*

Αποστολέας Θέμα: Απαγόρευση σε δημόσιους υπαλλήλους να διδάσκουν ενισχυτική ή πρόσθετη  (Αναγνώστηκε 8647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Ελάχιστα είναι τα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος απο τη στιγμή που μπαίνει στο δημόσιο, ένα απο αυτά ήταν και η ενισχυτική.

Κι όμως, το ωράριο 9.00-1.30 σου αφήνει πολύ ελεύθερο χρόνο για: να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ (εξετάσεις για την ΕΣΔΔ), να γραφτείς και να παρακολουθήσεις κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με διοικητικά θέματα. Εάν η διοίκηση ΔΕΝ σε ενδιαφέρει, τότε κακώς σε πληρώνουμε όλοι (διότι ΕΜΕΙΣ αγαπητέ σε πληρώνουμε και όχι το κράτος) για να μας ταλαιπωρείς παριστάνοντας ότι δουλεύεις.

Εν πάσει περιπτώσει, το μόνο αγκάθι στην περίπτωσή σου είναι η δυνατότητα να πάρεις μετάθεση στην περιοχή σου ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑΙΟΣ και διοριστείς φυσικά.

Έλεος πια με τις μεταθέσεις – αποσπάσεις των δ.υ. Είναι ο υπ’ αριθμόν ένα λόγος για την απίστευτη κατάσταση που επικρατεί στη δημόσια διοίκηση. Μάθετε να κάνετε τη δουλειά σας, δεν πληρώνεστε για κανένα άλλο λόγο εκτός από αυτόν.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Ο νόμος λέει ότι για την ενισχυτική ισχύει ότι ισχύει και για την ωρομισθία εκτός από την ωριαία αποζημίωση.Οταν κάνουμε αίτηση για ωρομίσθιοι υπογράφουμε υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαστε μόνιμοι εκπαιδευτικοί, δεν έχουμε απολυθεί από το δημόσιο,δεν είμαστε ιδιοκτήτες φροντιστηρίων, δεν διδάσκουμε και αν είμαστε ή διδάσκουμε ή έχουμε οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα θα παραιτηθούμε.Αν τηρούνταν κατά γράμμα ο νόμος όχι απλά απαγορεύεται δημόσιος υπάλληλος να κάνει ΠΔΣ αλλά οι περισσότεροι από μας γιατί φυσικά κάπου πρέπει να δουλεύει ο καθένας ,δε μπορεί να περιμένει να ζήσει από τη πρόσθετη.
Είναι γελοίο να παρακαλάμε για λίγες ώρες και ακόμα πιο γελοίο να χαιρόμαστε και να έχουμε ελπίδες ότι είμαστε ένα βήμα πριν το δημόσιο.Κατά τη γνώμη μου είναι ξεφτίλα αν έχουμε ήδη μια δουλειά με αξιοπρεπές ωράριο και μισθό να επιδιώκουμε να μπούμε στο δημόσιο εκπαιδευτικό χώρο μέσω αυτής της οδού.Δεν φέρομαι κατά του cool (ότι μπορεί κάνει ο καθένας και έχει δικαίωμα να ονειρεύεται),θεωρώ μοναδικό αξιοκρατικό μέσο τον ΑΣΕΠ ( με τα όποια προβλήματα) και είμαι λυπημένη που οι νεότεροι από μένα δεν επαναστατούν.Αυτό το τελευταίο ας το πάρει ο καθένας όπως νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Ειμαι ωρομισθια εκαπιδευτικός και ψαχνω απεγνωσμένα για 2 ή εστω και 1 ώρα ΠΔΣ, όχι για να διιοριστώ  ή για να ζήσω απο την Π.Δ.Σ.
Απλα φίλε cool, με αυτες τις  2 ωρες ΠΔΣ που θες εσυ, εγω το καλοκαιρι, που εσυ θα πληρώνεσαι απο την μονιμη δουλεια σου, θα μπορεσω να πεσω στο ταμειο
ανεργιας ΟΑΕΔ και με αυτα τα 370 ευρω θα μπορεσω να βγαλω το καλοκαιρι μου αφου δεν θα πληρωνομαι απο πουθενα ενα, ενω εσυ θα εχεις το βασικό μισθο σου.
Ε λοπον νομιζω οτι θα πρεπει να ξεχωρισουμε οτι το να θελει καποιος να γινει εκπαιδευτικός δεν ειναι hobby γαι να βγαζει χαρτζιλίκι, αλλα πρεπει να ασχοληθει σοβαρα, γι αύτο η ακπαιδευση εχει γινει ετσι, ολοι θελουν να γινουν εκπαιδευτικοι, για να καθονται και να κανουν και αλλες  10 δουλειες ακομα. Πεταμενα λεφτα δηλαδη.
Στα ΙΕΚ παντως μπορεις να διδαξεις ενω εισαι δημοσιος υπαλληλος.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη, οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος, αν και δεν ηθελα να επεκταθω σε ξενα χωραφια απο αυτα που εθιξα στο αρχικο ποστ, εχω να πω τα εξης:

