*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4354471 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9310 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:09:58 μμ »


Ε ναι εγώ τον σκέφτηκα το αλγόριθμο. Γι αυτό μου έστειλε ο Άρβι τους πίνακες το βράδυ που περιμένατε όλοι τα αποτελέσματα.

... είπε ο Κούλης και συμπλήρωσε: 'μην ανησυχείτε φίλτατοι εκπαιδευτικοί. Όλα βαίνουν καλώς και η επιτυχία του εγχειρήματός μας είναι a priori εξασφαλισμένη, κατόπιν της σημαντικότατης συμβολής ενός και μόνο ανθρώπου, τον οποίον όλη η χώρα τιμά και σέβεται. Και φυσικά δεν είναι άλλος από...



Ταρα-τατατ (μουσική από την ταινία 'Ο Δράκουλας')

Άντε βρε, και καλή τύχη σε όλους μας!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9311 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:14:37 μμ »
Ωχ, μόλις τώρα παρατήρησα ότι εγκαινίασα τη σελίδα 666 με τη φωτογραφία του... γουρλή. Φτου! Αγάπη μου, φέρε την πλεξίδα με τα σκόρδα και φώναξε τον παπά να κάνουμε ένα ευχέλαιο, γιατί δε μας βλέπω καλά.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9312 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:15:32 μμ »
Aντε μπηκαμε και στο 666....σε καλο να μας βγει.......βοηθεια......κολαση!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9313 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:17:24 μμ »


ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΗΝ 666 σελιδα των μετατάξεων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9314 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:18:46 μμ »


ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΗΝ 666 σελιδα των μετατάξεων

Sb is messing with frikipaideia!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9315 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:19:13 μμ »
Χαχαχα....

Αποσυνδεδεμένος despg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9316 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:19:55 μμ »
Είναι απίστευτα γρήγοροι όταν θέλουν! Στο Survey ΗΔΗ έχουν ενημερώσει το πεδίο Οργανική με τη Δ/νση Π.Ε. που πήραν μετάταξη και διέγραψαν (!) αυτούς των διοικητικών θέσεων. Άρα ούτε από 'κει μπορούμε να βρούμε όλα τα ΠΥΣΔΕ Προέλευσης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9317 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:21:22 μμ »


ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΗΝ 666 σελιδα των μετατάξεων
Τελειο.....μ'αρεσει.....
και nikitas......επισης τελειο....να'στε καλα και οι δυο....το γελιο ειναι υγεια!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9318 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:22:43 μμ »
Είναι απίστευτα γρήγοροι όταν θέλουν! Στο Survey ΗΔΗ έχουν ενημερώσει το πεδίο Οργανική με τη Δ/νση Π.Ε. που πήραν μετάταξη και διέγραψαν (!) αυτούς των διοικητικών θέσεων. Άρα ούτε από 'κει μπορούμε να βρούμε όλα τα ΠΥΣΔΕ Προέλευσης.
Σίγουρο αυτό??Πώς το ξέρεις?

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9319 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:27:05 μμ »
Μετα απο μια μικρη ερευνα διαπιστωνω τα εξης..
Οι μεταταξεις εγιναν με βαση το Ν. 4127/2013  άρθρο 82 παραγραφος 11. Αντιγραφω..
 
