*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1106 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:00:35 μμ »
Δεν θέλω εγώ να διαλέξω τα κριτήρια, θέλω τη γνώμη όλων, γι' αυτό και σε ρώτησα!!!!! όλοι να βάλουμε τα κριτήρια όχι μόνο ένας για να βάλει αυτό που τον συμφέρει, όπως π.χ. τα χρόνια υπηρεσίας, ή τα παιδιά, αν διάβαζες πιό πάνω προτείνω πλήθος κριτηρίων και όχι ένα

Mα, ποια κριτήρια να θέσεις; Αν εξαιρέσεις κάποιους επίορκους, που είναι λίγοι, ποιο κριτήριο δεν προσκρούει σε κάποιο άλλο;
Αν θέσεις το κριτήριο του ΑΣΕΠ, έχεις εξαιρέσει αυτομάτως όσους προσελήφθησαν από την επετηρίδα, οι οποίοι έχουν προϋπηρεσία 15+ χρόνια.
Αν θέσεις το κριτήριο της προϋπηρεσίας, έχεις εξαιρέσει τους ασεπίτες.
Αν θέσεις το κριτήριο της διδασκαλίας, έχεις διώξει τους αποσπασμένους.
Άμα εσύ βρεις δίκαιο κριτήριο, πάω πάσο.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1107 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:03:45 μμ »


εγώ πάλι αυτό :
σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, οι υπάλληλοι που έχουν προσληφθεί με εξετάσεις ΑΣΕΠ θα «προστατεύονται» από τη διαθεσιμότητα.

γιατί το βρισκω παραπάνω απο ξεκάθαρο;
Το "Πρόσληψη με εξετάσεις ΑΣΕΠ " δεν αποκλείει όσους ήταν διοριστέοι του ΑΣΕΠ αλλά διορίστηκαν π.χ. με 24μηνο . Πώς προσλήφθηκαν δηλ. , χωρίς εξετάσεις ΑΣΕΠ;  ;)


Συνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1108 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:06:30 μμ »
Ο γραπτός έχει άλλο κύρος.Και για τους εκπαιδευτικούς είναι ένας ο διαγωνισμός.Δεν είναι αυτός που ανέδειξε εμένα και αυτός που ανέδειξε εσένα.

Ναι, αλλά αυτό δεν καθιστά αναξιοκρατικούς τους διαγωνισμούς με μοριοδότηση. Εσύ μίλησες για αναξιοκρατία.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ ότι τα πράγματα θα ήταν καλύτερα και πιο απλά, αν είχε εφαρμοστεί ο διαγωνισμός, όπως όριζε ο αρχικός νόμος του 1998. Δεν θα ήταν και τόσο πολυδιαιρεμένοι οι εκπαιδευτικοί.
Δυστυχώς, όμως, δεν υπήρξε ποτέ σχετικό αίτημα των εκπαιδευτικών. Τους ενδιέφερε περισσότερο να μονιμοποιηθούν ως αναπληρωτές, παρά να προσληφθούν εξ αρχής ως μόνιμοι. Τι να πω... :P
Δεν έχει νόημα όμως πια μια τέτοια συζήτηση.  :-\
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1109 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:12:27 μμ »
Ο γραπτός έχει άλλο κύρος.Και για τους εκπαιδευτικούς είναι ένας ο διαγωνισμός.Δεν είναι αυτός που ανέδειξε εμένα και αυτός που ανέδειξε εσένα.

