκπειδευτικη επικαιροτητα! οποτε δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε τοσο  :)
Και το θετικο που βγαινει απο την ολη ιστορια ειναι οτι τελικα υπαρχει αλληλοβοηθεια και υποστηριξη μεταξυ μας. Καλη συνεχεια... :)     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #323 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:22:33 μμ »
Επειδή τώρα μόλις είδα τη θύελλα αντιδράσεων που προκάλεσα, θέλω να διευκρινύσω ότι το πηγές το έβαλα σε εισαγωγικά σε μία προσπάθεια ειρωνίας και με βάση όσα είχαμε προαναφέρει για τις πολυσυζητημένες πηγές.. Προφανώς και δεν εννοούσα ότι έμαθα τα θέματα, αυτό που σας είπα είναι τι έφτασε στα αυτιά μου, τα οποία είναι όόόλα αυτά που συζητάμε τόόόσο καιρό και θεωρούμε και εμείς σημαντικά για τον απλούστατο λόγο ότι είναι "φλέγοντα" ζητήματα που αφορούν την προσχολική εκπαίδευση τη σχολική χρονιά που πέρασε και αυτή που διανύουμε.. Το απολύτως λογικό είναι και αυτοί να κάνουν κάποια σενάρια και να παίζουν με τις πιθανότητες και η δική μου γνώμη είναι η ίδια με rinaki(βαριέμαι να τα επαναλάβω) και πως βαδίζουν με κάποιο σκεπτικό. Τώρα αν τα εισαγωγικά αποσυντόνισαν τόσο και πέρασαν άλλο μνμ τότε δεν θα τα ξαναχρησιμοποιήσω :P
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #324 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:31:37 μμ »
LAaleXXX  και Rinaki  μου διευκρίνησα πως η αντιδρασή μου ήταν καθαρά για τις φίλες σου και τισ πηγές τους και για να μην δημιουργούνται υπόνοιες!!!!!
Λήγω εδώ το ζήτημα εγώ που το ξεκίνησα!!!!!!
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #325 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:33:41 μμ »
Είναι τα νεύρα όλων μας λίγο τσίτα, είναι που είναι και τελευταίες ώρες και όλες έχουμε κουραστεί πολύ. Το ότι όλες εδώ ευχαριστούμε η μια την άλλη για την βοήθεια που δίνει, εγώ το θεωρώ δεδομένο και το έχω γράψει πολλές φορές. Αυτή την ιστορία με τις πηγές πληροφοριών, τα φροντιστήρια και όλους όσους άμεσα ή έμμεσα εμπλέκονται σε αυτό το διαγωνισμό και εγώ την βρίσκω ενοχλητική με την έννοια του αν έχουν όλοι πρόσβαση σε κάτι τέτοιο. Αυτό που γίνεται εδώ όμως, εγώ το βλέπω σαν προσπάθεια μετάδοσης πληροφοριών απο τον έναν στον άλλο με σκοπό αυτή η ενημέρωση να περάσει σε όσους περισσότερους γίνεται. Καλό ή κακό.... θα δείξει.