11. Για το σχολικό έτος 2013−2014, ο ποσοτικός προσδιορισμός των κενών θέσεων στην πρωτοβάθμια και
δευτεροβάθμια εκπαίδευση, των υπηρεσιακών αναγκών, καθώς και το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό ανά
ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, γίνεται με διαπιστωτική πράξη που εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας
και Θρησκευμάτων κατόπιν εισήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με βάση την επεξεργασία και το συσχετισμό
των στοιχείων που έχουν καταχωρηθεί, με ευθύνη των Διευθυντών Εκπαίδευσης, στο προβλεπόμενο στο άρθρο
7 του ν. 3848/2010 (Α΄ 71) ηλεκτρονικό σύστημα. Με βάση τον ανωτέρω προσδιορισμό, με απόφαση του Υπουργού
Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των εκπαιδευτικών, ανά ειδικότητα και Διεύθυνση Εκπαίδευ−
σης, που υποχρεωτικά μετατάσσονται στις οριζόμενες στην ίδια απόφαση κενές ή συνιστώμενες με την πράξη
μετάταξης θέσεις εκπαιδευτικού ή διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας,
με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, σε υπηρεσίες ή φορείς του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με
ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ή
ανώτερης κατηγορίας.
Με την ίδια απόφαση καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλουν σχετική
αίτηση προτίμησης. Επί των αιτηθέντων εκπαιδευτικών συντάσσεται αξιολογικός πίνακας κατάταξης με βάση
τα κάτωθι κριτήρια: α) συνολική προϋπηρεσία, β) οικογενειακοί λόγοι, γ) συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των
σχολείων που υπηρέτησαν, δ) κατοχή επιπλέον πτυχίου, ε) κατοχή μεταπτυχιακού και στ) κατοχή διδακτορικού.
Ο συνολικός υπολογισμός των μορίων γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 16 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45), όπως τροπο−
ποιήθηκε και ισχύει. Η κατοχή κάθε επιπλέον πτυχίου ΑΕΙ αποτιμάται με 5 μονάδες, κάθε μεταπτυχιακού με
7 μονάδες και κάθε διδακτορικού με 14 μονάδες. Με βάση την κατάταξη στον ανωτέρω αξιολογικό πίνακα,
με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εκπαιδευτικοί μετατάσσονται υποχρεωτικά. Με
απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού μπορεί να
ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο θέμα και λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος



Τα Bold φυσικα τα εβαλα εγω.
Λοιπον..
Κενες θεσεις - υπηρεσιακες αναγκες - πλεοναζον προσωπικο μας δινουν τελικα αποφαση του Υπουργου με τον αριθμο των εκπαιδευτικων που υποχρεωτικα μετατασσεται.
Κραταμε ομως ως δεδομενο οτι με αποφαση του Υπουργου και συναρμοδιου Υπουργου μπορει να ρυθμιζεται καθε ειδικοτερο θεμα και λεπτομερεια για την εφαρμογη των διαταξεων του παροντος.

Συνεχιζω... (αντιγραφη απο αποφαση του Υπουργου μετα την Διαπιστωτικη του Πραξη για τις κενες θεσεις)

Αποφασίζουμε
       

1.   Οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται υποχρεωτικά
Α)   σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανά Περιφέρεια και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα και
Β)    ανά Φορέα σε κενές ή σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης θέσεις διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας, δύνανται να προσεγγίσουν τον κάτωθι αριθμό ανά Περιφέρεια και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, κατηγορία, κλάδο και ειδικότητα:

Αυτα που εχω με bold ειναι οι διαφορες της Αποφασης σε σχεση με τον ανωτερω Νομο.
Το "κατωτερης κατηγοριας" προστεθηκε με το Νομο 4174/2013 άρθρο 73 παραγραφος 2
 Αντιγραφω. 
 Στο τέλος του δευτέρου εδαφίου της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013, οι λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας.» αντικαθίστανται από τις λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.».

Για το "δυναται να προσεγγισουν τον κατωθι αριθμο" ΔΕΝ υπαρχει καποια σχετικη τροποποιηση.

Να δεχτουμε οτι τους καλυπτει  το "με αποφαση του Υπουργου μπορει να ρυθμιζεται καθε ειδικοτερο θεμα και λεπτομερεια για την εφαρμογη των διαταξεων του παροντος."

Επιμενω οτι "δυναται να προσεγγισουν τον κατωθι αριθμο" ετσι οπως το εχουν γραψει στην αποφαση αφορα την παραγραφο Β' (φορεις) και οχι την Α' (εκπαιδευτικους).
Αρα κατα την αποψη μου δεν μπορει να μενουν κενες θεσεις στους εκπαιδευτικους εφοσον υπαρχουν αιτησεις.

Οπως ολοι βλεπουμε ο Νομος ΔΕΝ υποχρεωνει πουθενα τον Υπουργο να δωσει προτεραιοτητα στους ηδη υπηρετουντες της Δ/νσης, στη συνεχεια της περιφερειας  και τελος στους εκτος Περιφερειας.
Να δεχτουμε οτι εκανε χρηση της δυνατοτητς "με αποφαση του Υπουργου μπορει να ρυθμιζεται καθε ειδικοτερο θεμα και λεπτομερεια για την εφαρμογη των διαταξεων του παροντος." και ευνοησε τα παιδια του Υπουργειου που υπηρετουν στη Β' Αθηνας, Δ/νσεις και φορεις ????

