*

Αποστολέας Θέμα: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 61932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 09:42:58 μμ »
Λέω να τα βάλω σε θυρίδα... ;D

Στην αναβροχιά...

Καλές γιορτές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 10:33:54 μμ »
Lasid τα χρήματα που έπαιρνα τον κάθε μήνα ήταν 545 ευρω 22.15 ευρω τη μέρα άρα 6x22,15=132,9 σωστά ή κάνω λάθος?  σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!!
Μήπως το μπερδεύεις με το παλιό 454,25 €; Φυσικά αυτό αν είχες δυο παιδιά γινόταν 545 €, αλλά τους τελευταίους μήνες το ταμείο ανεργίας είχε αναπροσαρμοστεί στα 461,50 €.

Υπολογίζοντας με βάση τα 545 € / 25 βγαίνει 21,8 € την ημέρα και άρα 6 x 21,8 = 130,80 €. Μια χαρά είναι! ;)

εγώ Lasid μέχρι τον Ιούνιο αυτά τα λεφτά έπαιρνα 545ευρώ δεν ξέρω τι έγινε αργότερα αν έγιναν 461,50 (ναι έχω δύο παιδιά)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 12:48:55 μμ »
εγώ Lasid μέχρι τον Ιούνιο αυτά τα λεφτά έπαιρνα 545ευρώ δεν ξέρω τι έγινε αργότερα αν έγιναν 461,50 (ναι έχω δύο παιδιά)
Αυτό σημαίνει ότι λόγω της αύξησης έπρεπε αντί για 545,10 € να σου δίνουν 553,80 €. Αυτή τη διαφορά των 8,70 € ή την έχεις ήδη εισπράξει τον Ιούνιο που πήρες τελευταίο μήνα ταμείο ανεργίας ή θα σου τη δώσουν τώρα μαζί με το δώρο των Χριστουγέννων (για όσους μήνες ίσχυε η αύξηση, από αυτούς που έπαιρνες ταμείο ανεργίας)

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 06:25:35 μμ »
Lasid θέλω αν μπορείς να μου απαντήσεις σε κάτι, απευθήνομαι σε σένα γιατί έχεις πολλές γνώσεις σχετικά με το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ! από της 10 Φεβρουαρίου του 2011 έπερνα επίδομα ανεργίας σαν εποχική υπάλληλος εως της 10 Ιουνίου, όπου και έκανα διακοπή  γιατί ο εργοδότης μου έκανε πρόσληψη(είχα να πάρω ακόμη ένα μήνα γιατί σαν εποχική παίρνω για 5 μήνες επίδομα) θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμαι δώρο Χριστουγέννων?ξέχασα να πω ότι το μήνα αυτόν που μου χρωστούσε το ΟΑΕΔ τον πήρα το Σεπτέμβριο
Φυσικά και δικαιούσαι δώρο Χριστουγέννων εφόσον έπαιρνες ταμείο ανεργίας από την 1η Μαΐου και μετά.
Μαζί με τον μήνα που πληρώθηκες τον Σεπτέμβριο το χρονικό διάστημα είναι 2 μήνες και 10 μέρες επιδότησης.

Όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα:
Δυο μήνες ταμείου ανεργίας μετά την 1η Μαΐου δίνουν: 6 μέρες επιδότησης ως δώρο Χριστουγέννων.
Τρεις μήνες ταμείου ανεργίας μετά την 1η Μαΐου δίνουν: 12 μέρες επιδότησης ως δώρο Χριστουγέννων.

Για αυτό λογικά θα πάρεις 461,5 € / 25 μέρες= 18,46 €/μέρα επιδότησης x 6 μέρες= 110,76 €.
Αν είχες άλλες 15 μέρες ταμείου ανεργίας μετά την 1 Μαΐου θα έπαιρνες ακόμα 110,76 €.

