*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 728282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1400 στις: Μάρτιος 17, 2013, 05:07:44 μμ »
Και αυτή η βάση δεδομένων πρέπει να είναι προσβάσιμη από το διαδίκτυο (έστω και με κωδικούς κλπ); Δεν μπορούσε να είναι σε εσωτερικό δίκτυο, ή πρέπει να συνδέονται απ' έξω υπηρεσίες εκεί;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:29 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1401 στις: Μάρτιος 17, 2013, 05:10:02 μμ »
ε τώρα τόσο τεχνικές πληροφορίες δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι υπάρχει πρόσβαση από παντού μέσω κωδικού - προφανώς για να μην χρειάζεται να εισαι στο σχολείο προκειμένου να εισέλθεις). Τώρα τι ακριβώς γίνεται τεχνικά δεν γνωριζω.

όχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν back up και τα σχετικά. Η ανάκτηση είναι μια σχετικά εύκολη υπόθεση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1402 στις: Μάρτιος 18, 2013, 12:16:52 πμ »
ακούστε τι μου είπε ένας κακεντρεχής φίλος για την  εκπληκτική αξιολόγηση από πάνω προς τα κάτω
είπε ότι ο υπουργός αξιολογεί τους περιφερειακούς δηλαδή τα παιδιά του που τοποθέτησε, με την σειρά τους αυτοί αξιολογούν τους δ/ντες εκπ/σεις και τους συμβούλους, ναι τα ξαδερφάκια τους που είχαν μπει με πεντακάθαρες συνεντεύξεις έτσι ώστε ειδικά οι δ/ντες εκπ/σης να ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά σε ένα κόμμα. Οι δ/ντες εκπ/σεις αξιολογούν τους δ/ντες σχολείων που είχαν τοποθετηθεί μετά από μαγειρεμένες συνεντεύξεις από τους δ/ντες εκπ/σης και οι δ/ντες σχολείων με τους συμβούλους τους εκπαιδευτικούς.....

εγώ του είπα του φίλου αυτό που πολύ σωστά είπε η bitch ότι δηλαδή 1ο δεν δικαιούται να ομιλεί 2ο ότι αφού αξιολογήθηκαν οι παραπάνω εξαγνίστηκαν και θα είναι σωστοί στην αξιολόγηση που θα κάνουν με την σειρά τους.

Ο φίλος τελικά πείστηκε και παράτησε τις φαντασιώσεις του. Μετά πήγαμε μαζί για πάπια πεκίνου για να συνηθίζουμε σιγά σιγά... 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1403 στις: Μάρτιος 18, 2013, 12:35:20 πμ »

Μήπως ήταν ο ...φούφουτος;  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:29 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1404 στις: Μάρτιος 18, 2013, 08:02:49 πμ »
ακούστε τι μου είπε ένας κακεντρεχής φίλος για την  εκπληκτική αξιολόγηση από πάνω προς τα κάτω
είπε ότι ο υπουργός αξιολογεί τους περιφερειακούς δηλαδή τα παιδιά του που τοποθέτησε, με την σειρά τους αυτοί αξιολογούν τους δ/ντες εκπ/σεις και τους συμβούλους, ναι τα ξαδερφάκια τους που είχαν μπει με πεντακάθαρες συνεντεύξεις έτσι ώστε ειδικά οι δ/ντες εκπ/σης να ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά σε ένα κόμμα. Οι δ/ντες εκπ/σεις αξιολογούν τους δ/ντες σχολείων που είχαν τοποθετηθεί μετά από μαγειρεμένες συνεντεύξεις από τους δ/ντες εκπ/σης και οι δ/ντες σχολείων με τους συμβούλους τους εκπαιδευτικούς.....

