*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951508 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgina_bham

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3794 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:47:06 μμ »
Κάτι λένε στο 194 για μια μικρή φασούλα 10 φιλολόγων σήμερα... ξέρει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3795 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:41:26 μμ »
"Μην σε νοιάζει τι κάνουν οι συνάδελφοι σου στην ειδική αφού δεν έχεις καμία σχέση."

Όσο η ειδική δεν κάνει δικούς της διορισμούς και παρέχει μόνο προυπηρεσίες για να διορίζεται κάποιος στην γενική, σαφώς και μπορεί να νοιάζει τον καθένα τι γίνεται στην ειδική.

Green άρχισες πάλι ε ?

άμα δεν έχεις σχέση με την ειδική κάτσε σε παρακαλώ και ασχολήσου με αυτό που έχεις σχέση. Κακομοιριά και κακία μας έφαγε.
Το άτοπο του επιχειρήματος σου στο έχω απαντήσει καιρό τώρα και το ξέρεις
αλλά να πω και ορισμένους άλλους

Διορισμοί γίνονται στην εκπαίδευση ΓΕΝΙΚΑ. Το σύνηθες είναι να πας όταν διοριστεί σε σχολείο γενικής, ΑΛΛΑ μπορεί να πας και σε σχολείο ή δομή που θέλει να είσαι της ειδικής (Τ.Ε., ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ). Οπότε είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να έχει δικαίωμα και ο συνάδελφος που είναι της ειδικής. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ γιατί δεν σε συμφέρει περαστικά. Όταν βρεις κανένα σοβαρό επιχείρημα να αντιτάξεις εδώ ήμαστε να στο καταρρίψουμε.

@irehead το επιχείρημα μου ξέρει που απευθύνετε, εσένα δεν σε είδα να σχολιάζεις τον futiki που είπε ότι δεν έπρεπε να πάρουν πιστώσεις στην ειδική για να τον πάρουν εκείνο στην γενική. Ο καθένας στο χώρο του συνάδελφε ξέρει τι γίνετε. Ο εκπαιδευτικός της γενικής που δεν έχει σχέση με την ειδική ή που μπορεί να δούλεψε 1 χρονιά ειδική ας αφήσει τις γενικολογίες γιατί ο χώρος είναι ευαίσθητος και δεν χωρά αερολογίες.

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3796 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:41:56 μμ »
Κάτι λένε στο 194 για μια μικρή φασούλα 10 φιλολόγων σήμερα... ξέρει κανείς κάτι;

πράγματι δες
http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3797 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:42:22 μμ »
Προσλήψεις είκοσι δύο (22) εκπαιδευτικών κλάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΕΑΕ σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) και Τμήματα Ένταξης (Τ.Ε.) ως προσωρινών Αναπληρωτών ΕΑΕ, με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου ορισμένου χρόνου για το διδακτικό έτος 2012-2013

http://www.pde.gr/index.php?page=5576

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3798 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:46:05 μμ »
Συγχαρητηρια σε αυτους που προσληφθηκαν!! Αν υποψιαστω βεβαια οτι αυτη η "φασουλα" λογιζεται ως η β' φαση ειδικης..... :o

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3799 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:20:54 μμ »
Συγχαρητηρια σε αυτους που προσληφθηκαν!! Αν υποψιαστω βεβαια οτι αυτη η "φασουλα" λογιζεται ως η β' φαση ειδικης..... :o

Ή Β ήταν ή πιστώσεις που γύρισαν πίσω από την Α φάση όταν δεν παρουσιάστηκαν κάποιοι

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3800 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:21:41 μμ »
καλημέρα σαφώς το θέμα με τα σεμινάρια ειδικής αγωγής θίγει πολλούς μιας και οι συνάδελφοι αυτοί δεν έχουν  οι περισσότεροι παιδαγωγική επάρκεια και μόνο με το σεμινάριο. Μπαίνουν και χρησιμοποιούν την προυπηρεσία και στα γενικά. Παιδιά με μεγάλες ιδιαιτερότητες και απαιτήσεις στο χερισμό τους αναλαμβάνονται από εκαιδευτικούς με το σεμινάριο που πολλές φορές γινόταν και εξ απόστασης. Εμείς της γενικής δίνουμε ασεπ και για να μπούμε ασπαιτε χρειάζεται master και γλώσσες. Χθές που κοιτούσα τα πρώτα αποτελέσματα της ασπαιτε πολλοί από τους συναδέλφους μου στην ειδική έκαναν τα χαρτιά τους και οι περισσότεροι είχαν μόνο πτυχίο και Η/Υ και επομένως θα μείνουν εκτός. Να δω με το νέο νόμο που για να μπουν στην εκπαίδευση πρέπει να περάσουν ασεπ και να έχουν ασπαιτε τι θα κάνουν? Επίσης τον κλάδο μου πήρε 69 αναπληρωτές και χθες 6 στα σμεα και στη γενική δεν έχουν κονδύλια για 7-8 κενά πολύ δίκαιο......
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3801 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:31:45 μμ »
"Μην σε νοιάζει τι κάνουν οι συνάδελφοι σου στην ειδική αφού δεν έχεις καμία σχέση."