ειμαι δημοσιος 7 χρονια, λεω ενα μεγαλο 'δοξα το θεω', εχω δουλεψει ιδιωτικο τομεα και ξερει τι σημαινει αυτος!
απο την αλλη, εχω το δικαιωμα να επιζητω το καλυτερο για μενα και την οικογενεια μου.
Οταν μπηκα στο δημοσιο, νομιζα οτι τελειωσε το επαγγελματικο μου προβλημα. Αμ δε!

Εγω ειμαι στην x πολη, η γυναικα μου δουλευει σε δεκο σε αλλη πολη, και σας πληροφορω οτι με τους κολονομους αυτου του κολοκρατους που δεν προβλεπουν συνυπηρετηση συζυγων, παλευω 5 ΧΡΟΝΙΑ να πατω μια κολομεταταξη, να ανταμωσω με την γυναικα και τα παιδια μου. Μολις εκλεισα τη διετια που προβλεπει ο νομος, εκανα νομιμως τα χαρτια μου για μεταταξη. Οσο την ειδατε εσεις, την ειδα κι εγω. Αξιοκρατια δεν υπαρχει στο δημοσιο σε αυτα τα θεματα, αφου εξαρτασαι απο το υπηρεσιακο συμβουλιο, που αμα γουσταρει ικανοποιει το αιτημα σου.
Και αφου δεν υπαρχει αντικειμενικο συστημα μοριων οπως εχουν οι καθηγητες, δεν εχω ποτε ελπιδα να σμιξω με την οικογενεια.
Αφου δεν υπαρχει ανθρωπος να νοιαστει για μενα, φιλησα και κατουρημενες ποδιες. Ε, ουτε κι ετσι τα καταφερα. Κοροιδια, εμπαιγμος, εκμεταλευση.
Μη μου πει κανεις οτι φιλε ηξερες οταν διοριζοσουν οτι θα ησουνα χωρια κλπ κλπ. Γιατι πρωτα διοριστικα εγω, και επειτα η γυναικα μου. Και στην ελλαδα που η ανεργια τσακιζει κοκαλα, που δεν σου φτανουν 2 μισθοι για να ζησεις, δεν αφηνεις μια σχετικα καλη δουλεια, ποσο μαλλον του δημοσιου. Οποτε...χωρια.
Φυσικα ολοι μιλανε για κρατος προνοιας, για προστασια της οικογενειας κλπ κλπ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!

Κανεις δεν νοιαζεται. Μπορουσαν να εχουν θεσπισει συνηπηρετηση συζυγων. Αλλα αν το κανουν πως θα σε εχουν στο χερι να ζητας ρουσφετι? Αλλα και ρουσφετι που ζητας, στο κανουν??? Κι ετσι οδηγειται κανεις στην απελπισια αν οχι στην αυτοκτονια....


Αυτο ειναι το ελληνικο κρατος. Δεν μπορει να κανει ουτε κοινωνικη πολιτικη χωρις λεφτα. Να παρει τον ενα συζυγο να τον παει κοντα στον αλλον. Σε βαζει να διαλυσεις την οικογενεια σου, αφου πρωτα εχεις εξαντληθει οικονομικα, ψυχολογικα, βιολογικα...


