*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού  (Αναγνώστηκε 10176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 11:15:14 μμ »
Τα γράφω εδώ γιατί θα τα πω σύντομα.
Εγώ δούλεψα σε τάξη μικ΄ρων ποαιδών (reception) κάτι αντίστοιχο με τα δικά μας νηπιαγωγεία. Η δουλειά ήταν 8-4, αλλά σε αυτές τισ ώρες τα παιδιά τα έπαιρνε γυμναστής (εγώ ήμουν στο γραφείο), ερχόταν γονελις και βοηθούσαν τα παιδιά που είχαν δυσκολίες (άρα μειονόταν κατά πολύ ο αριθμός των παιδιών στην τάξη από τα 17 που ήταν στην αρχή και ήταν και μεγάλο το δικό μου τμήμα), τα παιδιά έτρωγαν στο σχολείο από φαγητό που έιτε έφερναν από το σπίτι του είτε παρασκευαζόταν εκεί (κατά την ώρα του φαγητού εγώ μπορούσα να έιμαι παρούσα ή να είμαι στο γραφείο και να τρώω και εγώ, υπήρχαν βοηθοί και τραπεζοκόμοι), τέλος, μέσα στην τάξη για 2 ώρες κάθε μέρα είχα και άλλη μια δασκάλα ως βοηθό. Επίσης, υπήρχε ειδικό προσωπ΄κό για να μου βγάζει τισ φωτοτυπίες που χρειαζόμουν, υπήρχε πλήρως ενημερωμένη βιβλιοθήκη με ό,τι βοήθημα θα μπορούσα να χρειαστώ και έιχα και δικό μου υπολογιστή με πρόσβαση στο διαδύκτυο. Δούλευα από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι 20 Ιουλίου και υπήρχαν κανονικά οι αφργίες των Χριστουγλεννων και του Πάσχα και οι εθνικές αργίες οι οποίες πάντα ήταν Δευτέρα. Όσο για το μισθό, ήταν γύρω στις 25.000 λίρες το χρόνο (30.000 ευρώ περίπου ή και λίγο παραπάνω), υπεραρκετά, αφού το ενοίκιο μου ήταν 240 λίρες το μήνα και τα υπόλοιπα μου έξοδα δεν ξεπερνούσαν τις 350 λίρες.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 12:09:10 πμ »
Παρόλα αυτά θα το χωρίσω το θέμα , διότι πιστεύω ότι αξίζει το δικό του thread.

