*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 729007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1353
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3290 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 10:08:31 μμ »
Το κομβικό λάθος της αξιολόγησης ειναι ότι συνδέεται με τη μονιμοποίηση των νεοδιόριστων άρα δεν θέλουν την βελτίωση των όποιων κενών και αδυναμιών του εκπαιδευτικού προσωπικού....Γι΄αυτό απαιτούμε μονιμοποίηση τώρα...κι αν βγούμε ανεπαρκείς...μετάταξη σε άλλη θέση στο δημόσιο διοικητική και με τις ίδιες αποδοχές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3291 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 10:23:53 μμ »
Εγω μάλλον είμαι αφελής γιατί δεν έχω κανένα θέμα με τον σύμβουλο της ειδικότητας. Εκτός αν ειναι ασόβαρος ή άσχετος. Επειδή όμως έχω πάρει πληροφορίες για τον δικό μου νέο, παρολο που δεν έχει τα δικά μου τυπικα προσόντα, αλλά έχω δει ποια ειναι τα επιστημονικά ενδιαφέροντα του, θα χαιρόμουν πολύ να συνεργαστώ μαζί του για να μας κάνει επιμορφώσεις. Αν και απ ο,τι κατάλαβα, δεν θα είναι αυτή η βασική δουλειά τους.

Εμένα αυτό που με αγχώνει πολύ και με προβληματίζει, ειναι η αξιολόγηση από τον διευθυντή. Γιατί εκεί μπαίνουν συμπάθειες-αντιπάθειες, γλειψίματα, κόντρες και άλλες τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις. Εμένα πχ μπορεί να τον ενοχλεί που δεν βγαίνω να κάνω babysitting σε μαθητες που έχουν κενό, και να θεωρήσει ότι προσφέρω λιγότερα απ αυτόν που κάνει το μαντρόσκυλο γιατί δεν έχει καμία άλλη δουλειά του σχολείου να κάνει στα κενά του. Ή να πριμοδοτήσει κάποιον που είναι πρόθυμος να πάει στην τριήμερη, την οποία εγω καταψηφίζω κάθε χρόνο. Ή να ενοχληθεί επειδή απαιτώ να λυθούν τα ζητήματα συμπεριφοράς στα ζόρικα τμήματα, ενώ άλλοι τα υπομένουν σιωπηρά, και λένε το κλασικό «α σ εμένα δεν κάνουν τίποτα» και δεν τον ενοχλούν.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3292 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 10:25:07 μμ »
Ποση φλυαρία αντεχει ο μεσος ανθρωπος;

Πότε προλαβαινετε και ζειτε εσεις; Στο pde αρχιζετε και τελειωνετε;
Εσεις οι σπουδαιοι εκπαιδευτικοι, οι χαρισματικοι, οι ικανοι…

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:01:55 πμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3293 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 10:27:27 μμ »
Εμένα αυτό που με αγχώνει πολύ και με προβληματίζει, ειναι η αξιολόγηση από τον διευθυντή. Γιατί εκεί μπαίνουν συμπάθειες-αντιπάθειες, γλειψίματα, κόντρες και άλλες τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις. Εμένα πχ μπορεί να τον ενοχλεί που δεν βγαίνω να κάνω babysitting σε μαθητες που έχουν κενό, και να θεωρήσει ότι προσφέρω λιγότερα απ αυτόν που κάνει το μαντρόσκυλο γιατί δεν έχει καμία άλλη δουλειά του σχολείου να κάνει στα κενά του. Ή να πριμοδοτήσει κάποιον που είναι πρόθυμος να πάει στην τριήμερη, την οποία εγω καταψηφίζω κάθε χρόνο. Ή να ενοχληθεί επειδή απαιτώ να λυθούν τα ζητήματα συμπεριφοράς στα ζόρικα τμήματα, ενώ άλλοι τα υπομένουν σιωπηρά, και λένε το κλασικό «α σ εμένα δεν κάνουν τίποτα» και δεν τον ενοχλούν.

Η λύση είναι απλή . Αν σου κάνει αναφορά ο διευθυντής (κακώς το ονομάζουν αξιολόγηση), απλά θα του κάνεις και εσύ αναφορά.

