*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 251017 φορές)

Ελένη1983, tonasotger, pati, Maribelle, Mimos, athatsim και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1162 στις: Μάιος 04, 2024, 08:07:51 μμ »
Καλή Ανάσταση σε όλους και όλες. Θεωρώ πώς εφόσον γνωρίζουμε τις συνταξιοδοτήσεις κάθε χρονο δε νομίζω οι διορισμοί να είναι λιγότεροι από το 60% των συνταξιοδοτήσεων κάθε χρονιάς. Γνώμη μου ότι από τις συνταξιοδοτήσεις ίσως μπορούμε να καταλάβουμε και τις αποσπάσεις/μεταθέσεις. Δε νομίζω πολλοί εκπαιδευτικοί να μένουν ως τα 67. Όλοι στα 62 θέλουν να βγουν κι αυτο συμφέρει τον κλάδο πολύ. Βέβαια αποτελεί μεγάλο πρόβλημα η υπογεννητικότητα και το μίσος της κυβέρνησης απέναντι στους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή πολύ λογικό θα μου φανεί σε 7-8 χρόνια να κλείσουν τα μισά δημοτικά λόγω έλλειψης παιδιών και να απολυθούμε οι μισοί εκπαιδευτικοί.
Καλησπέρα.. Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα. Θέλω να σε ρωτήσω τι εννοείς στο 60% των συνταξιοδοτησεων;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4033
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1163 στις: Μάιος 04, 2024, 09:12:31 μμ »
Καλησπέρα.. Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα. Θέλω να σε ρωτήσω τι εννοείς στο 60% των συνταξιοδοτησεων;;;;

Καλή Ανάσταση εύχομαι σε όλους. Αν έχω καταλάβει σωστά, νομίζω εννοεί ότι σε κάθε ειδικότητα, είναι δύσκολο να διορίσει κάτω από το 60% των συνταξιοδοτήσεων της εκείνη τη χρονιά. Έχουμε πει ότι κοιτάνε τον συνολικό αριθμό συνταξιοδοτήσεων κι όχι κάθε ειδικότητας ξεχωριστά, αλλά (από όσο κατάλαβα) λέει ότι δε μπορεί π.χ. να έχουν βγει 100 ΠΕ02 στη σύνταξη φέτος και να διορίσει λιγότερους από 60.

Αποσυνδεδεμένος Galactica

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1164 στις: Μάιος 04, 2024, 09:26:08 μμ »
Ποιος αριθμός είναι πιο ενδεικτικός; Ο αριθμός των αποχωρήσεων ή ο αριθμός των οργανικών κενών που ανακοινώθηκαν για τις μετατάξεις; γιατί βλέπω μεγάλη διάσταση στους αριθμούς αυτούς... ???

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1165 στις: Μάιος 04, 2024, 09:26:29 μμ »
trust... καλησπέρα καλή ανάσταση και καλό Πάσχα. Ακριβώς για το σύνολο των συνταξιοδοτησεων λέω και εγώ, φαντάσου να έχουμε κάλυψη 60% στο σύνολο 4045...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4033
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1166 στις: Μάιος 04, 2024, 09:30:20 μμ »
Ποιος αριθμός είναι πιο ενδεικτικός; Ο αριθμός των αποχωρήσεων ή ο αριθμός των οργανικών κενών που ανακοινώθηκαν για τις μετατάξεις; γιατί βλέπω μεγάλη διάσταση στους αριθμούς αυτούς... ???

Ο αριθμός των αποχωρήσεων.

trust... καλησπέρα καλή ανάσταση και καλό Πάσχα. Ακριβώς για το σύνολο των συνταξιοδοτησεων λέω και εγώ, φαντάσου να έχουμε κάλυψη 60% στο σύνολο 4045...

Νομίζω εννοεί αυτό που είπα. Αλλά πέραν του όποιου πολιτικού κόστους, δεν τους δεσμεύει κάτι στο να κάνουν Χ ή Υ διορισμούς. Τρανή απόδειξη τα έτη 2013-2020, που δεν είχαμε (σχεδόν) καθόλου διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1167 στις: Μάιος 04, 2024, 09:32:44 μμ »
Συνάδελφοι για να μην παραπληροφορούμε ξαναλέω πως όλοι οι διορισμοί γίνονται σε οργανικά κενά που υπάρχουν πάντα με την έναρξη του του σχολικού έτους που ξεκινά λίγες μέρες μετά τον διορισμό (αν δεν ισχύει αυτό, έχει υπάρξει κάποια σοβαρή παρατυπία σε κάποιο μέρος της διαδικασίας).

