*

Αποστολέας Θέμα: Τέμπερες  (Αναγνώστηκε 7964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τέμπερες
« στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 12:52:15 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους, ζήτησα απο τους μαθητές μου αυτή την εβδομάδα να φέρουν τέμπερες για να ζωγραφίσουμε, ήθελα να ζωγραφίσουμε πάνω σε κεραμικά που εγώ η ίδια θα έφτιαχνα και θα τους τα πήγαινα στο σχολείο, αλλά δυστυχώς αυτό δεν επιτεύχθηκε. Τώρα έχω βγει εκτος προγράμματος και δεν ξ΄ρεω τι άλλο μπορουμε να κάνουμε με τις τέμπερες που να έχει χριστουγεννιάτικο θέμα. έχεις κανείς καμία ίδέα; θα μου ήταν πολύτιμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:33:54 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 12:56:37 μμ »
να φέρει καθε παιδί απο ενα παλιο στολιδι που εχει σπιτι η ενα αλλο αντικειμενο
να το βαψει οπως θελει και να στολισετε το δεντρο (αν και θα το εχετε ηδη στολισει) η
 την ταξη να προσθεσετε στολιδια κι αλλα η

ακομα καλυτερα να φτιαξουν τα παιδια στολίδια και να διοργανωσετε την ημερα της γιορτης ενα παζάρι που θα τα πουλησουν και τα χρηματα θα τα δωσουν στο χαμογελο του παιδιου η σε ατομα που εχουν αναγκη

 η να τα χαρισουν τη μερα της γιορτης σαν αναμνηστικο  στους ανθρωπους που θα παρευρεθουν στη γιορτη γονεις , συγγενεις , φιλοι
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:00:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, ξέρεις εαν η τέμπερα βάφει σε γυαλί-τζάμι;

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:00:56 μμ »
νομίζω πως ναι βαφει! αν δεν κανω λαθος ( δεν εχω δουλεψει ποτε σε νηπιαγωγειο  :-[)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:10:13 μμ »
βαφει αλλα μπορει να ξυστει.μπορεις να βαψεις σε τζαμακια και να τα γυρισεις απο την αλλη.μπορεις να φτιαξεις μια μεγαλη εικονα -σκιτσο χριστουγεννων και να το ζωγραφισουν τα παιδια. ομαδικο μεγαλο η ατομικο. θα ειναι ωραιο αν βρεις θεμα παο καποιον πινακα που να απορα τα χριστουγεννα.κοιτα στο paidika.gr, εχει καποιυς πινακες.να ξερεις οτι πριν στεγνωσουν μπορεις να ριξεις χρυσοσκονη η χιονι να κολλησει πανω. κατι ευκολο παλι ειναι να κανεις απο γυψο μερικα στολιδακια και να τα χρωματισουν τα παιδια.ο απός ειιναι παμφθηνος,αν παρεις γυψο-πορσελανη δεν συμφερει καθολου.απλα δεν στεγνωνουν πολυ γρηγορα,με νερομπογιες ειναι καλυτερα.περυσι εκανα το αντιστοιχο το πασχα και η το βαλαμε στη λαμπαδα η πανω σε ενα καδρακι απο ικεα -30- λεπτα το ενα-.βγαλε το τζαμακι και βαλε μπορντο βελουτε.κολλησε πανω το γυψινο και ειναι πολυ ομορφο.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:17:43 μμ »
Μπορείς να πάρεις ψυχρό πηλό (λευκό) και να φτιάξουν στολίδια ή κηροπήγια (για ρεσώ), αν τα φτιάξεις αύριο και τα βάλεις πάνω στο καλοριφέρ αύριο θα έχουν στεγνώσει. Μπορούν να  κάνουν στάμπες τις παλάμες τους (βάφεις την παλάμη με τέμπερα και την ακουμπάς σε χαρτόνι), να τις κόψουν γύρω γύρω και είτε να φτιάξουν ένα δέντρο με τις παλάμες ανάποδα, είτε να τις χρησιμοποιοήσουν για να φτιάξουν κέρατα σε τάρανδο (το πρόσωπο του ταράνδου κανονικά έιναι πατούσα, θα χρειαστείτε μωρομάντηλα, αλλά θα πέσει γέλιο).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:19:07 μμ »
αυτο ακριβωσ ήθελα να κάνω σήμερα με γύψο αλλα δεν μου πετύχαιναν καθόλου, συνέχεια έσπαγαν και για αυτό τα παράτησα...Θα κάνω αυτό που είπες θα βρώ ζωγραφιές γιανα βάψουν και μέχρι τη παρασκευή πιστεύω πως θ μου έχουν πετύχει τα σχέδια με το γύψο για να τα βάψουμε!σκέφτηκα για να μη ΄χασουμε και χρόνο, να τα κάνω εγώ απο το σπίτι τα σχέδια και αύριο τα παιδιά να τα βάψουν!ευχαριστώ!αν σου έρθει καμία άλλη ιδέα πες οκ;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΜΠΕΡΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:24:59 μμ »
μαλλον βαζεις πολυ νερο και γιαυτο σπανε.λενε 1νερο 3 γυψο αλλα καλυτερα βαλε νερο την ωρα που ανακατευεις και θα δεις ποσο χρειαζεται.μερικα σπανε αλλα αν ειναι σκληρα δεν υπαρχει προβλημα.το ιδιο με το γυψο αν ειναι μικρο-ελαφρυ κανε το καρφιτσουλα με παραμανα μικρη η με μαγνητη για το ψυγειο.γινειται και με πηλο ασπρο

