*

Αποστολέας Θέμα: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 20585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:27:22 μμ »
Happiness, έχεις δίκιο εν μέρει: εγώ διορίστηκα φέτος σε νησί του αιγαίου και ενώ ήξερα ότι θα πάρω άδεια ανατροφής, το θεώρησα ανήθικο να δηλώσω ένα μέρος μόνο για τα μόρια και δήλωσα αυτό που θα δήλωνα αν ήταν να δουλέψω κανονικά, όπως θεωρώ και ανήθικη την επαπειλούμενη χωρίς λόγο και δεν έχω καμία πρόθεση να την εκμεταλλευτώ χωρίς λόγο σε επόμενη εγκυμοσύνη. Αλλά από την άλλη, φαντάσου πόσο πιο δύσκολο είναι να πάρεις ένα παιδί δύο ετών και να πας τόσο μακριά από το σπίτι σου, χωρίς καμία βοήθεια, με απίστευτα έξοδα (για μένα θα ήταν το νοίκι στην αθήνα που το πληρώνω με το δικό μου μισθό, νοίκι στο νησί, έξοδα κάθε μήνα για να βλέπουμε το σύζυγο κλπ.). Επομένως είναι το ίδιο για μία κοπέλα χωρίς υποχρεώσεις να βρεθεί τόσο μακριά και το ίδιο για μία που έχει μωρό; Είναι πραγματικά δίκαιο για μένα να μην πάρω τα μόρια του νησιού και να αναγκαστώ να πάω του χρόνου γιατί δε θα μου βγαίνουν τα μόρια για μετάθεση;  
Τα bold είναι το "ζουμί" της υπόθεσης. Το πρόβλημα κάθε μητέρας (και δη, νέας μητέρας), είναι η απουσία βοηθητικών υποδομών, ειδικά στα πιο απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδας.
Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν μία παροχή που έχει άλλο σκοπό, αρχίζει να χρησιμοποιείται ως "μπάλωμα" για ένα διαφορετικό πρόβλημα (όπως τα μόρια δυσμενών χρησιμοποιούνται ως "παρηγοριά" για τις μητέρες). Το θέμα είναι όμως να λυθεί το πραγματικό πρόβλημα, όχι απλά να παρέχονται "διευκολύνσεις" στις μητέρες έτσι ώστε να μην έρθουν φάτσα με φάτσα με την πραγματικότητα των νησιών και των ορεινών περιοχών.

Τώρα αν με ρώταγες "συμφωνείς να καταργηθεί η μοριοδότηση των αδειών ανατροφής πριν λυθούν σε ικανοποιητικό βαθμό τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι γονείς στο μεγάλωμα των παιδιών τους; " θα δίσταζα να απαντήσω. Δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:25:29 »

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 15, 2010, 09:45:00 πμ »
dodop, τα κατάφερες !!!! Συγχαρητήρια . Με το καλό να δεχτείς τα μωρά σου.

ναι!!!!!
Σ'ευχαριστω πολυ. Τελικα πηρα αποσπαση ωστε να μην μπλεξω με αδειες και τετοια και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160790
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.