Καμιά σχέση δεν έχει η προσωρινή τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό το πρώτο έτος, με το ότι οι διορισμοί με βάση τη νομοθεσία γίνονται μόνο σε υφιστάμενα οργανικά κενά (αυτό συμβαίνει επειδή έχουν ήδη γίνει οι οργανικές τοποθετήσεις της χρονιάς και δεν γίνεται να δοθούν οι υπόλοιπες οργανικές κατευθείαν στους νεοδιόριστους σύμφωνα με το ΠΔ 50/1996).

Καμιά σύσταση δεν έγινε φέτος ή πέρυσι, οι τελευταίες συστάσεις οργανικών θέσεων έγιναν το καλοκαίρι του 2021.

Οι οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια, αν δεν υπάρξει κάποια απόφαση σύστασης όπως εκείνη του 2021, μπορούν να μεταβληθούν μόνο μετά τις σχολικές μεταβολές που ανακοινώνονται κάθε χρόνο στα τέλη Αυγούστου (και οι υπεραριθμίες ή τα νέα οργανικά κενά εμφανίζονται στις εσωτερικές οργανικές τοποθετήσεις που γίνονται την ερχόμενη άνοιξη, αν αυτό εννοεί η ioannasol). Στη δευτεροβάθμια οι οργανικές θέσεις μεταθέσεων - διορισμού και τα κενά τοποθέτησης υπολογίζονται από το μηδέν κάθε χρόνο με βάση τον γνωστό αλγόριθμο.

Αν ήταν να συστήνονται οργανικές θέσεις μετά τον διορισμό για να δικαιολογηθεί ο διορισμός κάποιων (ή για να να βρουν οργανική να τοποθετηθούν αν μιλάμε για πρωτοβάθμια), τότε δεν θα μιλούσαμε για διορισμούς πάνω σε κενές οργανικές θέσεις, αλλά για διορισμούς πάνω σε λειτουργικά κενά τα οποία μπορούν να δημιουργηθούν για ψύλλου πήδημα και μπορούν να χειραγωγηθούν από τον οποιοδήποτε (και άρα δεν θα υπήρχε κανένας βαθμός αξιοκρατίας).

Καλό είναι οι συνάδελφοι να ψάχνουν πρώτα τι ισχύει πάνω σε ένα ζήτημα πριν γράψουν, ειδικά πάνω σε θέματα που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα ξανά και ξανά και που καθορίζονται ξεκάθαρα στη νομοθεσία.

Διαβάστε τις προηγούμενες σελίδες του νήματος (ή και των νημάτων προηγούμενων διορισμών) και θα σας λυθούν πολλές απορίες, ενώ θα καταλάβετε αν μπορεί να υπάρχει αξιοπιστία στα λεγόμενα πολλών χρηστών, αν τσεκάρετε τι έγραψαν σε προηγούμενα μηνύματά τους.

Καλή Ανάσταση!
Τώρα τι να πω;;;Θα παίρνω ληγμένα που είδα ξαφνικά εγώ και άλλη συνάδελφος οργανικές ξαφνικά ....δεν θα πω τίποτα. Είστε εκτός πραγματικότητας και να επισημάνω ...εγώ δεν τα χω καλά με τα ληγμένα....αλλά κουράστηκα ,θα το κλείσω εδώ και τα λέμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2024, 09:36:59 μμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4033
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1168 στις: Μάιος 04, 2024, 09:33:59 μμ »
Τώρα τι να πω;;;Θα παίρνω ληγμένα που είδα ξαφνικά εγώ και άλλη συνάδελφος οργανικές ξαφνικά ....δεν θα πω τίποτα. Είστε εκτός ....αλλά κουράστηκα,θα το κλείσω εδώ και τα λέμε.

Μιλάς για πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Για να συνεννοηθούμε...

