*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62538 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πιστευω καν οτι ειναι συμφωνοι.

Απο την ανακοινωση της ολμε:
Επικαλέστηκε μάλιστα από το βήμα της Βουλής διαβούλευση που έγινε με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Όταν όμως ζητήθηκε από κόμματα της αντιπολίτευσης να καταθέσει την γνωμοδότηση της ΑΠΔΠΧ, δεν το έκανε και λίγο αργότερα αποχώρησε από τη Βουλή για να βγει στα κανάλια και να καλλιεργήσει την επικοινωνιακή της φούσκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 

Εσυ πώς θα πεις οτι διαφωνεις οταν η τροπολογια αναφερει οτι η Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα ειναι συμφωνη;
https://www.kathimerini.gr/1077341/article/epikairothta/ellada/to-ypoyrgeio-paideias-8wrakizei-thn-zwntanh-metadosh-twn-ma8hmatwn

Αυτο θα σου πει ο διευθυντης και σιγουρα θα υπαρξουν καποιοι που θα το κανουν. Ειτε γιατι θα θεωρησουν οτι ειναι υποχρεωμενοι, ειτε γιατι θα φανε μπουλιγκ απ τους διευθυντες ειτε γιατι εχουν ψωνιο να γινουν παρουσιαστες (υπαρχουν και τετοιοι) ειτε επειδη θα φοβηθουν μην τους πει ο Μπουρδανος τεμπεληδες και η Ρεα ανηθικους

Αυτά θα μου πει αυτός και εγώ θα του πω να μου το κάνει εγγράφως ότι υποχρεούμαι να συμμετάσχω στη ζωντανή μετάδοση ότι δηλαδή υποχρεούμαι να παραχαωρήσω προσωπικά δεδομένα δικά μου και των μαθητών μου, να μου υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για ότι παει στραβά, να μου κοινοποιήσει το έγγραφο της Αρχής προαστασίας Προσωπικών δεδομέων το ποίο επικαλείται...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
 

Εσυ πώς θα πεις οτι διαφωνεις οταν η τροπολογια αναφερει οτι η Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα ειναι συμφωνη;
https://www.kathimerini.gr/1077341/article/epikairothta/ellada/to-ypoyrgeio-paideias-8wrakizei-thn-zwntanh-metadosh-twn-ma8hmatwn

Αυτο θα σου πει ο διευθυντης και σιγουρα θα υπαρξουν καποιοι που θα το κανουν. Ειτε γιατι θα θεωρησουν οτι ειναι υποχρεωμενοι, ειτε γιατι θα φανε μπουλιγκ απ τους διευθυντες ειτε γιατι εχουν ψωνιο να γινουν παρουσιαστες (υπαρχουν και τετοιοι) ειτε επειδη θα φοβηθουν μην τους πει ο Μπουρδανος τεμπεληδες και η Ρεα ανηθικους
Η τροπολογία ίσως είναι σύμφωνη με την Αρχή Προστασίας, αλλά αν εγώ δε θέλω, πώς θα με αναγκάσει; Τι θα μου πει δηλ.; Ότι τι θα μου κάνει; Μήπως θα είμαι και του χρόνου στο ίδιο σχολείο; Αλλά και να ήμουν, τι θα μου έκανε; Θα με έβαζε να σκάψω ή να καθαρίσω;
Αν πάει να με αναγκάσει, δε θα κάνω μάθημα, θα μείνω στο γραφείο των καθηγητών την υπόλοιπη μέρα και τις επόμενες μέρες, κάνοντας λευκή απεργία.
Κι ο κάθε τυχάρπαστος βουλευτής, ας κοιτάξει να κάνει κανένα έργο, γιατί οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, δε δικαιολογούν  ούτε τα χρήματα που παίρνει, ούτε την ασυλία...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πιστευω καν οτι ειναι συμφωνοι.