Φιλιά σε όλους και καλό κουράγιο :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #326 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:53:45 μμ »
LAaleXXX  και Rinaki  μου διευκρίνησα πως η αντιδρασή μου ήταν καθαρά για τις φίλες σου και τισ πηγές τους και για να μην δημιουργούνται υπόνοιες!!!!!
Λήγω εδώ το ζήτημα εγώ που το ξεκίνησα!!!!!!
Μία τελευταία διευκρίνυση από μέρους μου. Αναφέρθηκα σε πηγές φίλων μου γιατί πολύ απλά εγώ δεν παρακολούθησα κάποιο φροντιστήριο και να επισημάνω πως οι φίλες μου δεν έχουν μπάρμπα κανένα θεματοδότη ούτε έχουν άκρες -γιατί τότε πολύ απλά δεν θα ασχολούνταν με σος θέματα- απλά με ενημέρωσαν για να δώσω λίγη περισσότερη προσοχή σε κάποια πράγματα που τους τόνισαν και εγώ θεώρησα καλό να σας τα παραθέσω. Ο διαγωνισμός πάντως κακά τα ψέμματα δεν είναι αδιάβλητος όπως πάάρα πολύ θα θέλαμε!!! Και τι δεν έχουμε ακούσει σχετικά και όχι μόνο για τους γραπτούς διαγωνισμούς αλλά και για άλλους... Καλή συνέχεια στο διάβασμά μας, λίγο ακόμα έμεινε, και όταν με το καλό γράψουμε εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #327 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 07:48:47 μμ »
Μην βγαίνετε από το θέμα μας καλέ!!! Έχουμε όλοι ένα στόχο! να τα πάμε καλά .....τι λέτε για κανένα θεματάκι με την ειρήνη???
τη βια????
τη χρησιμότητα του παιχνιδιού????
το ρόλο των ΜΜΕ????
Τα φύλα???
Όποιος θέλει να συζητήσουμε μπορεί να με καλέσει για chat msn ή Skipe!

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #328 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 12:54:17 μμ »
όλα αυτα που αναφερεις τα έχουμε συζητήσει ως πιθανα θέματα!!!!
κοιτα προηγούμενες σελίδες
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #329 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 01:29:36 μμ »
οκ.....ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sonias

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:50:04 μμ »
καλησπέρα,
τι νομίζετε ότι θα μπορουσε να μπει οσον αφορα την ειδικη αγωγη?
υπάρχει στον οδηγό ολοημέρου στο τέλος ένα αφιερωμα και η ντολιοπουλου έχει πραγματα,
αλλα πιο συγκεκριμένα που πιστευετε οτι θα μπορουσαν να στοχευσουν.
επισης δεν ξέρω εσεις πως τα πατε, αλλά εγω τα έχω καλύψει σχεδόν ολα αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι με λεπτομέρια, μόνο τα ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ κάτι που δεν ειναι αρκετο να με περασει σε ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #331 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:58:43 μμ »
marstavia, γι αυτό μας αγχώνει η ειδική αγωγή γιατι ειναι αρκετα ευρύ θέμα και δεν ξερουμε πως και τι θα ζητηθει!
τα τελευταία στον οδηγο που λες εχουν σχέση με τη μεταβαση των παιδιών με ειδικες εκπαιδευτικές ανάγκες!!!!!!! η Ντολιοπούλου νομίζω οτι ειναι αρκεα κατατοπιστικη για την ειδική αγωγή και εκπαιδευση!
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #332 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:50:38 μμ »
Καλησπερα!  :)
Ισως θα μπορουσε να μπει κατι του στυλ..."ποιος ο ρολος της εκπαιδευτικου,και πως πρεπει να διαμορφωνει τη διδακτικη της, δεδομενου οτι στην ταξη υπαρχουν παιδια με διαφορες εκπαιδευτικες αναγκες και ιδιαιτεροτητες (κ να συμπεριλαμβανει διαπολιτισμικη, ειδικη αγωγη κτλ????" οποτε εκει βαζουμε διαφοροποιημενη παιδαγωγικη κτλ κτλ κτλ ή ενα αλλο θεμα "η υποχρεωτικοτητα νηπιαγωγειου και ειδικη αγωγη" οπου εκει λογικα βαζουμε μεσα γιατι ειναι σημαντικο το νηπιαγωγειο, πρωιμη παρεμβαση, τμηματα ενταξης κτλ..
Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι...ελπιζω οτι δεν θα μας βαλουν κατι πολυ ασχετο ή εξειδικευμενο..πιστευω μεσα σαυτα τα πλαισια θα μπει κατι αν μπει, διαφοροποιημενη, ενταξη, πρωιμη παρεμβαση δηλαδη. Τωρα θα δουμε..σε δυο μερες!  :-\ ;)
Της Ντολιοπουλου που λετε...ειναι το βιβλιο: συγχρονα προγραμματα??

