*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1904 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:28:53 μμ »
Ok ότι υπαγορεύει το Π.Δ που δεν έχει ακόμα ψηφιστεί.

guestteacher είσαι σίγουρος για τις οργανικές; εννοείς ότι έχουν συσταθεί υποθέτω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:30:57 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:41 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1905 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:31:07 μμ »
Σε ευνομούμενα κράτη για να βγει εγκύκλιος για προσλήψεις ή μετατάξεις εννοούνται ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ.
Το για το τι είμαι σίγουρος δεν ξέρω πλέον.
Αρχίζω και αμφιβάλλω για πολλά...

Το μόνο που δεν αμφιβάλλω ακόμα είναι ότι έχω το δικαίωμα μετακίνησης σε άλλο κράτος.
εκτος αν χρωστάει κανένας προπαππους μου από την Επανάσταση του 1821 και πρέπει να προσφέρω και κοινωνική εργασία στα σχολεία...με αυτούς πλέον τίποτα δεν είναι απίθανο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:33:31 μμ από guestteacher »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1906 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:34:13 μμ »
Κάθετα αντίθετος στην πρόταση υπήρξε ο υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κυρ. Μητσοτάκης, ο οποίος αρνήθηκε να βάλει τόσο τους καθηγητές σε αυτή τη διαδικασία, όσο και την ελληνική οικογένεια σε σοβαρή δοκιμασία, αφού σε μια τέτοια περίπτωση η σχολική χρονιά το Σεπτέμβριο θα ξεκίναγε με ακόμη πιο μειωμένο εκπαιδευτικό προσωπικό. Ενώπιον της επιμονής της τρόικας η κινητικότητα των 12.500 υπαλλήλων να συνοδεύεται από διαθεσιμότητα, επιλέχθηκε οι 5.000 υπάλληλοι να προκύψουν από άλλους τομείς του ευρύτερου δημόσιου τομέα και κυρίως από την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Όπως δήλωσε πηγή του υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης «όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να σώσω καθηγητές και την εκπαίδευση των παιδιών και στο προσωπικό των ΟΤΑ, του οποίου η εργασιακή αρτιότητα δεν είναι αποδεδειγμένα η απαιτούμενη, επιλέγω να σώσω τους καθηγητές».

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=219637&catid=9

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1907 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:37:45 μμ »
Συγκινήθηκα... :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 01:05:16 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1908 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:37:54 μμ »
Το ‘ξερα ότι αυτό το δροσερό αγόρι με το σπινθηροβόλο βλέμμα ήταν υπέρ μας....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:40:24 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1909 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:38:21 μμ »
Μια επισήμανση όσον αφορά τις μετατάξεις των 5.000 εκπαιδευτικών που μπορεί να είναι τελείως λάθος, γιατί βασίζεται σε εικασίες.

Ποια είναι η κοινή συνισταμένη των τελευταίων δημοσιευμάτων; (από χτες τη νύχτα, μέχρι σήμερα το πρωί). Ότι η τρόικα αρνείται οι μετατάξεις των εκπαιδευτικών να εκληφθούν ως κινητικότητα. Όταν κάποιος ακούσει κάτι τέτοιο, ποια είναι η επόμενη λογική σκέψη που κάνει; Αν είναι έτσι, οι 5.000 μπαίνουν στον ντορβά της κινητικότητας-διαθεσιμότητας. Ειπώθηκε όμως όντως κάτι τέτοιο; Ή μήπως είναι θέμα ερμηνείας ενός δημοσιογράφου; Να προσθέσω εδώ ότι, σε αντιδιαστολή με το χθεσινό, μεταμεσονύκτιο δημοσίευμα του tovima.gr, το οποίο αναπαράγουν και πολλά άλλα site, υπάρχουν και πολλά σημερινά δημοσιεύματα που λένε ότι οι 5.000 δεν πάνε για διαθεσιμότητα, αλλά ότι μετατάσσονται κανονικά και το κενό τους θα συμπληρωθεί από τους ΟΤΑ. Δε λέω ότι ισχύει, αλλά όσο μπορεί να ισχύει η εκδοχή του Βήματος, άλλο τόσο μπορεί να ισχύει και η εκδοχή της Καθημερινής, του Real και του Skai. Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίνεται χαμός, όχι μόνο σε επίπεδο διαπραγματεύσεων, αλλά και σε επίπεδο....


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 01:03:36 μμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1910 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:40:37 μμ »
Μια επισήμανση όσον αφορά τις μετατάξεις των 5.000 εκπαιδευτικών που μπορεί να είναι τελείως λάθος, γιατί βασίζεται σε εικασίες.