Αν ομως, φιλοι, αν λεω ημουν διορισμενος στην εκπαιδευση, ολα θα ηταν αλλιωτικα. Δεν ξερω αν το εχετε φιλοσοφησει, αλλα η εκπαιδευση εχει το καλυτερο συστημα για μεταθεσεις.
Πας μεν στο ξερονησι, αλλα ξερεις, μαζευεις μορια, υπαρχει συστημα μοριων, ξερεις οτι οταν εκπληρωθουν τα ταδε μορια, μπορεις να φυγεις. Κι αν δεν πας ακριβως εκει που θες, πας σε διπλανη περιοχη.
Οποιος εχει ζησει την κατασταση με τις μεταταξεις του δημοσιου, ξερει τι ευλογια ειναι αυτο.
Αν ημουν εκπαιδευτικος, ηδη στον 3 χρονο θα ειχα φυγει απο εκει που διοριστικα. Τωρα διανυω τον 7ο κι ακομη φως δεν υπαρχει. Απλα βλεπουμε ως συζυγοι τιη ζωη μας να καταστρεφεται, αφου ουτε στη συζυγο δινουν μεταταξη(εχουν παγωσει λεει οι μεταταξεις, εδω και τοσα χρονια λεμε, λες και η μεταθεση δεν ειναι νομιμο δικαιωμα του υπαλληλου).

Αυτα παιδια. Δεν ειναι μονο τα καλυτερα ωραρια, οι διακοπες κλπ που κανουν την εκπαιδευση καλυτερη(περαν του οτι μου αρεσει ως αντικειμενο).
Ειναι και το θεμα των μεταθεσεων. Φετος διοριστηκε φιλος μου σε νησι, κι επειδη δεν μπορουσε να παει, πηρε αποσπαση σε ιεκ, απλα, ανωδυνα, χωρις ταλαιπωρια, αμεσα, και παιρνει τα μορια του νησιου, οντως ευρισκομενος στο μερος που θελει να ζει!!!!

Για μπειτε στο δημοσιο και ελατε να φτυσετε αιμα για να κανετε το ιδιο! Εκει σας θελω.
Μπορει το δημοσιο να ειναι καλυτερο απο τον ιδιωτικο τομεα, αλλα η εκπαιδευση ειναι πολυ περισσοτερο καλυτερη απο το δημοσιο. Τιποτε αλλο.

