*

Αποστολέας Θέμα: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 20640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 06:35:52 μμ »
Ερευνα της Εισαγγελίας για τις αναρρωτικές άδειες των εκπαιδευτικών

Βόλος
Στο στόχαστρο της Εισαγγελίας Βόλου μπήκαν οι αναρρωτικές άδειες, καθώς με έγγραφό της προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας, ζητά στοιχεία για τη χορήγηση αδειών σε εκπαιδευτικούς την σχολική χρονιά 2007-2008.
Το θέμα της χορήγησης αδειών είχε αποτελέσει αντικείμενο εισαγγελικής έρευνας μετά από δημοσίευση άρθρου του διευθυντή της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Μαγνησίας Κώστα Ζίκου στον τοπικό Τύπο ο οποίος έκανε λόγο για «γάγγραινα» με τις άδειες εκπαιδευτικών. Τότε ο Εισαγγελέας είχε καλέσει τον κ. Ζίκο για να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το ζήτημα, ενώ είχε αναθέσει το ζήτημα σε πταισματοδίκη για τη διερεύνηση της υπόθεσης.
Τώρα το ζήτημα επανέρχεται με έγγραφο του Πταισματοδικείου Βόλου προς τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας σύμφωνα με το οποίο η διεύθυνση πρωτοβάθμιας θα πρέπει να επιδώσει σε δέκα περίπου ημέρες στο Πταισματοδικείο Βόλου καταστάσεις και έγγραφα, όπως ιατρικές γνωματεύσεις, που θα αφορούν επαπειλούμενες και αναρρωτικές άδειες που έλαβαν οι εκπαιδευτικοί κατά τη σχολική χρονιά 2007-2008.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:38 »

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 06:41:15 μμ »
ετσιιιιιιι......ασάλιωτα......
άντε να ακουμε και για εκπαιδευτικές αδειες

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 06:56:20 μμ »
ετσιιιιιιι......ασάλιωτα......
άντε να ακουμε και για εκπαιδευτικές αδειες

1ον από τη στιγμή που ο γυναικολόγος μιλάει για επαπειλούμενη κύηση, ο προϊστάμενος δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει την ευθύνη και να κόψει άδεια. Αν μια στο εκατομμύριο η έγκυος αποβάλει, τι θα γίνει τότε;;;;
2ον έχω εκπαιδευτική άδεια και με αυτό που λες με προσβάλεις. Εγώ πήρα την άδεια μου κανονικότατα, κάνω το διδακτορικό μου κανονικότατα και, φυσικά, ακόμα δεν έχω πάρει ούτε το περσινό επιμίσθιο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:03:44 μμ »
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι είχε παραγίνει τώρα τελευταία με τις επαπειλούμενες. Σχεδόν κάθε έγκυος έπαιρνε!  ;D

Από την άλλη... εάν το κράτος δεν είχε χρεωκοπήσει και δεν έψαχνε εναγωνίως για περικοπές από παντού, δεν θα ανακινούσε τέτοιο θέμα, σωστά;
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:38 »

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:04:29 μμ »


1ον από τη στιγμή που ο γυναικολόγος μιλάει για επαπειλούμενη κύηση, ο προϊστάμενος δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει την ευθύνη και να κόψει άδεια. Αν μια στο εκατομμύριο η έγκυος αποβάλει, τι θα γίνει τότε;;;;
2ον έχω εκπαιδευτική άδεια και με αυτό που λες με προσβάλεις. Εγώ πήρα την άδεια μου κανονικότατα, κάνω το διδακτορικό μου κανονικότατα και, φυσικά, ακόμα δεν έχω πάρει ούτε το περσινό επιμίσθιο.

1) η ο προιστάμενος είναι εμπαθής και κομπλεξικός άρα παίζει αυτό που λές ή κάτι ξέρει οπότε δεν δεν παίζει. δίνω 50% σε κάθε περίπτωση και έχεις δίκιο σε αυτό που λες
2) Αφου "σε δέκα περίπου ημέρες στο Πταισματοδικείο Βόλου καταστάσεις και έγγραφα, όπως ιατρικές γνωματεύσεις, που θα αφορούν επαπειλούμενες και αναρρωτικές άδειες που έλαβαν οι εκπαιδευτικοί κατά τη σχολική χρονιά 2007-2008" και είσαι οκ γιατι να προσβληθείς? δεν το καταλαβαίνω. Μπράβο για το διδακτορικο και εγω το παλευω!!!