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Τέμπερες
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 08:50:24 μμ »
Υπάρχουν πολύ ωραίες φόρμες για γύψο,εγώ είχα κάνει αγγελάκια με αυτό τον τρόπο. Γίνονται εύκολα και είναι πολύ όμορφα. Επίσης κάτι πολύ ωραίο και εύκολο που είδα, είναι το εξής: Τα παιδιά φέρνουν λευκά πιάτα από το σπίτι, και κολλάς σε αυτά χριστουγεννιάτικα σχέδια από χαρτοπετσέτες (χρησιμοποιείς ειδική κόλλα για χαρτοπετσέτες). Αν μετά τα περάσεις βερνίκι, αδιαβροχοποιούνται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέμπερες
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 08:58:16 μμ »
το ιδιο γινεται κ με διαφανη ατλακολ και δεν ξοδευεις κιολας

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τέμπερες
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 09:37:13 μμ »
Χριστουγεννιάτικα στένσιλ δεν έχετε? Βγαίνουν φανταστικά σε χασαπόχαρτο (με τέμπερα ζωγραφισμένα) και πασπαλισμένα με χρυσόσκονη.
Επίσης ζυμαράκι (απλό, φτηνό κι εύκολο) με φορμίτσες για κουλουράκια (χριστουγεννιάτικες) και βαμένα με τέμπερα από πάνω. Κάνε και πριν ψήσεις το ζυμάρι μία τρυπίτσα στην κορυφή με καλαμάκι από σουβλάκι για να κρεμάσουν σκοινάκι και να κάνουν στολιδάκια για το δέντρο...Η χρυσόσκονη στο τελείωμα επίσης απαραίτητη! ;D (ακόμα έχω στο κεφάλι μου και δε βγαίνει ούτε με το λούσιμο)
Άλλο που έφτιαξα φέτος και βγήκε καταπληκτικό είναι κουκουνάρια βαμένα με πράσινη τέμπερα, φτιάξανε μπαλίτσες από πλαστελίνη και τις κολλήσαμε πάνω, αστεράκι στην κορυφή, χ ρ υ σ ό σ κ ο ν η  ;D, το βάλαμε σε φορμάκια ψησίματος (τα μικρά) μέσα στα οποία είχα χώσει κόκκινο γκοφρέ και βγήκε ένα πανέμορφο γλαστράκι-χριστουγεννιάτικο δέντρο. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέμπερες
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 10:00:26 μμ »

Επίσης ζυμαράκι (απλό, φτηνό κι εύκολο) με φορμίτσες για κουλουράκια (χριστουγεννιάτικες) και βαμένα με τέμπερα από πάνω.

και μπολικο αλατι μεσα στο ζυμαρι!δεν θα σπαει ουτε στον τοιχο!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τέμπερες
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 12:08:56 πμ »
Για το ζυμάρι 2 αλάτι , 2 αλεύρι , 1 νερό. Μπορείς αν θέλεις να βάλεις λίγη τέμπερα μέσα και να γίνει χρωματιστό (θα βάφει στα χέρια, αλλά το τελικό αποτέλεσμα έιναι ωραίο) και αντί για ψήσιμο πάνω στο καλοριφέρ (εννοείται) και ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ). Μέχρι μέσα στις κάλτσες μου έβρσκα....
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159818
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.