εγώ του είπα του φίλου αυτό που πολύ σωστά είπε η bitch ότι δηλαδή 1ο δεν δικαιούται να ομιλεί 2ο ότι αφού αξιολογήθηκαν οι παραπάνω εξαγνίστηκαν και θα είναι σωστοί στην αξιολόγηση που θα κάνουν με την σειρά τους.

Ο φίλος τελικά πείστηκε και παράτησε τις φαντασιώσεις του. Μετά πήγαμε μαζί για πάπια πεκίνου για να συνηθίζουμε σιγά σιγά...
ωραία πράγματι η πάπια φίλε μου!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1405 στις: Μάρτιος 18, 2013, 09:37:01 πμ »
Μπράβο kinegire !! Χαίρομαι !! Ελπίζω να είπες στον φίλο σου ότι αυτοί οι ιδιοι δ/ντές εκπ/σης που κράζεις ως ανίδεους και κομματόσκυλα ειναι ακριβώς οι ίδοι που θα σου έδιναν μια  θέση ευθύνης ε;;;;; (υποθετικά μιλάμε πάντα...)  Βέβαια, δεν το συζητώ, στην δική σου περίπτωση θα  ήταν αμερόληπτοι και αντικειμενικοί - απόδειξη δηλαδή ότι μπορεί να ειναι ΚΑΙ τέτοιοι!!
 
 Πόσταρε τώρα το όνομα και το σχολείο ενός άξιου συναδέλφου σου να του στείλουμε όλοι μέιλ στο πλαίσιο της εσωτερικής - και πραγματικής  αξιολόγησης.

Πάρτε έναν εξαιρετικό δάσκαλο απο μένα: Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά!
http://www.youtube.com/watch?v=0iW2tb7pqDg

το μέιλ του σχολείου

 dimfourfpapakiteleiagmail.com
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 10:35:35 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1406 στις: Μάρτιος 18, 2013, 09:41:41 πμ »
Οι δ/ντες εκπ/σεις αξιολογούν τους δ/ντες σχολείων που είχαν τοποθετηθεί μετά από μαγειρεμένες συνεντεύξεις από τους δ/ντες εκπ/σης και οι δ/ντες σχολείων με τους συμβούλους τους εκπαιδευτικούς.....

Υπερβολες...

Επειδη κατα την κριση των διευθυντων σχολειων, το καλοκαιρι του 2011, το υπουργειο απεστειλε οχι μια οχι δυο αλλα εικοσι+ διευκρινιστικες εγκυκλιους εν μεσω διαδικασιας για να μονταρει κατα το επιθυμητο το συστημα των κρισεων που η ιδια η τοτινη ηγεσια του υπουργειου ειχε θεσπισει λιγους μηνες νωριτερα...   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1407 στις: Μάρτιος 18, 2013, 09:44:22 πμ »
Μπράβο kinegire !! Χαίρομαι !! Πόσταρε τώρα το όνομα και το σχολείο ενός άξιου συναδέλφου σου να του στείλουμε όλοι μέιλ στο πλαίσιο της εσωτερικής - και πραγματικής  αξιολόγησης.

Πάρτε έναν εξαιρετικό δάσκαλο απο μένα: Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά!
http://www.youtube.com/watch?v=0iW2tb7pqDg

το μέιλ του σχολείου

 dimfourfpapakiteleiagmail.com

Ειχα παρακολουθησει ενα ρεπορταζ / συντομο ντοκυμαντερ στην κρατικη τηλεοραση για το εν λογω σχολειο, στο οποιο πραγματικα γινοταν καταπληκτικη δουλεια. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 10:56:24 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1408 στις: Μάρτιος 18, 2013, 10:26:01 πμ »
 θα αξιολογούνται και οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολειων?