Με λιγα λογια αυτο που εκαναν δεν ειναι αξιοκρατικο !!! Το εκοψαν και το εραψαν για χαρη των συναδελφων που υπηρετουν με αποσπαση στο Υπουργειο.

Υ

Αποσυνδεδεμένος despg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9320 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:32:11 μμ »
Είναι απίστευτα γρήγοροι όταν θέλουν! Στο Survey ΗΔΗ έχουν ενημερώσει το πεδίο Οργανική με τη Δ/νση Π.Ε. που πήραν μετάταξη και διέγραψαν (!) αυτούς των διοικητικών θέσεων. Άρα ούτε από 'κει μπορούμε να βρούμε όλα τα ΠΥΣΔΕ Προέλευσης.
Σίγουρο αυτό??Πώς το ξέρεις?

Μπήκα στο Survey και όσους έψαξα μου τους έβγαζε στη Δ/νση Α'θμιας που πήραν μετάταξη - π.χ. Καρδίτσα (Π.Ε.).  Για επιβεβαίωση έβαλα 2-3 που ήξερα από το ΠΥΣΔΕ μου που πήραν σε άλλο ΠΥΣΠΕ και τους είχαν ήδη αλλάξει. Το ίδιο και άτομο που πήγε σε διοικητική θέση, μου έβγαλε μήνυμα: Ο εκπαιδευτικός δεν υπάρχει, ένδειξη "ΜΕΤΑΤΑΞΗ" ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Έλεγα να βρούμε από 'κει τα ΠΥΣΔΕ Προέλευσης, αλλά δεν...

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9321 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:41:16 μμ »
Μπήκα στο Survey και όσους έψαξα μου τους έβγαζε στη Δ/νση Α'θμιας που πήραν μετάταξη - π.χ. Καρδίτσα (Π.Ε.).  Για επιβεβαίωση έβαλα 2-3 που ήξερα από το ΠΥΣΔΕ μου που πήραν σε άλλο ΠΥΣΠΕ και τους είχαν ήδη αλλάξει. Το ίδιο και άτομο που πήγε σε διοικητική θέση, μου έβγαλε μήνυμα: Ο εκπαιδευτικός δεν υπάρχει, ένδειξη "ΜΕΤΑΤΑΞΗ" ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Έλεγα να βρούμε από 'κει τα ΠΥΣΔΕ Προέλευσης, αλλά δεν...

Δε νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν. Ίσως είναι για μερικές περιπτώσεις αλλά και αυτοί κάπου θα είναι γραμμένοι. Εγώ όσα ονόματεπώνυμα με ΑΜ και αν googλαρα μου τους έβγαλε έιτε σε κατάσταση τοποθέτησης είτε σε αίτησης όπου υπήρχαν και μόρια και οργανική προέλευσης. Αν υπάρχουν κάποιοι που δεν βρίσκετε δώστε μου ονόματεπώνυμα να ψάξω και γω. Και βέβαια υπάρχει και το Datacenter στο οποίο υπάρχει όλη η υπηρεσιακή κατάσταση καταχωρισμένη.
Έγινε πολύ χοντρό παιγνίδι σε αυτές τις μετατάξεις και νομίζουν πως λόγω ποσότητας θα περάσουν απαρατήρητοι. Και ΔΕΝ νομίζω πως είναι καλυμένοι νομικα οπότε με μια ένσταση πάνε πίσω από κει που ήρθαν, αρκει αυτοί που έχουν έννομο συμφέρον να τις κάνουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 08:13:22 μμ από barbayannis »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9322 στις: Αύγουστος 31, 2013, 08:15:41 μμ »
εγώ μόλις έμαθα:Γαλλικών από τη Σάμο αποσπασμένη στο υπουργείο με 40 μόρια β Αθήνας για πτυχία δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9323 στις: Αύγουστος 31, 2013, 08:28:00 μμ »
@ maria2013

Το δελτίο τύπου πρώτον στερείται οποιασδήποτε εγκυρότητας. Δεύτερον οι αποσπασμένοι στην Κ.Υ θεωρούνται διοικητική για όσο διαρκεί η απόσπαση τους και όχι εκπαιδευτικοί, αυτό απλά σημαίνει ότι δεν υπηρετούν σε ΔΔΕ αλλά σε διοικητική θέση γι αυτό και παρουσιάζονται στο Υπουργείο και όχι στην ΔΔΕ. Η ΔΔΕ Β΄ Αθήνας δεν έχει καμία σχέση με την απόσπαση τους.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.