Και συγκρίνοντάς το με την αντίστοιχη δουλεά στην Ελλάδα (φαντάζομαι ότι είσαι και τώρα σε κάποιο νηπειαγωγείο) θα έλεγες ότι τα πράματα είναι πιο εύκολα ή πιο δύσκολα; Θεωρείς ότι στο εξωτερικό (αλήθεια, για ποια χώρα μιλάμε; ) εργαζόσουν "σκληρότερα" για να παίρνεις αυτά τα παραπάνω λεφτά;
Αλήθεια, τα μαθήματα συνεχίζοταν μέχρι τις 20 Ιουλίου;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 12:02:53 μμ »
Τώρα δεν είμαι σε νηπιαγωγείο αλλά πριν από 3 χρόνια ήμουν. Πιστεύω ότι εδώ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, γιατί εδώ μπορεί να δουλεύουμε 4,5΄ώρες την ημέρα, αλλά αυτ'ες τις ώρες δεν μπορέις να κάνεις τίποτα άλλο. Εκεί είχα την υποχρέωση να είμαι 7 ώρες στο σχολείο, αλλά ούτε στο φαγητό ήμουνα, ούτε στη γυμναστική, ούτε στο διάλλειμα.
Επίσης, εδώ είχα 27 παιδιά ενώ εκέι 17 με βοηθό για 2 ώρες την ημέρα στην τάξη (πέρα από το υπόλοιπο βοηθητικό προσωπικό) και με βοήθεια και παρουσία από τους γονείς. Εκέι οι γονείς το θεωρούν υποχρέωση τους να έρθουν στο σχολείο των παιδιών τους και να βοηθήσουν το δάσκαλο γιατί καταλαβαίνουν ότι έτσι βοηθούν τα παιδιά τους. Στην Ελλάδα η εμπειρία μου σε αυτό το θέμα ήταν η αντίθετη. Παρακαλούσαμε τους γονείς να μας βοηθήσουν συνοδεύοντας σε κάποια επίσκεψη ή να βοηθήσουν σε κάποιο προτζεκτ....
Το σχολείο που δούλευα ήταν σε άνα χωριό κοντά στο Cardiff στη Μ. Βρετανία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 12:31:31 μμ »
Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να κατέθετε την εμπειρία του κάποιος συνάδελφος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που να έχει πάρει απόσπαση στο εξωτερικό, στο παρελθόν ή που βρίσκετε τώρα στο εξωτερικό και παρακολουθεί το forum.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 02:39:34 μμ »
emmaki
καταπληκτικες μου φαινονται οι συνθηκες.κ ας ηταν παραπανω ωρες φανταζομαι ψυχολογικα εφευγες καλυτερα ετσι;και τα χρηματα διπλα..πολυ καλα.εγω απο κυπρο που ξερω απο επισκεψη σε νηπιαγωγεια δουλευουν μιση ωρα παραπανω και εχουν βοηθο και καποια κενα μεσα στην εβδομαδα. και 2000 το μηνα. το μονο που δεν ακουσα ειναι γκρινια για τα λεφτα!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 03:39:34 μμ »
Επίσης ξέχασα να ναφέρω ότι υπήρχε ψυχολόγος, γιατρός και νοσοκόμα όπως και ειδικός σε θέματα μαθησιακών αναγκών στο σχολέιο. Ο δάσκαλος ήταν υπεύθυνος μόνο για τη δουλέιά του μέσα στην τάξη. Και τα παιδιά ήταν μαθητές μόνο μέσα στο σχολείο. Με αυτό εννοώ ότι μέσα στο σχολέιο μάθαιναν και μουσική και γαλλικά ή γερμανικά και χορό και θέατρο. Οπότε τα απογέυματα ήταν δικά τους.
Βέβαια υπήρχαν και αρνητικά για να μην νομίοζυν όλοι ότι όλα ήταν τέλεια. Η πρόσληψη γίνεται από το διευθυντή του σχολείου και όσι όπως εδώ από το υπουργείο. Το σχολέιο είναι υπέυθυνο και για τη διαπραγμάτευση της σύμβασης με το δάσκαλο, άρα όπως είναι φυσικό πρτοτιμούν να πάιρνουν το "φρτηνό" νέοο δάσκαλο, παρά τον μεγάλο με πιο πολλά χρόνια υπηρεσίας που θα έχει και πιο πολλές οικονομικές απαιτήσεις. Επίσης, το πρόγραμμα έιναι αρκετά εντατικό και οι απιτήσεις πολλές, γιατί ύπάρχει η αξιολόγηση από τα αποτελέσματα της οποίας εξαρτάται η χρηματοδότηση που θα λάβει το σχολείο την επόμενη χρονιά. Αυτό δεν φαινόταν τόσο στις ηλικίες που δίδασκα εγώ όσο στις μεγαλύτερες τάξεις.
Τέλος, έπρεπε να κάνουμε διάφορες εκδηλώσεις και συνεργασίες από τις οποίες θα υπήρχαν έσοδα και δωρεές για το σχολείο προκειμένου να καλυφθούν τα έσοδα. Η δική μου τάξη, ας πούμε, έκανε μια έκθεση στο χώρο του σχολείου με τα έργα των παιδιών και υπήρχε και είσοδος. Μαζεύτηκαν κάποια χρήματα. Άλλη τάξη έκανε θεατρική παράσταση. Η ομάδα ποδοσφαίρου έωαλε στις μπλούζες της το λογότυπο μιας εταιρείας που τη χρηματοδοτούσε κλπ.
Αλλά γενικά ήταν πολύ καλύτερα από ό,τι είναι στα ελληνικά νηπιαγωγεία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 04:10:10 μμ »
Επίσης ξέχασα να ναφέρω ότι υπήρχε ψυχολόγος, γιατρός και νοσοκόμα όπως και ειδικός σε θέματα μαθησιακών αναγκών στο σχολέιο. Ο δάσκαλος ήταν υπεύθυνος μόνο για τη δουλέιά του μέσα στην τάξη. Και τα παιδιά ήταν μαθητές μόνο μέσα στο σχολείο. Με αυτό εννοώ ότι μέσα στο σχολέιο μάθαιναν και μουσική και γαλλικά ή γερμανικά και χορό και θέατρο. Οπότε τα απογέυματα ήταν δικά τους.
Βέβαια υπήρχαν και αρνητικά για να μην νομίοζυν όλοι ότι όλα ήταν τέλεια. Η πρόσληψη γίνεται από το διευθυντή του σχολείου και όσι όπως εδώ από το υπουργείο. Το σχολέιο είναι υπέυθυνο και για τη διαπραγμάτευση της σύμβασης με το δάσκαλο, άρα όπως είναι φυσικό πρτοτιμούν να πάιρνουν το "φρτηνό" νέοο δάσκαλο, παρά τον μεγάλο με πιο πολλά χρόνια υπηρεσίας που θα έχει και πιο πολλές οικονομικές απαιτήσεις. Επίσης, το πρόγραμμα έιναι αρκετά εντατικό και οι απιτήσεις πολλές, γιατί ύπάρχει η αξιολόγηση από τα αποτελέσματα της οποίας εξαρτάται η χρηματοδότηση που θα λάβει το σχολείο την επόμενη χρονιά. Αυτό δεν φαινόταν τόσο στις ηλικίες που δίδασκα εγώ όσο στις μεγαλύτερες τάξεις.
Τέλος, έπρεπε να κάνουμε διάφορες εκδηλώσεις και συνεργασίες από τις οποίες θα υπήρχαν έσοδα και δωρεές για το σχολείο προκειμένου να καλυφθούν τα έσοδα. Η δική μου τάξη, ας πούμε, έκανε μια έκθεση στο χώρο του σχολείου με τα έργα των παιδιών και υπήρχε και είσοδος. Μαζεύτηκαν κάποια χρήματα. Άλλη τάξη έκανε θεατρική παράσταση. Η ομάδα ποδοσφαίρου έωαλε στις μπλούζες της το λογότυπο μιας εταιρείας που τη χρηματοδοτούσε κλπ.
Αλλά γενικά ήταν πολύ καλύτερα από ό,τι είναι στα ελληνικά νηπιαγωγεία
καλά κάνεις και επισημαίνεις και τα αρνητικά emmaki. Αυτό είναι το θέμα. Να υιοθετήσουμε τα θετικά, αυτά τα στοιχεία που θα πάνε μπροστά την δουλειά μας και θα αναβαθμίσουν την παιδεία *, και να απορρίψουμε τα αρνητικά.

