*

Αποστολέας Θέμα: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 62661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #252 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 12:07:36 μμ »
Lasid και Dianna, ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #253 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 12:15:02 μμ »
maria100 δεν πρόκειται για γρίφο. Εφαρμογή των οδηγιών που δίνονται από τον ΟΑΕΔ για το δώρο χρειάζεται... Επιδοτήθηκες συνολικά για 3 μήνες και 20 μέρες. Για κάθε ολόκληρο μήνα επιδότησης δίνονται 3 ημερήσια επιδόματα ως δώρο. Για τους 3 μήνες το δώρο είναι: 3 x 3 x 14,40 = 129,60 €.

Τώρα πώς σου είχαν εγκρίνει 259,2 € δεν ξέρω...

Παρακαλώ panickos.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #254 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 12:45:55 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, Lasid.

Διάβασα κάπου αυτό.

''Εφιστούμε ωστόσο την προσοχή στον τρόπο υπολογισμού του Δώρου Χριστουγέννων που αναλογεί ειδικά στο έτος 2012, επειδή η έναρξη της ισχύος των διατάξεων της παραπάνω νομοθετικής ρύθμισης είναι η 1-7-2012 και συνεπώς το τμήμα του Δώρου Χριστουγέννων που αντιστοιχεί στο διάστημα επιδότησης από 1-5-2012 έως την 30-6-2012, θα υπολογιστεί βάσει του παλαιού καθεστώτος, δηλαδή 6 ημερήσια επιδόματα ανεργίας ως Δώρο για κάθε πλήρη μήνα επιδότησης. Έτσι, στο προηγούμενο παράδειγμα διαστήματος επιδότησης από 1 Μαΐου έως την 26 Δεκεμβρίου, ειδικά για το έτος 2012 και μόνο, ο ασφαλισμένος θα λάβει ως Δώρο Χριστουγέννων 25 ημερήσια επιδόματα ανεργίας επειδή για το διάστημα που αφορά στον Μάιο και τον Ιούνιο του 2012 θα δικαιούται 6 ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε πλήρη μήνα επιδότησης. Στην περίπτωση δε, όπου κάποιες ημέρες του μήνα επιδότησης ειδικά του έτους 2012, εμπίπτουν μέσα στον μήνα Ιούνιο και κάποιες, οι οποίες είναι απαραίτητες για να συμπληρωθεί ο μήνας επιδότησης εμπίπτουν στο διάστημα μετά την 1 Ιουλίου του 2012, ο υπολογισμός για τον μήνα αυτό θα γίνει με βάση το νέο καθεστώς υπολογισμού''.


ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr
http://www.dikaiologitika.gr/%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B4/%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B1-%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B4-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%83.html

Δεν ήταν ενήμερη ούτε η υπάλληλος, ούτε κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #255 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 01:02:30 μμ »
Αυτό που παραθέτεις maria100 αναφέρεται στην περίπτωση που η επιδότηση ξεκίνησε μέσα στον Μάιο του 2012.
Διότι αν ξεκίνησε μέσα στον Ιούνιο (όχι 1η Ιουνίου) για να συμπληρωθεί ο μήνας επιδότησης ήταν απαραίτητες μερικές μέρες από Ιούλιο και ο υπολογισμός για τον μήνα αυτό γίνεται με βάση το νέο καθεστώς υπολογισμού.

Ποιος εκπαιδευτικός επιδοτούνταν τον Μάιο; Όσοι εργάζονταν απολύθηκαν Ιούνιο...
Μήπως, λοιπόν, δε μας αφορά αυτή η λεπτομέρεια, για την οποία δεν ήσουν ενήμερη εσύ και η υπάλληλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #256 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 01:10:12 μμ »
Να σου πω την αλήθεια Lasid, δεν αναφέρομαι στη λεπτομέρεια αυτή. Δε γνώριζα ότι οι αλλαγές για τον τρόπο υπολογισμού του δώρου  (δηλ. ότι η επιδότηση πάει το μισό) θα ίσχυαν και για το 2012. Νόμιζα ότι η εφαρμογή ξεκινούσε από το 2013.

Lasid, ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #257 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 02:01:08 μμ »
Κι εγώ δεν είχα υπόψη μου ότι υπήρχαν αλλαγές σε σχέση με τα δώρα του ΟΑΕΔ, αλλά μας ενημέρωσε η agd εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=9921.msg641797#msg641797

Παρακαλώ maria100.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 12:17:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #258 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 06:30:44 μμ »
Πέρσι μου είχαν δώσει κατά λάθος 400 τόσα ευρώ δώρο Χριστουγέννων, μου τα πήραν πίσω φέτος το καλοκαίρι που ξαναγράφτηκα στα μητρώα και ήμουν άνεργη για το καλοκαίρι, ως αναπληρώτρια. Φέτος μου έβαλαν 216 ευρώ για 2 μήνες επιδότησης (..) Το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά δεν το ψάχνω περαιτέρω: έπαψα να είμαι αναπληρώτρια, δεν θα τους ξαναεπισκεφθώ (ελπίζω). Αν βρουν άλλο τρόπο να μου τα πάρουν;-θα το ρισκάρω!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #259 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 06:41:40 μμ »
Πάντως πέρυσι ήταν 460 € το δώρο των Χριστουγέννων για τους περισσότερους που είχαν επιδοτηθεί.
Επίσης τα 216 € αντιστοιχούν στο δώρο που παίρνει κάποιος με 5 μήνες τακτικής επιδότησης ανεργίας.