Όσο η ειδική δεν κάνει δικούς της διορισμούς και παρέχει μόνο προυπηρεσίες για να διορίζεται κάποιος στην γενική, σαφώς και μπορεί να νοιάζει τον καθένα τι γίνεται στην ειδική.

Green άρχισες πάλι ε ?

άμα δεν έχεις σχέση με την ειδική κάτσε σε παρακαλώ και ασχολήσου με αυτό που έχεις σχέση. Κακομοιριά και κακία μας έφαγε.
Το άτοπο του επιχειρήματος σου στο έχω απαντήσει καιρό τώρα και το ξέρεις
αλλά να πω και ορισμένους άλλους

Διορισμοί γίνονται στην εκπαίδευση ΓΕΝΙΚΑ. Το σύνηθες είναι να πας όταν διοριστεί σε σχολείο γενικής, ΑΛΛΑ μπορεί να πας και σε σχολείο ή δομή που θέλει να είσαι της ειδικής (Τ.Ε., ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ). Οπότε είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να έχει δικαίωμα και ο συνάδελφος που είναι της ειδικής. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ γιατί δεν σε συμφέρει περαστικά. Όταν βρεις κανένα σοβαρό επιχείρημα να αντιτάξεις εδώ ήμαστε να στο καταρρίψουμε.
Δεν έχεις απαντήσει ποτέ σε τίποτα, ή μάλλον μου έχεις πει παλαιότερα ότι τελικά έχω δίκιο. Μην κάνεις λοιπόν ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω.
Δεν απαίτησα να μην προσλαμβάνονται συνάδελφοι στην ειδική, είπα αντίθετα ας ανοίξουν και θέσεις (που τις άνοιξαν) να τους διορίσουν. Αυτό που λέω είναι ότι αν πρόκειται στο μεταξύ να προσλαμβάνονται στην γενική να είναι συγκρίσιμες οι προϋπηρεσίες μας. Δέχεσαι ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να προσλαμβάνουν και οι δύο δομές την ίδια μέρα τις κοινές ειδικότητες;  Ότι ακριβώς ανάγκασαν τη Σιβιτανίδειο να κάνει. Να προσλαμβάνει από τον πίνακα αναπληρωτών την ίδια ημέρα με τα δημόσια σχολεία. Που ακριβώς είναι η γκρίνια ή η κακομοιριά σε αυτό που λέω; Διαφωνείς ότι μόνο έτσι είναι δίκαιο το παιχνίδι;

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3802 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:36:45 μμ »
Και εγω αρχικα το δευτερο  υποψιαστηκα λογω του μικρου αριθμου αλλα ποιος τους ξερει τι κανουν; Παντως θελω να πιστευω οτι αν πραγματι προκειται για β' φαση θα την ονομαζαν και ετσι οι υπαλληλοι του υπουργειου που τηλεφωνησε ο συναδελφος και τον ενημερωσαν για τη μικρη φαση... :-\

