*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:42:01 μμ »
ένα είδους τεστ γνώσεων

Δεν ξέρω αν λέμε την ίδια, αλλά πασίγνωστη αλυσίδα με Κ.Ξ.Γ. σε όλη την Ελλάδα αν δεν περνούσες το τεστ της δε σε προσλάμβανε ακόμα κι αν είχες 3 μεταπτυχιακά και αρκετά χρόνια εμπειρίας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2013, 11:46:11 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:12:56 μμ »
ένα είδους τεστ γνώσεων

Δεν ξέρω αν λέμε την ίδια, αλλά πασίγνωστη αλυσίδα με Κ.Ξ.Γ. σε όλη την Ελλάδα αν δεν περνούσες το τεστ της δε σε προσλάμβανε ακόμα κι αν είχες 3 μεταπτυχιακά και αρκετά χρόνια εμπειρίας!

Me too, γνωστός όμιλος που αρχίζει από γ (να το πάρει το ποτάμι?) μου λέει οπωσδήποτε να γράψω το τεστ τους. Ένας συνάδελφος το είχε γράψει, και δεν του απάντησαν ποτέ ούτε καν τι έγραψε στο διαγώνισμα?! οπότε αν θέλει κανείς να χάσει 2-3 ώρες ας πάει PS κάποιοι μπορεί και να προσλήφθηκαν ok, απλώς περιέγραψα τι έγινε στον γνωστό μου.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:37:23 μμ »
Αύριο έχω ραντεβού με ένα φροντιστήριο. Δεν έχω ξαναεργαστεί σε φροντιστήριο αλλά με κάλεσε ο ίδιος αφού του έστειλα το βιογραφικό μου. Μου είπε από το τηλέφωνο ότι ενδιαφέρεται να μου δώσει 3 τμήματα και ότι συνηθίζει να κλείνει μια συνάντηση από κοντά(λογικό μου φαίνεται..) Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει από την εμπειρία του τί μπορεί να περιλαμβάνει αυτή η συνάντηση; Και το σπουδαιότερο, όταν μου θίξει το οικονομικό, τί πρέπει να απαντήσω; Ο,τι δίνετε;;;  :-\  Με ενδιαφέρει πρωτίστως να με προσλάβει ώστε να αποκτήσω εμπειρία..


Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:38:36 μμ »
Αύριο έχω ραντεβού με ένα φροντιστήριο. Δεν έχω ξαναεργαστεί σε φροντιστήριο αλλά με κάλεσε ο ίδιος αφού του έστειλα το βιογραφικό μου. Μου είπε από το τηλέφωνο ότι ενδιαφέρεται να μου δώσει 3 τμήματα και ότι συνηθίζει να κλείνει μια συνάντηση από κοντά(λογικό μου φαίνεται..) Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει από την εμπειρία του τί μπορεί να περιλαμβάνει αυτή η συνάντηση; Και το σπουδαιότερο, όταν μου θίξει το οικονομικό, τί πρέπει να απαντήσω; Ο,τι δίνετε;;;  :-\  Με ενδιαφέρει πρωτίστως να με προσλάβει ώστε να αποκτήσω εμπειρία..

eva_frl δεν ξέρω ποιο είναι το αντικείμενό σου, θα είναι δηλαδή συνέντευξη για φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ή κέντρο ξένων γλωσσών;

Επειδή είμαι κι εγώ νέα στο χώρο θα σου πω την εμπειρία μου από την 1η μου συνέντευξη που είχα πρόσφατα, αλλά είναι για αγγλικά σε κ.ξ.γ., μήπως σε βοηθήσω καθόλου. Εγώ δεν είχα κάνει αίτηση πουθενά, απλά από μία αγγελία για ζήτηση εργασίας βρήκε το τηλ μου η ιδιοκτήτρια ενός φροντιστηρίου, μιλήσαμε λίγο στο τηλ, στην αρχή ελληνικά, μετά αγγλικά για να δει πώς μιλάω και κυρίως να ακούσει την προφορά μου! Κανονίσαμε συνέντευξη από κοντά για την επομένη, πήγα με το βιογραφικό μου (γραμμένο στα αγγλικά εννοείται), το διάβασε, πάλι τη μισή ώρα μιλούσαμε ελληνικά και την άλλη μισή αγγλικά. Με ρώτησε πράγματα σχετικά την εμπειρία μου από τον ένα χρόνο ιδιαίτερων μαθημάτων, πώς κάνω το μάθημα, τι βιβλία χρησιμοποιούσα για τις διάφορες τάξεις, μου έκανε κάποιες υποθετικές ερωτήσεις (πχ. "αν είχες την τάδε τάξη με παιδιά προσχολικής, τι θα τους έκανες;").. Δε θυμάμαι να ζήτησε κάτι άλλο.. βασικά, ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη εκείνο απόγευμα γιατί το πρωί δούλευα και είχα πάει λίγο απροετοίμαστη γιατί ήμουν προκατειλημμένη πως δε θα με πάρει επειδή δεν είχα φροντιστηριακή πείρα και ήθελε native/bilingual και γενικώς σκάλωνε σε πολλά το πράγμα. Οπότε αφού ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι δε θα με πάρει, δεν είχα άγχος και ήμουν 100% ο εαυτός μου, πήγα για τη βόλτα μου! Τελικά.. λίγες μέρες αργότερα επέλεξε εμένα.  :o