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1169 στις: Μάιος 04, 2024, 09:37:46 μμ »
Μιλάς για πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Για να συνεννοηθούμε...
Πρωτοβάθμια

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4033
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1170 στις: Μάιος 04, 2024, 09:39:54 μμ »
Πρωτοβάθμια

Αν θέλεις, μας λες για ποια διεύθυνση πρόκειται, ώστε να ψάξουμε πόσα κενά υπήρχαν και πόσα εμφανίστηκαν κλπ κλπ, ώστε να δούμε αν όντως υπήρξε κάποια σύσταση που μας ξέφυγε ή έχετε παρεξηγήσει κάτι. Αλλιώς δε μπορούμε να ξέρουμε.

Ή μπορείς να μου το πεις ιδιαιτέρως, να το ψάξω και να γράψω δημοσίως τι ανακάλυψα, χωρίς προφανώς να αναφέρω τη διεύθυνση σου.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1171 στις: Μάιος 04, 2024, 10:11:57 μμ »
Ο αριθμός των αποχωρήσεων.

Νομίζω εννοεί αυτό που είπα. Αλλά πέραν του όποιου πολιτικού κόστους, δεν τους δεσμεύει κάτι στο να κάνουν Χ ή Υ διορισμούς. Τρανή απόδειξη τα έτη 2013-2020, που δεν είχαμε (σχεδόν) καθόλου διορισμούς.
Φυσικά και δεν τους δεσμεύει αλλά θεωρώ δύσκολο να βγει και να ανακοινώσει  2500 διορισμούς. Γνώμη μου έτσι.....

Αποσυνδεδεμένος milks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1172 στις: Μάιος 04, 2024, 10:39:40 μμ »
Πατρεα ξεχνάς περίπου 10.000 αναπληρωτές σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα...Αυτοί τι θα απογίνουν...?

ΥΓ...Αυτό θέλω να πιστεύω οτι 'ξεχνάς'... ;)



Με το καλημέρα, λοιπόν, στην Εκπαίδευση χρειάζονται 40.000+ Αναπληρωτές, ακόμα και με όλα τα οργανικά κενά καλυμμένα (και τα νυν και αυτά που θα προκύψουν από σύσταση νέων οργανικών), με το ισχύον πλαίσιο λειτουργίας.

Καλό Πάσχα!

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1173 στις: Μάιος 06, 2024, 10:28:05 μμ »
Πατρεα ξεχνάς περίπου 10.000 αναπληρωτές σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα...Αυτοί τι θα απογίνουν...?

ΥΓ...Αυτό θέλω να πιστεύω οτι 'ξεχνάς'... ;)

Ε νομίζω πως όλοι θα συμφωνούσαμε πως είναι καλύτερο να έχεις 10 χιλιάδες παραπάνω μόνιμους, παρά 10 χιλιάδες παραπάνω αναπληρωτές. Πιστεύετε όμως ότι τους καίει να βρουν πιστώσεις εκτός του κανόνα 1 προς 1 για να διορίσουν σε 4.000 επιπλέον ακάλυπτα οργανικά κενά και σε ακόμα 6.000 νέες οργανικές που πρέπει να συσταθούν για να μετατραπούν αυτές οι θέσεις αναπληρωτών σε μόνιμων; Όταν όλες αυτές οι θέσεις καλύπτονται άνετα από το ΕΣΠΑ;

Ακόμα και να συνέβαινε όμως αυτό, θα είχαν καλυφθεί όλες οι "πάγιες" ανάγκες, αλλά και πάλι θα είχαμε με το καλημέρα 40.000+ αναπληρωτές που λέει και ο Patreas. Οπότε αντί να την πέφτετε στο μόνο άτομο που επιχειρηματολογεί με χειροπιαστά δεδομένα, πέστε την σε αυτούς που εξαιτίας τους αυτοί οι 10 χιλιάδες εκπαιδευτικοί, αντί να είναι μόνιμοι, είναι αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος Fraoulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1174 στις: Μάιος 06, 2024, 11:07:05 μμ »
Άσχετο.τωρα είμαστε 52000 αναπληρωτές.ρωταει αν τους ξέχασε ή ξέρει κάτι αλλο

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1175 στις: Μάιος 06, 2024, 11:31:18 μμ »
Χριστός Ανέστη!

Να ξεδιαλύνουμε μια συνήθη παρανόηση (με πρόλαβε κάπως ο neossos): το ότι οι νεοδιόριστοι την 1η χρονιά δεν λαμβάνουν οριστική τοποθέτηση, δεν σημαίνει ότι δεν διορίστηκαν σε (τυπικά) οργανικό κενό. Αλλιώς δεν θα μπορούσαν να διοριστούν (αρκετά παλιότερα έχουν γίνει διάφορα πάντως).