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3803 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:43:03 μμ »
Συνάδελφε Kinegiros αρχικά είμαι γυναίκα. Δεν κατάλαβες αυτό που παράθεσα το πρωί. Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν πιστώσεις για την ειδική αγωγή αλλά μην έχεις απόλυτο ύφος και μην κρίνεις από την δικιά σου μόνο ειδικότητα. Στον κλάδο των γεωτεχνικών τα τελευταία χρόνια που παρακολουθώ τα πράγματα γιατι είμαι νέα στο χώρο πάντα τραβάνε τις περισσότερες προσλήψεις στα σμεα και στα γενικά επαλ δεν καλύπτουν ούτε ελάχιστα κενά.
Αν θες δες τους συναδέφους αυτού του κλάδου να δεις ότι όλοι είναι με σεμινάριο ούτε λόγος για master. Δουλεύουν πολλά χρόνια στα σμεα και δεν έχουν πάρει πολλοί ακόμα παιδαγωγική κατάρτιση ούτε έχουν δώσει ασεπ. Μην μου πεις ότι δεν επιθυμούσαν να γίνουν μόνιμοι τόσα χρόνια που και οι προσλήψεις ήταν περισσότερες αλλά τους έλειπε η ασπαιτε που αν γνωρίζεις για τους εκπαιδευτικού τεχνικών ειδικοτήτων και ο θέσεις είναι περιορισμένες και τα προσόντα για να μπείς υψηλά.
Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο το υπουργείο να μην μπορεί να πάρει εστω 10 άτομα στη γενική σε ένα κλάδο όπως ο πρωτογενής τομέας που ακόμα περισότερο τώρα στην κρίση είναι σημαντικός.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3804 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:59:08 μμ »
Συνάδελφε Kinegiros αρχικά είμαι γυναίκα. Δεν κατάλαβες αυτό που παράθεσα το πρωί. Σαφώς και πρέπει να υπάρχουν πιστώσεις για την ειδική αγωγή αλλά μην έχεις απόλυτο ύφος και μην κρίνεις από την δικιά σου μόνο ειδικότητα. Στον κλάδο των γεωτεχνικών τα τελευταία χρόνια που παρακολουθώ τα πράγματα γιατι είμαι νέα στο χώρο πάντα τραβάνε τις περισσότερες προσλήψεις στα σμεα και στα γενικά επαλ δεν καλύπτουν ούτε ελάχιστα κενά.

εγώ επιμένω να μην σε καταλαβαίνω συναδέλφισα, ενώ λες ότι πρέπει να υπάρχουν πιστώσεις στην ειδική λες ότι πρέπει να δίνουν περισσότερες στην γενική, άρα να πάρουν από την ειδική.... αυτό εννοείς όταν τα συνδέεις μεταξύ τους, αν θέλεις να μην εννοείς αυτό αποσύνδεσε τα.

Είναι προφανές ότι σε ενοχλεί που γίνονται προσλήψεις στην ειδική συναδέλφων σου με κατώτερα προσόντα από εσένα, λογικό, αλλά ξεχνάς ότι αυτοί έχουν μια εξειδίκευση που μπορεί να μην έχεις (σεμινάριο, μάστερ κλπ κλπ) καθώς και εμπειρία. Οπότε συναδέλφισα σου ξαναλέω βαράς πιστολιές προς λάθος μεριά.

Παράθεση
Αν θες δες τους συναδέφους αυτού του κλάδου να δεις ότι όλοι είναι με σεμινάριο ούτε λόγος για master. Δουλεύουν πολλά χρόνια στα σμεα και δεν έχουν πάρει πολλοί ακόμα παιδαγωγική κατάρτιση ούτε έχουν δώσει ασεπ.


και τι έγινε ? είναι όνειδος να μην έχεις μάστερ, είναι κακό να δουλεύουν χρόνια σε σμεαε και να μην έχουν παιδαγωγική ? μπορούν να πάρουν την παιδαγωγική τόσο απλά? στο πλαίσιο που δουλεύουν δεν την χρειάζονται, αν κάποιος την θέλει για να περάσει κάποιους θα πάει να την πάρει όχι γιατί ξύπνησε ένα πρωινό και θέλει να γίνει καλύτερος δάσκαλος.

Παράθεση
Μην μου πεις ότι δεν επιθυμούσαν να γίνουν μόνιμοι τόσα χρόνια που και οι προσλήψεις ήταν περισσότερες αλλά τους έλειπε η ασπαιτε που αν γνωρίζεις για τους εκπαιδευτικού τεχνικών ειδικοτήτων και ο θέσεις είναι περιορισμένες και τα προσόντα για να μπείς υψηλά.

που να ξέρω εγώ αν επιθυμούσαν να γίνουν μόνιμοι ή όχι, μπορεί να μην ήθελαν. Παιδαγωγική επάρκεια παίρνεις και από μάστερ και από β πτυχίο, ξέρω άτομα τεχνικών ειδ. που πήραν έτσι.

Παράθεση
Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο το υπουργείο να μην μπορεί να πάρει εστω 10 άτομα στη γενική σε ένα κλάδο όπως ο πρωτογενής τομέας που ακόμα περισότερο τώρα στην κρίση είναι σημαντικός.