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:07:11 μμ »
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι είχε παραγίνει τώρα τελευταία με τις επαπειλούμενες. Σχεδόν κάθε έγκυος έπαιρνε!  ;D

Από την άλλη... εάν το κράτος δεν είχε χρεωκοπήσει και δεν έψαχνε εναγωνίως για περικοπές από παντού, δεν θα ανακινούσε τέτοιο θέμα, σωστά;

ο παρατατικος μου αρεσει... :D

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:16:34 μμ »
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι είχε παραγίνει τώρα τελευταία με τις επαπειλούμενες. Σχεδόν κάθε έγκυος έπαιρνε!  ;D

Από την άλλη... εάν το κράτος δεν είχε χρεωκοπήσει και δεν έψαχνε εναγωνίως για περικοπές από παντού, δεν θα ανακινούσε τέτοιο θέμα, σωστά

Πράγματι μάλλον θέλουμε γερά σκαμπίλια για να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε διαφορετικά. Πάντως αυτοί που κυβερνούν να μή φοβούνται την οργή αυτών που διαδηλώνουν αλλά κυρίως αυτών που ΔΕΝ διαδηλώνουν. Μαλιστα αυτή των τελευταίων να τη φοβάται και μια μειονότητα των πρώτων.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:29:36 μμ »


1ον από τη στιγμή που ο γυναικολόγος μιλάει για επαπειλούμενη κύηση, ο προϊστάμενος δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει την ευθύνη και να κόψει άδεια. Αν μια στο εκατομμύριο η έγκυος αποβάλει, τι θα γίνει τότε;;;;
2ον έχω εκπαιδευτική άδεια και με αυτό που λες με προσβάλεις. Εγώ πήρα την άδεια μου κανονικότατα, κάνω το διδακτορικό μου κανονικότατα και, φυσικά, ακόμα δεν έχω πάρει ούτε το περσινό επιμίσθιο.

1) η ο προιστάμενος είναι εμπαθής και κομπλεξικός άρα παίζει αυτό που λές ή κάτι ξέρει οπότε δεν δεν παίζει. δίνω 50% σε κάθε περίπτωση και έχεις δίκιο σε αυτό που λες
2) Αφου "σε δέκα περίπου ημέρες στο Πταισματοδικείο Βόλου καταστάσεις και έγγραφα, όπως ιατρικές γνωματεύσεις, που θα αφορούν επαπειλούμενες και αναρρωτικές άδειες που έλαβαν οι εκπαιδευτικοί κατά τη σχολική χρονιά 2007-2008" και είσαι οκ γιατι να προσβληθείς? δεν το καταλαβαίνω. Μπράβο για το διδακτορικο και εγω το παλευω!!!

Με προσέβαλε αυτό που είπες για τις εκπαιδευτικές άδειες. Για τις αναρρωτικές και τις επαπειλούμενης σου είπα τη γνώμη μου. Και στην ξαναλέω. Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη; Επίσης, θεωρείς ότι το σχολέιο δεν είναι ένας χώρος όπου απειλέιται μια εγκυμοσύνη*; Γρίπες, ιοί, άγχος, κούραση, ατυχήματα....
Τέλος, αν κάποιοος εκπαιδευτικός παίρνει μαϊμού αναρρωτικές και αυτό μπορεί πολύ εύκολα να διερευνηθεί, αν κληθεί από την υπηρεσία η υγειονομική επιτροπή στο σπίτι του αρρώστου.... Και αυτό είναι θέμα προϊσταμένου. Άρα το μπαλάκι της ευθύνης για τη χορήγηση των αδειών γυρνά σε αυτόν (οι εκπαιδευτικόι μπορούν να ζητάνε ό,τι θέλουν αλλά ποιός τις εγκρίνει;)
*και φυσικά υοάρχουν και αλλοι εργασιακοί χώροι όπου απειλέιται εξίσου μια εγκυμοσύνη.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:45:20 μμ »
"Με προσέβαλε αυτό που είπες για τις εκπαιδευτικές άδειες"
για τις επαπειλούμενης δεν διαφωνούμε πουθενα λοιπόν
για τις εκπαιδευτικές μου γυρνανε τα εντόσθια με κάτι περιπτώσεις όψιμων διδακτορικών σε θέματα όπως η ιστορία της πληροφορικής, η διδακτική του νόμου του Νευτωνα η φιλοσοφία της επιστήμης, κτλ. Εσύ γιατι το πήρες προσωπικά?