Πέρυσι ήταν 6 ημερομίσθια τον μήνα. ¨ Άλλαξε και αυτό φέτος?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 08:08:41 μμ »
Όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα:
Δυο μήνες ταμείου ανεργίας μετά την 1η Μαΐου δίνουν: 6 μέρες επιδότησης ως δώρο Χριστουγέννων.
Τρεις μήνες ταμείου ανεργίας μετά την 1η Μαΐου δίνουν: 12 μέρες επιδότησης ως δώρο Χριστουγέννων.
Πέρυσι ήταν 6 ημερομίσθια τον μήνα. ¨ Άλλαξε και αυτό φέτος?
Δεν ξέρω πώς ήταν πέρυσι...εγώ βρήκα ανέφερα ότι αν κάποιος πήρε δυο μήνες ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι θα πάρει δώρο 6 ημερομίσθια. Σύμφωνα με αυτό που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα και το οποίο βρήκα στο google, με 3 μήνες ταμείου ανεργίας το δώρο Χριστουγέννων φτάνει τα 12 ημερομίσθια.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:18:35 μμ »
εγώ Lasid μέχρι τον Ιούνιο αυτά τα λεφτά έπαιρνα 545ευρώ δεν ξέρω τι έγινε αργότερα αν έγιναν 461,50 (ναι έχω δύο παιδιά)
Αυτό σημαίνει ότι λόγω της αύξησης έπρεπε αντί για 545,10 € να σου δίνουν 553,80 €. Αυτή τη διαφορά των 8,70 € ή την έχεις ήδη εισπράξει τον Ιούνιο που πήρες τελευταίο μήνα ταμείο ανεργίας ή θα σου τη δώσουν τώρα μαζί με το δώρο των Χριστουγέννων (για όσους μήνες ίσχυε η αύξηση, από αυτούς που έπαιρνες ταμείο ανεργίας)

στης 14/7/2011 μπήκαν στο λογαριασμό μου 21,80 € και δεν γνωρίζω γιατί!! αλλά δεν νόμιζω να είναι η διαφορά γιατί αυτή είναι περισσότερα  δεν ξέρω τι να πω!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:29:29 μμ »
εγώ Lasid μέχρι τον Ιούνιο αυτά τα λεφτά έπαιρνα 545ευρώ δεν ξέρω τι έγινε αργότερα αν έγιναν 461,50 (ναι έχω δύο παιδιά)
Αυτό σημαίνει ότι λόγω της αύξησης έπρεπε αντί για 545,10 € να σου δίνουν 553,80 €. Αυτή τη διαφορά των 8,70 € ή την έχεις ήδη εισπράξει τον Ιούνιο που πήρες τελευταίο μήνα ταμείο ανεργίας ή θα σου τη δώσουν τώρα μαζί με το δώρο των Χριστουγέννων (για όσους μήνες ίσχυε η αύξηση, από αυτούς που έπαιρνες ταμείο ανεργίας)
στις 14/7/2011 μπήκαν στο λογαριασμό μου 21,80 € και δεν γνωρίζω γιατί!! αλλά δεν νόμιζω να είναι η διαφορά γιατί αυτή είναι περισσότερα  δεν ξέρω τι να πω!!!!!
Αν σου είχαν απομείνει δυόμισι μήνες επιδότησης από τότε που δόθηκε η αύξηση στο ταμείο ανεργίας, τότε τα 21,80 € αντιστοιχούν ακριβώς σε αυτή τη διαφορά. Εξάλλου τίποτε άλλο δεν μπορεί να είναι αυτό το ποσό παρά η διαφορά λόγω της αύξησης που είχε δοθεί. Έτσι συμβαίνει πάντα όταν εσένα σου εγκρίνουν τα μηνιάτικα με το παλιό ποσό και στη συνέχεια αυξάνεται το μηνιαίο επίδομα ανεργίας. Μου είχε συμβεί στην προηγούμενη αύξηση.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:23:08 μμ »
Πήγα την Παρασκευή στην τράπεζα κι είδα ότι είχαν πιστωθεί στο λογαριασμό μου 103,57€ και θεώρησα ότι ήταν το δώρο Χριστουγέννων από το επίδομα ανεργίας! Αλλά λέτε ότι αυτό θα το βάλουν στις 21/12.
Είναι σίγουρο αυτό; Δεν πήρε κανείς ακόμη το δώρο; Αν ισχύει αυτό, τοτε μαλλον πρέπει να είναι μέρος των οδοιπορικών/υπερωριών που μου χρωστάνε από την περσινή σχολική χρονιά ε; Και πόσο είναι το δώρο για τους αναπληρωτές που απολυθήκαμε 30 Ιουνίου 2011; Το παίρνουμε ολόκληρο;
 Ρωτώ γιατί πρόπερσι ήμουν ωρομίσθια και δεν συμπλήρωσα ένσημα για να πάρω το επίδομα το 2010 και δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:47:18 μμ »
Πήγα την Παρασκευή στην τράπεζα κι είδα ότι είχαν πιστωθεί στο λογαριασμό μου 103,57€ και θεώρησα ότι ήταν το δώρο Χριστουγέννων από το επίδομα ανεργίας! Αλλά λέτε ότι αυτό θα το βάλουν στις 21/12.
Είναι σίγουρο αυτό; Δεν πήρε κανείς ακόμη το δώρο; Αν ισχύει αυτό, τοτε μαλλον πρέπει να είναι μέρος των οδοιπορικών/υπερωριών που μου χρωστάνε από την περσινή σχολική χρονιά ε; Και πόσο είναι το δώρο για τους αναπληρωτές που απολυθήκαμε 30 Ιουνίου 2011; Το παίρνουμε ολόκληρο;
 Ρωτώ γιατί πρόπερσι ήμουν ωρομίσθια και δεν συμπλήρωσα ένσημα για να πάρω το επίδομα το 2010 και δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει...
Για κάθε μήνα που εργάστηκες από την 1η Μαΐου έως 31 Δεκεμβρίου παίρνεις το 1/8 όλου του δώρου.
Όπως καταλαβαίνεις παίζει ρόλο αν έχεις προσληφθεί και φέτος...και πότε ακριβώς.
Επίσης κάτι άλλο σημαντικό είναι αν ήσουν ΑΚΩ ή ΑΜΩ (και με πόσες ώρες την εβδομάδα).