Απο την ανακοινωση της ολμε:
Επικαλέστηκε μάλιστα από το βήμα της Βουλής διαβούλευση που έγινε με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Όταν όμως ζητήθηκε από κόμματα της αντιπολίτευσης να καταθέσει την γνωμοδότηση της ΑΠΔΠΧ, δεν το έκανε και λίγο αργότερα αποχώρησε από τη Βουλή για να βγει στα κανάλια και να καλλιεργήσει την επικοινωνιακή της φούσκα.

Εγώ πιστεύω ότι η ΑΑΠΔΠΧ έδωσε το γενικό πλαίσιο το οποίο μπορεί τυπικά να καλύψει όσους πιθανόν συμμετάσχουν σε μια τέτοια διαδικασία. Το αν εγω ,  ο χ , ο ψ δέχομαι να παραχωρήσω προσωπικά μου στοιχεία σε  αυτό το πλαίσιο  είναι θέμα προσωπικό.Δεν μπορεί δηλαδή να γίνει χωρίς συναίνεση. Και επειδή ακριβώς γνωρίζουν οι αρμόδιοι ότι δεν μπορούν να εξαναγκασουν κανέναν σε μια τέτοια διαδικασία αναφέρουν αοριστολογίες και προσπαθούν εμμέσως πλην αφώς να μας πείσουν ότι όλα βαίνουν καλώς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρωτοι οι γονεις δεν θα το επιτρεψουν. Σου το υπογραφω. Φιλοι οι οποιοι δεν ειναι εκπαιδευτικοι μου ειπαν οτι ετσι και μπει καμερα στην ταξη των παιδιων τους θα πανε να δειρουν τους Διευθυντες. Το ξερει και το Υπουργειο οτι δεν προκειται να γινει. Αλλοι ειναι οι λογοι οπως ξαναειπα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η τροπολογία ίσως είναι σύμφωνη με την Αρχή Προστασίας, αλλά αν εγώ δε θέλω, πώς θα με αναγκάσει; Τι θα μου πει δηλ.; Ότι τι θα μου κάνει; Μήπως θα είμαι και του χρόνου στο ίδιο σχολείο; Αλλά και να ήμουν, τι θα μου έκανε; Θα με έβαζε να σκάψω ή να καθαρίσω;
Αν πάει να με αναγκάσει, δε θα κάνω μάθημα, θα μείνω στο γραφείο των καθηγητών την υπόλοιπη μέρα και τις επόμενες μέρες, κάνοντας λευκή απεργία.
Κι ο κάθε τυχάρπαστος βουλευτής, ας κοιτάξει να κάνει κανένα έργο, γιατί οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, δε δικαιολογούν  ούτε τα χρήματα που παίρνει, ούτε την ασυλία...

Αυτό λεω και 'γω ... Η Αρχή Προστασίας ορίζει το πλαίσιο (για όσους τυχόν λάβουν μέρος), δεν το επιβάλλει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 06:11:32 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρωτοι οι γονεις δεν θα το επιτρεψουν. Σου το υπογραφω. Φιλοι οι οποιοι δεν ειναι εκπαιδευτικοι μου ειπαν οτι ετσι και μπει καμερα στην ταξη των παιδιων τους θα πανε να δειρουν τους Διευθυντες. Το ξερει και το Υπουργειο οτι δεν προκειται να γινει. Αλλοι ειναι οι λογοι οπως ξαναειπα

Άλλοι μπορεί να είναι οι λόγοι , ναι ,αλλά αύριο πρωί πρωί που θα έχουμε τα πρώτα παρατραγουδα θα πρέπει ο καθένας μας να έχει στο νου του πως θα πορευτεί... Επίσης το ότι και οι γονείς διαφωνούν δε σημαίνει ότι εμείς πρέπει να περιμένουμε να βγάλει κάποιος άλλος το φίδι απο την τρύπα και α σκύβουμε το κεφάλι...!

