*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154727 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7168 στις: Απρίλιος 08, 2016, 12:04:43 πμ »
Στο 504 στο θερινό τετράμηνο η Βαλιαντή έβγαλε τους βαθμούς των εργασιών περιπού μια εβδομάδα μετά τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7169 στις: Απρίλιος 08, 2016, 12:18:47 πμ »
Καλησπέρα, είμαι στο πρώτο εξάμηνο και στα πλαίσια μιας έρευνας που πρέπει να κάνω για το 510 δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρώ ελληνόγλωσση βιβλιογραφία. Εσείς παιδιά και κυρίως οι παλαιότεροι που ίσως γνωρίζουν, που βρίσκεται βιβλιογραφία? Ο μόνος τρόπος είναι να αγοράσεις τα βιβλία που θέλεις για κάθε εργασία?
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι βιβλία για την βιβλιογραφική ανασκόπηση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και διάφορα άρθρα ή έρευνες σχετικές με το θέμα που έχεις επιλέξει.
Εγώ π.χ, είχα σαν θέμα κάτι που αφορούσε τις στάσεις και πεποιθήσεις απέναντι στα μαθηματικά και έβαζα αυτές τις λέξεις στο google.

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7170 στις: Απρίλιος 08, 2016, 09:19:00 πμ »
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι βιβλία για την βιβλιογραφική ανασκόπηση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και διάφορα άρθρα ή έρευνες σχετικές με το θέμα που έχεις επιλέξει.
Εγώ π.χ, είχα σαν θέμα κάτι που αφορούσε τις στάσεις και πεποιθήσεις απέναντι στα μαθηματικά και έβαζα αυτές τις λέξεις στο google.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Eleni_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7171 στις: Απρίλιος 08, 2016, 09:42:13 πμ »
Παιδιά Καλησπέρα,  για το μάθημα Νοητικη Υστέρηση και Αυτισμος  (529) ξέρετε πως είναι περιπου τα θέματα στο τέλος ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7172 στις: Απρίλιος 08, 2016, 11:10:56 πμ »
Στο 504 στο θερινό τετράμηνο η Βαλιαντή έβγαλε τους βαθμούς των εργασιών περιπού μια εβδομάδα μετά τις εξετάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ Έφη, για την απάντηση! Δηλαδή θα είμαστε ένα μήνα σε αγωνία!  :(

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7173 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:43:07 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους παλιούς που μάλλον θα ξέρουν. Υπάρχει και θερινό εξάμηνο που γίνετε τους καλοκαιρινούς μήνες? Είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει για περιορισμένο αριθμό φοιτητών.Ισχύει αυτό και αν ναι με ποια κριτήρια διαλέγουν ποιοί θα φοιτήσουν?

Αποσυνδεδεμένος mamarpde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7174 στις: Απρίλιος 08, 2016, 06:45:48 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους παλιούς που μάλλον θα ξέρουν. Υπάρχει και θερινό εξάμηνο που γίνετε τους καλοκαιρινούς μήνες? Είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει για περιορισμένο αριθμό φοιτητών.Ισχύει αυτό και αν ναι με ποια κριτήρια διαλέγουν ποιοί θα φοιτήσουν?
Υπάρχει θερινό εξάμηνο και δεν είναι περιορισμένος ο αριθμός των φοιτητών αλλά των μαθημάτων που μπορείς να δηλώσεις. Λογικά θα σας τα πουν κατά τη δήλωση μαθημάτων

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7175 στις: Απρίλιος 08, 2016, 10:13:06 μμ »
Υπάρχει θερινό εξάμηνο και δεν είναι περιορισμένος ο αριθμός των φοιτητών αλλά των μαθημάτων που μπορείς να δηλώσεις. Λογικά θα σας τα πουν κατά τη δήλωση μαθημάτων
Ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μόνο 12 πιστωτικές μονάδες αν θυμάμαι καλά, που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις το πολύ ένα μάθημα κι ένα σεμινάριο.
Με επιφύλαξη, το γράφω καθώς δεν έχω ξαναασχοληθεί με αυτό και στην χώρα μας ξέρουμε πόσο ευμετάβλητα είναι όλα.

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7176 στις: Απρίλιος 09, 2016, 04:17:50 μμ »
Ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μόνο 12 πιστωτικές μονάδες αν θυμάμαι καλά, που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις το πολύ ένα μάθημα κι ένα σεμινάριο.
Με επιφύλαξη, το γράφω καθώς δεν έχω ξαναασχοληθεί με αυτό και στην χώρα μας ξέρουμε πόσο ευμετάβλητα είναι όλα.
Από το Πανεπιστήμιο με ενημέρωσαν πριν μερικές μέρες πως το θερινό τετράμηνο μπορούμε να πάρουμε ένα μάθημα και δύο σεμινάρια (15 πιστωτικές μονάδες).