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:50:39 μμ »
Πήγα την Παρασκευή στην τράπεζα κι είδα ότι είχαν πιστωθεί στο λογαριασμό μου 103,57€ και θεώρησα ότι ήταν το δώρο Χριστουγέννων από το επίδομα ανεργίας! Αλλά λέτε ότι αυτό θα το βάλουν στις 21/12.
Είναι σίγουρο αυτό; Δεν πήρε κανείς ακόμη το δώρο; Αν ισχύει αυτό, τοτε μαλλον πρέπει να είναι μέρος των οδοιπορικών/υπερωριών που μου χρωστάνε από την περσινή σχολική χρονιά ε; Και πόσο είναι το δώρο για τους αναπληρωτές που απολυθήκαμε 30 Ιουνίου 2011; Το παίρνουμε ολόκληρο;
 Ρωτώ γιατί πρόπερσι ήμουν ωρομίσθια και δεν συμπλήρωσα ένσημα για να πάρω το επίδομα το 2010 και δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει...
Αυτό είναι το δώρο Χριστουγέννων από τη σχολική χρονιά 2010-2011!
15/12 μου κατέθεσαν και μένα 108 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:59:16 μμ »
παλι καλά!εμένα μου έβαλαν 66 ευρω!!!!δεν ξερω που να τα ξοδεψω!!!!!!χα χα(φέτος δεν δουλεύω)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 01:02:15 μμ »
Πήγα την Παρασκευή στην τράπεζα κι είδα ότι είχαν πιστωθεί στο λογαριασμό μου 103,57€ και θεώρησα ότι ήταν το δώρο Χριστουγέννων από το επίδομα ανεργίας! Αλλά λέτε ότι αυτό θα το βάλουν στις 21/12.
Είναι σίγουρο αυτό; Δεν πήρε κανείς ακόμη το δώρο; Αν ισχύει αυτό, τοτε μαλλον πρέπει να είναι μέρος των οδοιπορικών/υπερωριών που μου χρωστάνε από την περσινή σχολική χρονιά ε; Και πόσο είναι το δώρο για τους αναπληρωτές που απολυθήκαμε 30 Ιουνίου 2011; Το παίρνουμε ολόκληρο;
 Ρωτώ γιατί πρόπερσι ήμουν ωρομίσθια και δεν συμπλήρωσα ένσημα για να πάρω το επίδομα το 2010 και δεν ξέρω ακριβώς τι παιζει...
Για κάθε μήνα που εργάστηκες από την 1η Μαΐου έως 31 Δεκεμβρίου παίρνεις το 1/8 όλου του δώρου.
Όπως καταλαβαίνεις παίζει ρόλο αν έχεις προσληφθεί και φέτος...και πότε ακριβώς.
Επίσης κάτι άλλο σημαντικό είναι αν ήσουν ΑΚΩ ή ΑΜΩ (και με πόσες ώρες την εβδομάδα).