Ναι, αλλά αυτό δεν καθιστά αναξιοκρατικούς τους διαγωνισμούς με μοριοδότηση. Εσύ μίλησες για αναξιοκρατία.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ ότι τα πράγματα θα ήταν καλύτερα και πιο απλά, αν είχε εφαρμοστεί ο διαγωνισμός, όπως όριζε ο αρχικός νόμος του 1998. Δεν θα ήταν και τόσο πολυδιαιρεμένοι οι εκπαιδευτικοί.
Δυστυχώς, όμως, δεν υπήρξε ποτέ σχετικό αίτημα των εκπαιδευτικών. Τους ενδιέφερε περισσότερο να μονιμοποιηθούν ως αναπληρωτές, παρά να προσληφθούν εξ αρχής ως μόνιμοι. Τι να πω... :P
Δεν έχει νόημα όμως πια μια τέτοια συζήτηση.  :-\

Τι εννοείς με μοριοδότηση; Αυτούς που έβλεπα πρώτους τους διπλωματούχους του Πολυτεχνείου του Πουθενέσκου της Ρουμανίας με βαθμό απόλυτο 10!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1110 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:18:31 μμ »
Δεν θέλω εγώ να διαλέξω τα κριτήρια, θέλω τη γνώμη όλων, γι' αυτό και σε ρώτησα!!!!! όλοι να βάλουμε τα κριτήρια όχι μόνο ένας για να βάλει αυτό που τον συμφέρει, όπως π.χ. τα χρόνια υπηρεσίας, ή τα παιδιά, αν διάβαζες πιό πάνω προτείνω πλήθος κριτηρίων και όχι ένα

Mα, ποια κριτήρια να θέσεις; Αν εξαιρέσεις κάποιους επίορκους, που είναι λίγοι, ποιο κριτήριο δεν προσκρούει σε κάποιο άλλο;
Αν θέσεις το κριτήριο του ΑΣΕΠ, έχεις εξαιρέσει αυτομάτως όσους προσελήφθησαν από την επετηρίδα, οι οποίοι έχουν προϋπηρεσία 15+ χρόνια.
Αν θέσεις το κριτήριο της προϋπηρεσίας, έχεις εξαιρέσει τους ασεπίτες.
Αν θέσεις το κριτήριο της διδασκαλίας, έχεις διώξει τους αποσπασμένους.
Άμα εσύ βρεις δίκαιο κριτήριο, πάω πάσο.

++++++++++
Και επειδή ως κλάδος δεν βρήκαμε ποτέ τρόπο να αξιολογηθούμε σωστά (εμείς που μέρος της δουλειάς μας είναι και η αξιολογική κρίση) θα επιλεχτεί ένα κριτήριο που κάποιους θα ευνοεί και κάποιους όχι. Έχετε κουράσει με τον ΑΣΕΠ πάντως γιατί δεν συμπεριλαμβάνει το σύνολο των εκπαιδευτικών και ειδικά στο χώρο της πληροφορικής ήταν ξεχωριστός για τους ΠΕ20 ΚΑΙ ΠΕ19. Άρα θα κριθούμε όλοι για τις ίδιες θέσεις, με τα ίδια κριτήρια (π.χ AΣΕΠ) ενώ προσληφθήκαμε με διαφορετικό τρόπο. Ωραία. Επίσης πτυχιούχος γεωπληροφορικής με μεταπτυχιακό είναι καλύτερος από τον πτυχιούχο του Καποδιστριακού χωρίς; Ρητορικά ερωτήματα.
Συνεχίστε να δίνετε ιδέες για τον τρόπο που θα μας βγάλουν σε διαθεσιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1111 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:22:09 μμ »
συνάδελφοι όσο και να γράφουμε όσο και να μαλώνουμε όσο και να το εξετάζουμε απο όλες τις πλευρές εδώ μέσα άν έχουν αποφασιστεί απολύσεις διαθεσιμότητες να γίνουν θα γίνουν. κατά την γνώμη μου θα γίνουν βάση παλαιότητας θα πουνε μια ωραία μέρα όσοι διορίστηκανε απο πχ 2005 και μετα ασεπ λιστες κτλ φεύγουν.

θα μου πειτε δεν στέκει θα καταπέσει στα δικαστήρια.....ας μου υπενθυμίσει κάποιος πόσες φορές τα τελευταία χρόνοα το ΣΤΕ έχει βγάλει αποφάσεις υπέρ εργαζομένων; ακόμα και σήμερα έβγαλε απόφαση υπέρ της εξόρυξης χρυσού στην Χαλκιδική όποτε μην περιμένουμε σε δικαστική συνδρομή.