Γι'αυτό να είσαι ο εαυτός σου, άνετη, επικοινωνιακή και ευχάριστη χωρίς να χάνεις τον επαγγελματισμό σου. Το ντύσιμό σου να είναι απλό και προσεγμένο, αλλά όχι πολύ επίσημο ή φανταχτερό λες και πας σε γάμο. Το μακιγιάζ, μαλλιά και νύχια να είναι και αυτά περιποιημένα, αλλά όχι κομμωτηρίου, γιατί η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι είχε άσχημες εντυπώσεις από υποψήφιες για τη θέση που ήρθαν στη συνέντευξη με μαλλί κομμωτηρίου και το νύχι φανταχτερό, κτλ.

Μην πεις ότι θες αυτή τη θέση γιατί δεν έχεις άλλη δουλειά, ή χρειάζεσαι τα χρήματα, κτλ γιατί της το είπε κι αυτό κάποιος υποψήφιος και φυσικά απορρίφθηκε. Να τονίσεις όση σχετική εμπειρία έχεις, πράγματα που έχεις βοήθησει να πετύχουν οι μαθητές σου, τα προσόντα και τα στοιχεία του χαρακτήρα σου που θα σε βοηθήσουν να διδάξεις σε τάξη.. να (απο)δείξεις το ενδιαφέρον σου για τον χώρο της εκπαίδευσης και τον ενθουσιασμό σου. Να τονίζεις τα θετικά στοιχεία σου και να μην λες αρνητικές προτάσεις του στυλ "δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να το κάνω αυτό.. δεν έχω πείρα.. κτλ". Να έχεις αυτοπεποίθηση για να πείσεις τον εργοδότη ότι είσαι ικανή, ότι παρ'όλο που είσαι άπειρη μαθαίνεις γρήγορα και έχεις πράγματα να προσφέρεις στην επιχείρηση! Μην πεις -το αληθές μεν, εγωιστικό δε- "θέλω πολύ αυτή τη θέση γιατί θέλω να αποκτήσω προϋπηρεσία".. λάθος! μπορείς π.χ. να πεις ότι σου αρέσει να μεταδίδεις τις γνώσεις σου με ευχάριστο τρόπο στους άλλους και ειδικά σε παδιά, και να πεις ότι θες να συμβάλλεις στην επιχείρηση και γενικά στην εκπαίδευση και με ποιους τρόπους μπορείς να το πετύχεις αυτό.. Τι άλλο; Α! Όσον αφορά τα χρήματα.. εμένα με ρώτησε ποιες είναι οι προσδοκίες μου όσον αφορά την αμοιβή μου, προσπάθησα να αποφύγω την ερώτηση, να πω κάτι πιο γενικό, αλλά εκείνη ήθελε συγκεκριμένο νούμερα (ευρώ) και επέμεινε.. εδώ πιστεύω ότι δεν το χειρίστηκα σωστά οπότε θα το αφήσω άλλους πιο έμπειρους συναδέλφους να σου πουν πώς να δώσεις μια 'έξυπνη', διπλωματική απάντηση!

Αυτήν ήταν η 1η μου συνέντευξη (και μοναδική προς το παρόν) σε φροντιστήριο, αυτά έχω να πω. Ενημέρωσε το βιογραφικό σου σήμερα, αποφάσισε τα σχετικά με το ντύσιμό σου και έχε αυτοπεποίθηση, ψυχραιμία και επαγγελματισμό. Καλή επιτυχία από μένα!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:34:00 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Καθηγήτρια Γαλλικών είμαι, οπότε με βοήθησες πολύ!  :) Είναι η πρώτη φορά που αναζητώ εργασία σε φροντιστήριο.. Έως τώρα ασχολούμουν μόνο με τα ιδιαίτερα. .

Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι αν θα μπορέσω να μετριάσω το άγχος μου γιατί να μην έχω , το αποκλείω! Θα το παλέψω, όμως!!

