*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« στις: Αύγουστος 27, 2009, 03:52:03 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι ΠΕ06 & έχω συνέντευξη για να εργαστώ σε φροντιστήριο.Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές οτιδήποτε που θεωρείτε ότι πρέπει να ξέρω για να τα πάω καλά καθώς έχω πολύ άγχος.Το καλό είναι ότι κάνω ιδιαίτερα και ξέρω κάποια πράγματα απο διασκαλία,το κακό είναι ότι δεν έχω ξαναδουλέψει σε φροντιστήριο.Ο βασικός λόγος που θέλω να δουλέψω εκεί είναι για τα ένσημα.Ξέρετε ποσες ώρες πρέπει να εργάζομαι τη μέρα για να παίρνω 1 ένσημο που δικαιούμαι?Έχω ακούσει διάφορα&δε ξέρω τι ισχύει!Ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:22 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2009, 04:56:50 μμ »
Please sb help me!!! ???

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:23:30 μμ »
Καλησπέρα!Είμαι ΠΕ06 & έχω συνέντευξη για να εργαστώ σε φροντιστήριο.Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές οτιδήποτε που θεωρείτε ότι πρέπει να ξέρω για να τα πάω καλά καθώς έχω πολύ άγχος.Το καλό είναι ότι κάνω ιδιαίτερα και ξέρω κάποια πράγματα απο διασκαλία,το κακό είναι ότι δεν έχω ξαναδουλέψει σε φροντιστήριο.Ο βασικός λόγος που θέλω να δουλέψω εκεί είναι για τα ένσημα.Ξέρετε ποσες ώρες πρέπει να εργάζομαι τη μέρα για να παίρνω 1 ένσημο που δικαιούμαι?Έχω ακούσει διάφορα&δε ξέρω τι ισχύει!Ευχαριστώ!!!!

δεν ξερω αν θα σε βοηθησω γιατι η δικη μου εμπειρια απο συνεντευξεις δεν ηταν η καλυτερη (με ρωτουσαν πραγματα που ουτως ή αλλως υπηρχαν στο βιογραφικο, λεγαν αλλα περι ανεμων και υδατων, αα και ολα αυτα στα ελληνικα :o μονο 1 ετυχε να μου παρει συνεντευξη στα αγγλικα). διαθεση να δειξεις οτι εχεις για δουλεια, να βγαζεις αυτοπεποιθηση, σιγουρια οτι μπορεις να τα καταφερεις σε οτι επιπεδο να σου αναθεσουν και να τονιζεις τα θετικα σου στοιχεια.

εγω ξερω οτι για καθε μερα που εργαζεσαι δικαιουσαι 1 ενσημο. εδω στο φορουμ ακουσα βεβαια οτι πρεπει να εργαζεσαι τουλαχιστον 2 ωρες για να το παρεις, αλλα δεν ξερω αν ισχυει. :-\