Αποσυνδεδεμένος sonias

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #333 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:22:10 μμ »
αν πεσει κατι βατο όπως το θετετε ΟΚ τα καταφερνω καπως
κατεβασα όμως το δαταγμα  και εχει κατι ψιλολεπτομεριες του στυλ
''Όπου στη νομοθεσία αναφέρεται ο όρος «ειδική αγωγή» αντικαθίσταται με τον όρο «ειδική αγωγή και εκπαίδευση''

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #334 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 07:21:59 μμ »
Δεν εχω διαβασει ολοκληρο τον νομο ή διαταγμα..δεν ξερω καν πως λεγεται..κι ουτε προκειται.. :-\..αλλα αυτο το οτι αλλαζει η ονομασια δεν νομιζω οτι ειναι λεπτομερεια...με την εννοια οτι το βασικο,αποτι ξερω, αυτου του νομου ειναι οτι καθιερωνεται ο υποχρεωτικος χαρακτηρας της ειδικης αγωγης στο νηπιαγωγειο και οτι αλλαζει η ονομασια και γινεται ειδικη αγωγη, αυτα τα δυο. Τωρα δεν ξερω τι πιο μπερδεμενο εννοεις οτι θα μπορουσαν να μας βαλουν... :-\..δηλαδη τι να αναλυσουμε τον νομο με την παραμικρη του λεπτομεριεια.. ??? αυτο που "παιζει" σε μας ειναι πρωιμη παρεμβαση, ενταξη και διαμορφωτικη  και τετοια..τι να πω.. :-\ θα δειξει.. :)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Θέματα για ΑΣΕΠ - ΠΕ60
« Απάντηση #335 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 03:12:19 πμ »
Κορίτσια μου ότι κ να διαβάσουμε δεν θα φαίνεται ποτέ αρκετό, πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο. Όσον αφορά στα θέματα μπορεί να βάλουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ οπότε μην σκάτε, απλά επιστρατεύστε τη φαντασία σας. Μία μέρα έμεινε. Το στομάχι μου έχει γίνει κόμπος κ με τέτοια ψυχολογία πως να περάσουμε;;;; Λοιπόν χαλαρά, δεν μπορεί 4 χρόνια κάτι θα έχουμε μάθει στη σχολή. Θέματα με συγκρίσεις είναι απλά άπειρα, οι θεωρίες άπειρες κ βασικά δεν βλέπω κ τη χρησιμότητα του να πέσει κάτι τέτοιο, δλδ όταν βάλανε σύγκριση ΔΕΠΠΣ με το παλιό, ειλικρινά πείτε μου, αφού είναι παλιό το να κάνουμε σύγκριση σε τι θα μας βοηθήσει μέσα στην τάξη του σήμερα;; Βάλτε λίγη σάλτσα γενικά, όπως με την έκθεση στις πανελλήνιες, γιατί δυστυχώς τα θεωρητικά έχουν καθαρά υποκειμενική βαθμολόγηση, πιο πολύ να εύχεστε να του'χει κάτσει η γυναίκα του δλδ το προηγούμενο βράδυ του βαθμολογητή! Επίσης βοηθάει να σκεφτείτε πως ήταν η τάξη όπου κάνατε την πρακτική σας κ πως λειτουργούσε η νηπιαγωγός εκεί, αν βάλουν κάτι που να έχει σχέση με τον χώρο. Απλά πράγματα δλδ κ ο Θεός βοηθός! Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά οι θέσεις θα είναι περισσότερες. Αλήθεια ξέρει καμία να μου πει γιατί οι θέσεις του 2009 είναι λιγότερες από του 2007; Ειδικά με τα ολοήμερα τώρα δεν χρειάζονται προσωπικό;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.