ποιος φταίει για το σημείο που φτάσαμε όλοι μας.

πόσες φορές κάναμε απεργία αυτά τα 3 χρόνια για πραγματικούς εργασιακούς λόγους και για το μνημόνιο; σπάνια πόσος κόσμος συμμετείχε σε κάθε απεργία;;;; ελάχιστος.
κάθε χρονιά δεν γίνονταν μεταθέσεις εκτός απο τα 2 3 τελευταία χρόνια πληροφορικών σε μεγάλα αστικά κέντρα άσχετα αν υπήρχαν θέσεις και είχαν γεμίσει όλες οι διευθύνσεις με πληροφορικούς σε διάθεση αλλά κανεις δεν μιλούσε γιατί ολοι λιγο πολύ βολεύονταν........τώρα ήρθε η ώρα του ξεβολέματος είτε το θέλουμε είτε όχι.

και ένα τελευταίο ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ ακόμα και σήμερα σε διάφορα εκπαιδευτικά blog Και fora πλακώνονται οι ΠΕ 19 με τους ΠΕ 20 οποτε μαγκες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ. ο καθένας να σώσει το τομαράκι του..........

θυμάστε τα λόγια που είχε βάλει ο μπρέχτ σε θεατρικο έργο του...."οταν κυνήγησαν τους τσιγκανους δεν αντέδρασα γιατι δεν ήμουν τσιγκάνος όταν κυνήγησαν τους ομοφυλοφίλους δεν αντέδρασα γιατι δεν ήμουν ομοφυλοφιλος όταν κυνήγησαν τους εβραίους ούτε τότε αντέδρασα γιατι δεν ήμουν εβραίος τώρα που κυνηγάνε εμένα δυστυχώς δεν έχει μείνει κανεις να βοηθήσει"

τοσα χρόνια σιωπούσαμε γιατι ήμασταν βολεμένοι και οπως λεγανε οι αρχαιοι

Ο Σιωπών Δοκεί Συναινείν......

καλή τύχη σε όλους μας και να θυμάστε σήμερα αν εισαι εσυ αύριο θα είναι κάποιος άλλος. εχουμε πολεμο ξυπνάτε

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1112 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:24:11 μμ »
ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω αλλα δεν πρόκειται να συνεχίσω να προσπαθώ. Μιλάω ελληνικά και λέω "κριτήρια" πληθυντικός όχι "κριτήριο" ενικός. Εννοώ πλήθος κριτηρίων για αξιολόγηση και όχι ένα ακριβώς επειδή θα θίξει κάποιους. Όλα να παίζουν το ρόλο τους, και τα χρόνια και τα μεταπτυχιακά και οι ξένες γλώσσες και ο τρόπος πρόσληψης  κ..λ.π.  τί φοβάστε απ' αυτό? ή πάλι θα με χαρακτηρίσετε ως "φιλοτομαριστή?"

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1113 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:24:50 μμ »
για μένα που τα βλέπω απ΄έξω πάντως ,περισσότερο ποιοτικά κριτήρια θα ήταν τα εξής :

- πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει κατά τη διάρκεια του εργασιακού του βίου;
- πόσες επιμορφώσεις έχει κάνει;
- σε πόσα προγράμματα έχει εμπλακεί;
- πόσες άδειες / και σε ποιες μέρες έχει λάβει ; ( δεν εννοώ επαπειλούμενης/ανατροφής κτλ)
- πόσες και ποιές εξωδιδακτικές έχει αναλάβει;
- πόσες αναφορές έχει φάει;
- πόσες αναβαθμολογήσεις έχει εισπράξει;

και επίσης :
με ποιον τρόπο διορίστηκε; και σε ποια ηλικία; και ποια σχέση με την εκπαίδευση ειχε πριν διοριστεί;

πχ, διορίστηκε ως πολύτεκνος στα 40 χωρίς ώρα προϋπηρεσίας;
διορίστηκε με δέκα χρόνια αναπληρωτής ;
διορίστηκε μέσω ΑΣΕΠ αλλά είχε και θητεία ως αναπληρωτής;
διορίστηκε μέσω προϋπηρεσίας αλλά είχε και επιτυχία στον ΑΣΕΠ;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 08:27:49 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1114 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:28:47 μμ »
προσωπικη μου παλι γνωμη ειναι οτι δεν θα υπαρξουν κριτηρια αν ειναι να απολυθει κοσμος γιατι απλα θελουν αμεσες απολυσεις και ΔΕΝ προλαβαινουν....