Ποια είναι η κοινή συνισταμένη των τελευταίων δημοσιευμάτων; (από χτες τη νύχτα, μέχρι σήμερα το πρωί). Ότι η τρόικα αρνείται οι μετατάξεις των εκπαιδευτικών να εκληφθούν ως κινητικότητα. Όταν κάποιος ακούσει κάτι τέτοιο, ποια είναι η επόμενη λογική σκέψη που κάνει; Αν είναι έτσι, οι 5.000 μπαίνουν στον ντορβά της κινητικότητας-διαθεσιμότητας. Ειπώθηκε όμως όντως κάτι τέτοιο; Ή μήπως είναι θέμα ερμηνείας ενός δημοσιογράφου; Να προσθέσω εδώ ότι, σε αντιδιαστολή με το χθεσινό, μεταμεσονύκτιο δημοσίευμα του tovima.gr, το οποίο αναπαράγουν και πολλά άλλα site, υπάρχουν και πολλά σημερινά δημοσιεύματα που λένε ότι οι 5.000 δεν πάνε για διαθεσιμότητα, αλλά ότι μετατάσσονται κανονικά και το κενό τους θα συμπληρωθεί από τους ΟΤΑ. Δε λέω ότι ισχύει, αλλά όσο μπορεί να ισχύει η εκδοχή του Βήματος, άλλο τόσο μπορεί να ισχύει και η εκδοχή της Καθημερινής, του Real και του Skai. Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίνεται χαμός, όχι μόνο σε επίπεδο διαπραγματεύσεων, αλλά και σε επίπεδο... παπ@λογίας.

Τώρα που έχω κατοχυρώσει ήδη την πατέντα να παραθέτω τον εαυτό μου, γιατί να σταματήσω; Πολύ... καλόπαιδο ο Κυριάκος κυρά-Κούλα κι ο νοών νοείτω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:46:10 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1911 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:48:20 μμ »
@nikitas

Μια επισήμανση και ελπίζω να διαψευστώ σε όλα τα μετα μεσονύκτια μηνύματα μέχρι σήμερα...
Οταν έγινε το νέο μισθολόγιο τι λέγανε-με και ΕΔΩ μέσα;

Επίσης αν κάποιος βγει τώρα σε διαθεσιμότητα (δεν λέω να το κάνει - προς Θεου - άσε που δεν θα ρωτήσουν κιόλας) υπάρχει μια ελπίδα να την γλιτώσει. Δες από μετατάξεις ΟΣΕ και Ολυμπιακής μέχρι το Νοέμβρη και τους 2000. Οποιος βγαίνει αργότερα...
Εγώ επαναλαμβάνω οι 25.000+2000 απολύσεις που ζήτησε η Τρόικα πέρσι ΜΑΛΛΟΝ όπως φαίνεται θα τις πάρει. Ακόμα και με άλλη Κυβέρνηση ώστε να σκάσει η "καυτή" πατάτα στους επόμενους...κλασική νεοελληνική πατέντα...κοινώς κάτω από το χαλάκι...

Να το πω πιο απλά οι ΙΔΑΧ είναι εφεύρεση. Αντί να πουν την αλήθεια προτιμούν να ξεχειλώνουν το Σύνταγμα για το αυτονόητο...να σωθούν οι γνωστοί -άγνωστοι...Περιμέντε εσείς να φύγει κόσμος από τους Δήμους πλάκα κάνουμε μου φαίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:51:57 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1912 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:48:30 μμ »
Έχω την αίσθηση ότι ποτέ την τρόϊκα δεν την ενδιέφεραν οι μετατάξεις εκπαιδευτικών και σωστά για μένα δεν θέλει να τις συμπεριλάβει στις 12500.

Η Εσωτερική τρόϊκα με το δικό μας τρικ προσπαθεί αφενός να πάρει χρόνο  για να δει τι θα κάνει αφού δεν υπήρξε καμιά προεργασία και αφετέρου να κερδίσει χιλιάδες θέσεις κινητικότητας αφού επιθυμεί διακαώς να προστατεύσει ημετέρους
(χωρίς να τα έχω με τους εργαζομένους)  όπως σωστά είπε και ο guestteacher  γι'αυτό έγινε και η αυτονόμηση του υπουργείου πολιτισμού και αθλητισμού.