ΥΓ ευχαριστω σήμερα όποιους με ανέχτηκαν γιατι ισως το ύφος μου ηταν λίγο παραπάνω δηκτικο. Ελπίζω να έκανα κάποιους να σκεφθούν κάποια πραγματα όπως όλοι σας με έχετε βοηθήσει σε πολλά όντας σιωπηρός παρατηρητής του φορουμ από το 2004 ισως και λίγο πριν. Δε γράφω συχνά αλλά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν η σκέψη μου έχει πάει σε εντελώς λανθασμένο δρόμο.... Καληνύχτα σε όλους.
[απολογητικό mode off] :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:52:47 μμ από bkanenas »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:52:52 μμ »
"Με προσέβαλε αυτό που είπες για τις εκπαιδευτικές άδειες"
για τις επαπειλούμενης δεν διαφωνούμε πουθενα λοιπόν
για τις εκπαιδευτικές μου γυρνανε τα εντόσθια με κάτι περιπτώσεις όψιμων διδακτορικών σε θέματα όπως η ιστορία της πληροφορικής, η διδακτική του νόμου του Νευτωνα η φιλοσοφία της επιστήμης, κτλ. Εσύ γιατι το πήρες προσωπικά?

Ίσως γιατί σε αυτή τη φάση έχω εκπαιδευτική άδεια και αυτό που έιπες/υπονόησες με θίγει προσωπικά.
Άλλωστε και για τις επαπειλούμενες σου είπα ξεκάθαρα την άποψη μου.......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 08:18:50 μμ »
Ήρεμα συνάδελφοι-σες
Οι όποιας μορφής άδειες είναι "κεκτημένο". Είναι ΗΤΤΑ να συζητάμε μεταξύ μας αν είναι καλό ή κακό να κόψουμε το ένα ή το άλλο.
Γιατί αν σήμερα βάζει χέρι στις αναρρωτικές, αύριο δε θα διστάσει να ρωτήσει: Μεταπτυχιακό; Διδακτορικό; Τι χρειάζονται; Θα γίνεις καλύτερος ως εκπαιδευτικός; Όχι! (θα σου πει) Άρα κόβονται!!
Αν δεν το έχουμε καταλάβει, αυτή την εποχή, με πρόσχημα την κρίση, γίνεται ένα τεράστιο μακελειό στα δικαιώματα των εργαζομένων. Οπότε αντί να συζητάμε για το αν είναι καλό ή κακό το α ή το β κεκτημένο δικαίωμα, δίνοντας έτσι πάτημα σε όσους θέλουν να το καταργήσουν, ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ό,τι μας απέμεινε, με νύχια και με δόντια.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:45:51 μμ »
Τωρα θα γεννοβολαμε και στις αυλες των σχολειων,σαν τις γατες.Προχτες,διασχιζοντας το προαυλιο,εφαγα μια δυνατη μπαλια στην πλατη.Για φανταστειτε στη θεση μου να ηταν μια εγκυος..Μια συναδερφο,εγκυο,προπερσι την παρεσυραν οι μαθητες που ετρεχαν βολιδα στις σκαλες.Ευτυχως η κοπελα που δεν απεβαλε.Ειναι καταντια να γραφουν οι εφημεριδες και οι παπαγαλοι αυτα τα πραγματα.Παρουσιαζουν τον εκπαιδευτικο με τετοιο αισχρο τροπο που ντρεπομαι για λογαριασμο τους.Δεν ξερω με τι μουτρα θα πηγαινουν στο σχολειο να ρωτουν για τα παιδια τους, τους καθηγητες και δασκαλους των.Να πανε να δουλεψουν στο "papagallino",αυτο τους ταιριαζει.Και αναφερομαι σε διαφορα αισχρα αρθρα που εχουμε δει κατα καιρους

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 11:45:32 μμ »
Αν έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο κατάντιας, να μας στέλνουν εισαγγελέα για την επαπειλούμενη κύηση... τι να πω. Και βέβαια, αν έχουμε φτάσει και στο ύψιστο σημείο αναλγησίας, να υπάρχουν δηλαδή συνάδελφοι που επικροτούν μια τέτοια κινήση, απορώ και εξίσταμαι ακόμη περισσότερο! ::) Άντε, με το καλό να μας έρθει και το ... FBI!! :P

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Εισαγγελική έρευνα για άδειες εκπαιδευτικών
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 11:57:23 μμ »
εγω δεν επικροτω καμια παρεμβαση εισαγγελεα ουτε αρνουμαι την χορηγηση τετοιων αδειων.εφοσον ο νομος δινει αυτο το δικαιωμα καλα κανουν και τις παιρνουν οσες τις παιρνουν ..αλλα μεταξυ μας τωρα μην λεμε ''ο γυναικολογος ειπε ,ο γυναικολογος εγραψε''   και '' ο προισταμενος δεν μπορει να κανει αλλιως''.μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας τωρα και να κανουμε το ασπρο-μαυρο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.