ναι είναι δυνατόν, όπως είναι δυνατόν παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες να μην έχουν όλους τους εκπαιδευτικούς στο σχολείο τους. Επιμένεις να υπονοείς ότι η ειδική έφερε την απώλεια των 10 πιστώσεων στην γενική. Ε άμα είναι έτσι καλά έκανε αν θες την γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3805 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:03:21 μμ »
"είναι κακό να δουλεύουν χρόνια σε σμεαε και να μην έχουν παιδαγωγική ? μπορούν να πάρουν την παιδαγωγική τόσο απλά? στο πλαίσιο που δουλεύουν δεν την χρειάζονται, αν κάποιος την θέλει για να περάσει κάποιους θα πάει να την πάρει όχι γιατί ξύπνησε ένα πρωινό και θέλει να γίνει καλύτερος δάσκαλος."

Την παιδαγωγική επάρκεια την χρειάζονται επιλεκτικά μόνο όσοι δουλεύουν στην γενική αγωγή; Τα παιδιά στην ειδική δεν έχουν ανάγκη από εκπαιδευτικούς με παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια; Εκεί μαθαίνεις στου Κασίδη το κεφάλι;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3806 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:10:12 μμ »
"είναι κακό να δουλεύουν χρόνια σε σμεαε και να μην έχουν παιδαγωγική ? μπορούν να πάρουν την παιδαγωγική τόσο απλά? στο πλαίσιο που δουλεύουν δεν την χρειάζονται, αν κάποιος την θέλει για να περάσει κάποιους θα πάει να την πάρει όχι γιατί ξύπνησε ένα πρωινό και θέλει να γίνει καλύτερος δάσκαλος."

Την παιδαγωγική επάρκεια την χρειάζονται επιλεκτικά μόνο όσοι δουλεύουν στην γενική αγωγή; Τα παιδιά στην ειδική δεν έχουν ανάγκη από εκπαιδευτικούς με παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια; Εκεί μαθαίνεις στου Κασίδη το κεφάλι;

δεν κατάλαβα έχει όρο στην γενική ή στην ειδική ότι πρέπει να έχετε παιδαγωγική αλλιώς δεν μπαίνετε στον πίνακα ?

αν έχει τότε μόνο θα είχε ΛΟΓΙΚΗ το επιχείρημα σου. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, οπότε είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ, και το κίνητρο για εσένα είναι καθαρά επαγγελματικό, όχι όμως για να κάνεις καλύτερο μάθημα αλλά για να δουλέψεις και να έχεις ένα πιάτο φαγητό αφού θα πας πάνω από κάποιον που δεν έχει επάρκεια.

Green αφού δεν έχεις σχέση πια με την ειδική γιατί βολοδέρνεις, μια μυρωδιά πείρες  μια χρονιά και δεν σου άρεσε, εντάξει κάποιοι σου από την ειδική σου πήραν την θέση καταλαβαίνω τον πόνο αλλά μην το γυρνάς σε εμπάθεια σε όλο τον κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3807 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:20:47 μμ »
Καταρχάς σε λίγο θα είναι απαραίτητη υποχρεωτικά η παιδαγωγική επάρκεια για να είσαι στου πίνακες. Πέρα όμως από το τυπικό προσόν, καμία αξία δεν έχει ως ουσιαστικό προσόν για να διδάξει κάποιος; Αυτοδίδακτοι και πρακτικοί πρέπει να είναι οι εκπαιδευτικοί το 2012; Εσύ για να προσαρμόσεις όλη την πραγματικότητα στη φόρμουλα που σε βολεύει είσαι ικανός να ακυρώσεις και όλη την παιδαγωγική επιστήμη...

Φυσικά για την ουσία αυτού που είπα, κουβέντα πάλι.   

Είναι πολύ εύκολο να σου ανταποδώσω τις προκλήσεις , όπως το ότι επειδή εσύ διορίστηκες και σε πληρώνουμε μόνο με ένα σεμινάριο, έχεις αναγάγει τη μετριότητα και τη μη κατάρτιση σε πρότυπο επιτυχίας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου. Είναι προφανές ότι πέρα από την ειδικότητά σου και τα τμήματα ένταξης, δεν έχεις ιδέα για το τι γίνεται σε άλλες δομές της Ε.Α. και σε άλλες ειδικότητες.  Όταν μάθεις, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 06:23:07 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.