Ημουνα αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου από 5 Οκτώβρη 2010-30 Ιουνίου 2011. Φέτος δυστυχώς πάπαλα... έμεινα με τη χαρά... παίρνω μόνο καθε μήνα το επίδομα 461Ε, μέχρι Φλεβάρη το δικαιούμαι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 01:11:55 μμ »

Αυτό είναι το δώρο Χριστουγέννων από τη σχολική χρονιά 2010-2011!
15/12 μου κατέθεσαν και μένα 108 ευρώ!

Καλά ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! Δίκιο έχεις! 30/11 εντω μεταξύ είδα κατάθεση 49,19Ε. Να είναι αυτά κάποιο μερος από τα οδοιπορικά που μου χρωστάνε; Στη β/θμια που ρώτησα μου είπαν ότι μπήκαν καποια οδοιπορικά στις 20/11 κ ότι ίσως μπουν κι άλλα στις 20/12. Μάλλον αυτά θα είναι. Βλέπεις έχασα το χαρτί που μου έδωσε ο μαθ/τικός (αυτός έβγαζε τη μισθοδοσία) του σχολείου που ήμουν περυσι και είχε αναλυτικά καθε μήνα τι έπρεπε να πάρω από οδοιπορικά κ υπερωρίες!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 03:23:50 μμ »

Αυτό είναι το δώρο Χριστουγέννων από τη σχολική χρονιά 2010-2011!
15/12 μου κατέθεσαν και μένα 108 ευρώ!

Καλά ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! Δίκιο έχεις! 30/11 εντω μεταξύ είδα κατάθεση 49,19Ε. Να είναι αυτά κάποιο μερος από τα οδοιπορικά που μου χρωστάνε; Στη β/θμια που ρώτησα μου είπαν ότι μπήκαν καποια οδοιπορικά στις 20/11 κ ότι ίσως μπουν κι άλλα στις 20/12. Μάλλον αυτά θα είναι. Βλέπεις έχασα το χαρτί που μου έδωσε ο μαθ/τικός (αυτός έβγαζε τη μισθοδοσία) του σχολείου που ήμουν περυσι και είχε αναλυτικά καθε μήνα τι έπρεπε να πάρω από οδοιπορικά κ υπερωρίες!

Σήμερα μόλις έμαθα πως και σε όσους υπηρέτησαν αναπληρωτές το 2011 κάνανε αναδρομικές κρατήσεις 1,5% για εισφορά ΟΑΕΔ!!!! κι έτσι αντί για 120 ευρώ από το σχολείο πήρα 15!! olgalia κι εγώ από 5/10 προσλήφθηκα πέρυσι. Ξέρει κανείς κάτι ανάλογο;; Είναι δυνατόν σε ανέργους να παρακρατούν από το δώρο;; (Μιλώ για το δώρο των Χριστουγέννων από το σχολείο όχι τον ΟΑΕΔ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.