Και πάλι ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:56:02 μμ »
Καλή επιτυχία! Ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά  :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:02:42 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!  :)

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:41:45 μμ »
Λοιπόν, πήγα σήμερα.. Πολύ απλά τα πράγματα. Δε μιλήσαμε καν Γαλλικά, δε με ρώτησε τί βιβλία χρησιμοποιώ κλπ.. Με ρώτησε αν έχω δουλέψει σε φροντιστήριο, του είπα όχι γιατί εγώ δεν το είχα ψάξει έως τώρα. Οτι ασχολούμαι με τα ιδιαίτερα εδώ και χρόνια. Μου είπε ότι τα τμήματα που έχει είναι για Β1 για Α2 και για αρχάριους. Και με τα τρία επίπεδα έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια και μπορώ να ανταπεξέλθω άνετα. Γενικά, ήταν ευχάριστη η συζήτηση και ήμουν πολύ άνετη. Κι αυτός ήταν πολύ ευχάριστος τύπος. Του άρεσε που μένω κοντά, που έχω αυτοκίνητο.. Ομως σαν να κόλλησε κάπως όταν του είπα ότι είμαι διαζευγμένη με παιδί.... :( Είναι πολύ άδικο να συναντώ προβλήματα γι  'αυτό." Ξέρεις με τους παντρεμένους γενικά έχουμε και κάποια συν να δίνουμε.." κάτι τέτοιο είπε, δεν κατάλαβα καλά. Ξέρω ότι οι διαζευγμένοι γενικά δικαιούνται επίδομα γάμου και δεν ξέρω αν δικαιούνται κάτι έξτρα και για το παιδί. Δεν έχω ιδέα! Ομως, του είπα ότι εγώ δε θέλω κάτι έξτρα λόγω της οικογενειακής μου κατάστασης.. αλλά δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένος να δώσει αν θέλει να είναι τυπικός. Αυτα εν ολίγοις... Μου είπε ότι είναι σε αναζήτηση και ότι την άλλη βδομάδα ξεκινούν οπότε αν είναι θα με καλέσει άμεσα. Με ρώτησε και κάτι άσχετο για τα Αγγλικά!! Του είπα lower το ΄98 αλλά έχω σκοπό να πάρω και το το Proficiency στο άμεσο μέλλον. Και τότε με ρώτησε στα Αγγλικά αν θα διδάσκω και Αγγλικά; Και του είπα αυτό δεν το ξέρω... αν δω ότι φτάσω στο ίδιο επίπεδο με τα Γαλλικά ίσως.. αλλά τη Γαλλική γλώσσα την αγαπώ!! Μου είναι πολύ ευχάριστο να την ακούω, να την ομιλώ, να τη διδάσκω.. Με τα Αγγλικά καμιά σχέση αλλά αυτό δεν του το πα!  ;D 

Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο εφόσον είναι σε αναζήτηση και μιλά με πολλές....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:47:27 μμ »
 Δύσκολη περίπτωση και αυτό με τα Αγγλικά μου φάνηκε σαν ερώτηση - παγίδα. Όπως και να είναι, εύχομαι καλή επιτυχία!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:55:55 μμ »
τι εννοεις παγίδα; και καλά αν διδασκω ότι να ναι; τι πιστευεις οτι θα πρεπε να απαντησω;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:40:27 μμ »
Αν του είπες αυτό που έγραψες "αυτό δεν το ξέρω... αν δω ότι φτάσω στο ίδιο επίπεδο με τα Γαλλικά ίσως" τότε πιστεύω πως αυτή ήταν μια αρκετά καλή απάντηση, εμένα προσωπικά θα μου έκανε καλή εντύπωση. Μην αγχώνεσαι, ξέχασέ το τώρα και συνέχισε να κάνεις αιτήσεις, μην περιμένεις απλά να περάσουν οι μέρες αδρανώς για την απάντησή του. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Μακάρι να την πάρεις τη θέση και να μείνεις ευχαριστημένη!  :)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:30:01 μμ »
Η δική μου γνώμη είναι ότι η ερώτηση για τα αγγλικά έγινε τυχαία και ότι η απάντηση ήταν μια χαρά. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι ήταν παγίδα. Αλίμονο σε αυτόν που προσλαμβάνει καθηγήτρια γαλλικών με γνώμονα το ΑΝ θα δίδασκε αγγλικά όταν και ΑΝ θα πάρει το Proficiency...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:48:32 μμ »
 Η απάντηση σίγουρα ήταν πολύ καλή, απλώς η ερώτηση ήταν κάπως άσχετη. Τέλος πάντων ίσως εγώ να είμαι γενικά καχχύποπτος, ειδικά με εργοδότες....
  

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:55:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας!!! 

Τελικά με τους διαζευγμένους ξέρετε τί παιζει σχετικά με το ικα κλπ; Αν επιβαρύνονται περισσότερο οι εργοδότες; Εγώ πάντως που δούλευα ως γραμματέας για 2 χρόνια σε ενα φροντιστηριο Μ.Ε. ούτε επίδομα έπαιρνα ούτε δώρα. Μονο στο ταμείο παίρνω +40 λόγω παιδιού. Ρωτάω για να ξέρω τί γίνεται γενικά αν είναι να το πάρω απόφαση ρε παιδί μου. Εισαι χωρισμένη κι έχεις και παιδί; Δε μας κάνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.