Ξαναλέω, το να αναφέρει κάποιος αν εμφανίζεσαι ή όχι στην δουλειά σου και αν τηρείς τους νόμους (για τους οποίους η ΕΛΜΕ-σύλλογός σου δεν έχει κηρύξει απεργία) δεν είναι αξιολόγηση. Είναι υπηρεσιακή υποχρέωση. Η ακατανόμαστη το ονομάζει αξιολόγηση, για επικοινωνιακούς λόγους.

Φυσικά αν με αναφέρει  ο διευθυντής μου ("αξιολογήσει" σύμφωνα με την λανθασμένη ορολογία της ακατανόμαστης) ότι δεν τηρώ κάποιους νόμους, θα φάει και αυτός ΑΝΑΦΟΡΑ για όλους τους νόμους που ο ίδιος δεν τηρεί (και είναι πολλοί, πιστέψτε με). Σε ένα σύλλογο 25 ατόμων, θα έχει εις βάρος του κάθε εκπαιδευτικός από μια αναφορά("αξιολόγηση") από τον διευθυντή του, και αυτός ο έρημος ο διευθυντής θα έχει να αντιμετωπίσει 25 αναφορές στην κεφάλα του!!!! Να δούμε ποιος θα επικρατήσει τελικά!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 10:49:45 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3294 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 11:11:23 μμ »
Τι πίνεις και δεν μας δίνεις, άνθρωπε μου;

Είπα εγω ότι θα με αναφέρει ο διευθυντής γιατί δεν τηρώ νόμους;

Λέω ότι εγω προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα έχει κάποιος πρόβλημα με την αξιολόγηση του συμβούλου. Εγγενές πρόβλημα είναι ότι δεν είναι εφικτό να πιάσει κανεις τα κριτήρια για το εξαιρετικό, μη σου πω κ το πολύ καλό, αλλά αυτό ισχύει για όλους και δεν νομίζω ότι οι σύμβουλοι έχουν κάποιο συμφέρον για να κάνουν αδικίες.

Αυτό που φοβάμαι είναι τα προβλήματα στο κλίμα του σχολείου που θα φέρει η αξιολόγηση από τον διευθυντ. Εκεί θα υπάρξουν αδικίες, κομπίνες, γλειψίματα, εκδικητικότητα και άλλα τετοια ευγενή φαινόμενα. Γιατί εκεί δεν βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι. Τώρα μάλλον το παραμελούμε γιατί φαίνεται πιο εύκολο να πατάς την κασέτα με τα κλισέ για τον επιθεωρητή, αφού αυτό έχει προτάξει και η κυβέρνηση. Επειδή όμως πρακτικά δεν νομίζω ότι ο σύμβουλος μπορεί να τους αξιολογεί όλους συστηματικά, φοβάμαι ότι θα μείνει μόνο η αξιολόγηση του διευθυντή που εινσι πολύ επικίνδυνη και επιβαρυντική για την καθημερινότητα μας.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3295 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 11:13:48 μμ »
Τι πίνεις και δεν μας δίνεις, άνθρωπε μου;

Είπα εγω ότι θα με αναφέρει ο διευθυντής γιατί δεν τηρώ νόμους;


Όχι δεν το είπες. Αλλά αυτό είναι στην πραγματικότητα η "υπηρεσιακή αξιολόγηση" της ακατανόμαστης. Η ακατανόμαστη πήρε την γνωστή λέξη "αναφορά" , και της άλλαξε το όνομα και την ονόμασε "υπηρεσιακή αξιολόγηση".  Όμως όπως και να την ονομάσει, αναφορά παραμένει στην ουσία της.

Άρα λοιπόν η επονομαζόμενη "υπηρεσιακή αξιολόγηση" της ακατανόμαστης είναι στην πραγματικότητα ΑΝΑΦΟΡΑ, και ως τέτοια πρέπει να την αντιμετωπίζουμε.