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1409 στις: Μάρτιος 18, 2013, 01:51:18 μμ »
Μπράβο kinegire !! Χαίρομαι !! Ελπίζω να είπες στον φίλο σου ότι αυτοί οι ιδιοι δ/ντές εκπ/σης που κράζεις ως ανίδεους και κομματόσκυλα ειναι ακριβώς οι ίδοι που θα σου έδιναν μια  θέση ευθύνης ε;;;;; (υποθετικά μιλάμε πάντα...)  Βέβαια, δεν το συζητώ, στην δική σου περίπτωση θα  ήταν αμερόληπτοι και αντικειμενικοί - απόδειξη δηλαδή ότι μπορεί να ειναι ΚΑΙ τέτοιοι!!
 
στα λόγια των αντιπάλων της -ο Θεός να την κάνει-αξιολόγησης έρχεσαι.Η εκπαίδευση βρωμά και ζέχνει ακριβώς επειδή η κομματικοποίηση διαχέει όλο το σύστημα,από την κορυφή ως τη βάση.Όπως ο κάθε υπουργός διορίζει τα κομματόσκυλα για να επιβλέπουν τη δημόσια εκπαίδευση που θεωρούν τσιφλίκι τους, έτσι κάνουν δωράκια σε υπηκόους εν είδει απόσπασης,μετάθεσης και οσονούπω θετικής αξιολόγησης και ανέλιξης στη δημοσιουπαλληλική ιεραρχία.
Η αξιολόγηση σήμερα γίνεται για να απολύσει.Κι όταν θα έρθει εκείνη η ώρα,στη χαντζάρα θα πέσουν κεφάλια χωρίς κομματική ταυτότητα πρώτα και καλύτερα.Το αστείο είναι ότι μερικά κεφάλια νομίζουν ότι δε θα πέσουν ποτέ...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2013, 02:01:14 μμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1410 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:00:14 μμ »

 Πόσταρε τώρα το όνομα και το σχολείο ενός άξιου συναδέλφου σου να του στείλουμε όλοι μέιλ στο πλαίσιο της εσωτερικής - και πραγματικής  αξιολόγησης.

Πάρτε έναν εξαιρετικό δάσκαλο απο μένα: Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά!
http://www.youtube.com/watch?v=0iW2tb7pqDg

το μέιλ του σχολείου

 dimfourfpapakiteleiagmail.com
Η εν γένει αντιμετώπιση του εκπαιδευτικού ως υπαλληλος του μήνα στα MacDonalds είναι τουλάχιστον εκτός συζήτησης.Μου θυμίζει τις φιέστες της Διαμαντοπούλου,την ίδια στιγμη που δεν είχε θεωρήσει απαραίτητο να στείλει έγκαιρα τα βιβλία στα σχολεία των παιδιών μας κι αναγκαζόμασταν να ζητιανεύουμε  μήπως είχαν ξεμείνει από κανένα γειτονόπουλο.Κοινώς,φιλτάτη Bitch..λόγια,λόγια κι από ουσιαστική πρόταση,τζίφος.Επικοινωνιακά μόνο τεχνάσματα για να΄χει να λέει το πρωινό του Μega.
Σε προηγούμενο ποστ είχες αναρωτηθεί γιατί το φόρουμ δεν έκανε τέτοιες θεαματικές χειρονομίες όπως η δική σου για να ανταμείψει ..χαρισματικούς δασκάλους και αναλώνεται σε γκρίνια για την αξιολόγηση.
Η απορία σου μού θυμίζει τη Μαρία Αντουανέτα που αναρωτιόταν-λέμε τώρα-γιατί οι πεινασμένοι δεν τρώνε παντεσπάνι.Να σου πω λοιπόν εγώ για την πάρτη μου:δεν εχω όρεξη διότι όποτε μπαίνω στο φόρουμ ελπίζω να διαβάσω κάτι νέο για την αύξηση ωραρίου που θα κρίνει εν πολλοίς αν θα έχω δουλειά του χρόνου.Για αγγλικών,θεολόγους δε,τι να σου πω..μέσα στην ανεργία τους,το πρώτο πράγμα που θέλουν το πρωί είναι να στείλουν μπουκέτα..όχι όμως λουλουδιών και όχι σε καθηγητές με μεράκι.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1411 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:09:09 μμ »
αφού λοιπόν δεν έχεις ούτε μισό λεπτό χρόνο να διαθέσεις ΕΣΥ για να πεις μια καλή κουβέντα για τους συναδέλφους σου πώς αξιώνεις να ασχοληθεί ( και πολύ περισσότερο ) να τους μάθει η υπόλοιπη ελληνική κοινωνία;