Πατρεα ξεχνάς περίπου 10.000 αναπληρωτές σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα...Αυτοί τι θα απογίνουν...?
Δεν τους ξεχνάω. Όταν έκανα την ακτινογραφία του 2021-2022, είδες την επόμενη χρονιά 2022-2023 να προσληφθούν μόνο 30.000 Αναπληρωτές; Έτσι και το 2024-2025 δεν θα προσληφθούν μόνο 40.000 Αναπληρωτές, αλλά πάλι θα έχουμε έναν αριθμό 50.000+ Αναπληρωτών, καθώς αφενός οι διορισμοί του 2024 δεν πρόκειται να καλύψουν όλα τα εναπομείναντα μετά τις μεταθέσεις οργανικά κενά και αφετέρου υπάρχουν οργανικές θέσεις που δεν έχουν ακόμα συσταθεί.
Εκείνο που επισημαίνω είναι ότι, με το ισχύον πλαίσιο λειτουργίας, πάντα θα έχουμε ένα πολύ μεγάλο αριθμό Αναπληρωτών. Οπότε, υποσχέσεις που έχουν κατά καιρούς ακουστεί για μείωση του αριθμού Αναπληρωτών, χωρίς συγκεκριμένο πλάνο, είναι ανεδαφικές. Επίσης, τα αναφέρω αναλυτικά ανά κατηγορία/πηγή που "φουσκώνει" τον αριθμό των Αναπληρωτών, μπας και διαμορφωθεί θεσμικά κάποιο διεκδικητικό πλαίσιο για να μειωθούν οι πηγές αυτές. Ειδικά για τις θέσεις επί θητεία υπάρχει και είναι σε ισχύ η διάταξη της παραγράφου 5 του άρθρου 14 του Νόμου 1566/1985, που θα μπορούσε να βοηθήσει (αλλά δεν έχω δει να την αναφέρει κανένας).

Στο τέλος αφήνεις ξεκάθαρα νομίζω το υπονοούμενο για σύσταση νέων θέσεων προφανώς στην α/θμια.
Αν το καταλαβαίνω καλά θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός.
"αυτά που θα προκύψουν από σύσταση νέων οργανικών" εννοώ οποτεδήποτε κι αν γίνει αυτή η σύσταση. Το μόνο συγκεκριμένο στοιχείο για σύσταση νέων οργανικών το 2024 είναι αυτό που αναφέρεται στη σελ.16 στο Ετήσιο Σχέδιο Δράσης 2024 του ΥΠΑΙΘΑ:
"Σύσταση οργανικών θέσεων ΕΕΠ και ΕΒΠ στα ΣΜΕΑΕ, καθώς και σύσταση οργανικών θέσεων ειδικοτήτων στις ΣΜΕΑΕ." το 4ο τρίμηνο του 2024.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και κάτι που δεν αναφέρεται στο Ετήσιο Σχέδιο Δράσης. Το θέμα αυτό έχει περάσει από 40 κύματα και αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν έχω κάτι πιο αισιόδοξο από ioannasol. Σε κάθε περίπτωση, το ίδιο το Υπουργείο δεν ανέμενε τη σύσταση του συνόλου των 3000+ προτάσεων οργανικών θέσεων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια, αλλά ενός αριθμού περίπου 1300 οργανικών θέσεων.

Ευχαριστούμε πολύ για την (επικαιροποιημένη) εικόνα, μια σημαντική απορία προκύπτει όμως: αν ήταν στο περίπου η εκτίμηση του αριθμού διορισμών πέρυσι το καλοκαίρι, στο περίπου ήταν και η κατανομή ανάμεσα στις δύο βαθμίδες και το ΕΕΠ-ΕΒΠ;
Η κατανομή κι αν ήταν στο περίπου. Όπως έχουν δείξει τα τελευταία χρόνια, η κατανομή αποφασίζεται τελευταία στιγμή από ελάχιστα άτομα της εκάστοτε ηγεσίας.

Άρα @Patreas πόσους διορισμούς πιστεύεις θα γίνουν φέτος το καλοκαίρι;Θα είναι 4.000;5000;παραπάνω;
4ΧΧΧ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160711
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.