Εφόσον λοιπόν ο διευθυντής αποφασίσει να μας αξιολογήσει-αναφέρει (και καλά θα κάνει αν παρανομούμε), θα τον αναφέρουμε και εμείς για όλες του τις παρανομίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 11:18:39 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3296 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 11:31:53 μμ »
Ενταξει καλά κρασιά.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3297 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 12:24:16 πμ »
Το κομβικό λάθος της αξιολόγησης ειναι ότι συνδέεται με τη μονιμοποίηση των νεοδιόριστων άρα δεν θέλουν την βελτίωση των όποιων κενών και αδυναμιών του εκπαιδευτικού προσωπικού....Γι΄αυτό απαιτούμε μονιμοποίηση τώρα...κι αν βγούμε ανεπαρκείς...μετάταξη σε άλλη θέση στο δημόσιο διοικητική και με τις ίδιες αποδοχές
Είσαι νεοδιοριστος ή μόνιμος; Πώς θα κάνεις μεταταξη κάποιος αν παραμείνει δόκιμος; Δεν κατάλαβα τι γραφεις

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1353
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3298 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 08:45:50 πμ »
πρώτα μονιμοποίηση μετά αξιολόγηση μετα μετάταξη

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3299 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 08:58:33 πμ »
πρώτα μονιμοποίηση μετά αξιολόγηση μετα μετάταξη

και απο άλλες ενδείξεις στερούνται παντελώς σοβαρότητας αυτά που λες ! ακόμα και ο λεμονάκιας στα ακραία πιο σοβαρός ακούγεται (που δεν είναι πάντα).  προσπαθείς να πείσεις παραπάνω ότι όλα καλά και άρθρα αναστοχασμού κλπ.
έχεις ιδέα τι έγινε με τις μετατάξεις μέσω ΕΣΚ με το ΥΠΑΙΘ ;;;;;; και για ικανούς κριθέντες από άλλους φορείς ! γιατί άχρηστους για εκπαίδευση να τους κρατήσει στο δημόσιο;
επίσης, έχεις ακούσει τι έγινε με τις διαθεσιμότητες εκπαιδευτικών παλιάαααα επί ΠΘ ως  ΥΠΕΣ; ή νομίζεις ότι θα πληρώνονταν διά βίου να κάθονται όπως λένε σήμερα παπαγαλάκια μπλε ;
τελικά έχει πλάκα το νήμα, γράφτε κι άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3300 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:46:16 πμ »
Οι γελοίοι είν' οι οικειοθελώς προσφερθέντες μέντορες. Για να ξέρουμε τι μας γίνεται εδώ μέσα.

Παιδαγωγικός και επιστημονικός λόγος διορισθέντα μετά από δικαστικό αγώνα!!! Για πες κάτι και για αυτούς που παρέλειψαν τότε να διορίσουν σε εφαρμογή της απόφασης του ΣΤΕ και μην απευθύνεις χαρακτηρισμούς εκ του ασφαλούς!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1353
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3301 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:48:21 πμ »
και απο άλλες ενδείξεις στερούνται παντελώς σοβαρότητας αυτά που λες ! ακόμα και ο λεμονάκιας στα ακραία πιο σοβαρός ακούγεται (που δεν είναι πάντα).  προσπαθείς να πείσεις παραπάνω ότι όλα καλά και άρθρα αναστοχασμού κλπ.
έχεις ιδέα τι έγινε με τις μετατάξεις μέσω ΕΣΚ με το ΥΠΑΙΘ ;;;;;; και για ικανούς κριθέντες από άλλους φορείς ! γιατί άχρηστους για εκπαίδευση να τους κρατήσει στο δημόσιο;
επίσης, έχεις ακούσει τι έγινε με τις διαθεσιμότητες εκπαιδευτικών παλιάαααα επί ΠΘ ως  ΥΠΕΣ; ή νομίζεις ότι θα πληρώνονταν διά βίου να κάθονται όπως λένε σήμερα παπαγαλάκια μπλε ;
τελικά έχει πλάκα το νήμα, γράφτε κι άλλα.
άχρηστους για εκπαίδευση ...άρα θεωρείς ότι η αξιολόγηση θα αναδείξει τέτοιες περιπτώσεις...γι΄ αυτό επικρίνεται και υπονομεύεται

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3302 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:55:49 πμ »
Menandre, ο φόβος σου δεν έχει φράχτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 12:00:56 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3303 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:59:00 πμ »
άχρηστους για εκπαίδευση ...άρα θεωρείς ότι η αξιολόγηση θα αναδείξει τέτοιες περιπτώσεις...γι΄ αυτό επικρίνεται και υπονομεύεται

τσακάλι είσαι ! αν σε έχασε η νάσα και η λογική , να σε πάρει το μαρούσι ! έλα, αλλά σε άλλο όροφο από μένα, δεν μπορώ τη σύγκριση !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160752
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.