Αυτα, δεν λεω αλλα, ειπα πολλα, δεν θελω τον οικτο κανενος, αλλα οταν δεν ξερετε, καλυτερα μην κρινετε. Ολοι εχουμε δικαιωμα σε μια καλυτερη ζωη.
Ολοι πρεπει να εχουμε ισες ευκαιριες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2006, 12:25:53 πμ από cool11 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Φίλε cool11, πρώτον μια συμβουλή: οποιοσδήποτε θέλει να γίνει καθηγητής σε οποιοδήποτε αντικείμενο, οφείλει να χρησιμοποιεί τους τόνους... το ατονικό σύστημα δεν έχει μπει ακόμα στην εκπαίδευση και ελπίζω να μην μπει ποτέ, μας έχεις βγάλει τα μάτια με τόσα post χωρίς ούτε ένα τόνο, και θέλεις να μπεις και στην εκπαίδευση...
Δεύτερον: σεβαστό το πρόβλημά σου. Έχω γράψει όμως και παλιότερα τη δική μου εμπειρία: πέρυσι λοιπόν ήμουν αναγκασμένη εγώ η ωρομίσθια και μη-Δ.Υ. να τρέχω στα χωριά να κάνω μάθημα, επειδή η Δ.Υ. που ήταν πιο πάνω από μένα στον πίνακα Β πήρε όλα τα σχολεία της πρωτεύουσας. Μάζεψε την προϋπηρεσία της και υπέβαλε αίτηση για καθηγήτρια ΟΤΑΝ τη συνέφερε, ενώ έτρεχε κανονικά ο μισθός της, και ενώ όλοι οι υπόλοιποι τρέχαμε από δω κι από κει μπας και μαζέψουμε κανένα μόριο για διορισμό και μπας και συμπληρωθεί ένα μεροκάματο. ΠΟΣΟ δίκαιο το θεωρείς αυτό; Να σου πω κάτι; Φέτος λοιπόν διορίστηκα και είμαι Δ.Υ. καθηγήτρια. Ε, σε πληροφορώ ότι ούτε που πέρασε από το μυαλό μου να πάρω ολοήμερα ή ΠΔΣ. Μήπως μου περισσεύουν τα λεφτά; Όχι βέβαια. Απλά ο μισθός μου πέφτει κάθε 15 του μηνός, κάτι που δεν συνέβαινε πέρυσι, κάτι που δεν συμβαίνει σε εκατοντάδες συναδέλφους μου ωρομίσθιους. Οπότε κάθομαι στην άκρη μου και αφήνω τις ωρομισθίες για όσους είναι στην ίδια μοίρα που ήμουν κι εγώ πέρυσι, και αν καταφέρει έστω και ένας να διοριστεί εκμεταλλευόμενος τις ώρες που άφησα εγώ, θα είναι κέρδος για μένα (ηθικό) και για τον άλλον (ουσιαστικό). Τέλος, για να μη νομίσεις ότι οι πόρτες είναι κλειστές για σένα στην εκπαίδευση, ΔΩΣΕ ΑΣΕΠ. Πέρυσι πήγα στην Πάτρα μαζί με συμφοιτητή μου Δ.Υ. και δώσαμε μαζί. Κανείς μας δεν πέρασε. Εγώ στη συνέχεια ως ελεύθερος επαγγελματίας έπεσα με τα μούτρα στις ωρομισθίες, ο άλλος συνέχισε κανονικά τη δουλειά του. Ουδέποτε μου ζήτησε τα ρέστα, και χάρηκε όταν έμαθε ότι διορίστηκα. Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες σου, θεωρώ ότι θα πρέπει να προσέχεις τη φρασεολογία που χρησιμοποιείς στο φόρουμ (κι εγώ πολλές φορές γράφω με αγανάκτηση, αλλά το να λες σε κάθε δεύτερη κουβέντα σου κωλ.. και μαλ... δεν νομίζω ότι τιμά την αισθητική κανενός μας). Στρώσου λοιπόν για διάβασμα, και άσε τις γκρίνιες... και καλή επιτυχία 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2006, 12:33:27 πμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Spaceoddity, εκτιμω τη θετικη συνεισφορα σου στο φορουμ.
Αλλα αν η οικογενεια σου ηταν υπο διαλυση σαν τη δικη μου λογω του ηλιθιου δημοσιοκεντρικου συστήματος που σε βαζει να εξαρτασαι απο υπηρεσιακα συμβούλια ΧΩΡΙΣ αντικειμενικη μοριοδοτηση(οπως εχουν οι εκπαιδευτικοί και είναι ίσως ο μόνος κλάδος στην Ελλάδα και είναι τούτο προς μίμηση), τότε θα καταλάβαινες την αγανάκτησή μου. Ειναι σαν καποιος να μην εχει να φαει, κι εσυ να του κάνεις μαθήματα φιλοσοφίας. Εδώ έχω σοβαρό πρόβλημα με την οικογένεια μου και όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Και βέβαια ξερω να γράφω τονούμενα, μάλιστα αρθρογραφώ και σε εφημερίδα μιας επαρχιακής πόλης. Απλά από τα πολλά greeklish που διαβάζω σε αλλα φορουμ, εγώ τουλάχιστον συνεχιζω να γραφω πάντα ελληνικά, έστω κι αν ξεφεγει κανένας τόνος λόγος υπερβολικής πίεσης χρόνου και ταχύτητας γραψίματος.

Δεν είχα καμία μα καμία διάθεση να είμαι διορισμένος στο δημόσιο και να ξαναρχίσω να ψάχνομαι. Ειλικρινά.
Αλλά μας έχουν διαλύσει. Κι έτσι στρέφομαι στην εκπαίδευση.
Δεν θέλω τα λεφτά των πρόσθετων, το ξέρω ότι δεν γίνεται να μην τα πάρεις αν διδάσκεις, αλλά θέλω μόνο τα μόρια.
Όσο για το 'κατέβα και δώσε ασεπ', δεν είναι λύση αυτό, είναι σαν να ζητάς να πιάσεις το λαχείο με τόσο ανταγωνισμό που υπάρχει.

Τελωσπάντων, θα συνεχίσω τον αγώνα μου, εύχομαι κανείς να μην περνά τον γολγοθά μου, ούτε οι εχθροί μου.
Και κάποτε, να εφαρμοστεί αντικειμενικό σύστημα μεταθέσεων με μοριοδότηση, και στο δημόσιο τομέα, όπως συμβαίνει ανέκαθεν στην εκπαίδευση.
Μη αντικειμενικό σύστημα σημαίνει σκλαβιά, όποιος μπορεί να την εννοήσει. Και καλά να είσαι μόνος σου εργενης, αντε δεν πας στο μερος που θα θελες. Αλλα οταν εχεις οικογενεια, δεν ειναι το ιδιο.