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7177 στις: Απρίλιος 09, 2016, 10:52:18 μμ »
Παιδιά βοήθεια!!!!!!!!!
Στο μάθημα 621 Παιδαγωγική της συμπερίληψης ο Αγγελίδης σχολίασε τις απαντήσεις μας σχετικά με την εβδομαδιαία δραστηριότητα "Πώς οι φωνές των παιδιών μπορεί να βοηθήσουν στην προώθηση της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης" και έθεσε το παρακάτω ερώτημα για το οποίο δε βρίσκω απάντηση:

"Είναι οι απόψεις των μειονοτήτων/προσφύγων/μεταναστών οι ίδιες με τις απόψεις των παιδιών της κυρίαρχης κουλτούρας για τη συμπερίληψη; Αν ναι, γιατί;"

Μπορεί να μου πει κάποιος τι θα μπορούσα να απαντήσω; Έστω ένα λόγο για τον οποίο είναι ίδιες οι απόψεις τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7178 στις: Απρίλιος 09, 2016, 11:35:33 μμ »
Παιδιά βοήθεια!!!!!!!!!
Στο μάθημα 621 Παιδαγωγική της συμπερίληψης ο Αγγελίδης σχολίασε τις απαντήσεις μας σχετικά με την εβδομαδιαία δραστηριότητα "Πώς οι φωνές των παιδιών μπορεί να βοηθήσουν στην προώθηση της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης" και έθεσε το παρακάτω ερώτημα για το οποίο δε βρίσκω απάντηση:

"Είναι οι απόψεις των μειονοτήτων/προσφύγων/μεταναστών οι ίδιες με τις απόψεις των παιδιών της κυρίαρχης κουλτούρας για τη συμπερίληψη; Αν ναι, γιατί;"

Μπορεί να μου πει κάποιος τι θα μπορούσα να απαντήσω; Έστω ένα λόγο για τον οποίο είναι ίδιες οι απόψεις τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Γεια σου Έφη! Εγώ θα έγραφα πως οι μετανάστες μαθητές θέλουν να συμπεριληφθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία όπως θέλουν και οι γηγενείς. Αυτό συμβαίνει γιατί κανένας δεν θέλει να είναι περιθωριοποιημένος κοινωνικά και μαθησιακά.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7179 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:03:13 πμ »

Γεια σου Έφη! Εγώ θα έγραφα πως οι μετανάστες μαθητές θέλουν να συμπεριληφθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία όπως θέλουν και οι γηγενείς. Αυτό συμβαίνει γιατί κανένας δεν θέλει να είναι περιθωριοποιημένος κοινωνικά και μαθησιακά.
Λίνα σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη.....
Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις!

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7180 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:17:47 πμ »
Παιδιά Καλησπέρα,  για το μάθημα Νοητικη Υστέρηση και Αυτισμος  (529) ξέρετε πως είναι περιπου τα θέματα στο τέλος ?
Η μία ερώτηση έλεγε πως ένα αυτιστικό παιδί που δε συμμετείχε καθόλου κατά την ώρα του μαθήματος, μια μέρα είδε τη δασκάλα του να βλέπει κάποιες εικόνες στον υπολογιστή και αυτό του τράβηξε την προσοχή. Για ποιο λόγο θεωρούμε πως έγινε αυτό;
Εγώ είχα μαζί μου το βιβλίο της Happe και βρήκα από εκεί την απάντηση για τις εικόνες και την επίδρασή τους στα αυτιστικά παιδιά.
Τις άλλες ερωτήσεις δεν τις θυμάμαι, γιατί ήμουν άρρωστη εκείνη τη μέρα.
Σίγουρα είχε βάλει κάτι για τη νοητική υστέρηση.
Στις περισσότερες ερωτήσεις ζητούσε να πούμε ένα παράδειγμα από τη σχολική τάξη ή από τη μέχρι τώρα εμπειρία μας. Αυτό με δυσκόλεψε πάρα πολύ, γιατί δεν είχα σχετική εμπειρία.
Το βιβλίο του Στασινού δε βοηθά σχεδόν καθόλου.
Προσπάθησε να βρεις πληροφορίες για τη νοητική υστέρηση και τον αυτισμό από το ίντερνετ, εκτύπωσέ τες και πάρτες μαζί σου στις εξετάσεις. Μπορεί να σε βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7181 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:22:20 πμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους παλιούς που μάλλον θα ξέρουν. Υπάρχει και θερινό εξάμηνο που γίνετε τους καλοκαιρινούς μήνες? Είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει για περιορισμένο αριθμό φοιτητών.Ισχύει αυτό και αν ναι με ποια κριτήρια διαλέγουν ποιοί θα φοιτήσουν?
Το θερινό τετράμηνο 2015 ήταν το πρώτο μου τετράμηνοστο Μεταπτυχιακό.
Πήρα 3 μαθήματα και 1 σεμινάριο.
Κανένας από τους συμβούλους δε μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα.
Αργότερα έμαθα ότι δε θα μπορέσω να επιλέξω ξανά μάθημα στο επόμενο θερινό τετράμηνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 893
Σύνολο: 896

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.