Ας ελπίσουμε να μην έχει γίνει λάθος marooned... Δε μας έχει συνηθίσει ο ΟΑΕΔ σε συχνά λάθη.
Αν είναι να σου τα πάρουν, θα σου τα πάρουν! Το ευχάριστο είναι ότι δε θα ξαναχρειαστείς επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, εφόσον τώρα πια είσαι μόνιμη!

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #260 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:23:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μία μικρούτσικη απορία, αν κ τίποτε δεν με εκπλήσσει πια....
Περίμενα "δωράκι" 400€ απο ΟΑΕΔ, δλδ για την ακρίβεια 396 (μαζί με την προσαύξηση για το ένα μου παιδάκι). Πήρα επίδομα για Ιούνιο-λίγο Ιούλιο και Αύγουστο. Μετά ξανάρχισα στο φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης τη δουλειά, κι έτσι το επίδομα κόπηκε. Και ερωτώ: Δεν θα έπρεπε να πληρωθώ τα περίπου 400 που έπαιρνα για τους 3 μήνες? Τόσο δραστικά άλλαξαν τα πράγματα?
Μου έβαλαν μόνο 100€...

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #261 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:37:15 μμ »
Συνάδελφοι κατάλαβα τι έγινε... πετούσα στα σύννεφα μάλλον! πήρα περίπου 100€ διότι επιδοτήθηκα μόνο για λίγο το καλοκαίρι, άρα παίρνει κάποιος δώρο αντίστοιχο με το χρονικό διάστημα επιδότησης... Καλόοοοοοοο! Ευρηματικό, δεν λέω! Τι άλλο θα σκεφτούν Θεέ μου!

Να κάνω την αφελή ερώτηση: τους μήνες που "έχασα" την επιδότηση λόγω εργασίας στο φροντιστηριο, δλδ  Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο, θα τους πάρω το καλοκαίρι του 2013, οπότε και δεν θα συμπληρώσω τα 125 ή θα κάνουν τους Κινέζους; Έχει αλλάξει κάτι και σε αυτό; Μάλλον θα σπεύσουν να το αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #262 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:39:54 μμ »
Ναι άλλαξαν πολύ τα πράγματα σε σχέση με τις απαιτήσεις για το δώρο των Χριστουγέννω από τον ΟΑΕΔ...
Δες εδώ τι έχει γίνει, για να καταλάβεις: http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item764

Σωστά...τους μήνες που δεν εισέπραξες τώρα θα μπορέσεις να τους πληρωθείς το καλοκαίρι, αν δεν φτάσεις τα 125 μέχρι 2 μήνες πριν την απόλυση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 04:22:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #263 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:58:34 μμ »
Ειλικρινά, ευχαριστώ συνάδελφε Lasid! Ήταν επόμενο ότι κάτι θα σκαρφίζονταν, εφόσον όλο και γυροφέρνουν το επίδομα, λες και εκεί είναι το θέμα... Έτσι ήξερα και για τους τρεις "περισσευόμενους" μήνες, αλλά να σου πω κάτι; Δεν πιστεύω να τους πάρω. Κάτσε κ να δεις που όλο και καμιά ρύθμιση θα βρεθεί ως διά μαγείας :P

Εύχομαι όλοψυχα να έχουμε την υγεία μας, πολλές πολλές ευχές για τα Χριστούγεννα σε όλους κ με το καλό να μας έρθει το 2013, με ευχάριστα νέα πάντα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #264 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:09:27 πμ »
Παρακαλώ dimitrdim. Όλα θα πάνε καλά και θα τα πάρεις τα χρήματα το καλοκαίρι του 2013.
Δε νομίζω να το αλλάξουν και αυτό!  :) Θα δεις που όλα θα πάνε καλά... Το εύχομαι ολόψυχα!

Αποσυνδεδεμένος Τζωρτζιάννα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #265 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 07:21:23 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Θέλω να ρωτήσω το εξής: αν κάποιος θέλει και φυσικά δικαιούται το δώρο ή επίδομα από τον ΟΑΕΔ για τα Χριστούγεννα υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για την κατάθεση και είσπραξή του;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.