Πιθανώς να ψάξω τα σχόλεια δεύτερης ευκαιρίας που είναι ακόμη μια δυνατότητα για συλλογή μοριών.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2006, 12:50:17 πμ από cool11 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :) (και που τα δάχτυλά σου βρήκαν το πλήκτρο δίπλα στο Λ!)
Προς Θεού δεν είμαι ανάλγητη στο πρόβλημά σου!!! Κι εγώ παιδί έχω... (από ανάγκη που μετά έγινε επιλογή, ζω στην επαρχία και κάθε μέρα ευχαριστώ το Θεό που υπάρχει η υπέροχη ελληνική επαρχία για να μεγαλώνει η κόρη μου σε περιβάλλον καθαρό, υγιεινό και ασφαλές, ή για να μην υπερβάλλω, η κατάσταση είναι χίλιες φορές καλύτερη απ'ότι στις πόλεις)
Πέρα από τα περί δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, πόσο πρακτική νομίζεις πως είναι η λύση της συλλογής μορίων από προϋπηρεσία; πόσα θα καταφέρεις να μαζέψεις; Πόσο χρόνο θα σου πάρει; Τι χρονικό ορίζοντα έχεις βάλει; Αν επιτρέπεται, ποια είναι η ειδικότητά σου;
Για τα χάλια του κράτους μας, δεν χρειάζεται να πω τίποτα, τα βλέπουμε όλοι... ιδιωτικοί και δημόσιοι...
Τέλος πάντων, εγώ εξέφρασα την άποψή μου, ο καθένας έχει δικαίωμα σε διαφορετική, και ο καθένας βέβαια μπορεί να διεκδικήσει αυτά που νομίζει ότι δικαιούται... εδώ απλά απόψεις και επιχειρήματα αναπτύσσουμε...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξερω ποσο πρακτικη θα ηταν η λυση της συλλογης μοριων. Θα το εκανα για οσο μπορουσα, σε πρωτη φαση ηθελα να ξεφυγω απο τον πινακα με μηδενικη προυπηρεσια. Δυστυχως δεν νομιζω να μπορω να θεσω σαφη χρονοδιαγραμματα για το το τι θα ηθελα ποτε. Δεν νομιζω οτι εξαρταται απο εμενα. Απλα οταν φτανεις στο ...τερμα, στην απολυτη απελπισια, ξεκινας και ψαχνεις και οτι γινει στο τελος τελος. Τι να κανω? Να αφησω τη δουλεια μου στο δημοσιο και να παω στην πολη που μενει η γυναικα μου? Να κανει η γυναικα μου το ιδιο? Ειμαστε σε θεση να αφησουμε δουλειες του δημοσιου στην ελλαδα? Χαλια ειναι ολα, μονο η ρημαδα η μονιμοτητα εχει μεινει, που στην ελλαδα της ανεργιας, των ελαχιστων ευκαιριων, των αλβανων και του κομματισμου, ειναι το μονο καλο που εχει απομεινει.
Η ειδικοτητα μου ειναι πε9, οικονομολογων.
Απλα πραγματα ηθελα. Λιγες ωρες απλα να αλλαξω πινακα. Να εχω καποια ελπιδα για το απωτερο μελλον. Δυστυχως τα αλλεπαληλα ταξιδια και η ανωμαλη οικογενειακη ζωη δεν μου αφηνει περιθωρια να κυνηγώ ώρες για να μαζεψω πολλά μόρια, όπως αν ήμουν μόνος μου. Αλλα και αυτά τα λίγα μόρια, είναι τραγικά δύσκολο όπως όλα δείχνουν να τα μαζέψει κανείς.
Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες(γρήγοροι διορισμοί κλπ κλπ). Προσπαθώ απλά να έχω ρεαλιστικές προσδοκίες(λίγα μόρια να αλλάξω πίνακα). Στα πλαίσια του δυνατού, να έχω να ελπίζω σε κάτι καλύτερο, αν ήταν από το θεό να μου βγει φυσικά.
Γιατί από ιδιωτικό τομέα ελλάδας και δημόσιο τομέα ελλάδας, χορτάσαμε...