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2009, 06:50:52 μμ »
εμπειρια προσωπικη απο συνεντευξη δεν εχω καθως δουλευω στο φροντιστηριο που ημουν μαθητρια και με πηραν τηλεφωνο οι ιδιοι οταν πηρα πτυχιο.επειδη κανω και γραμματειακη υποστηριξη την περιοδο των εγγραφων εχω δει αρκετους που ηρθαν να δωσουν συνεντευξη.καταρχην να πας περιποιημενη.η πρωτη ματια ειναι πολυ σημαντικη.δεν παιζει ρολο αν εχεις αναλογιες μοντελου αλλα μην πας και σα λετσος.( ειχε ερθει κοπελα με αθλητικες φορμες και το μαλλι απλυτο κανα μηνα).να μπεις με αερα και αυτοπεποιθηση στο γραφειο και οχι σαν κακομοιρα που εχει αναγκη τη δουλεια.να δειξεις οτι εισαι γνωστης του αντικειμενου αλλα μην υπερβαλεις γιατι θα θεωρηθεις ψευτρα.(κοπελα μας ελεγε οτι δεν εχασε μαθημα ποτε απο τη σχολη,εκανε ασκησεις φωνητικης με χαρτοπετσετες στο στομα,διαβαζει ξενες εφημεριδες και πως συχνα διαβαζει δοκιμια στο ιντερνετ και οτι τελειωσε τη σχολη με 9.5 αλλο που οταν της ζητηθηκε αντιγραφο πτυχιου ελεγε 'καλως').για να μην αναφερω την προφορα της.τζαπα η εξασκηση.και για να μην αγχωθεις κανεις δεν ενδιαφερεται για την προφορα σου.οσον αφορα το οικονομικο αν σου ζητηθει ποσα θελεις  να πληρωνεσαι να τους πεις οσα δικαιουμαι με βασει τις συλλογικες συμβασεις.μην κανεις το λαθος να πεις οσα νομιζετε γιατι σε βλεπω με 5 ευρω την ωρα.καλο ειναι να ξερεις και κανενα τιτλο βιβλιου.μπορει να τους κανεις και να θελουν να σου δωσουν την ελευθερια να προτεινεις εσυ τη βιβλιογραφια της ταξης σου( λιγο δυσκολο).γενικως νομιζω οτι η καλυτερη συμβουλη ειναι να εισαι ο εαυτος σου και να μην υποκρινεσαι.οσο για τα ενσημα συμφωνω με την evi06 οτι με 2 ωρες παιρνεις ενα ενσημο αλλα δεν παιρνω και ορκο.αν μπορουν να σου μοιρασουν τις ωρες 5 μερες την εβδομαδα θα σε βοηθησει να μαζεψεις ενσημα για ανεργια.αν βγαινεις για πρωτη φορα χρειαζεται να εχεις 200 τα τελευταια 2 χρονια.οι εργοδοτες πληρωνουν τα ενσημα με βαση τις ωρες και οχι τις ημερες οποτε ειτε κανεις 15 ωρες σε 5 μερες ειτε σε 2 αυτοι τα ιδια θα πληρωσουν οποτε κριμα ειναι να τα χανεις.περιμενουμε απαντηση να μας πεις τι εγινε.good luck ;) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:22 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2009, 07:02:59 μμ »
.οι εργοδοτες πληρωνουν τα ενσημα με βαση τις ωρες και οχι τις ημερες οποτε ειτε κανεις 15 ωρες σε 5 μερες ειτε σε 2 αυτοι τα ιδια θα πληρωσουν οποτε κριμα ειναι να τα χανεις.περιμενουμε απαντηση να μας πεις τι εγινε.good luck ;) :)


Βρε παιδια εγω έχω μπερδευτει παντως και δεν ξερω ποιο απο τα 2 ισχυει. εγω ήξερα οτι το ενσημο παει αναλογα με τις μερες που δουλευεις αρκει εκεινη την μερα να εχεις το λιγοτερο 2 ωρες μαθημα. τελικα ποιο εινια το σωστο? ??? 

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:15:29 μμ »
κανονικα παιρνεις ενσημα μονο τις μερες που δουλευεις.επειδη ομως εμεις οι ξενογλωσσοι δουλευουμε συνηθως  μεχρι 18 ωρες τη βδομαδα( πληρες ωραριο) οι ωρες ειναι μαζεμενες σε 2-3 μερες και επειδη με 3 μερες τη βδομαδα δεν φτανουν τα ενσημα να βγεις στην ανεργια πολλοι εργοδοτες μοιραζουν τις ωρες σε 5 μερες.ετσι και εμεις παιρνουμε ανεργια το καλοκαιρι και αυτοι κανουν τους καλους που μας βαζουν τοσα ενσημα.για αυτους οι εισφορες στο ικα ειναι ιδιες ασχετως τις μερες

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2009, 12:02:20 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Με βοηθήσανε αρκετά!Λοιπόν μου είπε ότι χρειάζεται κάποιον για 10-13 ώρες,δίνει 8 euro την ώρα,ένσημα&το καλό είνα ότι μένω κοντά.Anyway,θα δούμε.Ελπίζω να με ξαναπάρει τηλ.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:29:33 μμ »
Επειδή συνεχίζω να πηγαίνω σε συνεντεύξεις και με έχουν ρωτήσει σχέδον τα πάντα,προφανώς για να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα θα ήθελα να ρωτήσω εσείς στην A & B  Κανονική πως διδάσκεται το vocabulary?Εννοώ πχ πρώτα ακούνε το κείμενο, έπειτα το διαβάζουν,τι είδους ασκήσεις ακολουθούν κλπ...Ότι νομίζετε ότι μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτο!Δεν περίμενα τα πράγματα να είναι τόσο απαιτητικά και αρχίζω να απαγοητεύομαι, μόνο μπράβο για το βιογραφικό ακούω κατά τα άλλα τζίφος!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:14:14 μμ »
 Γειά σε όλους!
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Μια φίλη μου θα πάει για συνέντευξη σε φροντιστήριο αγγλικών και δεν ξέρει πόσα χρήματα πρέπει να παίρνει με βάση το νόμο; Όποιος ξέρει ας μας βοηθήσει... Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:30:19 μμ »
το νομιμο για λιγοτερες απο 18ωρες την εβδομαδα ειναι 8,99 μεικτα το 50λεπτο.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:32:43 μμ »
Ευχαριστώ πολύ evi06!