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνω. Απλα να μην γινει αυτο αφορμη να σκυψουμε το κεφαλι σε αλλα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνω. Απλα να μην γινει αυτο αφορμη να σκυψουμε το κεφαλι σε αλλα.

Σαφώς! Μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Νόμος ισχύει μέχρι να ακυρωθεί ή να αλλάξει. Λευκές απεργίες και άλλα ωραία μόνο για αστειάκια ή φανερώνουν άγνοια κινδύνου. Σε τυλίγουν σε μια κόλλα χαρτί και τρέχα σε ΕΔΕ μετά να τους πεις "με καλύπτει συνδικαληστικά η ΟΛΜΕ ή "ο Διευθυντής δεν μου έδινε έγγραφη εντολή" (παρακώλυση εκτέλεσης υπηρεσίας).

Επαναλαμβάνω από αύριο περιμένουμε την σαφή αναφορά της ΟΛΜΕ για προσφυγή στο ΣΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
1)Καλύτερα καθηγητές -παρουσιαστές που προτείνουμε εμείς παρά καθηγητές ,μαθητές παίχτες ριάλιτι που προτείνεις εσυ και τ' αφεντικά σου.
2) Φυσικά και έχει κόστος διότι το Υπουργείο θα έπρεπε να προβλέψει κάποιες ώρες απο το διδακτικό ωράριο για την προετοιμασία -βιντεοσκόπηση απο εμάς του μαθήματος.
3)Προφανέστατα σύμφωνα με το 2 εμείς θα  κάνουμε το μάθημα για τους δικούς μας μαθητές και σύμφωνα με τις ανάγκες του
4)Η προώηθηση πολιτικών έχει γίνει επάγγελμα για κάποιους. Όλοι οι άλλοι που σκέφτονται κριτικά είναι είτε κατώτεροι των περιστάσεων είτε τεμπέληδες
5)Συνάδελφοι αρκετά με τους (αποτυχημένους ) Γκέμπελς του pde
Τους χαρακτηρισμούς στους επιστρέφω. Τα αφεντικά μας είναι τα ίδια. Το έχουμε ξαναπεί.Αν κάποιοι θεωρείτε ότι η σύγχρονη εποχή μπορεί να αντιμετωπιστεί με τα μυαλά του προηγούμενου αιώνα, η ιστορία θα σας πετάξει σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Το μέλλον για πολλές επαγγελματικές ομάδες είναι ήδη εδώ: τη θέση σου θα την πάρει ένα καλοσχεδιασμένο ρομπότ. Για τώρα κλείσε την κάμερα απλώς και μείνε δίπλα στον μαθητή σου. Αν δεν θέλεις, πες του το, όταν θα σου το ζητήσει. Καλή νύχτα! Καλή μας αρχή από αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Αυτό το μέλλον θέλουμε για τα παιδιά μας; Μαθητές είτε μπροστά σε μια οθόνη είτε κάτω από κάμερες να σκέφτονται τι θα πει ο κόσμος;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 08:53:27 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τους χαρακτηρισμούς στους επιστρέφω. Τα αφεντικά μας είναι τα ίδια. Το έχουμε ξαναπεί.Αν κάποιοι θεωρείτε ότι η σύγχρονη εποχή μπορεί να αντιμετωπιστεί με τα μυαλά του προηγούμενου αιώνα, η ιστορία θα σας πετάξει σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Το μέλλον για πολλές επαγγελματικές ομάδες είναι ήδη εδώ: τη θέση σου θα την πάρει ένα καλοσχεδιασμένο ρομπότ. Για τώρα κλείσε την κάμερα απλώς και μείνε δίπλα στον μαθητή σου. Αν δεν θέλεις, πες του το, όταν θα σου το ζητήσει. Καλή νύχτα! Καλή μας αρχή από αύριο.

Χάρισμά σου οι χαρακτηρισμοί .Τους έχεις κερδίσει επάξια.Καλή αρχή και σε 'σένα...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.