η αξιολογιση θα ερθει για την επομενη φουρνια "τυχαιρων" όταν με πρόσχημα καποια άλλη δόση θα ζητησουν αλλες 20.000 ή 30.000 αποχωρησεις.

ας καταλάβουμε επιτελους τι εχουμε να αντιμετωποιησουμε.....θελουν αιμα απολυσεις με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τροπο και να το δειτε πως αν τελικα ειμαστε τυχαιροι και δεν κατσει να παρει εμας η μπαλλα τωρα θα μας παρει σιγουρα στο μελλον και μαλλον στο πολυ κοντινο μελλον.


Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1115 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:34:59 μμ »
Αν έχουν  αποφασίσει να βγει σε διαθεσιμότητα ένας αριθμός εκπαιδευτικών, αυτό θα γινει χωρίς καμία αντίδραση, γιατί σε πρώτη φάση θα αφορά μόνο μερικές κατηγορίες. Όσοι αισθάνονται πως δεν θίγονται ΔΕΝ θα αντιδράσουν, γιατί η λεγομένη συναδελφική αλληλεγγύη απλά ΔΕΝ υπάρχει.  Όσοι θιγούν μπορούν να απευθυνθούν στην ανεξάρτητη  :P  δικαιοσύνη ή να συγκροτήσουν ομάδες διεκδίκησης ή να συμμετέχουν σε μια γενικότερη ανατροπή της κυβέρνησης. Και αυτά μάλλον δε θα συμβούν...

Οι περισσότεροι θα τρέξουν σε μπαμπάδες και συγγενείς για να ενεργοποιήσουν τα κονέ που έχουν με κάποιους κυβερνητικούς βουλευτές με την ελπίδα να εξαιρεθούν ή μετά την διαθεσιμότητα -κινητικότητα  να τοποθετηθούν σε θέσεις που θα είναι πιο κοντά σπίτι τους και δεν θα έχουν ιδιαίτερο φόρτο εργασίας.   ;) ;)


Έτσι, θα αποκτήσουν και πάλι αξία για την κάθε οικογένεια του Ελλαδιστάν οι κομματάρχες - βουλευτές προστάτες... Τα ποσοστά των "κυβερνητικών" κομμάτων μπορεί και να αυξηθούν...

Λέτε να γίνει αλλιώς....

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1116 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:39:39 μμ »
Θέλω να απευθύνω μια παράκληση. Ο κάθε συνάδελφος έχει το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα. Αλλά το να κουνάνε μέσα σε αυτό το φόρουμ κάποιοι το δάχτυλο σε κάποιους άλλους επιτιμητικά, υποδεικνύοντας ούτε λίγο ούτε πολύ τους ανθρώπους με τους οποίους εργάζονται πλάι-πλάι εδώ και χρόνια ως άξιους να εξοβελιστούν από την εκπαίδευση, είναι, το λιγότερο, αντισυναδελφικό, για να μην πω τίποτα βαρύτερο. Ο καθένας από μας είναι υπεύθυνος για τα λόγια του και τις πράξεις του, σε τελική ανάλυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 08:50:52 μμ από Lasid »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1117 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:44:36 μμ »
για μένα που τα βλέπω απ΄έξω πάντως ,περισσότερο ποιοτικά κριτήρια θα ήταν τα εξής :

- πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει κατά τη διάρκεια του εργασιακού του βίου;
- πόσες επιμορφώσεις έχει κάνει;
- σε πόσα προγράμματα έχει εμπλακεί;
- πόσες άδειες / και σε ποιες μέρες έχει λάβει ; ( δεν εννοώ επαπειλούμενης/ανατροφής κτλ)
- πόσες και ποιές εξωδιδακτικές έχει αναλάβει;
- πόσες αναφορές έχει φάει;
- πόσες αναβαθμολογήσεις έχει εισπράξει;

και επίσης :
με ποιον τρόπο διορίστηκε; και σε ποια ηλικία; και ποια σχέση με την εκπαίδευση ειχε πριν διοριστεί;

πχ, διορίστηκε ως πολύτεκνος στα 40 χωρίς ώρα προϋπηρεσίας;
διορίστηκε με δέκα χρόνια αναπληρωτής ;
διορίστηκε μέσω ΑΣΕΠ αλλά είχε και θητεία ως αναπληρωτής;
διορίστηκε μέσω προϋπηρεσίας αλλά είχε και επιτυχία στον ΑΣΕΠ;

αγαπητή bitch, κατανοητό το σκεπτικό σου, αλλά και πάλι:
- τις ίδιες δυνατότητες να παρακολουθήσει σεμινάρια έχει κάποιος που υπηρετεί σε ή κοντά σε κάποιο αστικό κέντρο και κάποιος που υπηρετεί σε δυσπρόσιτο χωριό ή νησί; ή κάποιος που υπηρετεί στην Αθήνα ή στην Ηγουμενίτσα;και πόσα σεμινάρια προσφέρονται εν τέλει δωρεάν; γιατί με την παρούσα οικονομική συγκυρία πολλοί θα ήθελαν να παρακολουθήσουν σεμινάρια έπί πληρωμή αλλά λίγοι μπορούν.
 - όσον αφορά τα προγράμματα, θα συμφωνούσα, αρκεί να μην ήταν προγράμματα που αναλάμβανε κάποιος για συμπλήρωση ωραρίου,γιατί τότε θα ήταν εξαιρετικά άδικο.
 - για τις μέρες που έχει λάβει κάποιος άδειες, έχω να πω τα εξής: κάποιος που υπηρετεί πχ στη βοιωτία μπορεί να πάρει άδεια μια Τετάρτη και να πεταχτεί σε κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας. Κάποιος όμως που υπηρετεί σε νησί (να μη μιλήσω για προβληματική και παραμεθόριο όπου έχω υπηρετήσει) τι να την κάνει την Τετάρτη; πότε θα πάει και πότε θα έρθει;

Και κάτι ακόμα σχετικά με τις άδειες: δυστυχώς "είθισται" οι ανήκοντες σε διευθυντική κλίκα να μη γράφουν άδειες. Κάποιος που δεν έχει τέτοια εύνοια ή δε θέλει να έχει τέτοια εύνοια γράφει τις άδειες του με την αξιοπρέπειά του. Ποιος είναι τελικά ο λουφαδόρος;;;

Είναι όλα πολύ σχετικά...

Καλοπροαίρετα πάντα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1118 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:45:14 μμ »
Θέλω να απευθύνω μια παράκληση. Ο κάθε συνάδελφος έχει το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη του ελεύθερα. Αλλά το να κουνάνε μέσα σε αυτό το φόρουμ κάποιοι το δάχτυλο σε κάποιους άλλους επιτιμητικά, υποδεικνύοντας ούτε λίγο ούτε πολύ τους ανθρώπους με τους οποίους εργάζονται πλάι-πλάι εδώ και χρόνια ως άξιους να εξοβελιστούν από την εκπαίδευση, είναι, το λιγότερο, αντισυναδελφικό, για να μην πω τίποτα βαρύτερο. Ο καθένας από μας είναι υπεύθυνος για τα λόγια του και τις πράξεις του, σε τελική ανάλυση.

συμφωνώ
διαφωνώ

edit
καταλαβαίνω το σκεπτικό της bitch και συμφωνώ με το σκεπτικό της gio66.
και για να επεκτείνω ο σκεπτικό δηλ για να έχουμε λιγότερη πιθανότητα αναφορών θα μπαίνουμε στο τριπάκι δημοσίων σχέσεων με γονείς και πριμοδότησης και χαϊδέματος μαθητών.