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:33:09 μμ »
Kalhspera!Se oti afora ta frontisthria prepei na doyleyoyme 2 wres th mera gia na paroyme 1 enshmo. Epishs kalo einai na doyleyei kaneis 5 meres th bdomada wste na mporei na parei tameio anergeias to kalokairi. Ergazomai apo to 2005 se frontisthrio k ta gnwrizw. Epishs den einai logiko na pairnei kapoios katw apo 8 eyrw thn wra. Se tetoia periptwsh shmainei oti o ergodoths den plhrwnei me bash th syllogikh symbash alla emetalleyetai.

Se sxesh me th didaskalia toy vocabulary, den didaskoymai vocabulary pote apokleistika.panta mesa se context,px me bash ena keimeno,opoy h dinoyme epexhghsh lexewn otan xreiastei h exoyn dipla oi mathhtes to companion na anatrexoyn ekeinh th stigmh,etsi syndeoyn tis lexeis me to keimeno einai pio eykolo na mathoyn tis lexeis.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:40:26 μμ »
Kalhspera!Se oti afora ta frontisthria prepei na doyleyoyme 2 wres th mera gia na paroyme 1 enshmo. Epishs kalo einai na doyleyei kaneis 5 meres th bdomada wste na mporei na parei tameio anergeias to kalokairi. Ergazomai apo to 2005 se frontisthrio k ta gnwrizw. Epishs den einai logiko na pairnei kapoios katw apo 8 eyrw thn wra. Se tetoia periptwsh shmainei oti o ergodoths den plhrwnei me bash th syllogikh symbash alla emetalleyetai.

Se sxesh me th didaskalia toy vocabulary, den didaskoymai vocabulary pote apokleistika.panta mesa se context,px me bash ena keimeno,opoy h dinoyme epexhghsh lexewn otan xreiastei h exoyn dipla oi mathhtes to companion na anatrexoyn ekeinh th stigmh,etsi syndeoyn tis lexeis me to keimeno einai pio eykolo na mathoyn tis lexeis.

(Άσχετο ίσως, αλλά) γιατί δεν το γράφεις εξολοκλήρου στα Αγγλικά να έχει περισσότερη πλάκα;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:35:22 μμ »
Kalhspera!Se oti afora ta frontisthria prepei na doyleyoyme 2 wres th mera gia na paroyme 1 enshmo. Epishs kalo einai na doyleyei kaneis 5 meres th bdomada wste na mporei na parei tameio anergeias to kalokairi. Ergazomai apo to 2005 se frontisthrio k ta gnwrizw. Epishs den einai logiko na pairnei kapoios katw apo 8 eyrw thn wra. Se tetoia periptwsh shmainei oti o ergodoths den plhrwnei me bash th syllogikh symbash alla emetalleyetai.

Se sxesh me th didaskalia toy vocabulary, den didaskoymai vocabulary pote apokleistika.panta mesa se context,px me bash ena keimeno,opoy h dinoyme epexhghsh lexewn otan xreiastei h exoyn dipla oi mathhtes to companion na anatrexoyn ekeinh th stigmh,etsi syndeoyn tis lexeis me to keimeno einai pio eykolo na mathoyn tis lexeis.

οταν λες κατω απο 8 ευρω την ωρα εννοεις μεικτα?με βαση τη συλλογικη συμβαση του 2008 που ισχυει και για το 2009 και οπως παει και για το 2010 τα μεικτα την ωρα ειναι 8,99.αν αφαιρεσουμε το 16,5% που ειναι για το ικα καθαρα βγαινουν 7,50 την ωρα.αυτα αν καποιος δεν εχει κλεισει τριετια.δεν εχει μεταπτυχιακο ΄ή διδακτορικο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.