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1412 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:18:18 μμ »
πλαστό δίλημμα,fake στα ελληνικά :).Αν με ρωτήσεις προσωπικά,θα σου πω ότι βεβαίως έπρεπε να υπάρχει αξιολόγηση προ πολλού.Απλά τώρα οι καιροί είναι πονηροί.Δεν τους εμπιστεύομαι και ούτε πρόκειται.Μιας και εργάζεσαι σε δημόσια υπηρεσία,ξέρεις τη λογική,τη νοοτροπία και τις μεθόδους.
Ας αλλάξει το σύστημα,ας αλλάξει το πολιτικό προσωπικό που δε θεώρησε απαραίτητο να πει έστω μια συγνώμη για την κατάντια στην οποία μας έφερε και τώρα παριστάνει τους τιμητές της αξιοκρατίας-μέσα σ΄αυτούς βάζω και τους συνδικαλιστές-και μετά συζητάμε όλα τα υπόλοιπα.
Στην καθημερινή μου ζωή λέω το μπράβο εκεί που χρειάζεται,είτε μιλάμε για το συνάδελφο που με τη δουλειά του με εμπνέει είτε για μαθητές μου.Τα υπόλοιπα-και μάλιστα σε ένα απρόσωπο φόρουμ- είναι περιττή υποκρισία.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1413 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:39:16 μμ »
Και ξέρεις γιατί είμαι πολύ θυμωμένη με τους πρώην συναδέλφους μου;  Γιατί θα περίμενα, εφόσον έχουν την φωλιά τους καθαρή, να βγουν μπροστά και να αποδείξουν στον κάθε μλκ ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα απολύτως με την αξιολόγηση,
Για μένα, ένα από τα κυριότερα προβλήματα του προτεινόμενου τρόπου αξιολόγησης δεν είναι τόσο ότι φοβάμαι μήπως "ριχτώ" στα αποτελέσματα -αν και βέβαια εάν σφίξουν αρκετά τα πράγματα, υπάρχουν και οι πολιτικές μου πεποιθήσεις που μπορούν να ληφθούν υπόψη- όσο ότι είμαι σίγουρη ότι οι γνωστοί φελλοί, όχι μόνο θα επιπλεύσουν αλλά θα πάρουν και πολύ καλύτερο "σκορ" από το δικό μου που θα είναι απλά "οκ". Εσύ bitch εκεί που δουλεύεις στο γραφείο δεν μπορείς να σκεφτείς μερικές περιπτώσεις τέτοιες; Που ξέρεις ότι δεν αξίζουν και πολλά αλλά σίγουρα θα πάρουν από τις υψηλότερες αξιολογήσεις;

Και βέβαια, αυτή η πραγματικότητα ήταν πρόβλημα και προ αξιολόγησης, απλά το μέχρι τώρα υπάρχον σύστημα επέτρεπε ως ένα βαθμό το "live and let live", αν και πάλι όχι πάντα γιατί και πριν γινόταν πολλές αδικίες. ΤΩΡΑ όμως, αυτοί οι φελλοί θα είναι η αιτία που εγώ θα μένω έξω από το 90%, 80%,70% των προαχθέντων που ορίζει η αξιολόγηση και αυτό θα σημαίνει αυτόματα δυσχέρεια ΚΑΙ οικονομικά ΚΑΙ εργασιακά.

Αυτό είναι που φοβάμαι εγώ από την αξιολόγηση bitch.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.