Πλέον δεν ξέρω αυτό το παιχνιδάκι αν θα μας ωφελήσει ή θα μας βάλουν στον καιάδα της διαθεσιμότητας μαζί με τη δημοτική αστυνομία.
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι δεν έπρεπε να βρεθούμε σ'αυτή τη θέση, και για να δανειστώ τον όρο από το nikita η συγκυβέρνηση κάνει παγκόσμια πρώτη με το να θέλει να βγάλει ΠΕ στον τάκο.

nikitas, να κάνω και εγώ την παγκόσμια τρίτη (μην ζητήσεις παρά για πνευματικά δικαιώματα), αν και πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 12:50:20 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1913 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:56:09 μμ »
@nikitas

Μια επισήμανση και ελπίζω να διαψευστώ σε όλα τα μετα μεσονύκτια μηνύματα μέχρι σήμερα...
Οταν έγινε το νέο μισθολόγιο τι λέγανε-με και ΕΔΩ μέσα;

Επίσης αν κάποιος βγει τώρα σε διαθεσιμότητα (δεν λέω να το κάνει - προς Θεου - άσε που δεν θα ρωτήσουν κιόλας) υπάρχει μια ελπίδα να την γλιτώσει. Δες από μετατάξεις ΟΣΕ και Ολυμπιακής μέχρι το Νοέμβρη και τους 2000. Οποιος βγαίνει αργότερα...
Εγώ επαναλαμβάνω οι 25.000+2000 απολύσεις που ζήτησε η Τρόικα πέρσι ΜΑΛΛΟΝ όπως φαίνεται θα της πάρει. Ακόμα και με άλλη Κυβέρνηση ώστε να σκάσει η "καυτή" πατάτα σους επόμενους...κλασική νεοελληνική πατέντα...κοινώς κάτω από το χαλάκι...

Να το πω πιο απλά οι ΙΔΑΧ είναι εφεύρεση. Αντί να πουν την αλήθεια προτιμούν να ξεχειλώνουν το Σύνταγμα για το αυτονόητο...

Όλα όσα λες είναι σωστά και οι προβληματισμοί σου είναι προβληματισμοί όλων μας. Η παρορμητική αντίδρασή μου στο καλό νέο είναι και μια μορφή άμυνας και προστασίας της διανοητικής και ψυχολογικής μου υγείας. Μαυρίλα, μαυρίλα, πόσο ν' αντέξει κανείς. Δεν τρέφω αυταπάτες. Ξέρω καλά ότι το σκοτσέζικο ντους δεν έχει τελειώσει. Η ζωή σε αυτή τη χώρα έχει γίνει Far West, μέρα με τη μέρα και το πιο γρήγορο πιστόλι στέκεται όρθιο στο τέλος.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1914 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:59:52 μμ »
Πάντως για την ιστορία και μόνο δεν μου προκαλεί εντύπωση για την ακύρωση των 5000.
Μόλις συζητήθηκε αυτό εμφανίστηκαν άλλοι 3500 Δημ. Αστυνομικοί και πιθανόν και άλλοι από άλλα Υπουργεία...
ακόμα και να είχαν συμφωνήσει για τους 5000 το πράγμα ξεχείλωνε...

Αποσυνδεδεμένος Panos161

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1915 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:01:54 μμ »
Κάθετα αντίθετος στην πρόταση υπήρξε ο υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κυρ. Μητσοτάκης, ο οποίος αρνήθηκε να βάλει τόσο τους καθηγητές σε αυτή τη διαδικασία, όσο και την ελληνική οικογένεια σε σοβαρή δοκιμασία, αφού σε μια τέτοια περίπτωση η σχολική χρονιά το Σεπτέμβριο θα ξεκίναγε με ακόμη πιο μειωμένο εκπαιδευτικό προσωπικό. Ενώπιον της επιμονής της τρόικας η κινητικότητα των 12.500 υπαλλήλων να συνοδεύεται από διαθεσιμότητα, επιλέχθηκε οι 5.000 υπάλληλοι να προκύψουν από άλλους τομείς του ευρύτερου δημόσιου τομέα και κυρίως από την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Όπως δήλωσε πηγή του υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης «όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα στο να σώσω καθηγητές και την εκπαίδευση των παιδιών και στο προσωπικό των ΟΤΑ, του οποίου η εργασιακή αρτιότητα δεν είναι αποδεδειγμένα η απαιτούμενη, επιλέγω να σώσω τους καθηγητές».

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=219637&catid=9

Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο για σήμερα.
Adigoni thanks!!!

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1916 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:07:27 μμ »
Tα επόμενα θύματα της διαθεσιμότητας μόλις τώρα είπαν στον αντ1 2500 σχολικοί φύλακες και καθαρίστριες
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1917 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:07:47 μμ »
Ας μην ξεχναμε το ενιαιο μισθολογιο που ταχα θα μας συνεφερε και το δίωρο του ωραριου που δήθεν θα πραγματοποιούνταν μόνο ως εσχατη λύση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160669
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.