έτσι και αλλιώς αυτά που γράφει η bitch θέλουν μηνες (χρόνια κατα βάση) και το σωστό κατα την ταπεινή μου άποψη είναι να απομακρύνουν τις κραγμένες περιπτώσεις ενώ σκοπό έχουν τη βελτίωση. Αντίθετα στην περιπτωσή μας ο στόχος δεν είναι η βελτίωση αλλά οι απολύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 08:52:44 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1119 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:56:06 μμ »
gio66

θα σου πω τις διαφωνιες μου σε αυτά που γράφεις :

δε μιλάμε για τους νεοδιόριστους μονο - που έπεσαν πάνω στην κρίση και το πετσόκομα των μισθων. Μιλάμε και για διορισμένους τα προηγούμενα χρόνια ( πολλοί και τα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ προηγουμενα χρόνια ) που τα πράγματα οικονομικά ήταν καλύτερα. Απο αυτούς λοιπόν, πόσοι παρακολούθησαν σεμινάρια - κάποια απο αυτά επί πληρωμή αλλά εξ αποστάσεως οπότε και βολικά τόσο για τον υπηρετούντα στην Αθήνα όσο και για τον υπηρετούντα στην Τήλο.
γιατί μπορεί ο νέος στο κουρμπέτι να δικαιολογείται λόγω οικονομικής δυσχέρειας αλλά ο έχων 15 ή 20 ή και περισσότερα χρόνια υπηρεσίας που δεν πάτησε ποτέ πόδι σε σεμινάριο δεν δικαιολογείται επουδενί ( και νομίζω θα συμφωνήσεις σε αυτό).


η συμμετοχή σε πρόγραμμα απο μόνη της δε λέει τίποτα. Μπορει να το πήρες ή όχι για συμπλήρωση ωραρίου και να "ξύστηκες" μεγαλοπρεπέστατα και στις δύο περιπτώσεις. Απο εκεί και πέρα να αξιολογηθεί και το παραγόμενο προϊόν. Και εξηγώ: Θυμάμαι κάποτε είχα αναλάβει ως συντονιστικό σχολείο μια ομάδα έξι σχολειων για ένα πρόγραμμα του ΚΕΘΙ περί ισότητας.  Τα τέσσερα σχολεία δουλέψαμε απο αρκετά καλά ως πάρα πολύ καλά το πρόγραμμα : εκδόσαμε βιβλία,, κάναμε θεατρική παράσταση, πήγαμε εκδρομές κτλ. Τα δύο όμως ήταν για τον διάολο καβάλα. Παρέδωσαν ένα δισέλιδο γραμμένο σε comicsans ms  με μέγεθος γραμματοσειράς 16 και εσοχή 4 εκατοστά και αυτό το ονομασαν παραδοτέο. Γελάγαμε όλοι μαζί τους... Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω....

για τις άδειες πάλι, θα σου πω το εξής : άλλο άδεια ημέρα Τετάρτη και άλλο κατά συρροή άδεια την Παρασκευή ή πριν και μετά απο εορταστικά τριήμερα ή διακοπές.
Οκ, αν πετύχεις σε διευθυντή που τις δίνει στη σημαία ειναι ένα θέμα, δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Αλλά πάλι μια εικονα την έχεις και απο αυτό.

Πάντως κανένα κριτήριο δεν μπορεί να σταθει απο μόνο του. Χρειάζονται πολλά - κατά τη γνώμη  μου- που δίνουν μια γενική εικόνα.
Επισης, μια και ξέχασα να το αναφέρω  πιο πριν. άλλο μεταπτυχιακό στο νηπιαγωγών Πάτρας από έναν ΠΕ03 και άλλο μεταπτυχιακό στο Πολυτεχνείο Πατρών απο έναν ΠΕ19. Άλλο μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και άλλο μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στην Βουλγαρία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.