* μιλάμε βέβαια κυρίως για διαδικαστικά θέματα εδώ χωρίς να αγγίζουμε το θέμα του περιεχομένου της παιδείας, αλλά και τα διαδικαστικά παίζουν κι αυτά έναν σοβαρό ρόλο στην ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης.


Πες μας όμως...οι επίσημες σχολικές αργίες ήταν λιγότερες απ ότι στην Ελλάδα. Υπήρχαν και "αστάθμητοι παράγοντες" για τους οποίους χάνονταν μαθήματα; Οι διακοπές του καλοκαιριού δεν είναι 2μηνες εκεί;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 04:11:16 μμ »
οι γιορτες ειναι το μονο που δεν φοβομαστε πλεον οι νηπιαγωγοι!μπροστα στις 4 το χρονο που ολα τα κανουμε μονες μας 1 δεν ειναι τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος Internal Immigrant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2022, 02:39:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, καλό μήνα!
Επαναφέρω το θέμα καθώς με ενδιαφέρει το ενδεχόμενο να δουλέψω στο εξωτερικό. Είμαι νεοδιόριστη ξενόγλωσση και γνωρίζω ότι 3 χρόνια μετά το ΦΕΚ του διορισμού μου μπορώ να αιτηθώ απόσπαση. Βέβαια έχω ακόμα 2 χρόνια μπροστά μου, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά...Θα ήθελε κάποιος συνάδελφος που το έχει ζήσει να μοιραστεί τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις του;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2022, 06:41:57 μμ »
Για αρχή, πρέπει να κοιτάξεις ποιες θέσεις υπάρχουν για την ειδικότητά του και σε ποιές χώρες και πόλεις. Τότε μπορείς να ζητήσεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες μάλλον. Έχε υπόψη σου όμως ότι οι αποσπάσεις αυτές είναι δύσκολες για χώρες που έχουν μεγάλη ζήτηση (ευρωπαϊκές πχ).

Αποσυνδεδεμένος Internal Immigrant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2022, 09:57:38 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ happiness! Ναι, το παρατήρησα στην πρόσκληση για τις αποσπάσεις ότι ξενόγλωσσους δεν ζητούσαν σε όλες τις χώρες..υπήρχαν κάποιες υποψηφιότητες για Ευρώπη, κσι κυρίως για Αγγλία, για ΗΠΑ καμία! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν προκηρύσσεται συγκεκριμένος αριθμός θέσεων κάθε φορά με την πρόσκληση ή αν κάνεις την έρευνά σου όπως λες και την αίτηση στα τυφλά..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2022, 09:31:50 μμ »
Συγκεκριμένες θέσεις κάθε χρόνο (ή κάθε δύο, δεν θυμάμαι) που αναφέρονται στην εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος Internal Immigrant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2022, 09:43:40 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι! Πολύ σημαντική η πληροφορία αυτή! Έτσι μπορεί να υπολογίσει στο  περίπου κάποιος εξ αρχής αν έχει ελπίδες να αποσπαστεί!

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από τα σχολεία του εξωτερικού
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2022, 08:15:49 μμ »
Για απόσπαση σε σχολείο του εξωτερικού πρέπει να δουλεύεις στην Ελλάδα 5 χρόνια σε σχολείο;  Και αυτά τα χρόνια πώς υπολογίζονται από Σεπτέμβριο μέχρι Ιούνιο αποκλειστικά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.