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εγώ πάλι αγαπητέ cool συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί δεν χρησιμοποιείς τις ελεύθερες ώρες που εννοείται ότι έχεις για να διαθέσεις στην ωρομισθία για διάβασμα.Δεν καταλαβαίνω γιατί απορρίπτεις τις εξετάσεις.Εχεις τη τύχη να έχεις σταθερό πρωινό πρόγραμμα δουλειάς και ένα ωραιότατο καθαρό μεσημέρι απόγευμα και βράδυ  και προτιμάς να τρέχεις από δω κι από κει;Αν γράψεις πάνω από τη βάση θα μπείς στο πίνακα Β.Αυτό δεν είναι αυτό που θέλεις για αρχή;

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
cool11, όπως εξήγησα και σε φίλη-συνάδελφο στον ιδιωτικό τομέα που τώρα κάνει τα πρώτα της βήματα ως ωρομίσθια, το να "αλλάξεις πίνακα" είναι ψυχολογικό και μόνο. Άντε και άλλαξες. Είσαι σε θέση να βγεις στο κυνήγι και να πάρεις 20 ώρες, τρέχοντας στα χιόνια και στα κρύα, και να κρατήσεις και τη δουλειά σου; Τότε θα είχε νόημα να το κυνηγήσεις... Τώρα, τι πάρεις δυο ωρούλες, τι δεν πάρεις, πιστεύω το ίδιο σου κάνει και ας με διορθώσει όποιος νομίζει ότι κάνω λάθος. Προκηρύχθηκε για σας ΑΣΕΠ; Πόσες θέσεις έχει; ΑΥΤΟ να κοιτάξεις και να κάνεις τους υπολογισμούς σου... πάντως οι οικονομολόγοι είναι όπως οι δικοί μας (ΠΕ19-20), υπεράριθμοι παντού, και δεν πιστεύω να βγήκαν (ή να βγουν) πάνω από 50 θέσεις... οπότε είτε με προϋπηρεσία, είτε μέσω ΑΣΕΠ, σαν να παίζεις τζόκερ είναι... Και μια τελευταία παράκληση: άσε το ρατσισμό έξω από αυτή τη κουβέντα... εγώ ξέρω πόσο έχει δυσκολέψει η δουλειά του άντρα μου (οικοδόμος είναι) από τους αλλοδαπούς, αλλά ούτε εγώ ούτε αυτός μιλάει για Ελλάδα αλβανών...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Καταπληκτική λύση ήταν η πρόσθετη για εύκολα λεφτά (νομίζω αρπαχτή το λένε). Να πάνε στα ιεκ βέβαια δεν έχουνε τα κότσια (ούτε έτοιμα βιβλία, τα παιδιά θηρία, απαιτήσεις για σημειώσεις δικές σου, με δυο λόγια ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ :'(). Με την πρόσθετη ο κάθε άσχετος μπορούσε να το παίζει και καθηγητής! :P
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
cool11 (φίλε Κώστα ο Ηλίας είμαι) , οι τύποι εδώ μέσα όσο και να τους εξηγείς κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνουν.

Εγώ δεν μπορώ γιατί επιτρέπουν στους μόνιμους εκπαιδευτικούς να κάνουν ΠΔΣ και όχι στους λοιπούς Δημοσίους Υπαλλήλους.

Κατά τα άλλα τα φιλολογάκια τα πειράξανε οι τόνοι και το πως γράφουμε.

Όσο για τα ΣΔΕ φίλε Κώστα ξέχνα τα και αυτά κηδεία ...
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Πολλά γράφτηκαν αλλά το πρώτο ερώτημα δεν απαντήθηκε .Θα βρείτε λοιπόν την εγκύκλιο της ΠΔΣ στο http://dide.fth.sch.gr/docs/774pds_0607.doc
,όπου στην σελίδα  10  Παράγραφος Δ άρθρο 8 Δηλώνεται κατηγορηματικά ότι  δημόσιος υπάλληλος απαγορεύεται να δουλέψει στην πΔΣ
"Δ. Εκπαιδευτικό Προσωπικό ΠΔΣ
.....
8.    Δημόσιοι υπάλληλοι, υπάλληλοι του δημόσιου ευρύτερου τομέα, συνταξιούχοι καθηγητές και ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί δεν  συμμετέχουν στα προγράμματα ΠΔΣ."
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2006, 09:12:59 μμ από bilstef »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
cool11 (φίλε Κώστα ο Ηλίας είμαι)

Κατά τα άλλα τα φιλολογάκια τα πειράξανε οι τόνοι και το πως γράφουμε.


Φίλε Ηλία, εγώ μίλησα για τους τόνους. Δεν είμαι "φιλολογάκι", ΠΕ19 Πληροφορικής είμαι (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Τεχνολογίας Υπολογιστών). Θα σε συμβούλευα να μην υποτιμάς κανέναν κλάδο εκπαιδευτικών... ή προτιμάς να σε ρωτήσω: εσύ τι -άκι είσαι;
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.